Instagram Hikayeye Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram kullanıcıları, yıllardır bir sorunun cevabını fazlasıyla merak ediyorlar: Instagram hikayeye bakanlar neye göre sıralanıyor? Hesabınızı en fazla görüntüleyenler mi? En çok etkileşimde olduğunuz kişiler mi? Yoksa bilmediğimiz bambaşka mekanikler mi devreye giriyor?

Instagram Hikaye Nedir?

Instagram, hikaye özelliğini ilk olarak 2016 yılında yayınladı. O zamandan beri de inanılmaz bir şekilde popüler bir özellik haline geldi. Her gün 500 milyondan fazla kişi Instagram’da bir hikaye paylaşımında bulunuyor. Bu devasa sayılar da insanların hikaye yayınlamayı ne kadar sevdiğini açık bir şekilde gösteriyor.

Meta (Facebook), hikaye özelliğini diğer iki platformunda da (Facebook ve WhatsApp) kullanıma sundu. Hikayeler, benzer özelliklere sahip üç hizmette de hemen hemen aynı şekilde işliyor. Bu özellikler arasında hikayenizi kimin görüntülediğini görebilmeniz de bulunuyor.

Instagram Hikayeye Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor?

Çoğu insan gibi siz de muhtemelen hikaye görüntüleyenlerin kronolojik olarak sıralandığını düşünüyorsunuzdur. En son görüntüleyen kişinin ismi en üstte, ardından en son ikinci görüntüleyen gelir ve bu şekilde devam eder. En altta da hikayenizi görüntüleyen ilk kişiyi görürsünüz. Aslında bu ters kronolojik sıralama, en azından 50 izleyiciye ulaşana kadar tam olarak böyle çalışır. Fakat hikayeniz 51. kez görüntülendiğinde Instagram işleri biraz değiştiriyor.

Instagram hikayenizi izleyen 51. kişiden itibaren artık devreye Instagram algoritması giriyor. Tamamen etkileşim üzerine kurulu olan Instagram, size en çok ilgilendiğiniz kişileri göstermeyi amaçlar. Etkileşimi artırmak için de bu alanları en çok ilgilendiğiniz kişilerle doldurmayı hedefler.

Peki Instagram bunu neye göre yapıyor? Açıkçası bu hala bir sır ve kesinlikle nasıl olduğunu söylemiyorlar. Ancak bunun, sizin ve diğer kişinin birbirinizle ne kadar etkileşime girdiğinizle ilgili gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Birisi bir yabancıysa ve sizinle daha önce hiç etkileşimde bulunmadıysa, listenin sonlarına doğru yer alacaktır.

Unutmayın; Meta, Instagram’ı yalnızca bir sosyal medya hizmeti olarak görmüyor. Şirket, artık çoğu kişi tarafından demode görülse de kullanıcıları hala Facebook’a kaydolmaya şiddetle teşvik ediyor. Bunun dışında Instagram kullanıcılarının hemen hemen hepsi WhatsApp kullanıyor. Biliyorsunuz ki bu üçünün de sahibi Meta.

Doğal olarak Instagram, Facebook ve WhatsApp’taki etkileşimlerinize erişebiliyor. Bu hizmetlerden birinde birisiyle arkadaşsanız, Instagram bu etkileşimleri büyük olasılıkla hesaba katıyordur. Instagram’da fazla etkileşime girmediğiniz kişilerin Facebook hesaplarına sürekli yorum yapıyorsanız, bu kişiler Instagram hikaye görüntüleyenler listenizde daha üst sıralarda görünürler.

Tekrar belirtelim; Instagram’a olan katılımı arttırmayı ve sizi gerçek arkadaşlarınızla buluşturmayı hedefler. Ayrıca en çok ilgilendiğiniz kişileri ilk başta görmenizi istiyor.

Buraya kadar okuduktan sonra, diğerlerine göre daha fazla etkileşimde bulunmanıza rağmen birini göremezsiniz şunlar olmuş olabilir; hesapları geçici veya kalıcı olarak silinmişlerdir. Onlarla yaptığınız en son konuşmaları gelen kutunuzda bulabilecek misiniz, buna bir bakın. Eğer isimleri “Instagram Kullanıcısı” olarak değiştirilmişse, hesapları muhtemelen silinmiştir.

Instagram Hikaye Görüntüleyenleri Sıralama Hakkında Yanlış Bilinenler

Bahsettiğimiz üzere Instagram hikaye görüntüleyenleriniz bazen ters kronolojik olacak şekilde sıralanırlar. Ancak 50’den fazla kez görüntülendiğinde sıralama değişir. Bu durum Instagram’ın algoritmalarıyla ilgili gizliliğiyle de birleşince bazı efsanelere yol açtı.

Bu efsanelerden ilki bir kişi hikayenizi görüntüler, ardından daha fazla kişi görüntüledikçe listenin aşağılarında kalır. Aynı kişi hikayenizi tekrar görüntülediğinde ise bu sefer en başa döner. Elbette bu tamamen yanlıştır. Geçmişte hikayenizi çok kez görüntüleyen birisi daha üste çıkabilir ancak bu algoritmanın parçalarından sadece birisidir.

Bazı kullanıcılar ise birisi hikayenizi görüntülediğinde ancak etkileşimde bulunmadığında en üste geldiğini iddia ediyor. Bu da %100 yanlıştır. Gönderilerinizi beğenerek veya paylaşarak yükselebilirler çünkü bu sizinle etkileşim halinde olduğunu gösterir. Ancak bir kez daha belirtmek gerekirse bunlar, ne sıklıkta etkileşimde olduğunuza dair yalnızca birkaç ölçütten ibarettir.

Instagram Hikaye Görüntüleyenlerin Sıralaması Önemli mi?

Açıkçası bu duruma göre değişir. Sıradan bir Instagram kullanıcıysanız, hikaye görüntüleme sırası çok da önemli değildir. Burada asıl konu, kişisel bir ilgidir ve hikayenizi görüntüleyen insanları bulma meselesidir.

Bununla birlikte işletmeniz için bir Instagram hesabı kullanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hikaye görüntüleme sırası önemli olabilir. Fakat kesin olan bir şey var ki ilk 50 görüntülemeye kada sıralamanın nasıl ayarlandığını artık biliyorsunuz. Ancak 50 görüntülemeyi geçtiğinde işler değiştiğini de biliyosunuz. Görüntüleme listenizin başındaki kişiler, Instagram algoritması tarafından etkileşim kurma olasılığınızın en yüksek olduğu düşünülen kişiler olarak belirlenecektir.

Instagram Hikaye Görüntüleyenlerde Neden Her Zaman En Altta Aynı Kişi Var?

Hikayenizi görüntüleyenlerde en üstte yer alan kişiler hakkında çok konuştuk. Peki ya listenin en altındaki kişiler? Aynı kişiyi en altta görmeye devam ediyorsanız, bunun basit bir açıklaması var; onlar seni takip ediyor ama sen onları takip etmiyorsun. Instagram, onları takip etmediğiniz için etkileşim kurma ihtimalinizin düşük olduğunu düşünüyor ve bu yüzden en alta düşüyorlar. O kişiyi takip edip etmediğiniz konusunda emin değilseniz, takipçi listenizi kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.