En İyi 16 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması | Ücretsiz

Eskiden fotoğraf çekip düzenlemek gibi işlemler, çoğunlukla bilgisayar üzerinden yapılıyordu. Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması ile birlikte neyse ki bir zamanlar sadece profesyonellerin yapabildiği işlemleri kolay bir şekilde telefonumuz ile yapabiliyoruz.

Hem Google Play hem de App Store’de fotoğraflarınızı birer sanat eserine dönüştürecek, kimi zaman da yüzünüzdeki kırışıklıkları giderecek onlarca uygulama bulunuyor. Biz de bu uygulamalardan yola çıkarak sizler için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları listesi hazırlamak istedik.

Fotoğraf Düzenleme Uygulaması Nedir?

Bir fotoğraf düzenleme uygulaması, kullanıcıların dijital görüntüleri mobil cihazlarında düzenlemelerine ve değiştirmelerine olanak tanıyan bir yazılım uygulamasıdır. Bu uygulamalar, kullanıcılara fotoğraflarının parlaklık, kontrast, renk, keskinlik ve daha fazlası gibi çeşitli yönlerini ayarlamak için bir dizi araç ve özellik sağlar. Bazı fotoğraf düzenleme uygulamaları, fotoğrafların görünümünü ve verdiği hissi geliştirmek için filtreler, efektler ve çerçeveler gibi gelişmiş özellikler de sunar.

Fotoğraf düzenleme uygulamaları, bir masaüstü bilgisayara veya özel bir yazılıma ihtiyaç duymadan hareket halindeyken fotoğraflarını düzenlemek isteyen mobil kullanıcılar arasında popülerdir. Bu uygulamalar sayesinde kullanıcılar, fotoğraflarında hızlı ve kolay bir şekilde düzenleme ve ayarlamalar yapabilir, ardından bunları sosyal medyada veya diğer çevrimiçi platformlarda paylaşabilir. Basit ve temelden daha gelişmiş ve karmaşıka kadar değişen birçok farklı fotoğraf düzenleme uygulaması mevcuttur.

Fotoğraf Düzenleme Uygulaması Nasıl Seçilir?

Aşağıdaki pek çok seçenek arasından en iyi uygulamayı seçmek kolay olmayabilir. Öncelikle uygulamaya ne için ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Örneğin selfie çekmek için mi? Yemek fotoğraflarınızı mı düzenlemek veya çekim becerilerinizi mi geliştiriyorsunuz? İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, genel düzenlemeler veya daha profesyonel ihtiyaçlar için birkaç sağlam fotoğraf düzenleme uygulaması vardır.

Bunların özelliklerine gelince, listemizdeki çoğu fotoğraf düzenleme uygulaması hem temel düzenleme yeteneklerine hem de en yeni popüler özelliklere sahiptir. Yüzünüzü rötuşlamak için FaceTune’u ve benzersiz özelliklerini hatırlıyorsunuzdur. Artık bu özellik artık neredeyse tüm fotoğraf düzenleme uygulamalarında bulunuyor.

Listemizdeki çoğu uygulamanın ücretsiz sürümünün yanında aylık veya yıllık abonelik ücreti ödeyerek kilidi açılabilen ekstra özelliklere sahip premium bir sürümü vardır. Kısacası hazırladığımız listede her fotoğraf düzenleyici için uygun uygulamalar bulunmaktadır.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotor

Fotor, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilen ücretsiz bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Tek dokunuşla geliştirme, çerçeveler, çıkartmalar, yazı eklemeleri, çeşitli filtreler ve efektler dahil olmak üzere çeşitli düzenleme araçları ve özellikleri sunar. Fotor ayrıca fotoğrafınızın belirli kısımlarını ayarlamanıza olanak tanıyan eğriler ve seçici ayarlamalar gibi gelişmiş düzenleme araçları da sağlar.

Uygulama, gezinmeyi ve kullanmayı kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Ayrıca posterler, el ilanları ve sosyal medya grafikleri oluşturmanıza olanak tanıyan bir kolaj oluşturucu ve tasarım araçları içerir.

Fotor, çok çeşitli özellik ve araçlara sahip ücretsiz bir fotoğraf düzenleme uygulaması isteyen kullanıcılar için harika bir seçenektir. Bazı özellikler ücretsiz olsa da, ek filtreler, efektler ve çıkartmalar gibi satın alınabilecek premium özellikler de vardır. Genel olarak Fotor, fotoğraflarınızı geliştirmenize ve benzersiz tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olabilecek çok yönlü bir uygulamadır.

Uygulamanın bazı özellikleri şunlar:

 • Uygulama, kırpma, döndürme ve pozlama, parlaklık ve kontrast ayarlama gibi temel düzenleme araçlarına sahiptir.
 • Fotor, fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz geniş bir filtre ve efekt koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca her bir efektin yoğunluğunu ayarlamanıza olanak tanır.
 • Fotoğraflarınıza son bir dokunuş eklemek için çeşitli çerçeveler ve kenarlıklar arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Fotor, resme yazılar eklemek veya fotoğraflarınızı süslemek için kullanabileceğiniz bir dizi yazı stiline ve çıkartmaya sahiptir.
 • Uygulamanın kolaj oluşturucusu, birden çok fotoğrafı tek bir görüntüde birleştirmenize olanak tanır.
 • Fotor ayrıca sosyal medya, sunumlar ve daha fazlası için özel grafikler ve tasarımlar oluşturma yeteneği gibi tasarım özellikleri sunar.
 • Uygulama, fotoğraflarınızın belirli bölümlerinde hassas düzenlemeler yapmanızı sağlayan eğriler ve seçici ayarlamalar gibi gelişmiş düzenleme araçları sağlar.

Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu buradan yükleyebilirsiniz.

Foodie

Foodie, LINE Corporation tarafından geliştirilen ve özellikle yemeklerin fotoğraflarını çekmek için tasarlanmış ücretsiz bir kamera uygulamasıdır. Hem iOS hem de Android platformlarında mevcuttur.

Uygulama, kullanıcıların yemeklerinin yüksek kaliteli fotoğraflarını çekmelerine olanak tanıyan bir dizi özellik sunar. Foodie uygulamasının temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Foodie, özellikle yemek fotoğrafçılığı için tasarlanmış 25’in üzerinde canlı filtreye sahiptir.
 • Uygulama, kullanıcıların yemeklerinin mükemmel şekilde çerçevelenmiş fotoğraflarını çekmelerine yardımcı olacak açı yönergeleri içerir.
 • Foodie, yemeğinizin fotoğrafını çekmek için en iyi açıyı ve konumu öneren akıllı bir kılavuz özelliği sağlar.
 • Kullanıcıların kameralarının odağını ayarlayarak yiyeceklerinin her zaman keskin odakta olmasını sağlar.
 • Foodie ile fotoğrafınızı analiz ederek fotoğraf için en iyi açının önerilmesiyle mükemmel çekimi yapmış olursunuz.
 • Uygulama ayrıca kırpma, döndürme ve pozlamayı, parlaklığı ve kontrastı ayarlama gibi temel düzenleme araçlarını içerir.
 • Foodie, yemek fotoğraflarınızı Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşmanızı kolaylaştırır.

Genel olarak Foodie, yemeklerin fotoğraflarını çekmeyi kolay ve eğlenceli hale getiren kullanıcı dostu bir kamera uygulamasıdır. Özellikleri, kullanıcıların yemeklerinin güzel, yüksek kaliteli fotoğraflarını çekmelerine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu buradan yükleyebilirsiniz.

PhotoDirector

Komple bir fotoğraf düzenleme uygulaması arıyorsanız, PhotoDirector’un ihtiyacınıza tam anlamıyla karşılık verecek özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan uygulama, profesyonel kalitede düzenleme araçlarına sahiptir.

PhotoDirector’un bazı temel özelliklerinden bahsetmek gerekirse, bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Aydınlatma ve renk araçları
 • Filtreler ve efektler
 • Gökyüzü değiştirme ve ışık ışını araçları
 • Fotoğraf rötuşu, kırmızı göz giderme ve güzellik rötuş araçları
 • Animasyon araçları ve animasyonlu bindirmeler
 • Yapay zeka teknolojisi
 • Dahili görsel kitaplığı

Uygulama ile animasyon modüllerini kullanarak fotoğraflarınızı canlandırabilirsiniz. Özellikle fotoğraf canlandırma uygulaması arıyorsanız, şuradaki makalemize göz atabilirsiniz. Bununla birlikte hareketli çizgiler çizip animasyon için bağlantı noktaları oluşturabilir veya animasyonlu çıkartmalar veya simgeler ekleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kısım, uygulamanın ekstra meziyetlerinden yalnızca biriydi. PhotoDirector’u herhangi bir fotoğrafı baştan aşağı düzenlemek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulamayı iOS için şuradan, Android içinse şuradan indirebilirsiniz.

Pixlr

Pixlr

Pixlr da kullanıcılar için çeşitlilik sağlama konusunda uzmanlaşmış bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Uygulamada fotoğraflarınızı siyah beyaz, film veya sepya tonlarına dönüştürmek için sezgisel fırçaların yanı sıra önceden ayarlanmış efektler, kaplamalar ve stil filtrelerini kullanabilirsiniz.

Pixlr’ı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak uygulamanın ücretsiz sürümünün reklam içerdiğini ve bazı düzenleme araçlarına erişiminizi sınırladığını belirtelim.

Eğer ufak tefek düzenleme yapmak istiyorsanız, Pixlr’ın tadını çıkarabilirsiniz. Ancak kapsamlı düzenleme araçlarına ve gelişmiş efektlere erişmek istiyorsanız, Pixlr’ın premium aboneliğini düşünebilirsiniz. Ücretli olan bu abonelik ile daha fazla düzenleme aracına erişim sağlayabilirsiniz. Uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Snapseed

snapseed

Sırada kullanıcılarından bir hayli olumlu puan almayı başarmış olan Snapseed bulunuyor. Google tarafından geliştirilen uygulama, hem ücretli hem de ücretsiz olmak üzere birçok fotoğraf filtresine sahip.

Filtrelerin yanı sıra Snapseed sayesinde fotoğraflarınız üzerinde ücretsiz bir şekilde ince ayarlar yapabilir, fotoğraflardan istemediğiniz nesneleri silebilir veya retro ya da eskitme gibi dilediğiniz filtreleri fotoğraflar üzerinde uygulayabilirsiniz. Bunların dışında cildinizi pürüzsüzleştirmek, gözlerinizi aydınlatmak ve profesyonel kalitede bir görüntü oluşturmak için Snapseed’in portre modunu kullanabilirsiniz. Ayrıca lens bulanıklaştırma aracıyla Bokeh gibi daha gelişmiş düzenleme tekniklerini kullanma şansına da sahipsiniz.

Snapseed, 30’dan fazla düzenleme aracını kullanarak özelleştirebileceğiniz çeşitli filtrelerle birlikte gelir. Ek olarak uygulamayı hiçbir premium özellik olmadan, tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Snapseed’i Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Canva

Canva

Canva, fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında çok yönlü ve özelleştirilebilir şablonlardan oluşan kitaplığı ile ünlüdür. Canva’nın mevcut şablonlarını sıralayabilir, tasarım anlayışınıza uygun olanı seçebilir ve kişiselleştirilmiş ayarlamalar yapabilirsiniz.

Uygulama, Instagram hikaye kreasyonlarınızda kullanabileceğiniz bazı grafiklerin kullanımını sağlar. Uygulamanın şablonlarından birini kullanarak hikaye oluşturmamayı tercih edebilirsiniz.

Canva sınırlı sayıda fotoğraf efekti sunarken profesyonel düzeyde fotoğraf düzenlemeleri yapmak için daha gelişmiş bir uygulamayı kullanmanız gerekir. Canva’nın özellikleri fotoğraf efektleri, yeniden boyutlandırma, renk ayarlama ve fotoğraf üzerine filtre yerleştirme ile sınırlıdır. Bu özellikler sizin için yeterliyse, Canva’yı kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

YouCam Perfect

YouCam Perfect

YouCam Perfect, mobil fotoğraf düzenleme denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi. YouCam’de de tıpkı Snapseed’de olduğu gibi fotoğraflardan istemediğiniz nesneleri kaldırabilir, size sunulan filtreleri kullanabilirsiniz.

YouCam Perfect’i bu kadar başarılı yapan bir diğer özellik ise makyaj konusunda bir hayli iddialı olması. Uygulama, yorgun görünen yüzünüzü ve taranmamış saçlarınızı kuaförden çıkmış gibi göstererek fotoğraflara farklı bir hava katıyor.

YouCam Perfect’i Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Make Me Thin

Make Me Thin

Aslında Make Me Thin’i tam bir mobil fotoğraf düzenleme olarak nitelendiremeyiz, çünkü uygulamada yapacağınız şeyler bir hayli sınırlı. Bu uygulama, çoğunlukla fazla kilolarından ya da çok ince olmaktan şikayetçi insanlar için tasarlanmış diyebiliriz.

Kullanımı son derece kolay olan Make Me Thin üzerinden belinizi inceltebilir veya gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. 1-5 arası farklı fırça boyutlarına sahip bu uygulamanın tamamen ücretsiz olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Make Me Thin’i iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Meitu

Meitu

Birçok işe yarar özelliği ücretsiz sunmasıyla ünlü Meitu, fotoğraflarla ilgilli neredeyse her şeyi tek bir uygulama üzerinden yapmanıza olanak tanıyor. Bu uygulama üzerinden hem fotoğraflarınızı kırpabiliyor veya kontrast ayarlarıyla oynayabiliyor, hem de yüzünüzde onlarca değişiklik yapabiliyorsunuz.

Onlarca değişikliğin arasında kaş şeklini ve rengini değiştirme, kıvrık kirpikler ekleme ve teninize uygun ruju sürebilme gibi özellikler bulunuyor. Sadece bir fotoğraf düzenleme uygulaması olmakla yetinmeyen Meitu, video üzerinde de edit yapmanıza olanak sağlıyor.

Meitu’yu Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Facetune

Facetune

Fotoğraf düzenleme uygulamaları arasındaki en popüler isimlerden biri Facetune’un hem ücretli hem de ücretsiz özellikleri bulunuyor. Ücret ödediğiniz takdirde Facetune’da fotoğraf düzenleme denince akla gelen her şeyi yapabiliyorsunuz.

Ücretsiz versiyonunda ise yine fotoğraflar üzerinde şekillendirme, renk verme ve efekt uygulama gibi özelliklerden yararlanabiliyorsunuz. Facetune, aynı zamanda diş beyazlatmak için en sık kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor.

Facetune’u Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express

Bilgisayar üzerinden Adobe kullanarak düzenleme yapan kullanıcıların aynı işi mobilde de yapmasına olanak sağlayan Adobe Photoshop Express, belirli özellikleri ücretsiz sunsa da tüm özelliklere erişebilmek için aylık abonelik talep ediyor.

Bu uygulama üzerinden fotoğraflardaki kırmızı gözleri düzeltebilir, fotoğrafları istediğiniz şekilde kesip boyutlandırabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın sunmuş olduğu çeşitli efekt ve filtreleri de fotoğraflarınız üzerinde kullanabileceğinizi de söyleyelim.

Adobe Photoshop Express’i Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Adobe Photoshop Lightroom CC

Adobe Photoshop Lightroom CC

Adobe Photoshop Lightroom CC, sosyal medyada gördüğümüz birçok ünlünün akıllı telefonunda bulunan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde profesyonel bir şekilde fotoğraf düzenleyebilir, acemi olsanız bile hazır efektleri kullanarak çektiğiniz fotoğraflara farklı havalar katabilirsiniz.

Masaüstü versiyonu da bulunan bu uygulama, fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmanıza ve çektiğiniz fotoğrafları tüm teknik detaylarıyla bir kütüphanede toplamanıza olanak sağlıyor. Adobe Photoshop Lightroom CC’nin sahip olduğu efektler, diğer uygulamalara göre son derece klas bir tarza sahip.

Adobe Photoshop Lightroom CC’yi Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

AirBrush

AirBrush

Hem App Store hem de Google Play Store’da ücretsiz bir şekilde indirilebilen AirBrush, yüzünde değişiklik yapmak isteyen kullanıcıların en favori uygulamalarından birisi.

Uygulamayı kullanarak dilediğiniz fotoğraf üzerinde sivilce yok etme, göz altı morluklarını kapatma gibi birçok değişiklik yapabilir, saç rengi değiştirme özelliği sayesinde de kuaföre gitmeden önce tutarlı bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Airbrush’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

VSCO

vsco

Fotoğraf düzenleme uygulamalarından en bilindik olanı VSCO, fotoğraflarınızı birer sanat parçasına dönüştürmekle kalmıyor, aynı zamanda bunları kendi platformunda paylaşıp diğer fotoğrafçılarla etkileşime girmenize olanak sağlıyor.

VSCO üzerinden yapabileceğiniz şeylerin sınırı yok diyebiliriz. İster çeşitli araçlarla kendi filtrelerinizi oluşturabilir, ister ücretsiz olanlardan yararlanabilir isterseniz de makul bir ücret karşılığında tüm efektlere ulaşabilirsiniz.

VSCO’yu Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Focos

focos

Ne yazık ki sadece App Store’de bulunan Focos’un, iPhone’a sahip herkesin telefonunda bulunması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyoruz.

Focos sayesinde portre modunda fotoğraflar çekebilir, daha önceden çektiğiniz fotoğraflara bokeh efekti verebilir ya da arkası bulanık yeni fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda Focos’un aynalı ön kamera özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Focos’u iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

PicsArt

PicsArt

En iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları listemizin son sırasında, hem Google Play Store hem de App Store’da bulunan ve kullanıcılarına birçok özelliği ücretsiz bir şekilde sunan PicsArt bulunuyor.

PicsArt, kullanımı kolay olmasının yanında kullanıcı dostu bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Bu ücretsiz uygulama, düzenleme sırasında açılan reklamlara sahip olsa da, fotoğraf düzenlemeye yeni başlayanlar çıkartmalar, kolaj şablonları ve metin işlevlerinin keyfini çıkarırken tüm temel araçlara erişebilir.

Fotoğrafları çekmeden önce filtre ve efekt uygulayarak PicsArt’ı kameranızla da kullanabilirsiniz. PicsArts’ın Effect (Efekt) menüsünü kullanarak fotoğraflarınızı hızlıca kırpabilir, yeniden boyutlandırabilir, çevirip döndürebilir veya üzerinde iyileştirme yapabilirsiniz. Diğer ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamalarından farklı olarak PicsArt, fotoğraflarınızı canlandırmanıza olanak tanıyan hareket efekti de sunmaktadır.

PicsArt’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Fotoğraf Arka Plan Değiştirme İçin En İyi 7 Uygulama