Instagram Reels Video İndirme Nasıl Yapılır?

instagram-reels-video-indirme

Instagram’da keşfette gezindiğimiz zamanlarda, karşımıza sık sık ilgi çekici reels videoları çıkabiliyor. Instagram’ın sunduğu özellikler çerçevesinde, bu videoları kaydederek daha sonra tekrar izleyebiliyoruz. Fakat bazı kullanıcılar için bu durum yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla internette ‘reels video indirme’ şeklinde aramalar yapabiliyorlar.

Instagram Reels Nedir?

Instagram’ın özelliklerinden birisi olan Instagram Reels, kısa video içeriklerini paylaşmak için kullanılır. Reels, 60 saniyelik kısa videoları düzenlemenize, filtreler, müzikler ve efektler eklemenize olanak tanır. Bu videolar Instagram ana sayfanızda veya Reels sekmesinde görüntülenebilir.

Reels, özellikle müzik, dans, komedi ve eğlence odaklı içeriklerin popüler olduğu bir platformdur. Instagram, Reels’in TikTok’a rakip olabilecek bir özellik olarak tasarlandığını belirtmiştir.

Instagram Reels Videoları İndirmek Mümkün mü?

Evet, Instagram Reels videolarını indirmek mümkündür. Instagram bu özelliği sunmadığı için resmi bir yöntem yoktur. Fakat son gelişmelere göre Instagram, Reels videoların indirilmesi için bazı çalışmalar başlatmış durumda.

Bununla birlikte bazı üçüncü taraf uygulamaları veya web siteleri aracılığıyla Reels videolarını indirebilirsiniz. Ayrıca Reels videolarının indirilmesi telif hakları ihlali olabilir. Bu nedenle sahibinden izin almadan videoları indirmemenizi öneririz.

Instagram Reels Video İndirirken Kalite Kaybı Yaşanır mı?

Evet, Instagram Reels videolarını indirirken kalite kaybı yaşanabilir. Çünkü Instagram, videoları yüklerken sıkıştırır ve daha düşük bir çözünürlükle saklar. Bu nedenle Reels videolarını indirdiğinizde, Instagram tarafından sıkıştırılmış olan videonun kalitesi düşebilir. Ayrıca üçüncü taraf uygulamaları veya web siteleri aracılığıyla Reels videolarını indirirken, video kalitesi değişebilir. Dolayısıyla Reels videosunu en yüksek kalitede indirmek istiyorsanız, mümkünse orijinal kaynaktan indirin veya güvenilir uygulamaları ve web sitelerini kullanın. Ancak indirme işlemi sırasında kalite kaybı yaşamanız olasılık dahilindedir.

Instagram Reels Video İndirme Yolları

Site ile Instagram Reels Video İndirme

En zahmetsiz ve pratik olan yolla başlayalım. Instagram’daki reels videolarını, URL’sini kopyalayarak video indirme hizmeti sunan siteler üzerinden indirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri sırasıyla açıklayalım:

  • İndirmek istediğiniz reels videosu ekranında, sağ tarafta bulunan üç noktaya dokunun.
  • Bağlantıyı Kopyala‘ kısmına dokunun.
  • Kopyaladığınız URL’yi şuradaki siteye giderek ‘bağlantıyı buraya ekleyin‘ yazan boş kısma yapıştırın.
  • Hemen sağ taraftaki ‘İndir‘ yazan kısma dokunun.
  • Video, varsayılan olarak ayarladığınız klasöre ya da masaüstüne (her nereyi seçtiyseniz) oraya indirilecektir.

Bu siteye alternatif olarak dilerseniz şuradaki adrese giderek de aynı işlemleri uygulayıp reels videosunu indirebilirsiniz. Ayrıca aşağıda listelediğimiz siteler üzerinden de reels videolarını indirmeye başlayabilirsiniz:

Hepsinin çalışma mantığının aynı olduğunu da belirtelim. İndirmek istediğiniz Instagram Reels videosunun sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunup ‘Bağlantı’ yazısına tıkladığınızda URL’yi kopyalamış olursunuz. Sonra da bu URL’yi yukarıda listelediğimiz sitelerde boş olan kısımlara yapıştırıp ‘İndir‘ veya ‘Download’ yazılı kısma tıklayarak indirmeye başlayacaksınız.

Gördüğünüz üzere internet sitesi üzerinden reels videosu indirmek bu kadar kolay. Bu işlemi hem telefonunuzun hem de masaüstü bilgisayarınızın tarayıcısı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Fakat video indirme işlemini uygulama yoluyla da yapmak isteyebilirsiniz. O zaman sıradaki işleme geçelim.

Mobil Uygulama ile Instagram Reels Video İndirme

Yukarıdaki işlemlerden farklı olarak mobil uygulama ile Instagram reels videolarını indirebilirsiniz. Bu anlamda geliştirilen birçok uygulama bulunmakta. Bizler, içlerinden kullanımı en kolay olanları listeledik.

instagram-reels-video-indir

Aşağıda belirttiğimiz her bir uygulamada benzer işlemler uygulayacaksınız. Bunlar sırasıyla:

  • Uygulamayı indirip kurun,
  • Instagram Reels video URL’sini kopyalayın,
  • Kopyaladığın URL’yi uygulamadaki boş alana yapıştırın,
  • Download‘ ya da Türkçe dil desteği varsa ‘İndir‘ kısmına dokunun,
  • Telefonunuzda indirdiğiniz belgeleri varsayılan olarak atadığınız kısma giderek videoya ulaşın.

Aşağıda telefonunuza yükleyebileceğiniz bazı uygulamaları sıraladık. İçlerinden puanı ve yorumları en iyi olanın hangisi olduğunu düşünüyorsanız onu tercih edebilirsiniz:

Instagram Reels Video İndirme Programları | PC

Son olarak çevrimiçi veya mobil uygulama üzerinden değil de PC ile Instagram Reels videoları indirmek isteyebilirsiniz. Bunun için geliştirilmiş birçok program mevcuttur. Aşağıda listeleyeceğimiz bu programlar sayesinde yalnızca Reels değil, Instagram’da herkese açık tüm gönderileri indirebileceğinizi unutmayın.

Program olarak kullanabileceğiniz ve ücretsiz olan en iyi Instagram Reels video indirme programları olarak bunları önerebiliriz. Bazıları Instagram dışında diğer popüler sosyal medya platformlarındaki videoları da indirmenize olanak tanıyor.

Instagram Reels videoları nasıl indirilir konulu makalemizin sonuna geldik. Umarız bu yöntemler işinize yarar ve istediğiniz tüm videoları indirebilirsiniz. Bu arada şunu da hatırlatalım; bu indirme işleminin sakıncalı ya da yasak olup olmadığı konusunda tereddütte kalabilirsiniz. Böyle bir durumun söz olmadığını, herkese açık videoları rahatlıkla indirebileceğinizi belirtelim.

İlgili Yazı

Instagram’da Video İndirme Nasıl Yapılır?