Safari Sunucuyla Güvenli Bağlantı Kuramadığı İçin Sayfayı Açamıyor Hatasının Çözümü

Bir kullanıcının webde gezinirken isteyeceği son şey bir hata mesajıyla karşılaşmaktır. Bir macOS kullanıcısıysanız, karşılaşabileceğiniz sorunlardan birisi “Safari sunucuyla güvenli bağlantı kuramadığı için sayfayı açamıyor” hatasıdır.

İlk başta korkutucu görünse de bu, birkaç basit çözüme sahip olan yaygın bir sorundur. Siteye güvenli bir şekilde erişebilmeniz için bazı sorunların çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Bu makale ile Safari’deki bu hata mesajının ne olduğunu ve bazı sebeplerini bulacaksınız. Ardından size sorunu çözebileceğiniz alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz.

Safari Güvenli Bağlantı Sorunu Nedir?

Mac ve iPhone için en iyi özellikler arasında bazı yerleşik güvenlik ayarları yer alıyor. Apple, özellikle webde gezinirken sizi ve cihazınızı güvende tutmak için bazı önlemler almış durumda. Bu sebeple Safari, bazen güvenli olmadığını düşündüğü bir web sitesine erişmenizi engeller. Bu olduğunda büyük olasılıkla “Safari sunucuyla güvenli bağlantı kuramadığı için sayfayı açamıyor” yazılı bir hata mesajıyla karşılaşırsınız. Tabii aldığınız bu hatanın ifadesi değişkenlik gösterebilir. Örneğin “Safari Sayfayı Açamıyor” gibi bildirimle de karşılaşabilirsiniz.

Özetle bu hata mesajı, tarayıcının sitedeki şifreli verilere güvenmediği anlamına gelir. Alternatif olarak Safari’nin bilgilere erişemediği ve doğrulayamadığı sonucunu da çıkarabilirsiniz. Örneğin bir sitenin SSL sertifikasına sahip olmaması bu sorunu ortaya çıkarabilir.

SSL ve Güvenli Kabuk Erişimi (SSH) kullanmak, web siteleri için kritik öneme sahiptir. Bu, özellikle WooCommerce mağazaları gibi hassas müşteri verilerini işleyen bir siteye sahip olanlar için daha da önemlidir. Ancak eriştiğiniz sitenin güvenli olduğunu biliyorsanız, sorun muhtemelen Safari kaynaklıdır. Birçok kişi, Facebook, YouTube ve Google gibi popüler web sitelerine erişirken bu hata mesajıyla karşılaşıyor.

Safari Güvenli Bağlantı Kuramıyor Hatasına Ne Sebep Olur?

Bu hata mesajını görmenize birden fazla şey sebep olabilir. Bahsettiğimiz üzere Safari’nin erişmeye çalıştığınız web sitesinin verilerinizi korumak için yeterince güvenli olmadığını doğrulayamamasıdır. Ancak nasıl çözeceğinizi bilmek için nedenin neden güvensiz olarak algılandığını anlamak önemlidir. Sorunu teşhis etmeden neyin sorumlu olduğunu bilemeyebilirsiniz.

Bununla birlikte, “Safari güvenli bir bağlantı kuramıyor” mesajının arkasında birkaç yaygın sebep vardır. Örneğin, sorun tarayıcınıza yüklediğiniz üçüncü taraf eklentilere veya eklentilere bağlanabilir. Sorun, önbellek verilerinizin güncel olmaması gibi basit bir şey olabilir. Ancak kullandığınız İnternet Protokolü (IP) sürümü gibi daha karmaşık bir sorun da olabilir.

Safari Güvenli Bağlantı Sorununun Çözümü

Sorunun olası nedenleri hakkında artık fazlasıyla bilgi sahibi olduğuna göre bunun nasıl düzeltileceğine bakmanın zamanı geldi. Aşağıda “Safari güvenli bağlantı sorunu” hatasını çözmek için kullanabileceğiniz bazı çözüm önerileri bulacaksınız.

Bağlantıyı İki Kez Kontrol Edin

Safari güvenli bir bağlantı kuramadığı zamanlarda yapmanız gereken ilk şey, bağlantıyı tekrar kontrol etmektir. Web adresinin doğru olduğundan emin olmak için URL’ye tıklayarak tam web adresini görüntüleyin. Örneğin .com yerine .cm yazmak gibi küçük yanlışlar, sizi güvenilir olmayan bir siteye yönlendirebilir.

Bazen açmaya çalıştığınız web sitesi gerçekte görmek istediğiniz site olmayabilir. Bu sebeple bağlantının doğru şekilde yazıldığından emin olmalısınız.

iPhone’u Uçak Modu’na Alın

Ağ bağlantısı sorunları, Safari’de güvenli bağlantı gibi sorunların oluşmasına sebep olabilir. iPhone’u Uçak Modu‘na alıp kapatmak, küçük bağlantı sorunlarını çözmenizi sağlayacaktır.

iPhone’da Kontrol Merkezi‘ne ulaşmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın (iPhone X ve sonraki sürümlerde). Eski iPhone’larda ise ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Uçak Modu’nu açmak için Uçak simgesine dokunup özelliği etkinleştirin. Şimdi birkaç saniye bekleyip tekrar kapatın.

Tarayıcı Verilerinizi Temizleyin | iPhone | Mac

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde Safari, bilgilerin bir kısmını tarayıcı önbelleğinde ve çerezlerde saklar. Bu veriler sitenin SSL veya şifrelemesiyle ilgili ayrıntılardan oluşuyorsa, Safari güvenli bağlantı hatası mesajını almanızın sebebi bu olabilir. Dolayısıyla söz konusu hatayı çözmek için en basit çözümlerden birisi, tarayıcınızın önbelleğinizi temizlemektir.

Bunu yapabilmek için öncelikle iPhone’unuzdan Safari tarayıcısını açın. Ardından Ayarlar > Safari‘ye gidip Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil‘e dokunun. Geçmişinizi tutup tüm çerezleri silmek için Ayarlar > Safari > İleri Düzey > Web Sitesi Verileri‘ne gidip ardından Tüm Web Sitesi Verilerini Sil‘e dokunun.

Mac cihazlarda ise Safari tarayıcısını açıp ekranın sol üst köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Buradan Tercihler > Gizlilik > Tüm Web Sitesi Verilerini Kaldır sıralamasını takip edin. Tüm tarama geçmişini temizlemek için Safari > Geçmiş > Geçmişi Temizle de diyebilirsiniz.

Cihazınızın Tarih ve Saatini Kontrol Edin | iPhone | Mac

Mac’inizde veya iPhone’unuzda yanlış tarih ve saat, Safari’de bağlantı sorunları yaşamanıza sebep olabilir. iPhone’da saat değiştirme işleminin nasıl yapılacağını şuradaki makaleye göz atarak öğrenebilirsiniz.

Mac cihazlarda tarih ve saat değiştirmek için sol üst köşedeki Apple simgesine tıklayıp ardından Sistem Tercihleri ​​> Tarih ve Saat‘e gidin. Saat Dilimi sekmesine tıklayarak cihazınızın mevcut konumunuza otomatik olarak eşitleme yapmasını da sağlayabilirsiniz.

İzinleri Kontrol Edin

Safari’nin yanlış bir olumlu algılama yaptığını düşünüyorsanız, o zaman İçerik Engelleme ve Konum gibi diğer ögelerin izinlerini kontrol etmelisiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Adım 1: Safari menüsüne tıklayın ve Tercihler‘i seçin. Açılan pencereden, Web siteleri sekmesine tıklayın.
 • Adım 2: Sol taraftaki bölmede İçerik Engelleme‘yi seçin ve erişmeye çalıştığınız sitenin belirli bir ögesini engelleyip engellemediğinizi kontrol edin.

DNS Ayarlarını Değiştirin | iPhone | Mac

Safari, web sitelerine bağlanmak için önceden belirlediğiniz DNS ayarlarınızı kullanır. Bunun için doğru bir DNS yapılandırması, Safari’de yaşadığınız güvenli bağlantı sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Eğer iyi ve hızlı DNS kullanırsanız, Safari de dahil olmak üzere genel olarak iyi bir internet deneyimi elde edersiniz. Önceden hazırladığımız en hızlı DNS adresleri makalemize göz atarak size en uygun olan DNS’yi seçebilirsiniz. iPhone ve Mac cihazlarda DNS’nin nasıl değiştirileceğini de yine buradan öğrenebilirsiniz.

Tarayıcı Uzantılarını (Genişletmeler’i) Kaldırın veya Devre Dışı Bırakın | Mac

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bazı uzantılar, Safari’nin kararlı bir şekilde çalışmasını engelleyerek “güvenli bağlantı sorunu” mesajını almanıza sebep olabilir. Bu sebeple tarayıcınıza yüklediğiniz uzantıları kaldırabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için öncelikle Safari tarayıcısını açın. Ardından yine sol üst köşedeki Safari yazısına tıklayıp Tercihler > Genişletmeler sıralamasını izleyin. Genişletmeler, Apple’ın uzantılar için belirlediği isimdir. Bu isim, Chrome’da Uzantılar olarak adlandırılmıştır.

Genişletmeler’e geldikten sonra yüklü olan uzantıların bir listesini göreceksiniz. Buradan kaldırmak istediklerinizin yanındanki onay işaretine tıklamanız yeterli olacaktır.

iCloud Özel Aktarma’yı Devre Dışı Bırakın

iCloud+ ile Safari tarayıcısı, otomatik olarak Özel Aktarma tarafından etkinleştirilir. iCloud Özel Aktarma tarafından çevrimiçi konumunuzdan korunursunuz ve bu, trafiği bir Apple sunucusundan yönlendirir. Bunu yaparak, web sağlayıcısının IP adresiniz aracılığıyla gerçek konumunuzu belirlemesini engellemiş olursunuz.

Eğer bu sorun devam ederse, web sitesinin konumunuzu belirlemesini engelleyebilir. Mac OS X kullanıyorsanız, Apple’ın iCloud Özel Aktarma’yı Sistem Tercihleri üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.

 • Mac’te, Sistem Ayarları menüsüne tıklayın ve Apple Kimliği’ni seçin.
 • Şimdi, iCloud > Özel Aktarma’yı (iCloud+ altında) bölümüne gidin ve ardından bu menüden Özel Aktarma’yı Kapat seçeneğini seçin.

IPv6’yı Devre Dışı Bırakın | Mac

İnternet Protokolü (IP), bazı verilerin internet üzerindeki hareketlerinin kontrolünü sağlayan kurallar bütünüdür. IPv6 ise bu yeni protokol sürümlerinden birisidir. Ancak bazı web siteleri hala eski sürüm olan IPv4’ü kullanmaya devam ediyorlar. Böyle bir durum söz konusu ise “Safari güvenli bağlantı kurulamıyor” mesajıyla karşılaşmanızın sebebi bu olabilir.

Bunu teyit etmek için ağınızdaki IPv6’yı devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Sistem Tercihleri ​​> Ağ‘a gidip ardından ağ bağlantınıza ve sonrasında İleri Düzey düğmesine tıklayın. TC P/IP sekmesi altındaki IPv6’yı Yapılandır altındaki açılır menüye tıklayarak Elle ögesini seçin ve Tamam deyin.

İşlemi sonlandırdıktan sonra IPv6’dan kaynaklanıyorsa sorunu çözmüş olacaksınız.

Anahtar Zinciri’nin Sertifikaya Güvendiğinden Emin Olun | Mac

Daha önce bir sitenin SSL sertifikasının geçerliliğini doğrulayamadığında Safari’nin bağlantı hatası mesajıyla karşılaşabileceğinizden bahsetmiştik. Mac bilgisayarınızdaki Anahtar Zinciri Erişimi özelliğinde bulunan ayarları yapılandırarak sorunu çözebilirsiniz.

Anahtar Zinciri Erişimi, şifrelerinizi, hesabınızla ilgili ayrıntıları ve uygulama sertifikalarını saklayan bir yerdir. Verilerinizin güvende tutulmasını sağlar ve cihazınızın hangi sitelere güvendiğini kontrol eder. Buradan bir sitenin SSL sertifikasını kabul etmesini isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için öncelikle güvenli bağlantı mesajını gösteren web sitesine gidip sonrasında adres çubuğunun solundaki kilit simgesine tıklayın. Ardından Sertifikayı Görüntüle > Ayrıntılar seçeneğine tıklayın. Ayrıntılar paneli genişletildikten sonra Control + Boşluk tuşlarına basın. Ekranınızın sağ üst köşesinde Spotlight Arama çubuğu görünecektir. Arama alanına Anahtar yazın.

Ardından sol taraftan Sistem Kökleri‘ne tıklayın. Web sitesinin sertifikasını arayın, bulduktan sonra Güvenlik bölümüne gidin. Ardından bu sertifikayı kullanırken bölümünün yanındaki açılır menüye tıklayarak Her zaman güven‘i seçin. Bunu yaptığınızda artık siteye erişebiliyor olmanız gerekiyor.

Safari Tarayıcısını Sıfırlayın

Bir uygulamayı sıfırlamak, onu ilk kez yüklediğinizdeki haline döndürür. Safari için bu, macOS’un bilgisayara ilk kurulduğu veya en son Safari güncellemesinin yüklendiği zaman anlamına gelir. Bir uygulamayı manuel olarak sıfırlamak için, Mac’inizdeki tüm ayarları, destek dosyalarını ve kullanıcı verilerini kaldırmanız gerekir. Ancak bunu CleanMyMac X de kolaylıkla yapabilir.

 • Şuradaki bağlantıdan indirebileceğiniz CleanMyMac X’te, kenar çubuğundan Remover arasını seçin ve orta bölmedeki Apple‘a tıklayın.
 • Sağdaki pencereden Safari‘yi bulun ve yanındaki açılır oka tıklayın.
 • Şimdi Container yazılı bölümünü seçin.
 • Safari yanındaki açılır menüyü tıklayın ve Sıfırla‘yı (Reset) seçin.
 • Reset seçeneğine tıklayın.

Eğer Safari’yi listede görmüyorsanız, CleanMyMac X ayarlarını menü çubuğundan açın. Yoksay Listesi > Kaldırıcı’ya gidin ve Sistem Uygulamalarını Yoksay’ı (Ignore List > Uninstaller ve Ignore System Applications) işaretlemeden kaldırın. Ardından yukarıda açıkladığımız adımları izleyerek Safari’yi sıfırlayın.

Safari Güvenli Bağlantı Sorununu Nasıl Önlerim?

Gelecekte Safari’de güvenli bağlantı sorunu yaşamamak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Şimdi bunların neler olabileceğine bir bakalım:

 • Yalnızca güvenilir ve bilinen web sitelerini ziyaret etmeye özen gösterin. Bir web sitesinin güvenli olup olmadığından emin olmak için tarayıcı URL’sinin başında bulunan kilit simgesine tıklayın. Buradan sitenin güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • iPhone’daki tüm yazılımlarınızı güncel tutun. Apple, kullanıcıları için sıklıkla hataları ve güvenlik açıklarını gideren güncellemeler yayınlamaktadır.
 • Online ortamda hangi bilgileri paylaştığınıza dikkat edin. Kişisel ve finansal bilgilerinizi yalnızca güvendiğiniz web siteleriyle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yukarıdaki adımları denedikten sonra sorun devam ederse ne yapmalıyım?

Sorun devam ettiğinde daha fazla yardım için Apple desteği ile iletişime geçebilirsiniz. Sorunu gidermenize yardımcı olabilir ve ek rehberlik sağlayabilirler.

Uyarıyı dikkate almadan web sitesini ziyaret etmem güvenli mi?

Güvenlik riski oluşturabileceğinden dolayı uyarıyı göz ardı edip web sitesine gitmeniz genellikle önerilmez. Bu uyarı, sizi kimlik avı dolandırıcılığı veya kötü amaçlı yazılım gibi potansiyel güvenlik tehditlerinden korumak için tasarlanmıştır. Herhangi bir hassas bilgi girmeden önce web sitesinin meşru ve güvenli olduğundan emin olmak önemlidir.