İnternet Hızını Arttırma Nasıl Yapılır?

internet-hizini-arttirma-yontemleri

Teknolojinin gelişmesiyle artık herkes her işini internet üzerinden yürütmeye başladı. İnternet hızının yüksek olması, işlerin kolay bir şekilde halledilebilmesi için oldukça önemli bir etkendir. Bu nedenle, yavaş internet hızı can sıkıcı bir sorun haline geldi. Yavaş internet bağlantısı nedeniyle sanal dünyada rahat çalışamayan ve çeşitli sorunlarla karşılaşan kullanıcılar, “internet hızını arttıran yöntemleri” konusunu araştırmaya başladı. Peki internet hızı nasıl arttırılır? İnternet hızını arttırmak için pek çok yöntem vardır. İnternet hızınızı ölçtükten sonra bu yöntemleri deneyerek hızı kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

İnternet Hızı Nedir?

İnternet hızı, verilerin internet üzerinden iki cihaz arasında ne kadar hızlı iletilebileceğini ifade eder. İndirme hızı (bir cihaz tarafından verilerin ne kadar hızlı alınabileceği) ve yükleme hızı (bir cihazdan verilerin ne kadar hızlı gönderilebileceği) cinsinden ölçülür. İnternet hızı genellikle saniye başına megabit (Mbps) veya saniye başına gigabit (Gbps) cinsinden ölçülür. Daha yüksek internet hızları, daha hızlı indirmeler, daha akıcı video akışı ve daha iyi çevrimiçi oyun deneyimleri sağlar.

İyi Bir İnternet Hızı Nedir?

İdeal internet hızı ihtiyaçlarınıza ve kullanımınıza bağlı olarak değişebilir. Genel web taraması ve video akışı için 25 Mbps veya daha yüksek bir indirme hızı iyi kabul edilir. Online oyun oynamak için en az 50 Mbps gibi daha yüksek hızlara ihtiyacınız olabilir. Büyük dosya indirmeleri ve video konferans gibi yüksek bant genişliğine sahip etkinlikler için 100 Mbps veya üstü önerilir.

İnternet Hızı Neden Düşer?

İnternet hızının düşmesine sebep olabilecek belli başlı şeyler şunlardır:

  • Birden fazla kullanıcının aynı ağı kullanması, tıkanıklığa neden olarak internet hızını yavaşlatabilir.
  • Modeminizden ne kadar uzaktaysanız, sinyal gücü o kadar zayıf olur ve bu da internet hızınızı etkileyebilir.
  • Mikrodalgalar ve kablosuz telefonlar gibi diğer elektronik cihazlar, WiFi sinyalinizle parazite neden olarak internet hızınızı yavaşlatabilir.
  • Modeminiz eskiyse en son internet hızlarını kaldıramayabilir ve bu da internetin yavaşlamasına neden olabilir.
  • Bazen programlar veya arka plan işlemleri internet bant genişliğinizi kullandığı için internet hızınızı yavaşlatabilir.
  • Bakım veya ağ sorunları gibi İSS tarafındaki sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.
internet-hiz-arttirma-taktikleri

Yaşadığınız sorunun seviyesini görmek için öncelikle internet hızınızı test etmelisiniz. Bu şekilde, internet hızını nasıl artıracağınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sağlayıcı kaynaklı problemlerde hızınız genelde çok daha yavaş, program kaynaklı problemlerde ise kabul edilebilir bir hızda olması gerekiyor.

İnternet hızınızı kontrol edebileceğiniz mobil uygulama önerileri hazırlamıştık. Dilerseniz bu uygulamalardan herhangi birini indirip internet hız testi yapabilir, isterseniz de speedtest ya da FAST gibi servislerden destek alabilirsiniz.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet hızı saniye başına megabit (Mbps) veya saniye başına gigabit (Gbps) cinsinden ölçülür. Hız, internet üzerinden bir cihazdan diğerine az miktarda veri gönderilerek ve ardından bu verilerin ne kadar hızlı iletildiği ölçülerek belirlenir.

İnternet hızınızı ölçmek için bir hız testi aracı kullanabilirsiniz. İndirme ve yükleme hızlarınız için size sayısal bir değer verebilen Speedtest.net gibi birçok ücretsiz online hız testi aracı buluuyor. Bu hız testi araçları, cihazınıza az miktarda veri göndererek ve ne kadar hızlı alındığını ölçerek çalışır. Ayrıca internet bağlantınızla ilgili ping süresi ve diğer ölçümler hakkında bilgi sağlayabilirler.

İnternet Hızını Arttırma Yöntemleri

İnternet Sağlayıcınızın Müşteri Hizmetleriyle Görüşün

İnternet hızını artırmak, mobil ve PC kullanımının verimliliğini artırmak için çok önemlidir. Sorunun servis sağlayıcıdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, teknik destek almak için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Sık sık hız sorunları yaşıyorsanız, farklı bir yaklaşım benimsemeden önce servis sağlayıcınızı aramak size hem zaman kazandıracak hem de bütçe olumlu yansıyacaktır.

Bazen sizinle alakası olmayan sorunlar yüzünden almanız gereken maksimum hızdan daha düşük internet hizmeti alabilirsiniz. Bu sebeple hızınızla ilgili problem olduğunu düşünüyorsanız, ilk olarak kesinlikle müşteri hizmetleriyle görüşün. Kişisel deneyimlerimden yola çıkarak, bu şekilde birçok kez internetimin hız sorununu çözdüm. Bence siz de üşenmeyip, ilk olarak bu işlemi yaparak işe başlayabilirsiniz 🙂

Paketinizin Kaldırabileceği Maksimum İnternet Hızına Bakın

Bilgisayarınızın ya da telefonunuzun internetinden daha fazla verim almak için paketinizi yükseltmeniz gerekebilir. Paketiniz için tanımlanan yükleme ve indirme hız limitleri düşükse ve mevcut izinleriniz bu limite yakınsa internet hızınız düşecektir. Herhangi bir sorun yoksa, daha hızlı bir hız elde etmek için paketi değiştirebilirsiniz.

internet-hizini-arttirma-nasil-yapilir

Bazen kullandığımız internet paketlerinin modası geçmiş olabilir. İnternet sağlayıcıları, sık sık internet hız paketleri konusunda güncellemelere gidebiliyorlar. Bu nedenle internet hızınızı arttırmak için en yollardan biri, yeni bir pakete başlamak olabilir.

Gereksiz Uygulamaları ve Programları Durdurun ya da Kaldırın

Bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda bulunan farklı uygulamalar aracılığıyla internet hızınızı arttırabilseniz de kullanmadığınız programları kapatarak bağlantı hızınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. WhatsApp, Skype gibi arka planda çalışan ama sık kullanmadığınız program ve uygulamaları devre dışı bırakarak internet hızınızı kolay bir şekilde artırabilirsiniz. Hatta mümkünse uygulamaların arka planda otomatik güncellemelerini kapatın ve bu işlemi manuel olarak yapın. Çünkü internet hızına en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanda arka planda yapılan bir güncelleme, sinir katsayınızı yükseltmesinin yanı sıra işinizi tam anlamıyla yapamamanıza sebep olabilir.

internet-hiz-arttirma

Bilgisayar ve İnternet Sağlayıcınız Arasındaki Mesafeyi Kontrol Edin

İnternet sağlayıcınız ile bilgisayar arasında çok fazla mesafe olması, internet hızınızın beklenenden daha düşük olmasına neden olabilir. Modem ve internete bağlanan cihazınızın birbirine mümkün olduğunca yakın olmasını sağlayarak hızı artırabilirsiniz. Modeminizi bilgisayarınıza yaklaştıramıyorsanız, internetin daha geniş bir alana yayılmasını sağlayan modem aparatlarını kullanabilirsiniz.

Modemin Önünü Kapatmayın

Cihazınızı modemin bulunduğu alandan farklı bir yerde kullanabilirsiniz. Özellikle kablosuz bağlantı kullananlar için önemli olan hız sorunu nedenlerinden biri de modemin ön kısmına, hızı etkileyecek bir şeyler koymaktır. Modemin ön kısmından bağlantınızı yavaşlatacak şeyleri kaldırmanız hızınızı arttıracaktır. Bu sayede bilgisayarınız interneti daha net alır ve hızlanır.

internet-hiz-arttirma-yontemleri-1

Cache Temizliği Yapmayın

Web sitesine ikinci kez giriş yaptığınızda, kullandığınız web tarayıcısı önbelleğe alma teknolojisini kullanır. Bunun en önemli avantajlarından biri, web sitesine girdiğinizde daha hızlı gezinmenizi sağlamasıdır. Bu teknoloji, tarayıcı tarafından depolanan web sitesinin statik alanlarına hızlı bir bağlantı sağlar. Ancak cache temizliği yaptığınızda web tarayıcısı önbelleği silinir ve hızı düşer. Bu nedenle zorunlu olmayan durumlarda cache temizliği yapmamaya dikkat etmelisiniz.

İnternet Kablolarını Değiştirin

İnternet hızını artırmanın yolları arasında deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise internet kablosunu değiştirmektir. Yıpranmış veya hasar görmüş kablolar genellikle internet kesintilerine ve yavaşlamalarına neden olur. Yeni bir kablo alarak internet hızınızı arttırabilirsiniz. Bu nedenle sık sık ethernet kablonuzun ne durumda olduğunu kontrol etmenizde fayda var.

internet-hizini-arttirma-yollari

Modeminizi Resetleyin

İnternete uzun süre bağlanmak için aynı IP adresini kullanmak, hızınızı geçici olarak yavaşlatabilir. Bu sorunun neden olduğu hız sorununu modemi kapatıp 10 saniye bekleyerek aşabilirsiniz. İnternet dünyasının en sık mizah malzemesi haline getirilen ‘modeme reset at’ durumu, internetinizin hızını tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda arttırabilir. Dolayısıyla bu seçeneği asla kulak arkası etmeyin.

Sinyal Güçlendirici Kullanın

Bulunduğunuz yerden uzakta bir modem kullanıyorsanız, internet hızını artırmak için sinyal güçlendirici kullanabilirsiniz. Bu yöntem internet hızını arttırmada oldukça etkili olduğu için internet hızını maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Ağ Güvenliğinizi Üst Seviyeye Çıkarın

İnternet ağınıza sizin bilginiz dışında birilerinin bağlanması hızınızı olumsuz anlamda etkiler. Ağ şifrenizi güçlendirerek diğer kişilerin bağlantı kurmasını ve sorun çıkarmasını önleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
YouTube Para Kazanma Şartları