Google Drive ile Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler bulut depolama hizmetlerinden biri olan Google Drive, aynı zamanda işlevsel bir işbirliği aracıdır. Bu platform üzerinde herkes dosya ve klasörleri başkalarıyla paylaşarak çalışabilir. Varsayılan olarak, dosya ve klasörleri paylaşan kişilerin düzenleme izinleri bulunur. Bu da dosyalar üzerinde değişiklik yapılabileceği anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte birçok kişi, Google Drive’a nasıl dosya yükleneceğini bilmediklerini söylüyorlar. Bunu çözmek aslında çok zor değil. Dosyaların Google Drive paylaşılan klasörüne nasıl yükleneceğine ilişkin belirli adımları birazdan göreceksiniz.

Google Drive Nedir?

Google Drive, Google tarafından sağlanan bir bulut depolama ve dosya yönetimi hizmetidir. Kullanıcıların belgeler, resimler ve videolar dahil olmak üzere dosyaları depolamasına ve paylaşmasına ve ayrıca belgeler üzerinde gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasına olanak tanır. Kullanıcılar dosyalarına internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebilir ve dosyalar birden fazla cihaz arasında senkronize edilebilir. Google Drive ayrıca kullanıcıların çevrimiçi olarak doküman, e-tablo ve sunum oluşturmasına ve düzenlemesine olanak tanıyan Google Docs, Sheets ve Slides gibi bir ofis üretkenlik araçları paketi içerir.

Aşağıda, bilgisayar üzerinden Google Drive paylaşımlı bir klasöre nasıl dosya yüklenir, bunu öğreneceksiniz. İlk iki yöntemde dosyaları Google Drive web uygulamasına manuel olarak yükleyebilmeyi öğreneceksiniz. Üçüncü yöntemde ise dosyaları paylaşılan Google Drive’a otomatik olarak yüklemenize yardımcı olacak. İhtiyacınıza göre bahsettiğimiz yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz.

Neden Dosyaları Google Drive’a Yükleriz?

Google Drive, dosya saklama ve paylaşma işlevlerini sunan önemli bir bulut depolama hizmeti olarak size dosya yönetimi ve takım işbirliği konusunda mükemmel bir deneyim sunabilir. Bunu neden yapabileceğimize dair bazı sebepleri aşağıda görebilirsiniz.

Çevrimiçi Depolama Trendi

Bilgi veri patlamasının yılda %25 geliştiği bir dönemde, hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar kişisel ve iş bilgilerini saklama konusunda büyük taleplerde bulunmaktadır. Dosyalarımızı saklamak ve aktarmak için sabit sürücüler veya USB gibi araçlar kullanmak yerine Google Drive gibi bulut depolama hizmetlerine yüklemek, bu bilgi çağında daha popüler bir yol olmuştur.

Google Drive İş Verimliliğini Artırır

Diğer bulut depolama hizmetleri ile karşılaştırıldığında, Google Drive size çok işlevli bir web sitesi ve zengin uygulamalarla 15 GB’a kadar ücretsiz bir depolama sunar. Google Drive’a yüklediğiniz dosyalarınızı, Google’ın çeşitli işbirliği ürünlerinin yardımıyla doğrudan web sitesinde düzenleyebilirsiniz.

Önce Yükleme, Sonra Yönetme

Dosyalarınızı Google Drive’a yüklediğinizde, dosyalarınıza her yerden her zaman erişmenin ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.

Google Drive’a dosya ve klasör yüklemek, dosyalarınızı cihazlarınıza aktarmanızı ve arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan temel bir bulut depolama işlevi olarak, dosyalarınızı başka bir yere aktarmanıza izin verir. Google Drive, dosyalarınızı yükledikten sonra Docs, Sheets ve Slides ile sorunsuz entegrasyonu ile takım çalışmanızı hızlandırma yeteneğine sahiptir.

Google Drive Dosya Yükleme Yöntemleri

Google Drive’a Dosyaları Manuel Yükleme

Paylaşılan klasörler Google Drive’ın arayüzünde görüntülenirler. Kullanıcılar, gerekli dosyaları yüklemek için Dosya Yükleme özelliğini kullanabilir, sonra da bu dosyaları Google Drive paylaşılan klasörüne taşıyabilirler. Google Drive paylaşımlı klasörüne dosya yüklemeye ilişkin adımlar şunlardır:

 • Google Drive‘ın web sayfasını ziyaret edin.
 • Sol üst köşedeki + simgesine tıklayın, ardından Dosya Yükle‘yi seçip yüklenecek dosyaları seçin. Bu dosyalar Benim Klasörüm’de saklanacaktır.
 • Şimdi Drive’ım klasörünü açın, bu dosyaları seçip Taşı ögesine tıklayın.
 • Sonra sol yönlü oka tıklayıp Benimle paylaşılanlar‘ı seçin ve çift tıklayın. Ardından Google Drive paylaşımlı klasörünü seçip Taşı’ya tıklayın. Son olarak Google Drive paylaşımlı klasöre yükle’ye tıklayın.

Dosyaları Doğrudan Google Drive’a Sürükleyin

Bu yöntemi Google Drive web sayfasında da uygulayabilirsiniz. Google Drive paylaşımlı klasöre sürükleyerek dosya ekleme için şu adımları takip edin:

 • Google Drive’ın web sayfasını ziyaret edin.
 • Benimle paylaşılanlar‘ın üzerine tıklayın. Dosyayı yüklemek istediğiniz klasöre gidin ardından yerel klasörü açın. Ardında mouse ile dosyayı tutarak Google Drive paylaşılan klasörüne sürükleyin.

Google Drive Masaüstü Uygulaması ile Dosya Yükleme

Şuradaki bağlantıdan Google Drive’ın masaüstü programını indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip edin:

 • Yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz Google Drive uygulamasına giriş yapın.
 • Bilgisayarınızda C ve D disklerinin bulunduğu yerde Google Drive adlı bir disk göreceksiniz.
 • O diske sürüklediğiniz dosyalar ayrıca drive.google.com adresindeki Drive’ım klasörüne de yüklenmiş olacaklar.

Açıkçası içlerindeki en kullanışlı özelliğin masaüstü uygulaması gibi görünüyor. Yapacağınız şey, mouse ile dosyayı tutup diske doğru sürüklemek.

Google Drive API ile Dosya Yükleme

Google Drive API’sini kullanarak Google Drive’a dosya yüklemek için şu adımları uygulamalısınız:

 • Google Developers Console‘da bir proje oluşturun ve Drive API‘sini etkinleştirin.
 • Uygulamanız için kimlik bilgileri (OAuth istemci kimliği) oluşturun ve kimlik bilgilerini içeren JSON dosyasını indirin.
 • OAuth2.0 akışını izleyerek uygulamanızın kimliğini doğrulayın ve bir erişim belirteci edinin.
 • Dosyayı yüklemek üzere “files.create” uç noktasına yetkili API istekleri yapmak için erişim belirtecini kullanın.
 • API isteğinde dosyanın adı, üst klasörü, dosya türü gibi meta verilerini ve dosyanın içeriğini base64 kodlu dize veya dosya akışı biçiminde sağlayın.
 • Dosya basit bir yüklemenin boyut sınırını aşarsa yüklemek için medya yükleme işlevini kullanın.
 • Dosyayı Google Drive’da kontrol ederek yükleme işlemini doğrulayın.

Kimlik doğrulama ve API çağrılarını işlemek için belirli programlama dili için Google istemci kitaplığı gibi bir kitaplık kullanabilirsiniz.

Google Drive Dosya Yükleme Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Google Drive’da yaşadığınız dosya yükleme sorununu düzeltmek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • İlk olarak güçlü ve stabil bir internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Kablosuz bir bağlantı kullanıyorsanız, modeme daha yakın bir konuma taşımayı veya kablolu bağlantı kullanmayı deneyin.
 • Google Drive’ın dosya boyutu sınırı 5 TB’dır. Yüklemeye çalıştığınız dosya bu sınırdan büyükse, onu sıkıştırmanız veya daha küçük parçalar halinde yüklemeniz gerekebilir.
 • Google Drive tüm dosya türlerini desteklemez. Yüklemeye çalıştığınız dosya desteklenmeyen bir biçimdeyse, desteklenen bir formata dönüştürmeniz gerekebilir.
 • Cihazınızı yeniden başlatmak da çeşitli sorunları düzeltebilir. Bilgisayarınızı veya cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin ve ardından dosyayı yeniden yüklemeyi deneyin.
 • Bazen bozuk bir önbellek veya çerezler Google Drive ile sorunlara neden olabilir. Tarayıcınızın önbelleğini ve çerezlerini temizlemeyi deneyip ardından dosyayı yeniden yüklemeyi deneyin.
 • Yukarıdakileri denediniz ve hala sorun yaşıyorsanız, şuradaki bağlantıdan yardım için Google Drive desteğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dosya yükleme sırasında Google Drive doluysa ne olur?

Dosyaları Google Drive paylaşılan klasörüne yüklemek için yeterli depolama alanına sahip olmalısınız. Çünkü dosyaları Google Drive’a yüklemek, başka birinin sahip olduğu paylaşılan bir Google Drive’a yüklense bile Drive’ınızda yer kaplayacaktır. Peki böyle bir durumda ne yapmalısınız?

 • Google Drive paylaşılan klasörünün sahibinden yüklediğiniz dosyaların bir kopyasını almasını isteyin. Ardından yüklediğiniz dosyaları Google Drive’dan silin. Sonra kalan resimler, videolar, sesler gibi ögeleri aktarın.
 • Google Drive paylaşılan klasörünün sahibinden dosyaları kendi bilgisayar sabit diskine indirmesini isteyin. Ardından daha önce yüklediğiniz dosyaları silip kalan dosyaları yüklemeye devam edin.
 • Google Drive paylaşılan klasörünün sahibinin size Google Drive kullanıcı adını ve şifresini vermesine izin verin . Ardından tüm dosyaları paylaşılan Google Drive’a yükleyin.

Android telefondan Google Drive’a dosya yükleyebilir miyim?

Evet, bunun için telefonunuzda Google Drive uygulamasının yüklü olması gerekiyor. Ardından aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Android telefonunuza yüklediğiniz Google Drive‘ı açın.
 • Ekle‘ye dokunun.
 • Sonra Yükle‘ye ve yüklemek istediğiniz dosyaların üzerine dokunun.
 • Ardından, yüklenen dosyaları Drive’ımda görüntülemek için bilgisayarınızdan Google Drive’a gidin.
 • Son olarak Google Drive paylaşılan klasörüne giderek telefonunuzdan yüklediğiniz dosyalara ulaşın.

iPhone’dan Google Drive’a dosya yükleyebilir miyim?

Evet, bunun için iPhone’unuzda Google Drive uygulamasının yüklü olması gerekiyor. Sonra da aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • iPhone’unuzda Google Drive uygulamasını açın.
 • Sağ alt köşedeki renkli ekleme simgesine “+” dokunun.
 • Yükle ögesini seçin. Ardından Google Drive’a yüklenecek fotoğrafları, videoları veya sesleri seçin.
 • Ardından Google Drive paylaşılan klasörüne gidin.

Dosyanın Google Drive’a yüklenmesinin bitip bitmediğini nasıl anlarım?

Google Drive’ın “Drive’ım” veya “Benimle paylaşılan” bölümlerine giderek yüklemenizin durumunu kontrol edebilirsiniz. Dosya yüklenirken yanında bir ilerleme çubuğu görünecektir. Yükleme tamamlandığında ilerleme çubuğu da kaybolacaktır.

25 GB’tan büyük dosyalar Google Drive’a yüklenebilir mi?

Evet, Google Drive Yedekleme ve Senkronizasyon aracını kullanarak 25 GB’tan büyük dosyaları Google Drive’a yükleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Google Drive Yedekleme Nasıl Yapılır?