Excel Yön Tuşları Çalışmıyor, Nasıl Düzeltilir?

Excel’de yön tuşlarının çalışmaması insanı gerçekten sinir edebiliyor. Excel’i okulda veya işte kullanıyor olun, yön tuşlarını kullanmak, zaman kazanma açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu sebeple Excel’de yön tuşlarının çalışmıyor olması, büyük bir dezavantaj yaratabilir. Neyse ki çoğu şeyin çözümünün olması gibi bu sorunun da çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemlerin neler olduğuna bir bakalım.

Excel Yön Tuşları Nedir?

Excel yön tuşları, klavyede dört ana yönü işaret eden dört tuştur; bunlar yukarı, aşağı, sol ve sağ. İmleci çalışma sayfasında hareket ettirmek için kullanılırlar. Basitçe ifade etmek gerekirse:

 • Yukarı yön tuşu, imleci bir satır yukarı taşır.
 • Aşağı yön tuşu, imleci bir satır aşağı hareket ettirir.
 • Sol yön tuşu, imleci bir sütun sola hareket ettirir.
 • Sağ yön tuşu, imleci bir sütun sağa taşır.

Yön tuşları, hücreleri ve hücre aralıklarını seçmek için de kullanılabilir. Tek bir hücreyi seçmek için, imleç istenen hücreye gelene kadar ok tuşuna basmanız yeterlidir. Bir hücre aralığı seçmek için ok tuşlarına basarak imleci aralıktaki ilk hücreye getirin, Shift tuşunu basılı tutun ve ardından imleci aralıktaki son hücreye taşımak için ok tuşlarına basın.

Yön tuşları, Excel’de gezinmek ve hücreler seçmek için çok kullanışlı bir araçtır. Çalışma sayfasında hızlı ve kolay bir şekilde hareket etmenize ve çalışmanız gereken hücreleri seçmenize yardımcı olabilirler.

Excel’de Yön Tuşlarını Kullanma Nedenleri

Excel’de ok tuşlarını kullanabileceğiniz en yaygın nedenlerden biri, bir çalışma sayfasındaki hücreler arasında hareket ettiğinizde olabilir. İşte ok tuşlarını kullanabileceğiniz diğer nedenlerin bir listesi:

 • Farklı çalışma sayfaları arasında hareket etme.
 • Formülleri tamamlama.
 • Menülerde ve iletişim kutularında seçenekleri seçme.

Excel Yön Tuşları Neden Çalışmıyor?

Excel ok tuşlarınızın çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. En yaygın olan nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Scroll Lock etkinleştirildi: Bu tuş, klavyenizde imleci hareket ettirmeden bir belgede gezinmek için kullanılabilen özel bir tuştur. Scroll Lock etkinleştirilirse, ok tuşları imleci hareket ettirmez.
 • Formül Giriş modundasınız: Formül Giriş modundayken, formülleri hücrelere yazabilirsiniz. Ok tuşları bu modda imleci hareket ettirmeyecektir. Formül Giriş modundan çıkmak için Enter veya Esc tuşuna basın.
 • Klavyeniz düzgün çalışmıyor: Klavyeniz düzgün çalışmıyorsa, Excel ok tuşları çalışmayabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için farklı bir klavye kullanmayı deneyin.
 • Excel yüklemenizle ilgili bir sorun var: Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve ok tuşlarınız hala çalışmıyorsa, Excel kurulumunuzda bir sorun olabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı ve Excel’i tekrar açmayı deneyin.

Microsoft Excel’de Çalışmayan Yön Tuşları Nasıl Düzeltilir?

Bir Süre Bekleyin

Excel’de yön tuşlarını kullanamamanız, geçici bir aksaklıktan ötürü olabilir. Eğer karmaşık bir formül girdiyseniz ve Excel’in bunu tamamlamak için çok fazla veri alması gerekiyorsa böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda tek yapmanız gereken biraz beklemek ve sorunun kendiliğinden çözülüp çözülmediğini kontrol etmektir.

Ancak Excel karmaşık formüllerle meşgul değilse ve buna rağmen yön tuşlarını kullanamıyorsanız, bir sonraki çözüme geçin.

Klavyenizde Scroll Lock’u Devre Dışı Bırakın

Excel’i kullandığınız sırada Scroll Lock’un (ScrLk) etkin olmadığından emin olmalısınız. Çünkü bu modu aktif etmeniz, yön tuşlarının hareket eden tuşlar yerine kaydırma düğmelerine dönüşmesine sebep olur. Klavyenizdeki açma/kapama tuşunu kullanarak bu özelliği devre dışı bırakın.

Klavyenizdeki Scroll Lock’u devre dışı bırakmak için Windows bilgisayarlardaki ekran klavyesini kullanabilirsiniz. İşletim sisteminizin türüne göre bunu nasıl yapabileceğiniz, Microsoft’un şuradaki bağlantısında detaylı olarak açıklanmıştır.

Kaydırma Kilidi’ni Devre Dışı Bırakın

Kaydırma Kilidi özelliği, Excel’in içerisinde de devre dışı bırakılabilir. Bunu Durum çubuğuna erişip sonrasında kaldırarak yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla şunlar:

 • Microsoft Excel’i başlatıp sonrasında bir elektronik tablo açın. İsterseniz yeni bir boş e-tablo da oluşturabilirsiniz.
 • Elektronik tabloyu oluşturduktan sonra Durum çubuğuna sağ tık yapın. Durum çubuğuna çalışma kitabınızın en altından ulaşabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan menüden Scroll Lock ögesini bulun. Eğer özellik “Açık” olarak görüntüleniyorsa, kapatmak için üzerine bir kez tıklayın.

Windows’taki Yapışkan Tuşlar Özelliğini Etkinleştirin

Excel’de yön tuşları hala çalışmıyorsa, bir sonraki yöntemde Windows’taki Yapışkan Tuşlar özelliğini etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yapışkan Tuşlar özelliği sorununuzu doğrudan çözemese de bazı kullanıcılar, bunun işe yaradığını belirttiler. Bunu da aşağıdaki sıralamayı takip ederek yapabilirsiniz:

 • Büyüteç simgesine tıklayıp buradan görev çubuğunuzdaki arama çubuğunu açın. Bu işlemi Windows + S tuş kombinasyonuyla da yapabilirsiniz.
 • Ardından arama kutusuna Denetim Masası yazın. Denetim Masası’nı gördükten sonra başlatmak için üzerine tıklayın.
 • Sonra Erişim Kolaylığı başlığına tıklayın. Eğer bunu göremezseniz, sağ üst köşede bulunan menüden faydalanarak görüntüleme modunu Kategori olarak değiştirin.
 • Erişim Kolaylığı Merkezi kategorisi altında bulunan klavyenizin çalışma şeklini değiştirebileceğiniz bağlantıya tıklayın. Bunu yaptığınızda yeni bir sayfaya yönlendirilmiş olacaksınız.
 • Yazı yazmayı kolaylaştırma kategorisini bulana kadar ekranı aşağı doğru kaydırın. Burada, yanındaki boş kutucuğa onay işareti ekleyip ardından Yapışkan Tuşları Aç seçeneğini seçin.
 • Uygula yazısına tıkladıktan sonra Kontrol Paneli’ni kapatın. Şimdi yön tuşlarının Excel’de çalışıp çalışmadığını test edin.

Formül Giriş Modundan Çıkın

Excel’de imlecinizin hareket etmiyorsa, muhtelemen Excel’in formül giriş modundasınızdır. Bu, bir hücre seçtiğiniz, = yazdığınız ve ardından bir işlev yazmaya başladığınız anlamına gelir.

Bu durumda yön tuşuna batığınızda formüldeki seçili hücre değişecektir, ancak yön tuşları çalışma sayfasındaki imleci kontrol etmeyecektir. Okları yeniden etkinleştirmek için formülü geri almak ve giriş modundan çıkmak üzere Enter tuşuna ve ardından Ctrl + Z tuşlarına basmanız yeterlidir.

Excel Eklentilerini Devre Dışı Bırakın

Excel’deki eklentiler, bazı zamanlarda sorunların oluşmasına neden olabilir. Bunun nedeniyse eklentilerin bazı durumlarda orijinal özelliklerle çakışarak Excel’e yeni kod ekleme eğiliminde olabilmesidir. Excel’deki yön tuşlarını düzeltmek için Excel’e yüklenmiş olduğunuz herhangi bir eklentiyi devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bunu da şu sıralamayı takip ederek yapabilirsiniz:

 • Excel’i başlatarak ana ekranda kalın. Sonra sol taraftaki kısımdan Seçenekler yazılımı kısma tıklayın. Alternatif olarak açık bir projeniz varsa Dosya > Seçenekler sıralamasını da takip edebilirsiniz.
 • Sol kenardaki paneli kullanarak Eklentiler sekmesine gidin. Burada Tüm Excel Eklenti ayarlarınızın bir listesini göreceksiniz. Alttaki açılır menüde bulunan Excel Eklentileri‘ni seçip Git‘in üzerine tıklayın.
 • Tüm Excel eklentilerinizi devre dışı bırakmak için öncelikle Eklentiler menüsündeki her seçeneğin yanındaki seçili onay kutusuna bir tık yaparak boş bırakın. Ardından Tamam‘a tıklayıp Yönet menüsünde listelenen her öge için bu işlemi yapın.
 • Eklentilerinizi kaldırdıktan sonra yön tuşlarının çalışıp çalışmadığını test etmek için yeni bir çalışma sayfası oluşturun.

Sorun bu yöntemle birlikte çözüldüyse, büyük olasılıkla yüklediğiniz eklentilerden bir tanesi ile Excel çakışmıştır.

macOS İçin AppleScript Kullanın

Mac bilgisayarlarda varsayılan olarak herhangi bir nedenle Microsoft Excel’deki ok tuşları çalışmaz. Ancak bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir araç bulunuyor; AppleScript. Bu aracı çalıştırarak Excel yön tuşlarını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Mac bilgisayarınızda Finder‘ı başlatın.
 • Sağ üst köşedeki arama çubuğuna TextEdit yazıp uygulamayı başlatmak için Enter tuşuna basın.
 • TextEdit açıkken sol üst kısımda bulunan Dosya menüsünü açıp ardından bağlam menüsünden Yeni‘yi seçin. Bunu yaptığınızda yeni bir metin belgesi oluşturacaksınız.
 • Bu metin belgesinin içerisine aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:
set returnedItems to (display dialog "Press OK to send scroll lock keypress to Microsoft Excel or press Quit" with title "Excel Scroll-lock Fix" buttons {"Quit", "OK"} default button 2)

set buttonPressed to the button returned of returnedItems

if buttonPressed is "OK" then

tell application "Microsoft Excel"

activate

end tell

tell application "System Events"

key code 107 using {shift down}

end tell

activate

display dialog "Scroll Lock key sent to Microsoft Excel" with title "Mac Excel Scroll-lock Fix" buttons {"OK"}

end if
 • Şimdi tekrar sol üstteki Dosya bağlam menüsünden Kaydet‘i seçin.
 • Buradan Farklı Kaydet‘i seçip dosya adını FixExcelKeys.applescript olarak belirleyip kaydedin.

Şimdi Mac bilgisayarınızda Excel’i açtıktan sonra kaydettiğiniz FixExcelKeys.applescript dosyasına çift tıklayın. Bu sayede AppleScript’i çalıştırmış ve muhtemelen Excel yön tuşlarının çalışmaması sorununu çözmüş olacaksınız.

Bazı Önemli Excel Kısayolları

Uygulama ile çalışırken klavye kısayollarını öğrenmek, hem zaman hem de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. İşte bazı kullanışlı klavye kısayollarının bir listesi:

 • Ctrl + F: Çalışma sayfası içinde herhangi bir kelime veya sayıyı aramanıza olanak tanır.
 • Ctrl + N: Yeni bir çalışma sayfası oluşturur.
 • Ctrl + S: Mevcut çalışma alanınızı kaydeder.
 • Ctrl + W: Mevcut çalışma alanınızı kapatır.
 • Ctrl + F4: Excel’i kapatır.
 • Ctrl + F1: Ekranın üstündeki Ribbon menüsünü gösterir veya gizler.
 • Ctrl + F9: Çalışma kitabı pencerenizi küçültür.
 • Ctrl + Tab: Açık olan çalışma kitapları arasında geçiş yapmanıza olanak tanır.
 • F11: Ayrı bir çalışma sayfası açar ve seçili verilere dayalı bir çubuk grafik oluşturur.
 • Alt + F1: Aynı çalışma sayfasında seçili verilerle gömülü bir çubuk oluşturur.