Clubhouse’ta Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Teknoloji geliştikçe her gün yeni bir uygulama karşımıza çıkıyor. Son günlerde tanınan ve oldukça popüler olan toplumsal ağ uygulaması Clubhouse da bunlardan sadece biri. Gündemden düşmeyen Clubhouse, özellikle medya fenomenlerinin ve siyasetçilerin sık sık tercih ettiği bir uygulama haline geldi. Ünlü iş adamlarından oyunculara kadar birçok kişinin sohbet ettiği uygulama çoğu kullanıcı tarafından da merak ediliyor. Kullanıcılar özellikle “Clubhouse’ta sohbet odası nasıl açılır?” sorusuna yanıt arıyor.

Clubhouse uygulaması 2020 yılının başlarında çıkış yaptı. Ancak uygulama Elon Musk’ın uygulamada sohbet etmesiyle viral oldu. Twitter’da paylaşılan uygulama popüler bir hale geldi. Uygulamanın diğer sosyal medya platformlarından bir farkı var. Clubhouse, Facebook, Twitter ve Instagram üzere toplumsal medya uygulamalarının bilakis hiçbir halde görsel ve yazılı paylaşımlara müsaade etmiyor. Uygulama konseptinde sadece sesli sohbet imkanı bulunuyor. Uygulama geliştiricisi olan Alpha ve Exploration, basit ve etkili bir sosyal medya platformu planlıyor. Uygulama yapımcıların tabiriyle toplumsal medyaya taraf vermek için piyasaya sürüldü. Peki Clubhouse nasıl kullanılır? Clubhouse’ta sohbet odası nasıl açılır?

Clubhouse Nedir?

Clubhouse sadece sesli paylaşımlara imkan veren bir toplumsal medya uygulamasıdır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalarla herhangi bir benzerliği yoktur. Clubhouse bu uygulamaların yazılı, görsel, yorum ve beğeni üzere toplumsal medya aktivitelerini ortadan kaldırarak sadece kurulan sohbet odalarında sesli paylaşımlara müsaade veriyor. Uygulamada sohbet odaları kurularak belirlenen konular hakkında konuşuluyor.

Uygulama, yeni geliştirildiği dönemde sadece iOS işletim sistemindeki telefonlara indirilebiliyordu. Ancak artık Android kullanıcıları da uygulamayı indirebiliyor.

Clubhouse Nasıl İndirilir?

Clubhouse artık hem iOS hem de Android aygıtlara indirilebiliyor. Aşağıda sıraladığımız adımları takip ederek Clubhouse uygulamasını indirebilirsiniz.

  • Google Play Store ya da App Store mağazasını açın.
  • Arama butonuna Clubhouse yazın ve indirin.
  • Uygulama açıldıktan sonra kaydolmak için bir kullanıcı adı belirleyin.
  • Bu evrede cep telefonu numaranız ya da davet kodunuz ile kayıt olmanız gerekiyor.
  • Şayet cep telefonu ile kayıt olursanız uygulama kurallarına göre bekleme sırasına alınacaksınız.
  • Davetiye kodu ile kayıt olursanız ise uygulama hemen sizi kabul edecektir.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilgi alanlarınız ile ilgili bir takım soruları yanıtlamanız gerekiyor.
  • Bu soruların ardından artık uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamada bir dinleyici ya da moderatör olabilirsiniz.

Clubhouse Uygulamasına Nasıl Girilir?

Clubhouse, maalesef direkt olarak kayıt yapıp kullanmaya başlanan bir uygulama değil. Uygulamayı kullanabilmek için, uygulamayı daha önce kullanmış birinden davet kodu almış olmanız gerekiyor. Eğer uygulamayı kullanan birini tanımıyorsanız, Twitter’da Clubhouse ile ilgili arama yaparak paylaşılan davetiyelerden birini alabilirsiniz. Uygulamayı kullanan kişilerle irtibata geçerek kod isteyebilirsiniz. Ancak bazı kişiler uygulamaya girebilmeniz için verilen kodları ücret ile satabiliyor.

Tüm bunlara rağmen bir davetiye kodu bulamadıysanız, uygulamaya cep telefonunuz ile kayıt olabilirsiniz. Uygulama sizi sıraya aldığında bir süre sonra tamamen giriş yapabilirsiniz.

Clubhouse Profili Nasıl Oluşturulur?

Uygulamayı indirip gereken kodu bulduysanız artık sıra profil oluşturmaya geliyor. Profilinizi oluşturduktan sonra sohbetlere dahil olabilirsiniz. Diğer uygulamalar gibi Clubhouse da hakkınızda birkaç bilgiye sahip olmak istiyor. Profilinizi oluşturmak için hakkınızda birkaç soruyu yanıtlamalısınız. Ardından kendinize bir profil fotoğrafı belirlemelisiniz. Uygulama gülümseyen bir fotoğrafınızın daha fazla ilgi çekeceğiniz söylüyor. Biyografi yazısını da yazdıktan sonra uygulamayı kullanmaya hazır olacaksınız.

Clubhouse’a göre biyografi yazısı, uygulamadaki en önemli unsur. Biyografi yazısı; ne cins sohbetlere dahil olmak istediğinizi ve ne tıp hususlar hakkında tartışma yapmak istediğinizi belirliyor.

Clubhouse Sohbet Koridoru Nedir?

Sohbet koridoru, Clubhouse uygulamasındaki en önemli yerdir. Sohbet koridorunda faal ve devam eden sohbetlerin olduğu odalar vardır. Bu alandan istediğiniz sohbete dahil olabilirsiniz. Ayrıca sohbet koridorunda kendi sohbetinizi başlatarak moderatör olabileceğiniz ‘oda başlat’ seçeneği de bulunuyor. Üst kısımda ise katılmış olduğunuz ya da katılmayı planladığınız sohbet odaları vardır.

Sohbet koridorunda bulunan sohbet odalarının hangi konu üzerine olduğu ve içerisinde kaç kişi olduğunu da bu kısımdan görebilirsiniz. Hangi oda ilginizi çekiyorsa oraya girerek sohbete dahil olabilirsiniz.

Clubhouse’ta Sohbet Odası Nasıl Oluşturulur?

Clubhouse uygulamasında üç çeşit sohbet kurma şekli bulunur. İlki herkese açık olan, ikincisi takipleşilen kişilere açık olan, üçüncüsü ise sadece arkadaş eklediğiniz kişilere açık olan sohbet biçimidir. Oda biçimleri “open, social ve closed” olarak adlandırılır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Start room” butonuna tıklayarak sohbet odası oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz odanın konusunu ve içeriye kimlerin girebileceğini siz seçersiniz.

Clubhouse Sohbet Nasıl Edilir?

Uygulamayı bir kongre gibi düşünebilirsiniz. Kongreden içeri girdiğinizde bir konuşmacı ve onlarca dinleyici vardır. Orta alanda ise konuşma hakkı olan ve tartışan insanlar olur. Clubhouse uygulamasında bir odaya girdiğinizde rastgele konuşma hakkına sahip olamıyorsunuz. Öncelikle moderatörden izin almanız gerekiyor. Bunu uygulama üzerinden yapabilmek için sohbet ekranının sağ alt kısmında bulunan el kaldırma butonuna tıklamalısınız. Bu sayede moderatörden sohbete katılmak için müsaade istemiş olacaksınız. Moderatör sohbete katılmanızı onaylarsa mikrofonunuz açılacaktır. Bu dakikadan itibaren konuyla ilgili ne paylaşmak ya da ne söylemek istiyorsanız konuşmanız gerekir.

Eğer moderatör olmak istiyorsanız, kendinize bir sohbet odası açmanız gerekiyor. Uygulama ekranındaki “Start Room” butonuna tıklayarak sohbet odası oluşturabilirsiniz. Moderatör olduğunuzda tüm yetki sizde olacaktır. Yani sohbet odasına girecek kişilerin ne hakkında konuşacağını, kimlerin odaya giriş yapabileceğini ve kimlerin konuşmacı olabileceğini siz belirleyeceksiniz. Ayrıca sizi dinleyen kişilere davetiye göndererek konuşmaya katılmalarını da sağlayabiliyorsunuz.

Clubhouse uygulamasına dair merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için haberimizde bir araya getirdik. Bundan sonra sizin hünerlerinize kalıyor.