iPhone Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?

iPhone-Şifremi-Unuttum-iPhone-Şifresi-Nasil-Sifirlanir.

iPhone’unuzda bir şifre belirlemek, başka birilerinin cihazınıza izinsiz olarak erişmemesini sağlamanın en ideal yoludur. Bunun için de hem güvenli hem de kolayca hatırlayabileceğiniz bir şifre seçmeniz gerekiyor. Eğer iPhone şifremi unuttum diyorsanız bu durum biraz başınızı ağrıtabilir fakat dünyanın da sonu değil. Aşağıda bilgisayarsız da dahil olmak üzere iPhone şifre açma yöntemleri hangileridir, tek tek açıkladık.

iPhone Şifremi Unuttum | Bilgisayarsız

iPhone’unuzun şifresini unuttuysanız, cihazınıza tekrar ulaşabilmenizin en iyi yolu iPhone’unuzu geri yüklemektir. Cihazınızdaki tüm verileri iPhone’unuzda tekrar bulabilmenizi sağlayacak bu yöntem için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Bir akıllı telefonda veya tablette Apple kimliğinizle iCloud.com‘da oturum açın.
iPhone-şifre-sifirlama-iPhone-Bul
 • iPhone Bul”a tıklayın ve iPhone’unuzu haritada bulun. iPhone’u bulduğunuzda (yeşil nokta olarak görünecek) üzerine bir kez tıklayın.
 • iPhone’u Sil” yazılı görünen kısma tıklayın.
iPhone-Şifre-Sifirlama-iPhoneu-Sil

iPhone’unuz fabrika ayarlarına dönülecek şekilde sıfırlanmaya başlayacak. Ardından telefonunuzu kurmaya başlayıp en son iCloud yedeklemesiyle geri yükleyeceksiniz. Burada iCloud’u doğru kullanmanız en kıymetli detaydır. En son iCloud yedeklemesinin birkaç saatten bir veya iki günden eski olmaması gerekiyor. Bu nedenle yaşayacağınız bilgi kaybı minimum düzeyde olacaktır.

iPhone’u Geri Yüklemek İçin Finder Kullanın

Apple, müşterilerini iCloud’u kullanarak iPhone’larını düzenli olarak yedeklemeye teşvik ederken, bazı iPhone sahipleri hala Finder yedekleme yöntemini tercih edebiliyor. Bir Mac aracılığı ile şifresini unuttuğunuz iPhone’unuza rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamaya başlayın:

 • Bilgisayarınızda iPhone’u yedeklemek için kullandığınız Finder’ı açın.
 • Lightning kablo ile iPhone’u bilgisayara bağlayın. Finder iPhone’unuzu tanıdığında, ekrandaki iPhone simgesine tıklayın.
 • Biraz aşağıda, sağ tarafta bulunan “Yedeği Geri Yükle” seçeneği üzerinden kullanmak istediğiniz yedeği seçin.
iPhonea-Geri-Yükle
 • Geri yükleme işlemine başlarken ilgili Apple Kimliği bilgilerini girin. Bu, iPhone’u kurmak veya etkinleştirmek için kullandığınız Apple Kimliği hesabıyla aynı olmalıdır.

Bundan sonrasını Finder halledecek ve yedeklenen verileri iPhone’unuza geri yükleyecektir . Yalnızca verilerinizi ve ayarlarınızı geri yüklediği için işlem nispeten daha hızlı olacaktır. Geri yüklendikten sonra uygulamalarınızı, müziklerinizi, kitaplarınızı, fotoğraflarınızı manuel olarak yeniden yüklemeniz gerekecek.

iTunes Kullanarak iPhone Şifresi Sıfırlama

High Sierra veya Mojave (Catalina’dan önceki sürümler) kullanan macOS kullanıcıları, iTunes aracılığıyla geri yüklemeyi deneyebilirler. MacOS Catalina ve Big Sur kullanıcıları için iTunes artık bulunmuyor. Onun yerine bir önceki maddede bahsettiğimiz Finder getirildi. Yukarıda açıkladığımız gibi Finder, halihazırda iTunes’un çoğu işlevini yapıyor.

Bu işleme başlamadan önce atmanız gereken en önemli adım, iPhone’unuzu kurtarma moduna geçirmektir. Cihazınıza bağlı olarak iPhone’unuzu bu yönteme hazırlamanın üç yolu vardır. Bu adımları denerken iPhone’unuzun iTunes açık olduğu sırada bilgisayara bağlanması gerektiğini unutmayın.

iPhone 8 Serisi ve Sonraki Modeller [ve iPhone SE 2]

 • Sesi açma ve kısma düğmelerine basıp hemen bırakın. Sonra kurtarma modu ekranını görene kadar güç düğmesine basılı tutmaya devam edin.
 • Apple logosu göründükten sonra yan/güç düğmesini basılı tutmaya devam etmelisiniz. iPhone ekranında “iTunes’a Bağlan” yazısını gördüğünüzde basılı tuttuğunuz düğmeyi bırakın.
 • Bilgisayarınıza bağlı iPhone’unuzla iTunes’u başlatın ve verilerinizi iTunes yedeklemesi yoluyla geri yüklemeyi deneyin.

iPhone 7 Serisi

 • iPhone ekranı kapanana kadar sağ kısımdaki düğmeye ve sol taraftaki ses kısma düğmelerini aynı anda basılı tutun.
 • iPhone ekranında “iTunes’a Bağlan” logosu göründüğünde basılı tuttuğunuz düğmeleri bırakın.
 • iTunes yedeklemeleri aracılığıyla yeniden kurmak için iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın.

iPhone 6s ve Önceki Modeller [ve iPhone SE]

Bu geri yükleme yöntemini denemeden önce iPhone’u kapattığınızda ve bilgisayarla bağlantısını kestiğinize emin olun.

 • Hem home tuşunu hem de üst düğmeleri basılı tutun.
 • Kurtarma modu ekranı açılana kadar parmağınızı home tuşunun üzerinde tutun.
 • iTunes yedeklemeleri aracılığıyla iPhone’unuzu ve verilerinizi geri yükleyin.

Yukarıdaki iPhone modellerinden herhangi birini geri yüklemeye başladığınızda, iTunes (veya macOS Catalina’da Finder) size “iPhone’un güncellenmesini veya geri yüklenmesini gerektiren bir sorun olduğunu” söyleyecektir. Bu istemin altında üç seçenekle karşılaşacaksınız: İptal, Geri Yükle ve Güncelle. Geri Yükle’yi tıklayarak iPhone’un geri yüklenmesini bitirmesini bekleyeceksiniz.

Geri yükleme bittiğinde iPhone’u yeniden kurmaya başlayın ve iCloud veya iTunes/Finder aracılığıyla eski verilerinizi geri yüklemeyi deneyin.

Siri ile iPhone Şifre Sıfırlama

Öncelikle bu yöntemin artık modern iPhone’larda çok fazla işe yaramadığını belirtelim. Siri ile şifresini sıfırlamak istediğiniz iPhone’un iOS 8.0 ila 10.1 sürümleri arasında çalışması gerekiyor.

Bu özellik etkin olduğu sırada Siri, şifreye gerek duymadan iPhone’unuzdaki tüm işlevlere erişebilir. Bu özelliğin iPhone’unuzun güvenliği için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturabileceğini ve herkes için çalışmadığını tekrar belirtelim.

Siri ile iPhone şifre sıfırlama adımları şunlar:

 • iPhone’unuzda Siri’yi etkinleştirmek için Home düğmesine basılı tutun ve sonrasında Siri’ye saati sorun.
 • Şimdi + simgesine dokunun, istediğinizi yazın ve daha fazla alternatif görmek için tekrar + simgesine dokunun.
 • Ek seçenekleri görmek için Tümünü Seç düğmesini tıklayın.
 • Paylaş‘ı seçtikten sonra Mesaj simgesine dokunun.
 • Birkaç dakika bekleyin ve ardından Kime alanını istediğiniz gibi doldurun. İşiniz bittiğinde klavyenizdeki dönüş tuşuna dokunun.
 • Şimdi yeni bir kişi eklemek için artı işaretine ve ardından Yeni Kişi Oluştur seçeneğine dokunun.
 • Fotoğraf simgesinden Fotoğraf Ekle‘yi seçin.
 • Bunu yaptığınızda cihazınızdaki galeriyi açmış olursunuz. Bu sayfadan fotoğraf koleksiyonunuzu inceleyebilirsiniz.
 • Ardından iPhone’unuzun kilidini açmak için Home tuşuna basabilirsiniz.

Not: iPhone’unuzun kilidini Siri ile açtıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek ileriye yönelik olası sorunları engellemelisiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel sıralamasını takip edin.
 • Şimdi Parola kilidi seçeneğini seçin.
 • Parolayla kilitlendiğinde Siri’ye erişime izin ver” seçeneğini KAPALI konumuna getirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Geri yükleme işlemi, iPad ile aynı şekilde mi çalışır?

Kesinlikle. Home tuşu olmayan iPad modelleri için iTunes aracılığıyla geri yükleme adımları, yeni iPhone’larla benzerlik gösterir. Sesi açma ve kısma düğmelerine (arka arkaya) basıp hemen bırakın ve cihaz yeniden başlatılana kadar üst/güç düğmesini basılı tutun. iPad kurtarma moduna girene kadar üst düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

Home tuşu olan iPad’ler için ana sayfa ve üst/yan düğmelerini aynı anda basılı tutun. Kurtarma ekranı görünene kadar basılı tutmaya devam edin.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirirsem ne olur?

2FA’yı kurduysanız, ikinci bir güvenilir Apple cihazınızın olması gerekiyor. Apple Watch, iPad, iPod Touch veya Mac olsun hiç fark etmez, iPhone’unuzda tekrar oturum açarken Apple’dan bir doğrulama kodu alınabildiği sürece kurtarma modundan çıkarken herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Bu adımlardan hiçbiri işe yaramazsa ne yapmalıyım?

Herhangi bir sebepten ötürü yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, bir sonraki adımınız Apple ile iletişime geçmektir. Apple’ın evde yapabileceğiniz kurtarma/DFU modunun aynısını denemesi muhtemeldir, ancak adımları doğru şekilde uyguladığınızdan emin değilseniz Apple ile iletişime geçmenizi öneririz.