Instagram’da Doğrulama Talebi Nasıl Yapılır?

Instagram’da nasıl doğrulama alacağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu makalede, o istediğiniz mavi rozeti nasıl alabileceğinizi anlatacağız (bu kolay kısım). Hak kazanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları da sağlayacağız (bu da zor kısım).

Instagram Doğrulama Ne Anlama Geliyor?

Instagram doğrulaması, platformdaki diğer kullanıcılara bir hesabın temsil ettiği kullanıcıya, sanatçıya, markaya veya kuruluşa ait olduğunu söyleyen mavi onay rozeti alma işlemidir.

Muhtemelen birçok doğrulama rozeti görmüşsünüzdür. Twitter, Facebook’ta olduğu gibi küçük mavi onay işaretleri, platformun söz konusu hesabı güvenilir olarak doğruladığını veya en azından kendilerini kim olarak tanıtırlarsa öyle olduklarını gösterir.

Bu rozetler gerçek hesapların öne çıkması için tasarlanmıştır. Bu da Instagram kullanıcılarının doğru kişiyi veya markayı takip ettiklerinden emin olmalarını sağlamaktadır. Bu rozet, arama sonuçlarında ve profillerde kolayca fark edilir.

Instagram, doğrulanmış hesapların (tıpkı işletme hesapları gibi) Instagram algoritmasından özel bir işlem görmediğini açıkça belirtiyor. Başka bir deyişle, doğrulanmış hesaplar ortalama olarak daha yüksek etkileşim elde ediyorsa, bunun nedeni takipçileri için başarılı içerikler paylaşmalarıdır.

Instagram’da Kimler Doğrulama Alabilir?

Instagram’da herkes doğrulama rozeti talep edebilir. Ancak Instagram, kimlerin onaylanacağı konusunda oldukça seçici davranmaktadır ve bunu çok da anlaşılır şekilde yapmamaktadır.

Bununla birlikte Twitter veya Facebook’ta mavi doğrulama rozeti olmanız, bunu Instagram’da da alacağınız anlamına gelmiyor.

Instagram net olarak, “Yalnızca bazı kamu figürleri, ünlüler ve markaların Instagram’da doğrulanmış rozetleri vardır.” diyor. Başka bir ifadeyle “Yalnızca taklit edilme ihtimali yüksek hesaplar” bu rozeti alabilmektedir.

Doğruluma hakkı hakkında bildiklerimiz şunlar:

 • Benzersiz bir hesap olması: Kişi veya işletme başına yalnızca bir hesap Instagram’da doğrulanabilir.
 • Herkese açık: Gizli Instagram hesapları doğrulama için uygun değildir.
 • Tam bir profil olmalı: Tam bir biyografiniz, profil resminiz ve en az bir gönderiniz var mı?
 • Önemli veya bilinen bir kişi: İşte işler biraz subjektifleşmektedir. Instagram, önemli bir adı “tanınmış” ve “çokça aranan” olarak tanımlar.

Bu kriterleri karşıladığınızdan eminseniz veya sadece şansınızı denemek istiyorsanız, Instagram hesabınızı nasıl doğrulayabileceğinize başlayabiliriz.

6 Adımda Instagram’da Doğrulama Nasıl Yapılır?

Instagram’da doğrulama süreci aslında oldukça basittir. Bunun için şu talimatları yerine getirmeniz yeterli olacaktır:

 • Instagram profilinize gidin ve sağ üst köşede yer alan bulunan hamburger simgesine dokunun.
 • Buradan Ayarlar‘a dokunun.
 • Şimdi Hesap‘a dokunun.
 • Sonrasında Doğrulama İsteği‘ne dokunun.
 • Buradan başvuru formunu doldurun.
  • Yasal adınız
  • Bilinen adınız veya çalışma adınız
  • Kategori veya sektörünüzü seçin (örneğin: blog yazarı/etkileyici, spor, haber/medya, işletme/marka/organizasyon)
  • Ayrıca resmi kimlik kartınıza ait bir fotoğrafı göndermeniz gerekir. Bireyler için bu, bir sürücü belgesi veya pasaport olabilir. İşletmeler için, bir fatura, resmi bir iş belgesi veya vergi beyannameleri işe yarayacaktır.
 • Son olarak Gönder‘e dokunun.

Instagram ekibi başvurunuzu inceledikten sonra bir yanıt alacaksınız ve bu yanıtı bildirimler sekmesinde göreceksiniz. Birkaç gün veya bir hafta içinde (bazılarına göre 30 gün kadar sürebilir), doğrudan bir evet veya hayır cevabı alacaksınız.