iPhone Alarm Çalmıyor, Ne Yapabilirim?

iPhone alarmı, normal bir zamanda sorunsuz çalışmalıdır. Bazı zamanlarda ise çalışmaması gibi sorunlar yaşanabilir. Aşağıda iPhone alarmının çalmaması sorununu nasıl düzeltebileceğinizi öğreneceksiniz.

iPhone Alarm Çalmıyor Sorununun Çözümü

Ses Seviyesini Artırın

İlk etapta bu adımı atlamamanızı öneririz. Çünkü telefonunuzun yan tarafındaki düğmeleri kullanarak alarm sesini artırabilirken, aynı düğmelerle müzik sesini artırmak da mümkündür. Bu durum, iPhone’un aynı düğmelerle tamamen farklı iki ses setini kontrol etmenize izin verir.

Örneğin müzik uygulaması açıksa, düğmeleri kullanarak müzik sesini kontrol edebilirsiniz. Bu durum alarmı etkilemez. Eğer alarm sesiniz düşük ya da kapalıysa (müzik sesi açık olsa bile), sessiz bir alarmınız olacaktır.

Bu sebeple Ayarlar > Sesler veya Ayarlar > Sesler ve Geri Bildirimler‘e gidin ve ZİL VE UYARILAR kaydırıcısının makul bir ses seviyesine ayarlandığından emin olun. Ayrıca Düğmelerle Değiştir seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçeneği devre dışı bırakarak, sistem sesini düğmelerle değiştirirken zil ve alarm sesinin değişmeyeceğinden emin olun.

Alarmın çalmasını beklemeksizin sesi test etmek için Saat > Alarm‘a gidin. Ardından Düzenle‘ye dokunun ve bir alarm seçin. Sese gidin ve listeden bir zil sesi seçin; eğer sesi duyabiliyorsanız, alarm çalıştığında sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Teknolojideki küçük sorunları düzeltmek için yeniden başlatma yaygın bir yöntemdir. Alarmınızın çalışmamasını düzeltmek için iPhone’unuzu da aynı şekilde yeniden başlatabilirsiniz.

iPhone’unuzu yeniden başlatmak için ya güç düğmesine basılı tutun ve kapanma kaydırıcısını görünceye kadar bekleyin ya da güç düğmesine basılı tutarken aynı anda ses kısma düğmesini de basılı tutun. Hangi yöntemi kullanmanız gerektiği ve düğmelerin yeri, iPhone modelinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Daha Yüksek Bir Alarm Sesi Seçin

Bazı iPhone alarm sesleri diğerlerinden daha sessiz olabilir, bu nedenle seçilen alarm sesi düşükse ve özellikle alarm sesi de yeterince yüksek değilse, alarmınızın çaldığını duyamayabilirsiniz. Ayrıca,açık bir sebep olduğu için Alarm Sesi olarak “Hiçbiri“nin seçilmediğinden emin olmalısınız.

iPhone alarm sesini Saat uygulamasından değiştirebilirsiniz. Alarm sekmesini açın, Düzenle’ye dokunun ve sesini değiştirmek istediğiniz alarmı seçin. Ses‘e gidin ve zil seslerini veya şarkıları önizleyerek, işinize yarayacak bir ses seçin.

Alarmın Zaman Ayarlarını Kontrol Edin

Eğer alarmınız çalıyor ancak sessizse bu yöntem size yardımcı olmayacaktır. Ancak uygulamada ayarlanan iPhone alarmı belirlenen zamanda çalmıyorsa, doğru zaman veya gün ayarınızın yapılmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.

Örneğin alarmınız her gün 12:15”te çalacak şekilde ayarlanmışsa ve dün çalıştı ama bugün çalışmıyorsa, muhtemelen alarmın tekrar etmesi için ayarlanmadığından dolayıdır.

Saat uygulamasındaki Alarm bölümünde Düzenle‘ye tıklayın ve düzenlemek istediğiniz alarmı seçin. Tekrar Ayarları‘na gidin ve alarmın çalmasını istediğiniz haftanın günleri yanında bir tik işareti olduğundan emin olun. Bir günü açmak veya kapatmak için sadece o güne dokunun.

Eğer alarmınız gün içinde yanlış zamanlarda çalıyorsa, muhtemelen AM ve PM’yi karıştırmış olabilirsiniz. Alarmı düzenleyin ve uygun günün zamanını belirleyin, düzenlemeyi bitirdikten sonra Kaydet‘e dokunun.

Uyku Zamanlayıcısını Devre Dışı Bırakın veya Değiştirin

Eğer iPhone’unuzda Uyku Zamanlayıcısı özelliği etkinse ve Uyanma zamanı başka bir alarm ile aynı saatte ise, her ikisi de çalmayabilir. Bu sessiz alarm çakışmasını önlemek için Uyku Zamanlayıcısı ayarlarını veya düzenli alarm saatlerinizi değiştirebilirsiniz.

Telefonunuzdaki Uyku Zamanlayıcısı ayarlarını bulmak için Saat uygulamasını açın ve alt kısımda Uyku‘ya dokunun. Buradan Uyku Zamanlayıcısı‘nı devre dışı bırakabilir veya çan simgesini farklı bir saat için kaydırabilirsiniz. Eğer ekranın altında Uyku seçeneğini görmüyorsanız, Sağlık uygulamasına bakın. Bazı uykuyla ilgili özellikler iOS 15’te Sağlık uygulamasına taşınmış olabilir.

Alarmı Silin ve Yeniden Oluşturun

iPhone’unuz, herhangi bir nedenle alarmı doğru şekilde oluşturmamış olabilir. Belki bir süre çalıştı ancak daha sonra bir hata veya iOS güncellemesi sonrasında uyumsuzluk sorunu nedeniyle durdu.

Alarm sekmesine giderek Saat uygulamasını açın ve Düzenle‘ye gidin, ardından Silme seçeneğini bulmak için kırmızı eksi düğmesine dokunun. Ayrıca Alarm sekmesi ekranında bir alarmı silmek için sola doğru kaydırabilirsiniz. Saat uygulamasının sağ üst köşesindeki artı simgesini kullanarak yeni iPhone alarmları oluşturun.

Sadece Bir Alarm Saat Uygulaması Kullanın

Birden fazla alarm kurabileceğiniz uygulamanız varsa, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ya varsayılan iPhone alarm saat uygulamasını kullanmaya devam edin ya da tamamen kapatın ve başka bir uygulama kullanın.

Ancak üçüncü taraf alarm saat uygulamalarının iPhone’unuza yerleşik olanla aynı kadar iyi entegre olmadığını da unutmayın. Bu, alarm sesinin çalması için uygulamanın açık olması gerekeceği anlamına geleceği için alarm sesini ayarlamak için (zil sesi değil) sistem sesini kullanmanız gerekebilir.

Örneğin üçüncü taraf uygulamada alarm çalmıyorsa uygulamayı açın ve ardından ses düğmelerini kullanarak sesi açın. Böylece iPhone’un zil sesi seviyesinden bağımsız olarak uygulamanın sesi yeterince yüksek olacaktır.

Üçüncü taraf alarm saatlerini kapatmak sorunu çözmediyse uygulamaları silin, telefonunuzu yeniden başlatın ve tekrar stok alarm saatini kullanmayı deneyin.

Bluetooth’u Devre Dışı Bırakın ve Kulaklık Bağlantısını Kesin

iPhone alarm sesi hoparlörlerden, Bluetooth cihazlarından veya kulaklıklardan çalmalıdır. Ancak her zaman böyle olmayabilir.

Telefonunuzda yazılımsal bir hata varsa ve alarm sesini çalarken bu cihazlar aktif olarak iPhone’unuza bağlanıyorsa, alarmı bu cihazlardan duyamayabilirsiniz.

Ses ve zil sesi ayarlarınız nasıl yapılandırılmış olduğuna ve bu aksesuarların alarm çalarken nerede bulunduğuna bağlı olarak hiçbir şey duymamanız mümkündür.

Bluetooth’u Ayarlar > Bluetooth üzerinden devre dışı bırakın ve kulaklık jakına bağlı herhangi bir şeyi çıkarın. Bu işlemleri yaptıktan sonra alarm çalışıyorsa, alarmınızın ne zaman çalacağı bildiğinizden ve ses aksesuarlarınızın bu zamanlarda telefonunuza bağlı olmadığından emin olun.

iPhone Yazılımını Güncelleyin

Telefonunuzu kablosuz olarak Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme üzerinden güncelleyin veya bilgisayara bağlayarak iTunes ile güncelleme yapın. Her iki şekilde de en güncel firmware sürümünü kullandığınızdan emin olun.

iPhone’unuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

iPhone’unuzda sesi olmayan bir alarmı düzeltmek için yapmanız gereken son şey iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırladığınızda, satın alım yaptığınızdan itibaren üzerine yüklenen veya değiştirilen her şey silinir. Bu işlem aynı zamanda herhangi bir alarm sorununu da düzeltmelidir. Ayarlar üzerinden Genel‘e gidin ve ardından Sıfırla‘yı seçin (iOS 15’te iPhone’yu Aktar veya Sıfırla seçeneğini seçin). Sonunda ise Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘i seçin.

iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanın her şeyi sıfırlayacağını unutmayın.