Dark Web’e Giriş Nasıl Yapılır?

Google, internetteki içeriklerin yalnızca küçük bir bölümünü dizine ekler. Bazı tahminlere göre web, Google’ın arama sonuçlarında gösterdiğinden 500 kat daha fazla içeriğe sahip. Bir sorgu yazdığınızda Google ve diğer arama motorlarının görünen bağlantılar “yüzey web” olarak bilinirken, aranamayan diğer tüm içerikler “dark web” olarak adlandırılır.

Derin ağın küçük bir bölümünü oluşturan dark web, bilerek gizlenmiş web sitelerinden oluşur. Dark web’in hem sahiplerinin hem de kullanıcılarının kimlikleri bilinmiyor. Buradkai her şey yasa dışı olmasa da internet odaklı karaborsacıları, hacker forumlarını, kötü amaçlı yazılım satıcılarını ve diğer yasa dışı faaliyetleri burada bulabilirsiniz.

Dark Web Nedir?

“Dark web”, internetin arama motorları tarafından indekslenmeyen ve standart bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilemeyen kısımlarını ifade eder. İnternetin bu gizli bölümleri genellikle yasa dışı uyuşturucu, silah alım satımı ve kişisel bilgilerin çalınması gibi yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirilir. Dark web’e, kullanıcıların anonim kalmasına ve yalnızca TOR ağı üzerinden erişilebilen web sitelerine erişmesine izin veren TOR tarayıcısı gibi özel yazılımlar kullanılarak erişilir.

Dark web’deki tüm faaliyetlerin yasa dışı olmadığını, anonim iletişim ve bazı ülkelerde sansürlenebilecek bilgilerin paylaşılması gibi meşru amaçlar için kullanıldığını bilmek de önemlidir. Bununla birlikte Dark web’in anonim doğası nedeniyle, kullanıcılarının faaliyetlerini izlemek zor olabilir ve bu platform genellikle suç faaliyetleriyle ilişkilendirilir. Çoğu insanın Dark web’deki herhangi bir etkinliğe erişmesi veya bu etkinliklere katılması önerilmez.

Dark Web Giriş Adımları

Dark web’in büyük çoğunluğuna erişebilmeniz için Tor’a ihtiyacınız olacak. Tor, kullanıcıların internet bağlantısının yönlendirildiği bir gönüllü aktarma ağıdır. Bağlantı şifrelidir ve tüm trafik, dünyanın dört bir yanında bulunan röleler arasında gidip gelerek kullanıcıyı anonim hale getirir.

Tor Tarayıcıyı İndirin

Tor’a erişmenin en kolay yolu Tor tarayıcı kullanmaktır. Ücretsiz olarak indirebilen Tor tarayıcıyı şuradaki bağlantıdan kurabilirsiniz. Bir VPN ve mevcut tarayıcınızın özel/gizli modunu kullanarak Tor tarayıcıyı indirmeyi gizleyebilirsiniz.

Firefox tabanlı olan Tor tarayıcı, hem internette hem de Dark web’de gezinmenizi sağlar. Tüm trafiğiniz otomatik olarak Tor ağı üzerinden yönlendirilir. Cihazınıza kötü amaçlı yazılım, casus yazılım veya başka bir virüs indirme riskini almamak için Tor Tarayıcı’yı yalnızca resmi web sitesinden indirmenizi tavsiye ederiz.

Tor tarayıcı resmi olarak yalnızca Windows, Mac, Android ve Linux’ta mevcuttur. Pek çok uzman, Tor ağını kullanan üçüncü taraf mobil tarayıcıların kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Dark Web’de Gezinme

Artık Tor tarayıcıya sahip olduğunuza göre Dark web’e de erişebilirsiniz. “Tor gizli hizmetleri” olarak da adlandırılan Dark web sitelerini normal web sitelerinden URL’leri ile ayırt edebilirsiniz. Dark web siteleri, “.com” veya “.org” yerine üst düzey alan adı olan “.onion” ile ayırt edilebilir.

Google arama sonuçlarında görünmeyecekleri için bu .onion web sitelerini bulmanız ilk etapta zor olacaktır. .onion sitelerini indeksleyen Dark web arama motorları arasında NotEvil, Ahmia, Candle ve Torch bulunuyor. Bununla birlikte Dark.fail gibi dizinler de vardır.

Herkese açık olarak yayınlanan onion URL’lerini kullanırken her zaman çok dikkatli olmalısınız. Güvendiğiniz birinden kişisel bir öneri almadıysanız, gezinmek istediğiniz Dark web’i birden çok farklı kaynaktan doğrulamalısınız.

Dark web’de dolandırıcılık, kimlik avı siteleri ve yeni başlayanları kandırmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılım sıkıntısı bulunmuyor. Özellikle net web’e gönderilen bağlantılar genellikle kötü amaçlıdır. Dark web’de çok az HTTPS kullanımı olduğundan dolayı bir web sitesinin gerçek olup olmadığını SSL sertifikası kullanarak doğrulamanız mümkün değildir.

Reddit, aradığınız Dark web veya Deep web sitesini bulmak için değerli bir kaynaktır. Reddit’in /r/deepweb, /r/onions ve /r/Tor alt dizinlerini ziyaret edebilirsiniz.

Kimliğinizi Gizleyin

Artık Dark web sitelerine içiniz rahat bir şekilde göz atabilirsiniz, ancak bundan daha fazlasını yapmayı planlıyorsanız birkaç önlem almanız gerekir. Örneğin, ölmekte olan annenizin hayatta kalmak için çok çaresizce ihtiyaç duyduğu ilaçları almak için Silk Road gibi bir karanlık ağ pazarından bir satın alma işlemi yapmayı planlıyorsanız, sahte bir kimlik oluşturmanız gerekir. Bu, şifrelenmiş e-postayı yeni bir e-posta adresiyle ayarlamak, mesajları PGP ile şifrelemek, lakaplar kullanmak, anonim bir Bitcoin cüzdanı kurmak, Tor tarayıcıda Javascript’i devre dışı bırakmak, satıcıları araştırmak ve bunun gibi daha fazlası anlamına gelir.

Diğer bir hayati önlem de .onion URL’lerinizin doğru olduğundan emin olmanızdır. Onion URL’leri genellikle rastgele görünen harf ve sayılardan oluşan bir dizi içerir. Doğru URL’ye sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda, onu şifrelenmiş bir nota kaydedin. Tor tarayıcısı daha sonrasını önbelleğe almaz. Aksi takdirde bir kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı olma ihtimaliniz yükselir.

Dark Web Güvenli mi?

Dark web’deki herhangi bir etkinliğe katılmak genellikle güvenli kabul edilmez. Dark web daha çok yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirildiğinden, bireylerin Dark web’deki web sitelerine veya kişilere erişmesi veya bunlarla etkileşimde bulunması tehlikeli olabilir. Dark web’e erişmek için kullanılan TOR ağının sağladığı anonimlik kullanıcıların faaliyetlerinin izlenmesini zorlaştırabileceği gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunabilecek kişilerin izini sürmeyi de zorlaştırabilir.

Dark web genellikle çeşitli dolandırıcılıklara ve tehlikeli web sitelerine ev sahipliği yapar. Ayrıca sunulan bilgi ve ürünlerin gerçekliğini veya güvenliğini doğrulamak da zor olabilir. Tabii Dark web’e erişimin belirli ülkelerde yasa dışı olabileceğini ve buraya erişen kişilerin tutuklanma veya başka yasal sonuçlarla karşı karşıya kalma riskiyle karşı karşıya kalabileceğini de unutmamalısınız.

Deep Web Nedir?

Deep web genellikle Dark web ile karıştırılır. Basitçe ifade etmek gerekirse Deep web, çevrimiçi olarak depolanan ve arama motorları tarafından dizine eklenmeyen tüm bilgilerdir. Deep web’in çoğuna erişmek için herhangi bir özel araca veya Dark web tarayıcısına ihtiyacınız yoktur. Sadece nereye bakacağını bilmeniz yeterli olacaktır. Özel arama motorları, dizinler ve wiki’ler, kullanıcıların aradıkları verileri bulmalarına yardımcı olabilir.

Bu bilgilerin çoğu, kullanıcıların büyük çoğunluğu onu alakalı bulmadığı için gizlenir. Çoğu, Google’ın ilgilenmediği veya taramasının yasaklandığı veritabanlarında saklanıyor. Bunların birçoğu eski ve modası geçmiştir. iPhone uygulamalarının içerikleri, Dropbox hesabınızdaki dosyalar, akademik günlükler, mahkeme kayıtları ve özel sosyal medya profilleri, Google tarafından dizine eklenmesi gerekmeyen ancak yine de internette bulunan verilere örnektir.

Dark Web Siteleri

Size Dark web sitelerini bulmakta zorlanabileceğinizden bahsetmiştik. Bu sebeple internet ortamında nispeten çoğu kişinin güvenilir bulduğu bazı Dark web siteleri bulunuyor. Şimdi bu sitelerin hangileri olduğuna bir bakalım.

Hidden Wiki

Hidden Wiki, tüm önemli .onion bağlantılarını listeleyen sansürsüz bir bağlantı dizinidir. Dark web’i keşfetmek için harika bir başlangıç ​​kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de dikkatli olmanızı öneririz; çünkü bağlantı dizini dolandırıcı ve yasa dışı bağlantılarla dolu.

URL:s4k4ceiapwwgcm3mkb6e4diqecpo7kvdnfr5gg7sph7jjppqkvwwqtyd.onion/

Torch

Torch, Tor’daki en eski ve büyük arama motoru olarak kabul edilir. Bir milyardan fazla .onion sayfasını listeleyen Torch, aradığınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Dahası, Torch arama sonuçlarınızı sansürlemeyeceği gibi arama geçmişinizin günlüklerini de tutmaz. Ayrıca Google’ın yaptığı gibi web izleyicileri veya analiz kodu kullanmaz.

URL: torchdeedp3i2jigzjdmfpn5ttjhthh5wbmda2rr3jvqjg5p77c54dqd.onion/

DuckDuckGo

DuckDuckGo, Dark web’e erişmenize yardımcı olabilecek sitelerden birisidir. Bilgilerinizi günlük olarak kaydetmez veya Dark web oturumlarınızı izlemez. Torch aracılığıyla belirli bir .onion bağlantısını bulamazsanız DuckDuckGo’u kullanmayı deneyebilirsiniz.

URL: 3g2upl4pq6kufc4m.onion/

SecureDrop

SecureDrop, Tor’un muhbirlerin kullanımı için tasarlanan hizmetlerinden birisidir. Hassas bilgilere ait haber kaynaklarına ulaşmanıza olanak tanır. The Intercept, ProPublica, The New York Times ve The Washington Post gibi popüler haber kuruluşları, kişilerden isimsiz olarak belge ve ipuçları almak için kendi SecureDrop bağlantılarını kurmuş durumdalar.

URL: sdolvtfhatvsysc6l34d65ymdwxcujausv7k5jk4cy5ttzhjoi6fzvyd.onion/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Telefon-Görüşmeleri-Nasil-Kaydedilir
Telefon Görüşmesi Kaydetme Nasıl Yapılır?