Instagram’da Gizli Gizli Canlı Yayın Nasıl İzlenir?

Instagram’da bir kişinin canlı yayını kimliğinizi ifşa etmeden, gizlice izleyebilmenizin bazı yolları bulunuyor. Aşağıda bunu yapabilmenize yönelik faydalanabileceğiniz en iyi yöntemlerden bahsettik. İçlerinden kendinize en uygun olanını uygulayarak Instagram’da gizlice canlı yayın izleyebileceksiniz.

Instagram Canlı Yayın Nedir?

Instagram canlı yayın, platform içerisinde bulunan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, takipçilerinin izleyebilecekleri şekilde canlı video yayını yapabiliyorlar. İzleyiciler ise kim olduklarını gizleyerek yayını eş zamanlı olarak izleyebilirler.

Bir kullanıcı Instagram’da canlı yayın açtığında, hesap sahibi izleyicilerle yorumlar ve tepkiler yoluyla etkileşim kurabilir. Online etkileşimi kökten değiştiren bu özellik sayesinde içerik oluşturucular, izleyicileriyle direkt bir bağlantı kurabiliyorlar.

Instagram canlı yayın ile kullanıcılar, içerik oluşturma konusunda samimiyet kurmanın yanı sıra markalara ve kullanıcılara ürünlerini veya hizmetlerini sergileyerek bir kazanç elde edebilirler.

Instagram Gizlice Canlı Yayın İzleme Yolları

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki, Instagram’da canlı yayınları gizlice izleyebilmenin resmi bir yolu yok. Bunun için bazı tüyolara başvurmanız gerekecek. Şimdi bunların neler olduğuna bakalım.

Kullanıcı Adını Değiştirerek Instagram Gizlice Canlı Yayın İzleme

Instagram’da canlı yayın izlerken kimliğinizi ifşa etmek istemiyorsanız, Instagram kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • Instagram uygulamasını açın.
  • Sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
  • Ana ekranda görünen Profili düzenle yazısına dokunun.
  • Kullanıcı adı‘nın üzerine dokunun.
  • Yeni kullanıcı adını belirleyip sağ üst köşedeki Bitti‘ye dokunun.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra başka bir kullanıcı adı seçebilmeniz için aradan 14 gün geçmesi gerektiğini unutmayın. Yani öncelikle, Instagram’da bir kişinin canlı yayını gizlice izlemenin buna değip değmeyeceğine karar vermelisiniz.

IGTV Videosu Olarak Daha Sonra İzleyin

Instagram, kullanıcılara yayınladıkları videoyu IGTV videosu olarak kaydetme seçeneği sunar. Eğer ilgili kişi video bittikten sonra canlı videoyu IGTV’ye kaydederse, bu videoyu bilmeden izleyebilirsiniz.

Yeni Bir Hesap Oluşturarak Instagram Gizlice Canlı Yayın İzleme

Instagram’da bir kişinin canlı yayınını gizlice izlemek için izleyebileceğiniz bir başka yol da yeni bir Instagram hesabı oluşturarak canlı yayını izlemektir. Eğer ilgili kişinin hesabı herkese açıksa, farklı bir isimle yeni hesap oluşturarak canlı yayını izleyebilirsiniz. Yeni hesap oluşturmak için yeni bir e-posta hesabına ihtiyacınız olabilir. Instagram’da fake hesap açma işlemini nasıl yapabileceğinize dair hazırladığımız makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra ilgili kişiyi takip edin ve Instagram bildirimlerinizi açık tutun. Canlı yayına geçiş yaptığında izlemeye başlayabilirsiniz.

Başkasının Instagram Hesabını Kullanın

Kendi Instagram hesabınızı kullanarak kimliğinizi ifşa etmek istemiyorsanız ve yeni hesap açmaya da üşendiyseniz, başkasının Instagram hesabı ile canlı yayın izleme yoluna da gidebilirsiniz. Eğer yakınlarınızda Instagram kullanıcısı varsa, o kişiye ilgili kişinin Instagram canlı yayınını izlemek istediğinizi belirtebilirsiniz. Kimliğinin ifşa olmasını önemsemeyip teklifinizi kabul ettiğinde, bu şekilde bir yola da başvurabilirsiniz.

Instagram’ı Anonim Kullandıran Web Sitelerini Kullanın

Her ne kadar tavsiye etmesek de böyle bir yöntem de kullanabilirsiniz. Bazı web siteleri, Instagram canlı videolarını kimliğinizi ifşa etmeden izlemenizi sağlar. Araç, kullanıcının kullanıcı adını girmenizi ister ve sizin için rastgele bir kullanıcı adı oluşturur. Daha sonra canlı videoyu web sitesinin kendisinden izleyebilirsiniz.

Ancak bu yöntemi pek önermiyoruz çünkü bu siteler, canlı yayını göstermeden önce sizden bir reklam izlemenizi veya sizi spam sitelere yönlendirme gibi bazı görevleri tamamlamanızı isteyeceklerdir. Muhtemelen de bundan rahatsız olacaksınız. Bu nedenle bu tür web sitelerinden kaçınmanızı ve son çare olarak kullanmanızı öneririz.

Hesap Olmadan Instagram Canlı Yayın İzlemek Mümkün mü?

Instagram’da bir canlı izlemek ve uygulamanın tüm özelliklerini kullanabilmek için bir hesaba giriş yapmış olmanız gerekir. Ancak bunu yapmak için bazı geçici çözümlere başvurabilirsiniz.

Instagram’da hesap olmadan canlı yayın izleyebilmeniz için bazı geçici çözümler şunlardır:

  • Başkasının Instagram hesabını Kullanın
  • Bir hesap oluşturun ve gizliliğiniz konusunda temkinliyseniz genel hesap bilgilerini kullanın.
  • Instagram’ı hesap olmadan kullanmanıza izin veren üçüncü taraf uygulamaları kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram, canlı yayını kimin izlediğini söyler mi?

Evet. Instagram canlı yayınınıza birisi katıldığında [kullanıcı adı] katıldı şeklinde bir bildirim göreceksiniz. Birisi canlı yayından ayrıldığı zaman da [kullanıcı adı] ayrıldı şeklinde bir bildirim alırsınız.

Facebook’ta Instagram canlı yayın izlenebilir mi?

Hayır, Instagram canlı yayınlar Facebook’ta izlenemez. Bununla birlikte her iki platformda aynı anda ayrı ayrı canlı yayına geçebilirsiniz. Ayrıca online olarak kullanılabilen birkaç Instagram canlı görüntüleyici de bulunmaktadır.