Başkasının Instagram Hesabını Kapatma Yöntemleri

Instagram’da sizi rahatsız eden bazı hesaplar olabilir. Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şey, durumu Instagram’a aktararak hesabın kapatılmasını sağlamaktır. Tabii bu öyle kolay olabilecek bir şey değil fakat yine de yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor. Aşağıda başkasının Instagram hesabını kapatma adına neler yapabileceğinizi göreceksiniz.

Başkasının Instagram Hesabını Kapatma Yöntemleri

Instagram Hesabını Şikayet Edin

Şikayet etme özelliği, genelde Instagram kurallarını ihlal eden Instagram hesapları için kullanılır. Bu özellik, diğer bazı özelliklerin kullanılmasının engellenmesini hatta Instagram hesabının tamamen kapatılmasını sağlayabilir.

Başkasının Instagram hesabını nasıl sileceğinize dair adımları aşağıda göreceksiniz:

 • Akıllı telefonunuzdan Instagram uygulamasını çalıştırın.
 • Şikayet etmek istediğiniz Instagram profilini açın.
 • Sağ üstteki üç noktaya dokunup ardından Şikayet Et seçeneğini seçin.
 • Şimdi Hesabı Şikayet Et seçeneğini seçin.
 • Son olarak çıkan seçenekler arasından şikayet sebebinizi tanımlayan en uygun olanı seçin.

Instagram, ilgili hesabı şikayet ettikten sonra şikayetinizi inceler. 1 ila 3 gün bekledikten sonra şikayetinizde haklılık payınız varsa Instagram hesabı silinecen veya kısıtlamaya uğrayacaktır.

Instagram hesap raporlama aşamasında doğru seçimi yaptığınızdan emin olun. Çünkü şikayetiniz eşleşmediği taktirde yaptığınız işlem başarısız olacaktır.

Giriş Yapmadan Instagram Hesabını Kapatma

Bu yöntemde Instagram hesap bilgilerinizi girmeden, Instagram’ın yardım merkezi sayfasından faydalanacaksınız. Bunun için sadece bir tarayıcıya ve internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Şimdi başkasının Instagram hesabını kapatmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram yardım merkezi sayfasını ziyaret edin.
 • Şuradaki bağlantıya giderek birinin kendinizmiş gibi davranarak bir hesap oluşturduğunu belirten ikinci seçeneği seçin.
 • Adınızı ve e-posta adresinizi girip ardından şikayet edeceğiniz Instagram hesabına ait kullanıcı adını girin.
 • Kimliğinizle birlikte kendi fotoğrafınızı JPEG formatında yükleyin.
 • Şikayetinizi doğru bir şekilde ilgili kısma yazın.
 • Son adım olarak Gönder seçeneğine tıklayın.

Şu aşamadan itibaren şikayetinize karşılık Instagram’dan e-posta gelmesini bekleyin. Gerçekten de bildirilen hesabın sizi taklit ettiği kanıtlanmış olursa, Instagram ilgili hesabını kalıcı olarak silecektir.

Vefat Eden Birisinin Instagram Hesabını Silme

Instagram hesabını kapattırmak istediğiniz kişi vefat ettiyse ve bu kişi ailenizden birisiyse, Instagram’ı bu durumdan haberdar ederek hesabın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Instagram, vefat eden kişilerin hesabını anıtlaştırabiliyor. Buna Hesabı Anıtlaştırma adı verilmektedir.

Vefat eden yakınınızın hesabını anıtlaştırırsanız, söz konusu hesaba hiçkimse giriş yapamayacaktır. Bununla birlikte kişinin profilinde, adının hemen yanında Anısına ifadesi yer alır. Bununla birlikte hesapta neredeyse hiçbir değişiklik yapılamaz. Eğer Hesabı Anıtlaştırma sizin için doğru seçenekse, şuradaki bağlantıdan bir talep gönderebilirsiniz.

Bunun dışında hesabın tamamen kapatılmasını da talep edebilirsiniz. Bunun içinse şuradaki bağlantıya tıklayarak Instagram’ın sizden taleplerini yerine getirmeniz gerekecek.

Yukarıdaki yöntemlerden bazılarını uzun süredir aktif olmayan veya şifrenizi unuttuğunuz için açılamayan kendi Instagram hesabınızı silmek için de kullanabilirsiniz.

Birinin Instagram Hesabını Silmek İçin Kaç Rapor Gerekir?

Rapor sayısı, Instagram hesabının kaldırılmasını etkileyecek bir kriter değildir. Bununla birlikte akışınızdaki içeriğin ihlali önemli bir rol oynar. Dolayısıyla rapor gönderdikten sonra Instagram hesabı silmek için henüz harekete geçmediyse bekleyin. Ardından tekrar yapın ve yakın arkadaşlarınızdan da bunu yapmasını rica edin.

Akışınızda tesadüfen gördüğünüz herhangi bir kötüye kullanım veya spam içeriği bildirmeyi alışkanlık haline getirin. Bunları bildirmeniz, çevrimiçi ortamda daha iyi bir deneyim için daha temiz bir platform oluşturmanıza yardımcı olacaktır.