Duolingo Hesabı Nasıl Silinir?

Duolingo, kullanıcıların temel yabancı dil becerilerini öğrenmelerine yardımcı olan ücretsiz bir uygulamadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız dil eğitimi sunan Duolingo, bu anlamda köklü bir geçmişe sahiptir. Bununla birlikte Duolingo hesabınızı kalıcı olarak silme zamanının geldiğine karar vermiş olabilirsiniz. Üstelik vefat etmiş bir yakınınıza ait Duolingo hesabını da kapatabilirsiniz. Şimdi tüm bu işlemleri nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız.

Duliongo Hesap Silme Yöntemleri

Duolingo Hesap Silme | Kişisel Hesap

Duolingo hesabınızla ilgili tercih edebileceğiniz iki farklı seçeneğiniz vardır; silme veya devre dışı bırakma. Hesabınızı sildiğinizde, tüm verileriniz uygulamadan kalıcı olarak kaldırılacaktır. Bu, bireysel dil kurslarınızda yapmış olduğunuz tüm ilerlemelerin de silineceği anlamına geliyor.

Öte yandan hesap devre dışı bırakma ile hesabınızı askıya almış olursunuz. Hesabınızı istediğiniz zaman tekrar giriş yaparak yeniden etkinleştirebilirsiniz. Hesabınız devre dışı bırakıldığında, gönderilerinizin hiçbiri görünmeyecek ve profiliniz gizli kalacaktır.

Akıllı telefon uygulamasından hesabınızı silemez veya devre dışı bırakamazsınız. Bunun için bir bilgisayar üzerinden Duolingo hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Giriş yaptıktan sonra, hesap bilgilerinize erişmek için “Hesap” ve “Ayarlar”a gidin.

Burada, hesabınızı devre dışı bırakma veya silme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Hesabı devre dışı bırakma işlemi için şuradaki bağlantıya gidip çıkan seçenekler arasından “Hesabımı devre dışı bırak” (Disable my account) yazılı seçeneğe tıklayın.

Duolingo’nun kullanıcılara kişisel verileri üzerinde kontrol sağlamaları için oluşturduğu bir sayfa var. Şuradan ulaşabileceğiniz Drive-Thru adlı bu servis ile Duolingo tarafından saklanan tüm kişisel verilerinizin bir kopyasını indirme seçeneğine sahip olacaksınız. Her isteğin işlenmesinin 30 gün kadar sürebileceğini unutmayın. Eğer verilerinize erişmek istemiyorsanız, hesaplarınızı ve tüm kişisel verilerinizi silmek için “Kişisel Verileri Sil” seçeneğine tıklayın. Bu işlem de 30 gün kadar sürer.

Hesabınızı silmiş veya devre dışı bırakmış olmanız, aboneliğinizi iptal ettiğiniz anlamına gelmiyor. Abonelik işlemlerinin ipli için sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız.

iPhone için:

Adım 1: Cihazınızda Ayarlar’a gidin, ardından iTunes ve App Store’u seçin.
Adım 2: Önce Apple Kimliğinize, sonra da Apple Kimliğini Görüntüle’ye dokunun.
Adım 3: Şimdi şifrenizi girin.
Adım 4: Abonelikler’e gidin ve Yönet’e dokunun.
Adım 5: Duolingo Premium’u seçin ve Aboneliği İptal Et’e tıklayın.

Android için:

Adım 1: Telefonunuzda Google Play Store uygulamasını başlatın.
Adım 2: Profil simgenize dokunarak menüyü açın.
Adım 3: Şimdi Ödemeler ve abonelikler’e dokunun.
Adım 4: Seçenekler listesinden Abonelikler üzerine dokunun.
Adım 5: Abonelikler listesinden Duolingo Premium’u bulun.
Adım 6: Aboneliği İptal Et’i seçin ve onaylama işlemini tamamlayın.

Vefat Eden Birinin Duolingo Hesabını Silme

Vefat etmiş bir kişinin Duolingo hesabını silmek, onun hesap bilgilerine erişiminize bağlı olarak daha zor bir iştir. Eğer vefat eden yakınınızın hesabına e-posta, telefon veya bir şifre yöneticisi aracılığıyla erişiminiz varsa, bu işlemi kolaylaştırır. Hesaba giriş yaptıktan sonra, hesabı silmek veya devre dışı bırakmak için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonu aracılığıyla ücretli bir aboneliğinin olmadığından emin olun.

E-posta veya hesap bilgilerine erişiminiz yoksa, yardım için Duolingo desteği ile iletişime geçmeniz gerekir. Öncelikle ölüm belgesini ve diğer belgeleri nasıl alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu belgeler de tamamlandıktan sonra şuradaki bağlantı aracılığıyla hesap silme formunu doldurabilirsiniz. İşlemin hızlıca ilerlemesi için tüm belgeleri gönderdiğinizden emin olun. Ayrıca açıklama kısmına da süreci tüm detaylarıyla aktarmaya çalışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Duolingo hesabını sildiğinizde ne olur?

Duolingo hesabınızı sildiğinizde, tüm kurs ilerlemeniz, kilometre taşlarınız ve forum gönderileriniz silinir. Hesabınıza kaydedilen tüm veriler kalıcı olarak kaldırılmış olacak ve bunlara erişiminiz olmayacak.

Duolingo hesabı geçici olarak devre dışı bırakılabilir mi?

Hesap ayarlarınıza giderek Duolingo hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Duolingo ile ilgili tüm hesaplarınızı devre dışı bırakmak için “Devre Dışı Bırak”a tıklayın. Kullanıcı adınız ve şifrenizle tekrar giriş yaparak hesabınızı istediğiniz zaman yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Birisi e-posta adresimle Duolingo hesabı oluşturdu. Ne yapmalıyım?

Başka birisi, e-posta adresinizi kullanarak Duolingo’da hesap oluşturmuş olabilir. Böyle bir durumda izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Duolingo.com web sayfasını ziyaret edin.
  • Giriş” sekmesinin altında, “şifremi unuttum“u seçin ve şifre sıfırlama işlemi için adımları izleyin.
  • E-postanızı kontrol edin ve şifrenizi sıfırlamak için bağlantıyı takip edin.
  • Yeni bir şifre seçin ve hesap üzerinden oturum açarak Duolingo’ya devam edin.
  • Ardından “Ayarlar“ı ziyaret edin ve “Hesap” altında, e-posta adresini başka bir adresle değiştirip “Değişiklikleri Kaydet” deyin. Bunun yerine diğer kişinin hesabını tamamen kaldırmak istiyorsanız, “Hesabımı devre dışı bırak”ı da seçebilirsiniz.

Duolingo hesabının silinmesi ne kadar sürer?

Duolingo hesabının silinmesi işleminin tamamlanması 7 ila 30 gün arasında sürebilir. Bu süre zarfında, isterseniz hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz. Ancak hesabınız silindikten sonra verilerinizin kaybolacağını unutmayın.