Facebook’taki Tüm Gönderiler Toplu Olarak Nasıl Silinir?

Facebook-Tüm-Gönderileri-Toplu-Silme

Facebook’ta çok fazla eski gönderiniz mi var? Eğer çok birikirlerse Facebook profilinizi temizlemek için onları silmek isteyebilirsiniz.

Bir Facebook gönderisini silmek normal şartlarda gayet kolaydır; gönderiye gidip üç noktaya dokunun. Ardından silmek için ‘Çöp kutusuna taşı’ seçeneğine dokunun. Ancak çok sayıda eski gönderiniz varsa, hepsini tek tek silmek biraz meşakkatli bir iştir. İşlemi hızlandırmak adına bunları toplu olarak silmeniz gerekir.

Bu kılavuzda, Facebook’ta tüm gönderilerin nasıl silineceğini, gönderilerin toplu olarak nasıl silineceğini ve gönderilerin toplu olarak nasıl silineceğini öğreneceksiniz.

Facebook’taki Tüm Gönderileri Toplu Olarak Silme

İlk adım, Facebook profilinize gitmek olmalı. Dilerseniz bu işlemi masaüstünde de yapabilirsiniz fakat biz mobil uygulama üzerinden ilerleyeceğiz.

Facebook uygulamasına girdikten sonra, alt gezinme çubuğundaki ‘Menü‘ simgesine dokunun. Menünün üst kısmında ‘profilinize bakın‘ seçeneğini göreceksiniz. Oraya dokunun.

Facebook-Gönderileri-Toplu-Silme

Bu işlemi de yaptıktan sonra ‘Profili Düzenle‘ yazısının yanındaki üç noktaya dokunun. Karşınıza bir menü açılacak. Bu menüden ‘Hareketler Dökümü‘ olan kısma dokunun.

Facebook-Gönderileri-Toplu-Silme-1

Buraya dokunduktan sonra ‘Arşiv‘, ‘Çöp Kutusu‘ gibi seçenekler karşınıza çıkacak. Ekranı biraz daha aşağı doğru kaydırdığınızda ‘Gönderilerini Yönet‘ kısmını göreceksiniz. Oraya dokunun.

Facebook-Gönderileri-Toplu-Silme-2

Sol üst kısımda ‘Tümü‘ yazılı bir kısım göreceksiniz. Oraya tıklayıp ardından alt tarafta bulunan ‘Kaldır‘ yazılı kısma dokunarak tüm gönderilerinizi (fotoğraf, video, GIF vs) silmiş olursunuz. Bunu yaparken sizden güvenlik adına şifre istenecektir. Şifrenizi girdiğinizde silme işlemi gerçekleşmiş olur.

Yalnız şu kısmı unutmayın; ekranı aşağı doğru ne kadar kaydırdığınız da önemli. İlk başta ortalama 40 gönderiyi silmiş olursunuz. Aşağı doğru kaydırmaya devam ettiğinizde kronolojik olarak diğer gönderileri de seçmiş olursunuz.

Facebook-Toplu-Gönderi-Silme

Kaldır‘ seçeneğine dokunduktan sonra bir mesaj açılabilir. Mesajda “Çöp Kutusu’na taşınan ögeler 30 gün sonra silinecek” yazacak. Bu da gönderilerinizin 30 gün sonra çöp kutusundan otomatik olarak silineceği anlamına geliyor. Ancak çöp kutusuna taşıdığınız gönderilerin Facebook profilinizde gösterilmeyeceğini de belirtelim.

Gönderileri toplu olarak silme dışında etiketlendiğiniz gönderileri, yorumları, beğenilerinizi ve yaptığınız yorumları da toplu olarak silebilirsiniz. Aynı menüde alt kısımda ‘Etiketlerini Yönet‘ ve ‘Etkileşimlerini Yönet‘ yazılı kısımlara dokunarak toplu silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.