En İyi 9 Android Klavye Uygulaması

Her akıllı telefonun kendine has, yerleşik bir klavye uygulaması vardır. İçlerinden bazıları kullanışlı olmasından dolayı farklı bir klavyeye ihtiyaç duyulamayabilir. Fakat bazen gerçekten de ‘yok, bu olmamış’ dedirten klavye türleri de yok değil. Bu sebeple akıllı telefonların vazgeçilmezi olan klavye için en iyi deneyimi yaşayacağınız bazı önerilerimiz olacak. Bu önerilerden bazılarını önceden duymuş olabilirsiniz, bazılarını ise eminiz ilk kez duyacaksınız. Seç, beğen, al diyoruz ve en iyi Android klavye uygulaması listemize başlıyoruz.

En İyi Android Klavye Uygulamaları

Gboard

Daha önceleri standart bir klavye uygulaması olan Gboard, son yıllarda gelen yeni özellikler sonrası onu sektörün en iyilerinden birisi haline getirdi. Doğru kelime tahminleri, Google Çeviri entegrasyonu gibi özellikler, Gboard’un varsayılan klavye yapılması için bazı nedenlerden birkaçıdır. Zaten uygulama Google’ın olduğu için her geçen gelişmesi, pek de alışılmadık bir durum olmaz. Önceleri birçok kullanıcının şikayet ettiği durgunluk ve gecikme deneyimi de ortadan kalkmış durumda. Gboard’u Android cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Swiftkey

Piyasanın en eskilerinden olan Swiftkey, en çok yönlü özelliklere sahip klavye uygulamalarından bir tanesi. Uygulama, kendinize göre ayarlama yapabileceğiniz tonlarca özelliğe sahip. Switfkey’in en sevilen yanlarından bir tanesi, tüm temel özelliklere doğrudan erişilebilir bir yapısının olması. Örneğin GIF’ler, çıkartmalar, pano, çevirici gibi özellikler, uygulamanın hemen üstünde yer alıyor. Bunlar, uygulamayı cazip kılan yanlarından yalnızca birkaçı. Unutmadan, otomatik düzeltme özelliği de fazlasıyla işlevsel. Yanlış yazdığınız bir kelimeyi silip baştan yazmak yerine bu özellik sayesinde birkaç saniyede doğru şekilde yazabilirsiniz. Swiftkey’i Android cihazınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Chrooma

Eğer Android’de masaüstü klavyelerinin RGB eşdeğeri olsaydı, bunun kesinlikle Chrooma olması gerekirdi. Chrooma’yı cazibeli kılan en önemli özelliklerinden bir tanesi, kullandığınız uygulamanın rengine uyum sağlamasıdır. Örneğin WhatsApp’ta mesaj yazarken yeşile, Gmail’deyken turuncu rengine dönüşüyor. Eğer Gboard’un monoton görüntüsünden sıkılırsanız, hayatınıza yeni bir renk getirecek Chrooma’yı kullanmanızı tavsiye ederiz. Uygulamada gece modu, tek elle yazma, yapay zeka tahminli kelime tahminleri gibi cezbedici özellikler de mevcut. Chrooma’yı Android cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Grammarly

Grammarly, piyasadaki yeni Android klavyelerinden bir tanesidir. İlk etapta Chrome uzantısı olarak geliştirilen Grammarly, daha sonra mobil uygulama olarak da kullanılabilir hale geldi.

Uygulamayı diğer klavye uygulamalarından ayıran özelliği, tamamen İngilizce odaklı olması. Eğer Android telefonunuzu tamamen İngilizce odaklı kullanmak istiyorsanız, Grammarly ihtiyacınızı tamamen karşılayacak düzeydedir. Bazı hataları olsa da bunlar sık sık gönderilen güncellemelerle düzeltiliyor. Klavye deneyiminize farklı bir yaklaşımda bulunmak için uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Fleksy

Fleksy, temel klavye uygulama özelliklerinin yanı sıra hoşunuza gidecek bazı farklı özelliklere de sahip. Örneğin Fleksy ile klavyenizi görünmez yapabilir, yazma efektleri ekleyebilir, kelimeler için kısayol oluşturabilirsiniz. 100’den fazla temaya sahip olan Fleksy için isterseniz bir fotoğraf kullanarak kendi temanızı da oluşturabilirsiniz. En iyi Android uygulaması hangisi? diye soranlar için cevap, diğerlerinden sıyrılarak Fleksy olabilir. Dilerseniz uygulamayı Android cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Grammarly Keyboard

Bu uygulamayı Türkçeye uygularsak Dilbilgisi Klavyesi olarak adlandırabiliriz. Eğer mesajlaşırken dilbilgisi kuralları sizin için olmazsa olmaz ise bu uygulama tam da aradığınız türden. Belki piyasadaki en cafcaflı uygulama olmayabilir, GIF desteği ya da farklı temalardan uzak kalabilirsiniz. Fakat uygulamanın odak noktası da zaten bunlar değil. Grammarly Keyboard, mesajınızdaki yazım hatalarını bulup size nasıl doğru yazıldığını gösterir. Gündelik kullanım için bu uygulamanın ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. Daha ileri düzeyde kullanmak isteyenler için ücretli versiyonu da bulunuyor. Grammarly Keyboard’u Android cihazınız için şuradan indirebilirsiniz.

Simple Keyboard [Basit Klavye]

Adından da anlaşılabileceği üzere uygulama epeyce basit. Basitten kastımız, süslü özellikler barındırmayan, yalnızca iyi bir mesajlaşma deneyimi sunuyor. Yaklaşık 1 MB boyutunda olan Basit Klavye, sizden klavye deneyimizinizi geliştirmek adına hiçbir şey talep etmiyor. Gizlilik, basitlik ve hız odaklı olan uygulama, bu sebeple GIF, yazı düzeltme, çeviri gibi özellikleri barındırmıyor. Gösterişten uzak, neredeyse hiç yer kaplamayan boyutu sayesinde Basit Klavye, tercih edilebilir bir uygulama olarak görünüyor. Dilerseniz uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Hacker’s Keyboard

Hacker’s Keyboard’u diğer tüm klavye uygulamalarından bir kenara ayırmak gerekiyor. Çünkü bu uygulamayı özel kılan detay, tıpkı masaüstü klavyedeki gibi bazı temel ögeleri barındırması. Örneğin ESC, Ctrl + alt, yön tuşları gibi masaüstünde aşina olduğumuz tuşlar bulunuyor. İçerisinde hacker kelimesi geçtiği için acaba casus yazılım olabilir mi diye düşünebilirsiniz. Bu anlamda içinizi ferah tutabilirsiniz, zira uygulama yıllardır Google Play Store’da indirilebilir olarak bulunuyor. Özelleştirilebilir olması ve farklı temalar, Hacker’s Keyboard’u daha da cazip hale getiriyor. Uygulamayı dilerseniz buradan Android cihazınıza yükleyebilirsiniz.

MessagEase

Geleneksel QWERTY klavyelerden farklı bir yazma yöntemi kullanan MessagEase, İngilizcede en sık kullanılan dokuz harf, büyük tuşlara sahiptir. Özelleştirilmiş yazma yöntemi sayesinde kullanıcılar, 80 kelimenin üzerinde yazma hızına ulaşabilmektedirler.

MessagEase, kullanıcıların tercihlerine göre özelleştirilebilecekleri bir klavye deneyimi Uygulamanın klavye düzenini, görünümünü, renklerini ve yazı tipini değiştirebilirsiniz. Klavye temasını ve arka plan resmini de özelleştirebileceğiniz uygulamanın oldukça basit bir arayüzü bulunmaktadır.

İngilizce odaklı klavye kullanmak isteyenler için ideal olan MessagEase uygulamasını şuradan indirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram’da Story SS Alanları Görme (2024)