Fotoğraf Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir fotoğrafa arka plan eklemek için Photoshop uzmanı olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken basit bir arka plan değiştirme uygulaması indirip onun hünerlerinden faydalanmak.

Aşağıda 7 fotoğraf arka plan değiştirme uygulamasından bahsedeceğiz. Bu çözümler fotoğraf arka plan hatalarını değiştirmek, düzenlemek veya şeffaf bir arka plan oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardır.

Fotoğraflarınızın arka planını değiştirmenize birçok şey sebep olmuş olabilir. Bazen fotoğraf arka planları ya çok basit oluyor ya da istemediğimiz kişi/obje gibi durumlar olabiliyor. Bu sebeple arka plan değiştirme uygulamalarına ihtiyaç duyabiliyoruz.

Bunun yanında bir fotoğrafı ön plana çıkarmak için de arka plan değiştirme uygulamalarını kullanabiliriz. Örneğin bir ürünün arkasındaki beyaz duvar çok mat görünebilir. Bu yüzden arka plan rengini özellikle de sosyal medya için daha çekici olacak şekilde değiştirmek isteyebilirsiniz.

Kullanma amacınız ne olursa olsun, en iyi fotoğraf arka plan değiştirme programlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Arka Plan Değiştirme | iPhone | Android

Auto Background Changer

 • Cihazlar: Android ve iOS
 • Diğer İşlevler: Bulanıklaştırma, Renk Ekleme, Kompozit (iki veya daha fazla fotoğraftan oluşan tek görüntü)
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG , PNG
 • Fiyat: Ücretsiz

Adından da anlayabileceğiniz üzere bu, otomatik bir arka plan değiştirme uygulamasıdır. Fotoğraf arka plan değiştirme – kaldırma için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz uygulamalar arasındadır.

Basit bir kullanıma sahip olan uygulamada bulunan otomatik araç, en karmaşık arka planları bile kaldırabiliyor. Fakat en iyi sonucu elde etmeniz biraz zamanınızı alabilir.

Fotoğrafta öznenizi seçtiğinizde, özne ile zemin arasındaki çizgileri yumuşatabilirsiniz. Bu kullanışlı özellik sayesinde düzenlemeniz neredeyse kusursuz olarak görünecektir.

Ufak tefek hataları dışında (yerli yersiz zamanlarda çökme gibi) kullanıcıların genellikle memnun olduğu uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Simple Background Changer

 • Cihazlar: Android
 • Diğer İşlevler: Kompozit
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG
 • Fiyat: Ücretsiz

Çoğu Android kullanıcısının favorisi olan, en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından biridir.

Basit bir uygulama gibi görünse de pek çok özelliğe sahiptir. Örneğin yakınlaştırma işlevi, arka plan silgisini kullandığınız sırada daha doğru düzenlemeler yapmanıza yardımcı olur.

Uygulama otomatik olarak size şeffaf bir arka plan sağlar. Bunun dışında dünyanın her yerinden lüks konumların fotoğraflarıyla değiştirebilir veya kendi resimlerinizi kullanabilirsiniz.

Uygulamanın ücretsiz sürümü kullandığınızda, reklam ve filigranlı fotoğraf gibi detaylarla boğuşmak zorunda kalacaksınız. Uygulamayla ilgili en çok şikayetin geldiği konu da bu. Fakat geliştirici açısından baktığımızda, gelir elde edebilecekleri en temel yol da bu gibi görünüyor.

Filigrandan ve reklamlardan rahatsız olursanız, uygulama içi satın alma yoluyla premium özellikleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan Android cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Background Eraser Pro

 • Cihazlar: Android ve iOS
 • Diğer İşlevler: Kompozit
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG, PNG
 • Fiyat: Android için ücretsiz, iOS için ücretli

Background Eraser Pro, şeffaf bir arka plan eklemek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan biridir. Bu uygulama, arka planı otomatik olarak değiştirebiliyor. Kaldırmak istediğiniz alanlara dokunduğunuzda arka planı tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

Fotoğrafınızdan ön planda olan kısmı kestikten sonra çıkartma olarak da kaydedebilirsiniz. Uygulamanın sunduğu arka plan çeşitliliği ise fazlasıyla tatmin edici. Fotoğraflarınız için yeni bir arka planı hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Uygulamanın Android için ücretsiz bir sürümü var. Ancak iOS cihazlar için 50 TL gibi bir fiyatlandırması mevcut. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Facetune

 • Cihazlar: Android ve iOS
 • Diğer İşlevler: Yüz düzenleme , fotoğraf geliştirmeleri
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG
 • Fiyat: Ücretsiz

Facetune, yüz geliştirme araçlarıyla tanınsa da bir arka planı geliştirebilecek birkaç bölümü vardır.

Fotoğrafların arka planını kaplama dokuları ekleyerek değiştirebilirsiniz. Ancak arka planı tamamen değiştirmenize izin vermez. Bunun yerine sığ bir alan derinliğini simüle eder. Diğer işlevler ise istenmeyen nesnelerin arka plandan kaldırılmasını sağlar.

Uygulamanın iki versiyonu bulunmaktadır fakat biz en yeni olandan bahsettik. Facetune 2 olarak geçen bu uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Apowersoft: Background Eraser

 • Cihazlar: Android ve iOS
 • Diğer İşlevler: Kompozit, Kırpma, Keskinleştirme
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG, PNG
 • Fiyat: Ücretsiz

Apowersoft’un arka plan kaldırma uygulaması, bu listedeki en iyi uygulamalardan bir tanesidir. Uygulama, yaptığınız düzenlemeleri daha doğru hale getirmek için yapay zeka teknolojisini kullanır. Yapay zeka, görüntünüzdeki konuyu manuel olarak seçmek yerine seçtiğiniz şeye göre konunuzu tanımlar. Şu an insan, ürün veya logo arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Bu basit uygulama sorunsuz bir arka plan kaldırma deneyimi dışında başka sağlam yapay zeka özelliklerini de kapsar, örneğin keskinleştirme aracı. Tabii ki süper bulanık görüntüleri keskin hale getirmese de biraz kapalı fotoğrafları düzenlemenize yardımcı olur.

Uygulamanın sahip olduğu en kullanışlı işlevlerden bir diğeri de toplu düzenlemeye izin vermesidir. Uygulama, aynı anda birden fazla fotoğraf için arka planı kaldırmanıza olanak tanır. Apowersoft: Background Eraser’ı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Adobe Photoshop Express

 • Cihazlar: Android ve iOS
 • Diğer İşlevler: Perspektif düzeltme, parazit giderme, bulanıklaştırma
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG, PNG (yalnızca iOS)
 • Fiyat: Ücretsiz

Adobe Photoshop’un mobil versiyonu da listemizde yer alıyor. Resim düzenlemenin başlangıcından bu yana Photoshop, en iyi arka plan kaldırma programlarından birisi olmuştur.

Arka planı değiştirmenin basit bir yolunu istiyorsanız, Photoshop Express’i de tercih edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken resminizi yüklemek, alttaki araç çubuğundan “Kes”i seçmek. Tüm işlem aslında bu kadar basit.

Kaldırdığı alanın maskesini görebilir, düzenlemenizi ona göre yapabilirsiniz. Birden çok katman kullanarak kolay bir şekilde kompozitler ve düzenlemeler de yapabilirsiniz.

Photoshop Express’in en iyi yanlarından birisi, görüntünüzde yapabileceğiniz bir dizi başka düzenlemeye sahip olmanızdır. Bazı kullanıcılar için uygulamayı tam olarak anlamak biraz zor olabilir. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

LightX

 • Cihazlar: Android ve iPhone
 • Diğer İşlevler: Kompozit, video düzenleyici
 • Dışa Aktarma Formatları: JPEG, PNG
 • Fiyat: Ücretsiz

LightX, kullanıcılara profesyonel düzeyde çeşitli düzenleme seçenekleri sunar. İyi bir şekilde organize edilmiş bu uygulama, fotoğraf arka plan silme – değiştirme aracı olarak kullanabileceğiniz en iyi çözümlerdendir.

LightX, arka plan resminizi kolaylıkla değiştirmenizi sağlar. Düzenlemelerinizi diğer işlevlere kolayca uygulamak için de kaydedebilirsiniz. İşlevler demişken, bunlar fotoğrafınıza çerçeve, çıkartma ve metin eklemeyi içeren özelliklerdir. LightX ile videolarınızı da düzenleyebilirsiniz.

Uygulamanın en göze çarpan özelliklerinden birisi Sihirli Fırça aracıdır. Bu araç, ön planınızı etkilemeden arka planı değiştirmenizi sağlar. Böylelikle arka planı birkaç dakika içinde kolayca kaldırabileceksiniz.

LightX ücretsiz bir uygulama olsa da uygulama içi satın alma ögeleri, diğer çözümlere göre çok daha pahalıdır. Fakat yine de ödeyeceğiniz paraya değer olduğunu düşünüyoruz. Zira LightX ile fotoğraf arka planı değiştirmekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Fotoğraf Arka Plan Değiştirme Programı | PC

PhotoPad

Bir arka plan değiştirme programı arıyorsanız, kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisi PhotoPad’dir. Bu fotoğraf arka plan değiştirme programı ile arka planı silmek için silgi aracını kullanmalısınız. Ardından kendi tasarımlarınızı yükleyerek yeni bir arka plan olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca çerçeve, kenarlık ekleme ve opaklığı ayarlama gibi birçok fotoğraf düzenleme özelliği bulunuyor. Programı şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

GIMP

GIMP, bir fotoğrafın arka planını değiştirebilen en kullanıcı dostu programlar arasındadır. Kullanıma hazır düz arka plan renkleri ile temizleme araçlarından faydalanarak fotoğrafınızın arka planını kolayca değiştirebilirsiniz. Program ile yalnızca fotoğraf arka planı değiştirmekle kalmayıp özelleştirme seçenekleriyle fotoğrafınızı daha da geliştirebilirsiniz. Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

PhotoScissors

PhotoScissors

PhotoScissors ile bir fotoğraftaki arka planı kaldırabilir, yerine yeni bir tane ekleyebilirsiniz. Program, fotoğrafınızdan arka planı kesmek için ihtiyacınız olan düzenleme araçlarına sahiptir. Sonrasında düz arka plan renkleri sayesinde kolaylıkla bir arka planı farklı şekilde değiştirebilirsiniz. Bilgisayar için bu fotoğraf arka plan değiştirme programına kendi arka plan şablonlarınızı da yükleyebilirsiniz. PhotoScissors’u şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

PhotoScape

PhotoScape, fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi özelleştirebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız her şeye sahip olan bir fotoğraf düzenleme programıdır. Fotoğraf arka plan değiştirmenin de dahil olduğu birçok fotoğraf düzenleme özelliğine sahiptir. Ücretsiz olarak kullanılabilen programa alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Genel olarak fotoğraf arka plan değiştirme programı, işinizi tatmin edici ölçüde görecektir. PhotoScape’i bilgisayarınıza şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Fotoğraf Arka Plan Değiştirme Sitesi | Online

Bir fotoğrafın arka planını herhangi bir program veya uygulama indirmeden de değiştirebilirsiniz. Bunun için faydalanabileceğiniz bazı online araçlar bulunuyor. Aşağıda en iyi fotoğraf arka plan değiştirme sitesi önerilerini göreceksiniz.

inPixio

inPixio, yalnızca birkaç tıklama yaparak bir fotoğraftaki herhangi bir arka planı silmenizi sağlar. Bunun için tek yapmanız gereken şey, kaldırmak istediğiniz alanları renkli işaretleyicileri kullanarak vurgulamak. Sonrasını inPixio’ya bırakın. Bir fotoğrafı şeffaf bir arka plana sahip olacak şekilde hazırlamak için bu ücretsiz aracı kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan ve programsız olarak kullanabileceğiniz bu fotoğraf arka plan değiştirme sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

PhotoScissors | Online

PhotoScissors

Biraz önce PhotoScissors’un program versiyonundan bahsetmiştik. Aynı aracın online olarak kullanabileceğiniz programsız bir versiyonu da bulunuyor. Bu online fotoğraf arka plan değiştirme aracı ile fotoğraftan kaldırmak istediğiniz alanı işaretleyip kaldırmak istediğiniz alanı seçtikten sonra eski arka planı otomatik olarak silebilirsiniz. Sonrasında buraya kendi yeni arka planınızı yerleştirebilirsiniz. Bu online fotoğraf düzenleyici araç, orijinal fotoğrafı ve arka plan fotoğrafını hızlı bir şekilde ayırır. Böylelikle fotoğrafı herhangi bir arka plan olmadan da alabilirsiniz. PhotoScissors’un online versiyonuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Fotor

Fotor, profesyonel bir fotoğrafçı ekibi tarafından fotoğrafları düzenlemek için tasarlanan online fotoğraf arka planı değiştirme aracıdır. Bu fotoğraf arka plan değiştirici uygulaması aynı zamanda binlerce ücretsiz çıkartmaya ve reklamsız arayüze sahiptir. Düzenli olarak güncellenmesi, bu araca sürekli olarak yeni özellikler kazandırır. Bu online fotoğraf arka plan değiştirme aracıyla fotoğrafları kolayca düzenleyebilirsiniz. Fotor’un online aracına şuradan ulaşabilirsiniz.

Clipping Magic

Clipping Magic, fotoğrafınızın arka planını otomatik olarak kaldırmanıza yardımcı olan klas bir online fotoğraf arka plan değiştirme aracıdır. Fotoğrafın arka planını kaldırmak için üzerine çizgiler çizmeniz yeterli. Ardından arka plan rengi otomatik olarak algılanacak ve Clipping Magic tarafından kaldırılacak. Fotoğraflarınızın şeffaf bir arka plan kazanmasını sağlamak ve farklı eklemeler yapmak için Clipping Magic’in web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.