Fotoğrafta Karalanan Bir Yer Nasıl Görülür?

İnsanlar, bir görüntüden veya ekrandan bir şeyler gizlemek için karartma araçlarını kullanırlar. Karartılmış yazıların çoğunda, siyah ve beyaz dahil olmak üzere çeşitli renklerde hassas bilgileri gizlemek için işaret araçları kullanılır. Çoğu kişi, fotoğrafta karartılmış bir yeri kimsenin göremediğine inanır. Ancak karartılan yerdeki yazıyı okumanın veya ortaya çıkarmak çok da zor değil. Aşağıda bir görüntüde karartılan yazıları açığa çıkarmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemler göreceksiniz.

Fotoğrafta Bir Yer Neden Karalanır?

Fotoğrafta bir yerin veya yazının karalanmasının pek çok sebebi olabilir. En temel sebeplerinden birisi, fotoğrafta görünmesi istenmeyen bir yerin olmasıdır.

Fotoğrafın ‘karanlanması’ illa siyah renkte olması gerekmiyor. Beyaz renkli bir kamufle de kullanılıyor olabilir. Her halükarda bu kısımların altında ne göründüğünü ortaya çıkarabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Üzeri Karalanmış Bir Yazıyı Neden Görmek İsteriz?

İnsanın doğasında gizli şeylere karşı meraklı olmak vardır. Bir ekran görüntüsünde göremediğiniz herhangi bir kısım kesinlikle dikkatinizi çekecek ve merak uyandıracaktır. Dolayısıyla insanlar her zaman orijinal resimde karartılmadan önce ne olduğuna bakmak için istekli olacaktır. Bazı durumlarda, üzeri karalanmış bir yazıyı okumak önemli olabilir. Bunlardan bahsedecek olursak:

 • Belgenin bir kısmı yanlışlıkla sansürlendiği için yararlı bilgiler gizlenmiş olabilir.
 • Ekran görüntüsünün sahibi olan kişiyle iletişime geçmek istiyorsunuz ancak adı karartılmış.
 • Bilginin kasıtlı olarak veya kötü niyetle gizlendiğinden şüphelenmiş olabilirsiniz.
 • Görünür yazı, eksik kısımlar olmadan tamamen anlam ifade etmiyor.
 • Kararttığınız bir ekran görüntüsünün başkaları tarafından hala okunup okunamayacağını test etmek istiyorsunuz.
 • Yayınlanan ekran görüntüsü sizin bilgilerinizi içeriyor ve okunup okunmadığını kontrol etmek istiyorsunuz.

Fotoğrafta Karalanan Yeri (Yazıyı) Görme Yöntemleri

Karalanan bir görüntüde kullanılan katı işaretleyiciyi veya katmanları çıkarmak neredeyse imkansız olsa da görüntülerdeki gizli bilgileri okumak veya görmek nispeten kolaydır. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Fotoğrafta Karalanan Yazıyı Görme

Adım 1

Karartılmış yazıların bulunduğu bir resmi veya fotoğrafı akıllı telefonunuzun Fotoğraflar uygulamasıyla açın. Ardından Düzenle‘yi seçin. Ayrıca parlaklığı, gölgeleri, pozlamayı, vurguları ve kontrastı artırabilen veya azaltabilen üçüncü taraf fotoğraf düzenleme uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Adım 2

Şimdi resmin veya fotoğrafın parlaklığını ve gölgelerini %100’e yükseltin. Görüntüdeki gizli yazılar bu şekilde görünür hale gelecektir. Eğer hala okuyamıyorsanız veya göremiyorsanız, görüntünün pozlamasını ve vurgularını %100’e artırmanız, kontrastı ise %100 düşürmeniz gerekir. Gizlemeyi daha net görmek için vurgulanan alanı yakınlaştırmayı unutmayın.

Not: Yukarıdaki adımlar, en çok karartmanın koyu veya siyah olduğu durumlarda etkilidir. Gizleme katmanına bağlı olarak bahsettiğimiz adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Adımları tekrar uygulamadan önce yaptığınız değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Fotoğrafta Karalanan Yeri Görme

Koyu renkleri veya siyah rengi hariç, farklı yazıları görmek için resmi veya fotoğrafı düzenlerken aynı fotoğraf araçlarını artırmanız veya azaltmanız gerekir. Örneğin kırmızı renkle vurgulanan bir yer varsa, parlaklığı yüzde 100’e çıkarmanız gerekir. Karalanan kısmı görmekte hala sorun yaşıyorsanız, diğer ayarlama araçlarını deneyin. Beyaz renkle yapılan gizleme varsa, keskinliği ve parlaklığı %100’e çıkarmanız, kontrastı ise %100’e düşürmeniz gerekmektedir.

Samsung Telefonlarda Karalanan Yazıyı Görme

Bir Samsung marka telefon kullanıyorsanız, büyük ihtimalle çoğu Samsung telefonunda varsayılan olarak bulunan Gallery adlı uygulamayı kullanıyorsunuzdur.

Buna sahipseniz, Samsung telefonunuzdaki siyah işaretleyiciyi aşağıdaki şekilde görebilirsiniz:

 • Menüye erişmek için telefonunuzun ana ekranını yukarı doğru kaydırın.
 • Şimdi Samsung Galeri uygulamasını başlatın.
 • Ardından siyah işaretli fotoğrafın olduğu albüme dokunun.
 • Buradan düzenleme anlamına gelen “kalem” görünümündeki simgeye dokunun.
 • Son olarak parlaklığa, kontrasta gibi seçeneklere erişmek için Ton (Tone) simgesine dokunun.

Bu adımlardan sonra aşağıdaki filtre seçeneklerinin her birini ayarlayın:

 • Pozlamayı 100 olarak değiştirin.
 • Parlaklığı 100 olarak değiştirin.
 • Kontrastı -100’e getirin.
 • Gölgeleri 100 olarak değiştirin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra işaretlenen yerin altındaki içerik görünür olacaktır.

Fotoğrafta Karalanan Yeri Görme | Inpaint

Üzeri karalanan bir fotoğrafta orijinal pikselleri geri getirmek epey zor. Bununla birlikte çevresindeki (sansürsüz) pikselleri kullanarak orijinal fotoğrafın bir kısmını Inpaint kullanarak kurtarabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

Adım 1: Fotoğrafı Inpaint’e yükleyin
Şuradaki bağlantıdan indireceğiniz Inpaint’i açın ve araç çubuğundaki “” (Open) seçeneğine tıklayın. Kurtarmak istediğiniz üzeri karalanmış fotoğrafı seçin ve programda açın. Fotoğraf şimdi ana pencerede görünecektir.

Adım 2: Sansürlü alanı işaretleyin
Inpaint, üzeri karalanan alanı düzenleyebilmenizi sağlayabiliyor. Çevresindeki pikselleri karalanmış bölgeye aktararak bunu gerçekleştirir. Programa hangi bölümün düzenlenmesi gerektiğini belirtmek için Kalem (Pencil) aracını veya Sihirli Çubuk (Magic Wand) aracını seçin ve karalanmış veya pikselleştirilmiş bögeleri seçin. İşte böyle:

Adım 3: Düzenleme işlemini çalıştırın
Inpaint’i çalıştırdığınızda, program çevredeki pikselleri kurtarmaya çalışacak ve tüm resmi sansürsüz olarak gösterecektir.

Farklı Arka Plan ve Rötuş Rengi Denemeleri

Rötuş renginize bağlı olarak, başka fotoğraf düzenleme araçları kullanmanız veya aynı araçları yukarı veya aşağı ayarlamanız gerekebilir. Örneğin kırmızı bir rötuşta Parlaklık (100) kullanmayı deneyin. Bu işe yaramazsa Parlak Noktaları (100) de deneyin. Hala işe yaramıyorsa, diğer düzenleme araçlarını deneyin.

Beyaz bir rötuş için Keskinlik (100), Parlaklık (-100), Kontrast (-100) ve Parlaklık (100) deneyin. Eğer koyu moddaysanız, bu işlem çok fazla fark yaratmaz.

Fotoğrafta Karalanan Yerin Görünmesi Nasıl Zorlaştırılır?

Bazı hassas bilgileri görüntülerden gizlemek için izlemeniz gereken bazı ipuçları vardır. Bu ipuçları, bir görüntüdeki yazıları kalıcı olarak ortadan kaldırmak için oldukça etkilidir. Aşağıda açıklanan araçlar, bir fotoğraftan yazıları veya bilgileri kalıcı olarak gizlemenize yardımcı olacaktır.

Vurgulanan Katmanları Arttırın

Tek katman olacak şekilde gizlenen yerleri görmek mümkün olsa da, aynı yazı üzerinde çok katman kullanmak işi biraz daha zorlaştırabilir. Yazının veya herhangi bir yerin üzerine birkaç katman eklendiğinde bunu deşifre etmek çok zor olacaktır.

Kalem Aracını Kullanın

Kalem aracı, fotoğraf için sağlam bir işaretleyicidir. Kalem aracını %100 opak yaptığınızda, herhangi bir renk, görüntü veya fotoğrafın içeriğini rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Kalem aracı fotoğraf içeriğini gizlemek için kullanışlı bir seçenek olsa da görüntü düzenleme araçlarından kalıcı olarak gizleyemez. Bu nedenle kalem aracını yüzde 100 opaklıkla kullanmak, ancak bir görüntü veya fotoğraftaki gizli içeriğinizin ortaya çıkarmanızı zorlaştırabilecektir.

Şekil Aracını Kullanın

Bir görüntüden veya ekran görüntüsünden herhangi bir bilgiyi kalıcı olarak gizlemek için şekil aracı kullanmak da etkili olabilir. Görüntüye mevcut şekillerden bir şekil ( kutu, daire, kare, üçgen, yıldız, dikdörtgen gibi) ekleyin ve gizlemek istediğiniz yerin üzerine yerleştirin. Şekli mutlaka bir renkle doldurmanız gerekir. Herhangi bir renk seçebilirsiniz.

Ok aracını kullanarak içeriği gizlemek için kalın bir çizgi de oluşturabilirsiniz. Yazıyı veya içeriği gizlemek için hangi şekli veya rengi kullandığınız önemli değil. Bu nedenle şekil araçlarını kullanmak, dokuyu veya içeriği görüntüden veya ekran görüntülerinden kalıcı olarak gizlemenize yardımcı olabilir.

Üçüncü Taraf Uygulama Kullanın

Bazı üçüncü taraf uygulamalar, bir görüntüdeki veya fotoğraftaki özel kısımları profesyonelce gizlemek için tasarlanmıştır. Bu uygulamalar, kullanıcıların bir görüntüden veya fotoğraftan doku ve diğer bilgileri gizleyebilmenizi sağlayacak özelliklere sahiptir.