Masaüstüne Bilgisayarım Ekleme Nasıl Yapılır?

Microsoft’un Bu Bilgisayar olarak adlandırmaya başladığı Bilgisayarım, kısayol olarak masaüstünde bulunduğunda yapmak istediklerimizi daha yapabilmemize olanak tanır. Aslında çoğu temel simge masaüstünde zaten varsayılan olarak bulunuyor. Örneğin Windows 10 / 11 kurulumları bittikten sonra Geri Dönüşüm Kutusu, ekranın sol üst köşesinde bulunuyor. Fakat bazı zamanlarda bu simgeler bilmediğimiz sebeplerden ötürü gizlenebiliyor. Bu makale ile Bilgisayarım (Bu Bilgisayar) simgesini masaüstüne ekleme işlemini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Masaüstüne Bilgisayarım Ekleme | Windows 10 / 11

Hem Windows 10’da hem de Windows 11’de masaüstüne Bilgisayarım simgesini ekleme adımları oldukça kolaydır. Bunu yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

  • Windows bilgisayarınızda sol alt köşedeki Başlat simgesine tıklayın.
  • Ardından Ayarlar > Kişiselleştirme > Temalar sıralamasını izleyin.
  • Temalar’a geldikten sonra İlgili Ayarlar bölümünden Masaüstü simge ayarları‘na tıklayın.
  • Buradan Bilgisayarım (Bu Bilgisayar) ve seçmek istediğiniz diğer simgeleri seçip Uygula ve Tamam deyin.

Bu adımları takip ettikten sonra Bilgisayarım simgesini masaüstüne eklemiş olacaksınız. Yalnız bilgisayarınızda Tablet modu aktifse, masaüstü simgelerini düzgün şekilde görüntüleyemeyebilirsiniz. Tablet modunu kapatmak için ekranın sağ alt köşesindeki tarih ve saatin yanında bulunan İşlem Merkezi‘ni seçip buradan Tablet modunu kapatabilirsiniz.

Bilgisayarım Simgesini Başlat Menüsüne Sabitleme | Windows 10 / 11

Bildiğiniz üzere Windows 10’la birlikte Başlat menüsü de geri döndü. Microsoft, Başlat menüsünde Bilgisayarım simgesine yer vermiyor. Fakat Bilgisayarım simgesine sağ tıkladıktan sonra Windows 10/11’de Başlatmak İçin Sabitle seçeneğini seçerseniz, Bilgisayarım’ı Başlat menüsüne sabitlemiş olursunuz.

Bununla birlikte Windows 10’da ‘Başlangıç ​​listesine sabitle’ gibi ek bir seçenek daha göreceksiniz. Her iki seçeneği etkin hale getirirseniz, Bilgisayarım hem Başlat menüsünde hem de Başlangıç Listesi’nde görünecektir.

Windows 10/11’de masaüstündeki tüm simgeleri gizlemek için boş bir alana sağ tıklayıp Masaüstü simgelerini göster kutucuğuna tıklamanız yeterli olacaktır. Aynı adımları tekrar takip ederek Masaüstü simgeleri tekrar görünür hale getirebilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarınızda kullanıcı adını değiştirmek için başvurabileceğiniz yöntemlerden b bahsettiğimiz makaleye de şuradan ulaşabilirsiniz.