Instagram Arama Sonuçları Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram arama sonuçlarını nasıl belirliyor, hiç düşünmüş müydünüz? Birkaç saat önce Instagram’ın en tepesindeki isim olan Adam Mosseri, arama sonuçlarıyla ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

Instagram, Arama Sonuçlarını Nasıl Sıralıyor?

Arama kısmı, Instagram hesaplarını ve ilgilendiğiniz konuları bulmanızı sağlıyor. Ana sayfadaki akışın sıralanması ise Hikayeler, Reels ve Keşfet’ten farklıdır. Bu kısım, yaptığınız post paylaşımlarının Instagram tarafından değerlendirilmesi sonucu size en uygun olacak şekilde sıralanıyor. Bu durumu fazlasıyla önemseyen Instagram, sıralama düzenini size en uygun haliyle sunmayı hedefliyor.

Keşfet sayfasında arama kısmına dokunduğunuzda karşınıza çıkan ilk içerikler, yaptığınız son aramalardır. Bu kısımda arama yaparken yazdığınız ilk kelimeden itibaren arama metniyle eşleşen hesaplar, hashtag’ler ve yerler karşınıza çıkar.

Arama sayfasında girdiğiniz metin, Instagram için en önemli veridir. Yazdığınız ilk kelimeyle birlikte sonuçlar, ilgili kullanıcı adları, hashtag’ler ve yerlerin eşleştirilmesiyle karşınıza çıkıyor. Bir diğer kritik detay da sonuçların yalnızca o an yaptığınız aramalarla değil, önceden etkileşim kurduğunuz hesaplarla da ilgili olması. Yani Instagram, genellikle takip ettiğiniz veya ziyaret ettiğiniz hesapları ve hashtag’leri, izlemediğiniz hesaplardan daha yüksek gösteriyor.

Instagram’ın Arama Sonuçları Daha İşlevsel Oluyor

Instagram’ın arama kısmı, başlangıçta uygulama içerisinde gezinmenize yardımcı olması amacıyla oluşturulmuştu. Şimdi ise çok daha işlevsel olacak ve arama sonuçları, ilgili alanlarınızla daha iniltili olacak. Örneğin arama kısmına ‘uzay’ yazdığınızda karşınıza uzay temalı fotoğraf ve videolar da çıkacak. Spesifik bir arama yapmadığınızda yani bir konuyu ararken aklınızda kullanıcı adı ya da hashtag olmadığında, bu özellik oldukça yararlı olacak.

Sonuç olarak Instagram, arama sonuçlarını kullanıcıların isteklerine tam anlamıyla karşılık vermek adına düzenliyor. Adam Mosseri ise açıklamalarını, bir sonraki iyileştirmeleri kullanıcılara aktarmayı dört gözle beklediğini belirterek sonlandırıyor.