Google Hesabınız Bulunamadı Sorunu Nasıl Çözülür?

Gmail, Google tarafından geliştirilen ve dünya çapında çok sayıda kullanıcısı bulunan ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Fakat bazı zamanlarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Google hesabınız bulunamadı da bu sorunlardan biridir. Şimdi bu can sıkıcı sorunu nasıl çözebileceğinize dair bazı yöntemler göreceksiniz.

Google Hesabınız Bulunamadı Sorunu Nedir?

“Google hesabınız bulunamadı” sorunu, Gmail veya Google Drive gibi bir Google hizmetinde oturum açmaya çalıştığınızda ancak sistem, sağladığınız e-posta adresi veya kullanıcı adıyla bir hesap bulamadığında görebileceğiniz bir hata mesajıdır. Bu mesaj, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle görünebilir:

 • Hesabınız mevcut değil: E-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı yanlış yazdıysanız veya bu bilgilerle hiç Google hesabı oluşturmadıysanız, bu hatayı alabilirsiniz.
 • Hesabınız silindi: Daha önce bir Google hesabınız varsa ancak daha sonra sildiyseniz, bu hesabı kullanarak oturum açamazsınız.
 • Hesabınız askıya alındı ​​veya devre dışı bırakıldı: Google, hizmet şartlarını ihlal etmesi nedeniyle hesabınızı askıya aldıysa veya devre dışı bıraktığında o hesabı kullanarak oturum açamazsınız.

Google Hesabınız Bulunamadı Sorunu | 4 Çözüm Önerisi

Alıcının E-posta Adresini Kontrol Edin

“Google adres bulunamadı” sorununu çözmek için, alıcının e-posta adresini kontrol etmeniz iyi olacaktır. Eksik karakter veya sayılar için alıcının e-posta adresini iyice kontrol etmelisiniz. E-postaları göndermek için doğrudan alıcının e-posta adresini kopyalayıp yapıştırmanızı öneririz.

E-posta Adresinin Silinip Silinmediğini Kontrol Edin

Silinmiş veya artık kullanılamayan bir hesaba mesaj göndermeye çalıştığınızda, “adres bulunamadı” hatasını alabilirsiniz. Bu nedenle öncelikli yapmanız gerekenler arasında e-posta adresinin silinip silinmediğini kontrol etmek bulunuyor. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • Google Chrome’da gizli bir pencere açın. Bunun için Ctrl + Shift + N tuşlarına birlikte basın.
 • Şimdi Gmail.com’a gidip silinip silinmediğini kontrol ettiğiniz e-posta adresini girin. Devam etmek için İleri‘ye tıklayın.
 • Eğer şifre bölümüne yönlendirildiyseniz, alıcının e-postasının hala aktif demektir.

E-posta Hizmetini Kontrol Edin

E-posta hizmetinde ‘hesabınız bulunamadı’ şeklinde hata almanıza sebep olabilecek bir sorun olabilir. Bunu teyit etmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • E-posta adresini kontrol etmesi için alıcıyla iletişim kurun.
 • Gmail’de zamanlama özelliği bulunuyor, bunu deneyebilirsiniz. Zamanlama, e-postanızı belirlediğiniz tarih ve saatte otomatik olarak göndermenizi sağlıyor.
 • Şimdi kendi Gmail hesabınıza giriş yapın.
 • Taslak yazmak için Oluştur‘u seçin.
 • Alıcı adresini iki kez kontrol edecek şekilde girin.
 • Gönder düğmesinin yanında bulunan yukarı ok simgesini seçin.
 • Gönderimi Planla‘yı seçip ardından Tarih ve saat seç‘e tıklayın.
 • Her şeyi planladıktan sonra e-postanızı planlayın.

Gmail’in Sunucusunu Kontrol Edin

Çok nadir bir sorun olsa da Gmail sunucularının kapalı kalma olasılığını kontrol etmelisiniz. Bu nedenle son bir umut olarak Gmail sunucunuzun durumunu kontrol etmenizi öneririm. Herhangi bir sunucu sorunu fark ettiğinizde birkaç dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Google, muhtemelen bu süre içerisinde sorunu düzeltecektir.

Google Hesabınız Bulunamadı Hatasının Oluşması Nasıl Önlenir?

Bu hatayı gelecek almamak için alabileceğiniz bazı tedbirler bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Oturum açma kimlik bilgilerinizi güvende tutun: E-postanızı ve şifrenizi güvende tuttuğunuzdan ve bunları asla kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun.
 • Hesabınızı aktif tutun: Hesabınızı aktif tutmak için düzenli olarak oturum açtığınızdan emin olun. Uzun süre giriş yapmadığınızda Google hesabınızı silebilir.
 • Google’ın politikalarına uyun: Hesabınızın askıya alınmasını veya silinmesini önlemek için Google’ın politikalarına ve hizmet şartlarına uyduğunuzdan emin olun.
 • Kurtarma bilgilerinizi güncel tutun: Gerekirse hesabınızı kolayca kurtarabilmeniz için e-posta adresiniz ve telefon numaranız gibi kurtarma bilgilerinin güncel olduğundan emin olun.

Hacklenen Google Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Eğer Google hesabınıza giriş yapamıyorsanız, örneğin Google hesabınıza giriş yapmaya çalışırken şifreniz veya kurtarma telefon numaranız değiştirilmişse veya hesabınız silinmişse (veya bazı durumlarda hesabı siz silmiş olsanız dahi) Google’ın Hesap Kurtarma sayfasını kullanmalısınız.

Bu sayfayı ziyaret ettikten sonra sorulan soruları doğru şekilde yanıtlayın ve talimatları izleyin. Eğer her şey başarısız olursa veya başka bir nedenle giriş yapamıyorsanız (örneğin, iki aşamalı doğrulama ile sorun yaşanıyorsa veya şifrenizi yazı yoluyla alınan bir kodla sıfırlayamıyorsanız), Google’dan yardım alabilir ve hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

E-posta adresimi veya kullanıcı adımı bulamazsam yine de bir Google hesabı oluşturabilir miyim?

Evet, e-posta adresiniz veya kullanıcı adınız bulunmasa bile bir Google hesabı oluşturabilirsiniz. Yeni bir hesap oluşturmak için Google kayıt sayfasına gidip farklı bir e-posta adresi veya kullanıcı adı kullanarak yeni bir hesap oluşturmak için talimatları izleyebilirsiniz.

Silinen bir Google hesabını kurtarabilir miyim?

Ne yazık ki bir Google Hesabı silindikten sonra geri alınamaz. Hesabınızı yanlışlıkla sildiyseniz, yeni bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Askıya alınan Google hesabımı kurtarabilir miyim?

Askıya alınma nedenine bağlı olarak askıya alınmış bir Google hesabını kurtarmak mümkün olabilir. Hesabınızı kurtarma konusunda yardım almak için Google’ın destek ekibiyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.