GIF Boyutu Nasıl Küçültülür?

Yüklenmesi çok uzun süren GIF’lerden artık bıkmış olmalısınız. GIF’lerin boyutunu kaliteyi kaybetmeden nasıl küçülteceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Boyutunun çok büyük olduğunu düşündüğünüz bir GIF’in boyutunu küçültme işlemini nasıl yapılacağını bu makale ile öğreneceksiniz. Öncelikle uzun yıllardır bizimle olan GIF’in boyutunun neden bu kadar büyük olduğuna bir bakalım.

GIF’lerin Boyutu Neden Bu Kadar Büyük?

30 yıl sonra bile hayatımızda bulunan GIF’in öncelikle teknik kısmına yoğunlaşalım. Bir MP4’ü hareketli bir GIF’e dönüştürdüğünüzde, GIF’in bazen MP4 video kaynağından çok daha büyük olduğunu fark etmişsinizdir. Bu fark bazen çok büyük olabilir. Örneğin MP4 formatındaki 10 saniyelik bir video klip 2 MB olsa da aynı video GIF formatında 20 MB‘den fazla yer kaplayabilir.

Bir GIF, karelerinin her birini bir araya gelerek hareket yanılsaması yaratan ayrı GIF görüntüleri olarak depolar. Yani, tıpkı çizgi filmlerin çıktığı ilk yıllarda olduğu gibi hareket eden daha fazla görüntünüz olur.

GIF’ler kayıpsız bir sıkıştırma algoritması kullanır. Dolayısıyla piksel verilerinin sıkıştırılması sonrası hiçbir veri kaybolmaz. Sıkıştırılmamış piksel verileri de orijinal verilerle tam olarak aynıdır.

Renkler söz konusu olduğunda ise GIF’ler yalnızca 256’yı destekler. Biraz daha açacak olursak bu, bir JPEG dosyasındaki 16.7 milyon renkten çok daha azdır. Dolayısıyla gerçek resimleri temsil etmesi açısından oldukça sınırlıdır. Belirli bir gerçekçi gölge elde etmek için sınırlı sayıda rengi birleştirmek daha fazla bilgi kullanmak anlamına gelebileceğinden, GIF’lerin boyutu beklediğinizden büyük olabilir.

GIF Boyutu Küçültme Yöntemleri

Aşağıda GIF boyutunu küçültmenizi sağlayacak bazı yöntemler göreceksiniz. Bu yöntemler aracılığıyla GIF’lerinizi çok fazla yer kaplamayacak ve sayfanızı yavaşlatmayacak şekilde optimize edebilirsiniz.

Renk Sayısını Azaltın

GIF boyutunu küçültmek için birkaç renkten oluşan bir palet seçip bunlara bağlı kalmalısınız. Sadece 2-3 renk kullandığınızda en iyi sonuçları almış olursunuz. Unutmayın; parlak ve yoğun renk tonları daha fazla yer kaplar. Bu sebeple birkaç nötr renk ve belki de parlak bir renk kullanmayı deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi mesajı vurgulamak için siyah beyaz ve başka bir ek renk seçebilirsiniz.

GIF’inizi Yeniden Boyutlandırın

Bir GIF’i yeniden boyutlandırma işlemi oldukça kolaydır. Daha önce sizler için GIF yapma programı önerilerimiz olmuştu. Bu öneriler içerisinden istediğinizi bilgisayarınıza yüklediğinizde, özellikler arasından ‘Resize‘ı (Yeniden Boyutlandırma) seçip GIF’inizin boyutunu istediğiniz ölçüde boyutlandırabilirsiniz.

Basit Şekiller Kullanın

Mümkün olduğunca fotoğraf yerine illüstrasyonları tercih edin. Bu tercih, GIF’inizin boyutunu önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü herhangi bir fotoğraftaki renk sayısı ile illüstrasyonlardaki renk sayısı arasında belirgin bir fark vardır.

Fotoğraflarınızı Örtün

GIF’inizde kullanmak istediğiniz resminizdeki renk sayısını azaltmak için resminizi konsepte uygun olacak şekilde kapatabilirsiniz. Bu hem GIF’inize ayrı bir hava katacak hem de GIF’in boyutunu önemli ölçüde küçültecektir. Örnek olarak aşağıdaki GIF’i inceleyebilirsiniz.

Kare Sayısını Azaltın

Daha önce de belirttiğimiz üzere hareketli GIF’ler, statik görüntülerin kare kare birleşiminden oluşur. Dolayısıyla GIF’inizin kullanıcı için anlamlı olduğu noktanın dışındaki kare sayısını azaltmayı düşünebilirsiniz. Bu yöntem, GIF’in web sayfasını yavaşlatmadan istediğiniz performansta hareket etmesini sağlayacaktır.

Yukarıdaki GIF düzenleme işlemlerini yapabilmeniz için bazı programlara veya online araçlara ihtiyacınız olacak. Bunun için kullanabileceğiniz en yararlı GIF boyutu küçültme ve düzenleme programları listemize şuradan ulaşabilirsiniz.