Facebook Fotoğraf ve Video İndirme Nasıl Yapılır?

Facebook, hala pek çoğumuzun kullanmaya devam ettiği bir sosyal ağdır. Herkesin bildiği üzere burada fotoğraf, video, GIF gibi gönderi türlerinde paylaşımlar yapılıyor. Aralarında beğendiğiniz fotoğraf ve video varsa, onları kolaylıkla indirebilirsiniz. Bunun için başvurabileceğiniz bazı yollardan bahsedeceğiz.

Facebook Fotoğraf İndirme

Facebook’taki bir fotoğrafı indirmek için aslında harici bir araçtan faydalanmanıza gerek yok. Platform, herhangi bir fotoğrafı indirebilmenize olanak tanıyor. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Bilgisayarda: Facebook’ta indirmek istediğiniz fotoğrafı açın. Üç noktaya ve ardından indirme simgesine tıklayın.
 • Android ve iPhone’da: İndirmek istediğiniz fotoğrafı açın. Üç nokta (Menü) simgesine ve Telefona Kaydet (Android), Fotoğrafı Kaydet (iPhone) seçeneklerine dokunun.

Hem telefonda hem de bilgisayarda Facebook’tan fotoğraf indirme işlemini programsız olarak bu şekilde yapabilirsiniz. Eğer gizlilik ayarlarından dolayı arkadaşınıza ait bir fotoğrafı indiremezseniz, şuradaki yöntemleri kullanarak ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Facebook Albüm İndirme

Facebook’ta kendi profilinize ait fotoğrafların yer aldığı bir albümü indirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz adına Facebook’un kullanıcılarına sunduğu basit bir yöntem bulunmaktadır. Yalnızca Facebook, bu yöntemi yalnızca bilgisayarınız üzerinden yapabilmenize olanak tanıyor. Mobil uygulamalar, bu özelliği desteklemiyor.

Facebook’taki albümünüzü indirmek için şu adımları izlemelisiniz:

 • Facebook’taki kendinize ait olan profil sayfasına gidin.
 • Buradan Fotoğraflar > Albümler sıralamasını takip edin.
 • İndirmek istediğiniz albümü açın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklayıp ardından Albümü İndir‘i seçin.
 • Son olarak Devam‘ı seçin.

Facebook, bu işlemle birlikte sıkıştırılmış bir klasör oluşturmaya başlayacak. Albümde yer alan fotoğrafların sayısına bağlı olarak bir süre devam edebilir. İşlem tamamlandığında albümün indirilmesine hazır olduğunu göreceğiniz bir bildirim alacaksınız. Bildirime tıkladıktan sınra Facebook şifrenizi girip sonrasında Devam‘ı seçin. Albümünüz bu işlemle birlikte bilgisayarınıza indirilmiş olacak.

Facebook Tüm Fotoğrafları İndirme

Facebook, albümle birlikte paylaştığınız tüm fotoğraflarınızı indirebileceğiniz bir özelliğe de sahiptir. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip etmeniz yeterli:

 • Masaüstü tarayıcınızdan Facebook’u açıp ardından Ayarlar’a gidin. Veya direkt olarak şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 • Şimdi sol tarafta bulunan Facebook Bilgilerin yazılı kısma tıklayın.
 • Karşınıza pek çok seçenek çıkacak. Buradan Bilgilerini İndir yazılı kısma tıklayın.
 • Ardından Tüm Seçimleri Kaldır diyerek işaretlenen kutucukları boş bırakın ve yalnızca Gönderiler kutusunu seçin.
 • Dosya seçeneklerini belirle menüsünün altındaki Medya kalitesi yazılı kısımdan indireceğinizi gönderilerin kalitesini belirleyin. Burada Yüksek, Orta ve Düşük olmak üzere üç çözünürlük seçeneğiniz olacak. Tavsiyemiz Yüksek’i seçmeniz yönünde. Eğer fotoğraflarınızın sayısı fazlaysa, bu durum dosyanın boyutunu ve Facebook’un indirme işlemi için hazırladığı süreci uzatacaktır.
 • Şimdi tarih aralığını seçin ve tüm fotoğraflarınızı indirmek için Tüm zamanlar seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak ekranı aşağı kaydırıp İndirme Talep Et‘e tıklayın.

Facebook, talebinizi gerçekleştirmek için bir hazırlık sürecine geçecek. Bu süreç, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir süre devam edecek.

Facebook Video İndirme | Telefon ve Bilgisayar

Fotoğraflarla birlikte Facebook’taki videoları da indirebilirsiniz. Yalnız bunu fotoğrafta olduğu gibi Facebook’un özelliğinden faydalanarak yapamazsınız. Çünkü Facebook, kullanıcılarına böyle bir özellik sunmuyor. Bunun yerine üçüncü bir araçtan faydalanacaksınız. Şimdi yapmanız gerekenleri sırasıyla açıklayacak olursak:

 • Şuradaki Facebook videosunu indirmenize olanak tanıyacak web sayfasına gidin.
 • Ardından indirmek istediğiniz Facebook videosunun URL’sini kopyalayın.
 • Şimdi fdown.net’e tekrar dönerek boş olan kısma videonun URL’sini yapıştırın ve yandaki Download yazılı kısma tıklayın.
 • Videoyu hangi kalitede indirmek istediğinizi belirleyin.
 • Son olarak Bağlantıyı Farklı Kaydet‘i (Save link as…) seçin ve indirme işlemini tamamlayın.

Bu yöntemi hem masaüstü hem de mobil tarayıcılar üzerinden uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte Facebook videolarını bir Chrome eklentisi aracılığıyla da indirebilirsiniz. Şuradaki bağlantıya tıklayarak Video Downloader PLUS adlı Chrome eklentisini yükleyin. Tarayıcınızın sağ üst kısmında, profil resminizin sol kısmında bulunan Uzantılar simgesine tıkladığınızda eklediğiniz uzantıyı göreceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook’tan fotoğraf indirmenin en iyi yolu hangisidir?

En iyi yöntem, Facebook hesabınızın ayarlar alanındaki Facebook’un resmi “Bilgilerinizi İndirin” özelliğini kullanmaktır.

iPhone’da Facebook fotoğraflarını neden kaydedemiyorum?

Bazı gizlilik ayarları veya uygulama kısıtlamaları, fotoğrafları doğrudan kaydetmenizi engelleyebilir. Ancak tüm fotoğraflarınızı elde etmek için Facebook’taki “Bilgilerinizi İndirin” özelliğini kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger üzerinden resim ve video nasıl indirilir?

İstediğiniz sohbeti Messenger’da açın, indirmek istediğiniz fotoğraf veya videoya dokunup basılı tutun ve açılır menüden “Kaydet” veya “İndir” seçeneğini seçin.