Excel’de VLOOKUP Nasıl Kullanılır?

Excel’de büyük miktarlardada veri hesaplamak çok zor ve zaman alıcı olabilir. Bu sebeple otomasyon size yardımcı olur. Excel programını düzenli şekilde kullanıyorsanız, sayıları hızlı bir şekilde hesaplamanıza olanak tanıyan tüm özelliklere aşina olacaksınız. Ancak birden fazla elektronik tablo kullanıyorsanız ve birine başvurmanız gerekiyorsa, rakamları manuel olarak bulmak sinir bozucu olabilir.

İşte bu noktada VLOOKUP devreye girmektedir. Dikey arama veya VLOOKUP, büyük bir veri bloğundan belirli bilgileri seçmenize yardımcı olur. Bu makalede söz konusu özelliği nasıl kullanılacağınızı açıklıyoruz.

Excel’de VLOOKUP Nasıl Kullanılır?

Bir Değer Seçin

Bu örnek için şu akıllı telefonları örnek olarak kullanacağız: iPhone (A2), Samsung (A3), Xiaomi (A4), Nokia (A5) ve Google Pixel (A6). Bunlar, her biri hakkında veri bulmak için kullanacağınız arama değerleridir. Bunları rahat ettiğiniz herhangi bir yere koyabilirsiniz, ancak gezinme kolaylığı için aradığınız VLOOKUP değerine yakın görünmesine izin vermelisiniz.

Bir Değer Aralığı Seçin

Değerinizin yanında bir değer aralığı oluşturmak istediğiniz bir hücre seçin. Hücrenizi (=VLOOKUP) ile başlattığınızdan emin olun ve ardından istediğiniz tüm değerleri seçin. Aralığınız (A2:B5) gibi görünecektir. Bu durumda A2 değer sütunundadır ve B5 bulmaya çalıştığınız aralık değerlerinden gelecektir. Bu aşamada formülünüz şu şekilde görünecektir: (=VLOOKUP (A5, A2:B5).

A5, veri aradığınız orijinal değerdir. Bunu her zaman dahil etmelisiniz, yoksa verileriniz yanlış olabilir.

Dönüş Değerinin Sütunu

Artık aradığınız değeri ve seçilen değer aralığını bildiğinize göre sırada Excel’e dönüş değerinizin konumunu söylemeniz yer alıyor. Bu kısma dikkat etmelisiniz çünkü Excel sütununun kullandığı normal adlandırma sistemini kullanmayacaksınız. Soldan sayarak, bulmak istediğiniz dönüş değerine bağlı olarak seçilen aralık içinde bir sayı seçin.

Örneğin: (=VLOOKUP (A5, A2:B5; 3;0)

Tam veya Yaklaşık Dönüş Değeri Alma

Son adımda, Excel’e size yaklaşık veya tam bir değer bulmasını söylemelisiniz. Bunu “YANLIŞ” veya “DOĞRU” yazarak yapın. Bunu yapmak, argümanınızın hatalı olup olmadığını bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu basitçe Excel’in eşleşen verileri bulamadığı anlamına gelir.

Verileriniz DOĞRU ise Excel size aradığınıza mümkün olduğunca yakın bir değer verecektir, bu da her şeyi kolay hale getirecektir.

Bu dört işlevi doğru şekilde uygularsanız, arama değerlerinizi alırsınız ve değerlerinizi bulmak için harcayacağınız stresi azaltırsınız.

Excel’de VLOOKUP’u Anlamak

VLOOKUP’ı etkin bir şekilde kullanmak için, elektronik tablodaki verilerinizin tanımlama için dikey bir şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Belirtildiği gibi bu özellik verilerinizi seçmek için dört öge kullanır. Bu açıcıyı kullanarak – =VLOOKUP(), aradığınız verileri elde etmek için parantez içindeki dört ögeyi girmeniz gerekir. Parantez içine ekleyeceğiniz ögeler şunlar olabilir:

  • Aradığınız değer
  • Üzerinde çalıştığınız değerin aralığı
  • Dönüş değerinin bulunduğu sütun
  • Tam veya yaklaşık bir dönüş değeri

Excel’de nasıl görüneceğini görebilmeniz için formülü yazalım:

=VLOOKUP (Değer, Değer Aralığı, Dönüş değeri sütunu, Tam Dönüş Değeri (DOĞRU) veya Yaklaşık Dönüş Değeri (YANLIŞ).

Bu ögeleri nasıl kullanmanız gerektiği konusunda her şeyi açıkladığımız için artık süreç daha kolay olacaktır.