iPhone Ekranının Otomatik Olarak Kapanması Nasıl Kaldırılır?

iPhone-Ekranin-Otomatik-Olarak-Kapanmasi-Nasil-Engellenir

Bir şey okuduğunuz sırada veya istemediğiniz herhangi bir zamanda iPhone ekranınız kararıyor veya kapanmaya devam mı ediyor? O halde telaşlanmanıza gerek yok. Ayarlar üzerinden iPhone’unuzdaki ekranın otomatik olarak kilitlenmesini kapatmanın kolay bir yolu bulunuyor.

iPhone’unuzun ekranının bazı zamanlarda kararmaya ve kapanmaya devam etmesinin nedeni, iPhone’un otomatik olarak uyku/kilit moduna geçmesine sebep olan ‘Otomatik Kilit‘ adlı özelliğidir. Ayarlanan sürenin üçte ikisine ulaşıldığında ekran yavaş yavaş kararmaya başlar. Bunu ortadan kaldırmak için ‘Otomatik Kilit‘ özelliğini kapatmamız gerekiyor.

iPhone Ekranın Otomatik Kapanmasını Kaldırma

İlk yapmanız gereken şey, iPhone’unuzdaki dişli simgesine dokunarak ‘Ayarlar‘ kısmına geçmek. Burayı bulamazsanız, Apple’ın yerleşik aramasını kullanmak için iPhone’unuzun ana ekranını ortadan aşağıya doğru kaydırın.

Ayarlar’a geldikten sonra ‘Ekran ve Parlaklık‘ adlı bir yer göreceksiniz. Oraya bir kez dokunun. Dokunduğunuzda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

iPhone-Ekranin-Otomatik-Kapanmasini-Kaldirma

Önemli Not: Eğer iPhone’unuzda Düşük Güç modu etkinse, otomatik kilit 30 Saniye olarak ayarlanmış olur. Bu sebeple yapmak istediğiniz değişikliği gerçekleştiremezsiniz. O yüzden öncelikle Düşük Güç modunu devre dışı bırakın. Bunun için Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu sıralamasını takip edip, hemen yanındaki sürgü simgesi yeşilse sol tarafa doğru hareket ettirmeniz lazım.

Ekran ve Parlaklık kısmında bir de Otomatik Kilit yazılı kısım göreceksiniz. Burası, iPhone’unuz Kilit Modu’na geçmeden evvel iPhone’unuzun ekranının ne kadar süre açık kalacağını gösterir. Otomatik Kilit kısmının üzerine bir kez dokunarak en aşağıda bulunan ‘Asla‘yı seçin.

iPhone-Ekranin-Otomatik-Kapanmasini-Kaldirma-1

Bu andan itibaren Ayarlar’dan çıktığınızda iPhone’unuzu her açtığınızda ekran açık kalmış olacak. Manuel olarak güç düğmesine bastığınız zamana kadar da açık kalmaya devam edecek.

Otomatik Kilit’i devre dışı bırakmanıza rağmen ekran kararmaya devam ediyorsa, bunun nedeni ‘Otomatik Parlaklık’ın etkinleştirilmesi olabilir. Bunu kapatmak için sırasıyla Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran ve Metin Puntosu > Otomatik Parlaklık dizinini takip etmeniz gerekiyor. Gözünüzden kaçmaması adına Otomatik Parlaklık’ın en altta olduğunu da belirtelim.

Otomatik Kilit’i Daha Sonra Tekrar Etkinleştirmeyi Unutmayın

Her ne kadar Otomatik Kilit’i kapatmak durumunda kalabilseniz de bazı sakıncalı kısımları da yok değil. Eğer ekranı kapatmayı unutursanız, telefonunuzun pili çok daha hızlı biter. İkincisi ise daha çok güvenlikle ilgili. Telefonunuzu açık bıraktığınızda, otomatik kilidi kapattığınız için ulaşabilen herkes cihazı kullanabilir. Bu sebeple basit bir ayar yapayım derken başınıza olmadık işlerin gelme ihtimalini düşünerek hareket etmenizi tavsiye ederiz.