İnternet Hızınızı Ölçebileceğiniz Ücretsiz Mobil Uygulamalar

İnternet, neredeyse son 10 yıldır hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bugün günümüzün çok ciddi bir bölümünü internette geçiriyor, kimi zaman yalnızca vakit öldürürken kimi zaman para bile kazanabiliyoruz. Hal böyle olunca da internet hızınızı ölçebileceğiniz uygulamalar önem kazanıyor. Zira artık kimse, düşük hızlı internet kullanmak istemiyor.

Türkiye’de internet servis sağlayıcılar, ne yazık ki istenen performansı bir türlü veremiyorlar. Bu da vatandaşların internet hızlarının düşmesine ya da tamamen kopmalara yol açabiliyor. Kullanıcılar, bu tür durumlarda internet hızlarını ölçmek isteyebiliyorlar. İşte şimdi sizlere, internet hızınızı ölçebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamalardan bahsedeceğiz.

İnternet hızını ölçen mobil uygulamalar

İnternet hızını ölçen mobil uygulamalar
  • Speedtest
  • Speedcheck
  • Speedtest Master
  • BTK Hız Testi
  • nPerf Hız Testi
  • FAST Speed Test

Yukarıda listelediğimiz İnternet hız testi uygulamaları, aslına bakacak olursak tam anlamıyla aynı amaca hizmet ediyorlar. Uygulamaların tümünde hem indirme hem de yükleme hızlarına rahatlıkla bakabiliyorsunuz. Bu arada, eğer akıllı telefon ya da tabletinize ekstra bir uygulama indirmek istemezseniz Speedtest, Speedcheck, nPerf Hız Testi ve FAST Speed Test’e internet tarayıcınız üzerinden de erişebilirsiniz.

Speedtest

Speedtest

İnternet hızınızı ölçebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamalar denildiğinde, akla gelen ilk uygulama hiç şüphesiz Speedtest’tir. Speedtest By Ookla olarak da bilinen uygulama, Android ve iOS sürümlerine ek olarak tarayıcı üzerinden erişilebilir oluşuyla da öne çıkanlardan bir tanesi.

Eğer internet hızınızın olması gerekenin altında olduğundan şüpheleniyorsanız, SpeedTest ile kolaylıkla test yapabilirsiniz. Bunun için uygulamayı indirdikten ya da Speedtest By Ookla’nın internet sitesine eriştikten sonra testi başlatmanız yeterli. Yaklaşık 1 dakika sürecek olan test sonunda indirme ve yükleme hızını görüntüleyeceksiniz.

Speedtest’in Android versiyonuna ulaşmak için buraya, iOS versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Speedcheck

Speedcheck

Speedtest By Ookla kadar popüler olmasa da dünya çapında nam salan internet hız testi uygulamalarından bir tanesi de Speedcheck. İndirme hızı, yükleme hızı ve elbette gecikme süresini ölçümleyen ve bunları rapor eden uygulama, kullanım açısından da oldukça kolay ve kullanıcıyı yormuyor.

İnternet hızınızı ölçebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamalar listemize giren Speedcheck’i akıllı cihazlarına indirebileceğiniz gibi tarayıcınızı da kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra yapmanız gereken şey ise testi başlatmak ve sonuçları beklemek. Bu arada, Speedcheck’in reklamsız kullanma gibi bir özelliği de bulunuyor.

Speedcheck’in Android versiyonuna ulaşmak için buraya, iOS versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Speedtest Master

Speedtest Master

Speedtest Master da tıpkı Speedtest ve Speedcheck gibi internet hızınızı ölçebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcılar, bu uygulamayı kullanırken birazcık fazla sayıda gösterilen reklamlardan rahatsız olsalar da pek çok kullanıcıya göre en doğru sonuçları veren uygulama Speedtest Master.

Speedtest Master de kullanım açısından çok basit bir arayüze sahip olan bir uygulama. Verileri oldukça detaylı bir şekilde gösteren, geçmişte yaptığınız internet hız testi denemelerini kayıt altında tutan uygulama, bağlı olduğunuz bir Wi-Fi ağında toplam kaç cihazın bağlı durumda bulduğunu da gösterebiliyor.

Speedtest Master’ın Android versiyonuna ulaşmak için buraya, iOS versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

BTK Hız Testi

BTK Hız Testi

Eğer internet hız testi yapmak istiyor ve benim verilerim Türkiye dışına çıkmasın diyorsanız, BTK Hız Testi uygulamasını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından geliştirilen uygulama, tamamen ülkemizdeki mühendislerin ortaya koydukları bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

BTK Hız Testi de tıpkı internet hızınızı ölçebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamalar listemizde yer alan diğer uygulamalar gibi oldukça kolay bir arayüze sahip. İndirme ve yükleme hızlarının ölçümü ile gecikme süresinin hesaplanmasına imkan tanıyan uygulama, daha önce yaptığınız testlerin de kaydını tutabiliyor. BTK Hız Testi, bu listenin şüphesiz en özel uygulaması.

BTK Hız Testi’nin Android versiyonuna ulaşmak için buraya, iOS versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

nPerf Hız Testi

nPerf Hız Testi

İnternet tarayıcınız üzerinden ya da uygulama indirerek kullanabileceğiniz nPerf Hız Testi, ülkemizde hizmet vermekte olan TurkNet gibi internet servis sağlayıcıları tarafından da kullanılıyor. Bu yüzden, eğer internet hız testi yaparken popülerliği ön planda olan bir hizmetten faydalanmak isterseniz, nPerf iyi bir tercih olabilir.

nPerf Hız Testi’nin mobil uygulaması, listemizdeki diğer uygulamalara kıyasla herhangi bir farklılık sunmuyor. Açık konuşmak gerekirse zaten bu tür bir amaca hizmet eden uygulamalarda bundan fazlasını beklemek de hata olacaktır. Ancak yine de nPerf Hız Testi’ni diğerlerine tercih etmeye değer mi? Neden olmasın…

nPerf Hız Testi’nin Android versiyonuna ulaşmak için buraya, iOS versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

FAST Hız Testi

FAST Hız Testi

FAST Hız Testi’ni özel kılan şey, internet hızınızı ölçebileceğiniz bu mobil uygulamanın Netflix tarafından geliştirilmiş olması. Evet yanlış duymadınız, FAST, dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix’in bizzat kendisi tarafından geliştirildi. Peki bu hizmet, kullanıcılara neler vadediyor?

Açık konuşmak gerekirse FAST, biraz daha geliştirilmesi gereken bir internet hız testi uygulaması. Evet, yapılan testlerin sonuçları genel olarak doğru ama uygulamayı kullanırken yaşanan donmalar ve yükleme hızını tespit etmek için yeniden test başlatmak zorunda kalmanız (internet tarayıcısı kullanırken), hizmetin biraz yorucu olmasına neden oluyor.

FAST Hız Testi’nin Android versiyonuna ulaşmak için buraya, iOS versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İnternet hız testi neden önemli?

İnternet hız testi yapmak, günlük kullanıcılar için çoğu zaman önemli olmasa da oyun tutkunları, büyük dosyalar indirenler ve canlı yayın yapan kişiler için kritik önem arz ediyor. Çünkü internet dediğimiz şey, özellikle de bahsettiğimiz sektörler için hızdan ibaret. Peki neden? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabına yakından bakalım.

İnternetten bir dosya indirmek istediğiniz zaman, doğrudan internet hızınıza bağlı olarak bekliyorsunuz. Bu da indirme hızının aslında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bilmeyenler için; internet hız testi yaptıktan sonra size gösterilen indirme hızı, bir saniyede indirilen veri boyutunu gösterir. Örneğin eğer hız testine göre 35 mbit indirme hızınız varsa, saniyede 3,5 MB indirme yapmış olursunuz.

İnternet hızı, oyun oynamayı seven kullanıcılar için de büyük bir önem arz ediyor. Çünkü özellikle de çok oyunculu oyunlar anlık olarak veri indirmesi ve yüklemesi yapıyorlar. Bu yüzden internet hızı ve kalitesi ne kadar iyiyse, oynanan oyundan da bir o kadar keyif alınıyor. Aksi takdirde, sürekli donmalar yaşatan bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Öte yandan, oyun tutkunları için önemli olan hususlardan bir tanesi de gecikme süresi. Bu süre, ağınızın 1 saniyedeki ağ gecikmesini anlatıyor. Değer ne kadar yüksekse, oyun o kadar fazla takılıyor. Pek çok oyuncunun “ping” diye bahsettiği şey işte tam olarak gecikme süresidir.

İnternette canlı yayın yapan bir kullanıcıysanız, sizin için en önemli olan şey yükleme hızıdır. Zira yükleme hızınız ne kadar yüksekse, seyircilerinize de o kadar iyi bir deneyim yaşatabilirsiniz. Ancak yükleme hızının düşüklüğü, seyircilerin sürekli olarak donan bir yayın izlemesine yol açacaktır.

Bu rehberimizde sizlere, internet hızınızı ölçebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamalar konusundan bahsetmeye çalıştık. Ayrıca internet hızının ve internet hız testinin neden önemli olduğu konusuna da değinmiş olduk. Dileriz bu rehberdeki bilgiler, işinizi kolaylaştırır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
GTA-Onlineda-Kolay-Para-Kazanma-Yollari
GTA Online Para Kazanma Yolları