Eski Numarama Gelen Mesajları Nasıl Görürüm?

Yakın zamanda telefon numaranızı değiştirdiniz ve eski numaranıza gelen eski mesajları görüntüleyemiyor musunuz? Bu makale ile size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Yeni bir telefona geçtikten sonra eski telefonunuzdaki verilerin yeni telefonunuzda bulunmasını istemeni gayet doğal. Hem iPhone hem de Android telefonlar için son teknik gelişmeler, bunun oldukça kolay yapılmasını sağlamaya başladı. Ancak bazen eski numaranızdaki mesajların yeni telefonunuzda hala görünmediğini fark edebilirsiniz. Eski telefon numaranızdaki mesajlara nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

Eski Numarama Gelen Mesajları Görme Yöntemleri

GSM Operatörü Aracılığıyla Eski Numaraya Gelen Mesajları Görme

Çoğu GSM operatörü, kısa mesajlar, arama kayıtları ve diğer verilerinizi depolar. GSM operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak eski telefonunuzdaki mesajları almak için size herhangi bir şekilde yardımcı olup olamayacaklarını sorabilirsiniz.

Yedekleme ile Eski Numaraya Gelen Mesajları Görme

Eski telefon numarasına gelen mesajları almanın başka bir yolu da yedeklemeye erişmektir. Bunu da aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Android telefonlar için:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsünden Sistem‘e gidin ve Seçenekleri Sıfırla‘yı seçin.
 • Tüm verileri sil‘e dokunun ve ardından Telefonu Sıfırla‘yı seçip işlemi onaylayın.

Eski numaranızdaki mesajların Google yedeğine erişebilseniz de doğrudan geri yükleyemezsiniz. Bunun için fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerekiyor. Ardından cihazınız, tüm yedekleme verilerini Google’dan geri yükleyecektir. Tabii telefonunuzda depolanan diğer bazı önemli verileri kaybedebileceğiniz için fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak biraz riskli olabilir.

iPhone için

Bir iPhone’unuz varsa, eski numaranızdaki mesajlarınızı iTunes yedeklemesi ile geri yükleyebilirsiniz. Tüm Apple cihazlarında birden fazla kullanıma sahip bir özellik olan iTunes bulunmaktadır. Yedekleme oluşturmak ve bunları geri yüklemek için Apple tarafından sağlanan bu özelliği kullanabilirsiniz.

iTunes‘u kullanarak eski numaranızdaki mesajları alacağınızı aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz:

 • iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes‘u başlatın.
 • Ekranın üst kısmındaki telefonunuza tıklayın ve Özet‘e tıklayın.
 • Şimdi Yedeklemeyi Geri Yükle‘ye tıklayın.

iCloud ile de aynı yedeklemeyi yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken talimatlar şunlar:

 • iPhone’unuzdan sırasıyla Ayarlar > Genel > Sıfırla adımlarını takip edin.
 • Ardından Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğini seçin ve Şimdi Sil‘in üzerine dokunun.
 • Telefonunuz fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra yeniden başladığında Uygulamalar ve Veriler‘den iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle‘yi seçin.

Oturum açtıktan sonra eski mesajlarınız diğer verilerle birlikte geri yüklenecektir.

Telefon Yedekleme Programı ile Eski Numaraya Gelen Mesajları Görme

Son olarak telefon yedeklemek için geliştirilen programlar aracılığıyla da eski numaranıza gelen mesajlara ulaşabilirsiniz. Bu programlarla ilgili pek çok alternatife ulaşabileceğiniz geniş kapsamlı bir makale hazırlamıştık. O makaleye şuradan ulaşabilir, gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

MobiKin ile Eski Numaraya Gelen Mesajları Görme

iPhone’unuzdan silinmiş mesajları yedeklemeden geri alabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Sadece iOS cihazlar için geliştirilen MobiKin Doctor, bu anlamda size yardımcı olabilir.

Bu program, cihazınızdaki kişilerinizi ve mesajlarınızı direkt olarak cihazınızdan geri yükleyebilir. Ayrıca kişiler, fotoğraflar, videolar, mesajlar, arama kayıtları, notlar, takvim, Safari, sesli notlar gibi dosyalar için çalışarak iTunes yedeklemesinden istediğinizi seçecek şekilde geri kazanmanızı sağlar.

Doctor for iOS kullanarak yedekleme olmadan eski bir telefon numarasından metin mesajları nasıl alınır?

 • Adım 1: iOS veri kurtarma yazılımını yüklemeden önce bilgisayarınıza indirin. Ardından programı açın.
 • Adım 2: Çıkan ekrandaki sol bölmeden “iOS Cihazından Kurtar”ı (Recover from iOS Device) seçin ve iPhone’unuzu USB aracılığıyla bu bilgisayara bağlayın. Daha sonra aracın bağlı cihazı tanımlamasına izin vermek için telefonda “Bilgisayara güven” seçeneğine dokunun. Sonrasında “Mesajlar“ı (Messages) seçin ve “Taramayı Başlat“a (Start Scan) dokunun.
 • Adım 3: iOS için MobiKin Doctor silinen mesajlar için akıllı telefonu tarayacaktır. Kısa süre sonra tüm mesajlar arayüzde kategorize şekilde karşınıza çıkacaktır. Silinen mesajları önizleyebilir ve işaretleyebilirsiniz. Son olarak iPhone’unuzdaki verilere zarar vermeden seçtiğiniz tüm ögeleri bu bilgisayara kaydetmek için “Bilgisayara Kurtar” (Recover to Computer) seçeneğine tıklayın.

Google Drive ile Eski Numaraya Gelen Mesajları Görme

Eğer mesajlarınızın bir kopyasını saklamışsanız, Google Drive’dan kaybolmuş mesajlarınızı kurtarabilirsiniz. Bu yöntem ile Android telefonunuz yanınızda olmasa dahi mesajları görebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Android telefonunuzdan Google Drive‘ı açın.
 • Menü” seçeneğine gidin > “Yedeklemeler“e dokunun > yedek dosyalarını kontrol edin.
 • Kurulu olan Google hesabınıza giriş yapın.
 • Eğer istenirse “Geri Yükle“yi seçin.
 • Sonra da Android mesajlarınızın telefonunuzda geri geldiğini kontrol etmek için yönergeleri takip edin.

SMS Backup & Restore ile Eski Telefondan Mesajları Kurtarma

SMS Backup & Restore uygulamasını kullanarak eski telefonunuzdaki SMS’leri yedeklediyseniz, iki durum söz konusu olacaktır:

 • Birincisi, SMS’lerinizi Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi bir bulut sunucusuna yedeklediniz.
 • İkincisi, yedeklemeyi eski telefonunuzun yerel klasöründe yaptınız ve yedek dosyası hala eski cihazda.

İkinci durumdaysanız, eski telefonunuza giderek SMS’leri eski telefonunuza geri yükleyin ve mesajları tekrar yedekleyin. Ancak bu sefer, onları bulut depolama alanına yedekleyin. Ardından aşağıdaki adımları tamamlamaya devam edin.

 • Adım 1: Yeni Android telefonunuza SMS Backup & Restore uygulamasını yükleyin.
 • Adım 2: Sol üstteki “Menü”ye dokunun ve “Geri Yükle” seçeneğini seçin. Ardından, SMS’lerinizi yedeklediğiniz konumu, örneğin “GOOGLE DRIVE” seçin.
 • Adım 3: İstediğiniz yedek dosyasını seçin ve ” geri yükle” > “TAMAM” > “EVET” simgesine tıklayın. Uygulama, yedeklenen mesajları yeni cihazınıza geri yükleyecektir.

Mesajı Gönderdiğiniz Kişiye Sorun

Bu, başvurabileceğiniz en etkili ve basit yöntemdir. Konuştuğunuz kişiye daha önceki konuşmaları saklayıp saklamadıklarını sorabilirsiniz. Eğer mesajlar saklanmışsa, size mesajları ekran görüntüleri olacak olacak şekilde de gönderebilirler.

Gelecekte Mesajların Silinmesini Nasıl Önlerim?

Cihazınızdan mesajları yanlışlıkla veya fark etmeden silmenin ne zaman olacağını öngöremezsiniz. Bu nedenle telefon mesajlarınızı düzenli olarak yedeklemeniz daha iyidir. iPhone veya Android telefonunuzdaki mesajlarınızı iCloud, Google Drive gibi bulut hizmetlerine, bilgisayarın yerel yedeğine veya harici depolama birimine yedekleyebilirsiniz. Böylelikle bir daha olası bir silme durumunda mesajlarınıza tekrar ulaşabilirsiniz.