Excel’de Satır ve Sütun Sabitleme Nasıl Yapılır?

Excel’de büyük veri kümeleriyle çalışırken, çalışma sayfasının başka bir alanına kaydırırken içeriklerini görüntüleyebilmek için genellikle belirli satırları veya sütunları sabitlemek isteyebilirsiniz. Bunu da Excel’in birkaç özelliğini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi Excel’de satır ve sütun sabitleme işlemlerini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Excel Satır Sabitleme Nasıl Yapılır?

Excel’de satır sabitlemeyi birkaç tıklama ile yapabilirsiniz. Görünüm > Bölmeleri Dondur‘a tıklamanız ve kaç satırı sabitlemek istediğinize bağlı olarak aşağıdaki seçeneklerden birini seçmeniz yeterlidir:

 • Üst Satırı Dondur – ilk satırı sabitlemek için.
 • Bölmeleri Dondur – birkaç satırı sabitlemek için.

Daha detaylı bilgileri aşağıda bulacaksınız.

Excel Üst Satır Sabitleme

Excel’de üst satırı sabitlemek için Görünüm sekmesine, ardından Pencere‘ye gidin ve Bölmeleri Dondur > Üst Satırı Dondur ögelerine tıklayın.

Bu, çalışma sayfanızın geri kalanında gezinirken görünür kalması için çalışma sayfanızdaki ilk satırı sabitlemenizi sağlayacaktır.

Excel Birden Çok Satır Sabitleme

Excel’de birkaç satırı sabitlemek istiyorsanız, birinci satırdan başlayarak şu adımları uygulayın:

 • Sabitlemek istediğiniz son satırın hemen altındaki satırı (veya satırdaki ilk hücreyi) seçin.
 • Görünüm sekmesindeki Bölmeleri Dondur > Bölmeleri Dondur sıralamasını takip edin.

Örneğin, Excel’de en üstteki iki sabitlemek dondurmak için A3 hücresini veya 3. satırın tamamını seçip Bölmeleri Sabitle’ye tıklıyoruz. Sonuç olarak, ilk iki satırdaki sabitlenmiş hücreleri görüntülemeye devam ederken sayfa içeriğinde de gezinebileceksiniz.

Önemli Notlar

 • Microsoft Excel, yalnızca elektronik tablonun en üstündeki satırların sabitlenmesine izin verir. Sayfanın ortasındaki satırları sabitlemek mümkün değildir.
 • Sabitlenecek tüm satırların sabitleme anında görünür olduğundan emin olun. Bazı satırlar görüntü dışındaysa, bu satırlar sabitlendikten sonra gizlenecektir.

Excel Sütun Sabitleme Nasıl Yapılır?

Excel’de sütunları sabitleme işlemini Bölmeleri Dondur komutlarını kullanarak benzer şekilde yapabilirsiniz.

Excel İlk Sütun Sabitleme

Bir sayfadaki ilk sütunu sabitlemek için Görünüm > Bölmeleri Dondur > İlk Sütunu Dondur sıralamasını takip etmelisiniz. Bu, siz sağa kaydırdığınızda en soldaki sütunu her zaman görünür hale getirecektir.

Excel Birden Fazla Sütun Sabitleme

Birden fazla sütunu sabitlemek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Sabitlemek istediğiniz son sütunun sağındaki sütunu (veya sütundaki ilk hücreyi) seçin.
 • Görünüm sekmesine gidin ve Bölmeleri Dondur > Bölmeleri Dondur sıralamasını takip edin.

Örneğin ilk iki sütunu sabitlemek için C sütununun tamamını veya C1 hücresini seçin ve sonrasında Bölmeleri Dondur‘a tıklayın. Bu, ilk iki sütunu daha kalın ve koyu kenarlıkla gösterildiği gibi yerinde kilitler ve çalışma sayfasında hareket ederken hücreleri donmuş sütunlardaki hücreleri görüntülemenizi sağlar.

Önemli Notlar

 • Yalnızca sayfanın sol tarafındaki sütunları sabitleyebilirsiniz. Çalışma sayfasının ortasındaki sütunları sabitleyemezsiniz.
 • Sabitlenecek tüm sütunlar görünür olmalıdır, görüntülenmeyen sütunlar sabitlendikten sonra gizlenecektir.

Excel Sütun Yer Değiştirme Nasıl Yapılır?

Excel’de bir sütunun yer değiştirmesini sağlamak için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Excel’de yer değiştirmek istediğiniz sütunu seçin.
 • Fare imlecini seçimin kenarına getirin ve işaretçi düz bir çaprazdan 4 yönlü bir ok işaretine dönüşene kadar bekleyin.
 • Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve ardından sütunu yeni bir konuma sürükleyin.

Excel Satır ve Sütun Dondurma Nasıl Yapılır?

Microsoft, sütunları ve satırları ayrı ayrı sabitlemenin yanı sıra hem satırları hem de sütunları aynı anda dondurmanıza da olanak tanır. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Son satırın altında ve dondurmak istediğiniz son sütunun sağında bir hücre seçin.
 • Görünüm sekmesinde, Bölmeleri Dondur > Bölmeleri Dondur sıralamasını takip edin.

Evet, bu kadar kolaydı. Örneğin tek bir adımda üst satırı ve ilk sütunu dondurmak için B2 hücresini seçip ardından Bölmeleri Dondur’a tıklayın. Bu şekilde tablonuzun başlık satırı ve en soldaki sütun, siz aşağı ve sağa kaydırdığınızda her zaman görüntülenebilir olacaktır.

Aynı şekilde en üst satırdan ve en soldaki sütundan başlamak şartıyla istediğiniz kadar satır ve sütunu dondurabilirsiniz. Örneğin, üst satırı ve ilk iki sütunu kilitlemek için C2 hücresini seçersiniz. İlk iki satırı ve ilk iki sütunu dondurmak içinse C3’ü seçersiniz.

Excel’de dondurulan satır ve sütunu çözme işlemi de oldukça basit. Bunun için Görünüm Sekmesi > Pencere > Bölmeleri Çöz’ü seçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Excel’de satır ve sütunların kilidini açma nasıl yapılır?

Dondurulmuş satırların ve/veya sütunların kilidini açmak için Görünüm sekmesi, Pencere grubuna gidin. Buradan Bölmeleri Dondur > Bölmeleri Dondur‘a tıklayın.

Excel’de üst satırı kilitlemek için tablolar nasıl kullanılır?

Aşağı kaydırırken başlık satırının her zaman üstte sabit kalmasını istiyorsanız, aralığı tam işlevli bir Excel tablosuna dönüştürebilirsiniz. Excel’de tablo oluşturmanın en hızlı yolu ise CTRL + T tuşlarına basmaktır.