Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu ve Tasarımı En İyi Nasıl Oluşturulur?

Instagram profil fotoğrafı, hesabınızla ilgili ilk izlenim açısından oldukça önemli bir detaydır. Çünkü her şey, mükemmel bir Instagram profil resmi boyutu ve iyi tasarlanmış profille başlar. Buna yardımcı olmak için en iyi profil fotoğrafı nasıl oluşturulur, fotoğraflar Instagram’a tam olarak sığacak şekilde nasıl yeniden boyutlandırılır, bunları anlatacağız.

Doğru Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu

Instagram profil fotoğrafınızın ekran boyutu 110 x 110 pikseldir. Ancak görüntü kalitesini korumak için tasarımınızı daha yüksek bir çözünürlükte yüklemenizi öneririz.

Instagram profil fotoğrafınızın profil sayfanızdan daha fazla yerde görüneceğini unutmayın; hikaye, yorum ve arama sonuçları, bunlardan sadece birkaçı. Fotoğrafınızı doğru bir şekilde boyutlandırırsanız, göründüğü her yerde tuhaf bir görüntünün önüne geçmiş olursunuz.

Önceden Boyutlandırılmış Boş Bir Instagram Profil Resmi Oluşturun

Instagram profil fotoğrafınız için tüm işlemleri PicMonkey adlı site üzerinden gerçekleştireceğiz. Normalde ücretli şekilde kullanılan bu program, bir de deneme sürümüne sahip. Bu sebeple herhangi bir ödeme yapmadan yalnızca üye olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Üyeliği tamamladıktan sonra sizi ödeme planının yer aldığı bir ekran karşılayacak. Buradan sağ üstteki SKIP yazılı kısma tıklayarak fotoğraf düzenleme sayfasına ulaşabilirsiniz.

PicMonkey’in önceden boyutlandırılmış boş tuvalleri bulunuyor. Boyutlandırma konusunda işinizi kolaylaştırmak için bu tuvallerden birini kullanabilirsiniz.

 • PicMonkey’de oturum açtıktan sonra Yeni oluştur > Boş Tuval (Create new > Blank Canvas) ögesini tıklayın.
 • Instagram boyutlarına ilerleyin ve “Instagram Profili“ni seçin.
 • Resminizi veya logonuzu yükleyin.
 • Önce bir arka plan rengi uygulamak isterseniz, soldaki araçlar menüsünde Arka plan rengine (Background color) tıklayın. Düz renkler veya farklı renk gradyanları arasından seçim yapın.
 • Bitmiş tasarımınızı dışa aktarın ve Instagram’a yükleyin.

Instagram İçin Fotoğrafları Boyutlandırmanın İki Yolu

Hazır bir resminiz varsa ancak onu Instagram için doğru boyutlandırmanız gerekiyorsa bunu iki şekilde hızlı yapabilirsiniz: Kırp ve yeniden boyutlandır.

Kırpma Aracını Kullanma

Bir görüntüyü kırptığınızda, en boy oranını değiştirirsiniz. Bu, fotoğrafınızın odak noktasını neredeyse hiç bozmadan kullanabileceğiniz en doğru araçtır. Kırpmayı kullanmak için:

 • Fotoğrafınızı açın.
 • Soldaki düzenlemeler menüsünde Tuvali Kırp‘ı (Crop Canvas) tıklayın.
 • “Instagram Profili”ni seçmek için En-Boy (drop-down menu) oranı açılır menüsünü kullanın.
 • Kırpma kutunuzu istediğiniz şekilde hareket ettirin.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula’yı (Apply) tıklayın.

Yeniden Boyutlandırmayı Kullanma

Fotoğrafınız doğru en boy oranına sahipse ancak dosya boyutu çok küçük veya çok büyükse, Yeniden Boyutlandırma aracını kullanın. Fakat bir görüntüyü büyütmenin görüntü kalitesini düşürme riskini taşıdığınıda unutmayın. Bunu önlemek için 3. adımı not edin. Yeniden Boyutlandır’ı kullanmak için:

 • Fotoğrafınızı açın.
 • Soldaki düzenlemeler menüsünde Yeniden Boyutlandır‘ı (Resize) tıklayın .
 • Oranları koru (zincir simgesinin) tıklandığından emin olun; zincir kapalı görünecektir. Burası, görüntü kalitenizin bozulmaması için fotoğrafınızın yüksekliğini veya genişliğini otomatik olarak günceller.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula‘yı tıklayın.

Şablonlu Instagram Profil Fotoğrafı Oluşturma

Sıfırdan başlayıp kendi yaratıcılığınızı da ön plana alarak profil fotoğrafınızı istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında programın hazır şablonlarını da kullanabilirsiniz. PicMonkey’in önceden boyutlandırılmış kare seçenekleri ve önceden boyutlandırılmış dairesel profil fotoğrafları bulunuyor.

Bir şablonu düzenlemek için sırasıyla aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Şablonunuzu açın.
 • Programdaki fotoğrafı kendi fotoğrafınızla değiştirin (dairesel bir resim kullanıyorsanız, Resim dolgusunu düzenle’yi tıklayın).
 • Tarzınıza uygun fotoğraf efekt, grafik ve dokular yardımıyla istediğiniz özelleştirmeleri yapın.

Görüntü Türüne Göre Instagram Fotoğraf Boyutları

Görüntü TürüPiksel Cinsinden Boyutlar
Instagram Gönderi1080 x 1080
Instagram Profil Fotoğrafı110 x 110
Instagram Manzara Fotoğrafı1080 x 608
Instagram Portre1080 x 1350
Instagram Hikayesi1080 x 1920
IGTV Kapak Fotoğrafı420 x 654

Instagram’da türüne göre fotoğraf boyutları da bu şekildeydi.