Mobil Ağ Kullanılamıyor, Nasıl Düzeltebilirim?

Xiaomi telefonunuzda “mobil ağ kullanılamıyor telefon etmek için kablosuz ağa bağlanın” hatasıyla mı karşılaşıyorsunuz? Yalnız olmadığınıza emin olabilirsiniz çünkü bu sorun oldukça yaygındır. Özellikle çift SIM akıllı telefon kullandığınızda sıklıkla başınıza gelme ihtimali yüksektir.

Telefon görüşmelerini veya internet verilerini kullanmayı kısıtladığı için kullanıcılar, bu sorunu dolayısıyla epey can sıkıcı buluyorlar. Yine de panik yapmaya gerek yok. Aşağıda listelediğimiz kesin çözüm önerilerimizi deneyerek telefonunuzun ipek gibi pürüzsüz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası Nedir?

Öncelikle karşılaştığımız bu hatanın tam olarak ne olduğundan bahsedelim. Çoğunlukla Xiaomi ve Redmi telefonlarda görülen “Mobil ağ kullanılamıyor” hatası, bir mobil cihazın kablosuz bağlantılarının kesilmesi veya hizmet dışı kalması nedeniyle ortaya çıkan bir hatadır. Bu hataya sebep olabilecek şeyler genellikle şunlardır:

 • Mobil veri ağının zayıf veya hiç olmaması
 • Cihazın Uçak Modu’nda olması
 • Mobil veri ağında bir kesinti veya arıza olması
 • Cihazın IMEI numarasının kaybedilmesi veya silinmesi
 • SIM kartın hasar görmesi veya uyumsuz olması
 • Cihazın yazılım güncellemesi veya kötü amaçlı yazılım bulaşması

Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatasının Çözümü

Telefonu Yeniden Başlatın

“Mobil ağ kullanılamıyor” hatasını yalnızca cihazınızı yeniden başlatarak düzeltebilirsiniz. Yeniden başlatma, telefonunuzun belleği tutmasının yanı sıra kilitlenmeleri düzeltmesine de yardımcı olur. Bu da telefonla ilgili çoğu sorunun çözümünü kolaylaştırır. Ağ sorununa neden olabilecek tüm arka plan uygulamaları ve bellek sızıntılarını yeniden başlatma ile temizleyebilirsiniz.

Veri Dolaşımı Ayarlarını Kontrol Edin

Android telefonlarda mobil ağ kullanılamıyor hatasının oluşmasının nedenlerinden biri, veri dolaşımı ayarlarının düzgün yapılandırılmamış olmasıdır. Telefon, veri dolaşımına izin verilmemesi durumunda, ev dışında bir ağa bağlanmayabilir. Veri dolaşımı ayarlarını kontrol etmek ve ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Android telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.
 • Kablosuz ve Ağlar bölümüne gidin ve Daha Fazla seçeneğini seçin.
 • Şimdi Mobil Ağlar‘ı seçin ve Veri Dolaşımı seçeneğini arayın.
 • Veri Dolaşımı seçeneğinin etkin olduğundan emin olun. Eğer devre dışı bırakılmışsa, etkinleştirmek için açıp kapatın.

Veri dolaşımını etkinleştirmek, operatörünüzden ek ücretler almanıza yol açabilir. Bu nedenle veri dolaşımını etkinleştirmeden önce operatörünüzle ilgili herhangi bir ücret olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Bazı Android telefonlarda Veri Dolaşımı seçeneği Global Veri Dolaşımı Erişimi olarak adlandırılabilir. Bu durumda devre dışı bırakmak için işaretini kaldırın veya etkinleştirmek için işaret ekleyin.

Eğer Veri Dolaşımı seçeneği zaten etkinse, devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirmeyi deneyin. Bunu yapmak bağlantıyı yenileyebilir ve mobil ağ mevcut değil hatasını düzeltebilir.

Genel olarak veri dolaşımı ayarlarını kontrol etmek ve ayarlamak, Android telefonlarda mobil ağ mevcut değil hatasını düzeltmek için basit ve etkili bir yöntemdir.

SIM Kartı Çıkarıp Geri Takın

Bu da oldukça sağlam bir çözüm önerisidir. Yapmanız gereken tek şey SIM kartı çıkarıp düzgünce yeniden takmak. Ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Hala aynı hatayı alıyorsanız SIM kartını başka bir telefonda deneyin. Bu, hatanın telefondan mı yoksa SIM karttan mı kaynaklı olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Ağ Ayarlarını Kontrol Edin

Yanlış bir ağ ayarı yapılandırması da sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilecek bir başka etmendir. Bu nedenle ağ modlarını ve operatörleri kapsamlı bir şekilde kontrol edip doğru seçeneklerin seçildiğinden emin olmalısınız. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘ı açıp ardından Kablosuz Ağ‘a (WiFi) dokunun.
 • Şimdi Mobil Ağları Seçin
 • Buradan Ağ Operatörü’ne dokunup Otomatik Olarak Seç‘i işaretleyin.

NOT: Bu adımların telefon markasına göre değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

Yazılım Hatalarını Düzeltmek İçin Telefon Sistemini Güncelleyin

Çoğumuz sistem güncellemelerini genellikle atlarız çünkü bunun pek gerekli olmadığını düşünürüz. Ancak sistem güncellemeleri, cihazınızda birçok yazılım sorununun çözülmesini ve telefona başka özellikler eklenmesini sağlar. Bu noktada telefon sisteminizi güncellemek, mobil ağ ile ilgili yaşadığınız sorunu çözebilir. Bekleyen herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek ve yüklemek için Ayarlar > Sistem > Sistem Güncelleme sıralamasını takip edebilirsiniz.

Mobil Veriyi Kapatıp Tekrar Açın

Bazen çok basit düşünmek, sorunların çözümü için yeterli olabilir. Bu durumda basit şekilde mobil ağı kapatıp yeniden başlatmak, başınıza gelen sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Kolay bir şkeilde yapabileceğiniz bu işlem için hızlı ayar panelini aşağı kaydırıp veri bağlantısını kapatın ve tekrar açın.

WiFi’yi Kapatın

WiFi yerine mobil ağınızı kullanmaya karar verdiğiniz zamanlarda WiFi’yi kapatın. Bildiğiniz üzere bir WiFi ağına bağlandığınızda mobil veri bağlantınızı duraklatmış olursunuz. Mobil verinize tekrar bağlanmak için hızlı ayar panelinden WiFi’yi kapatmayı düşünebilirsiniz.

Uçak Modunun Kapalı Olduğundan Emin Olun

Mobil ağda yaşanan anormalliği düzeltmek için mobil ağınız dahil tüm bağlantıları kapatan Uçak Modu‘nun kapalı olup olmadığından emin olun. Bu mod aktif hale getirdiyseniz, sinyal çubuklarının yerine bir uçak simgesi gelecektir.

Hızlı ayarlar panelini aşağı kaydırıp Uçak Modu‘nu kapatmanız yeterli olacaktır. Ayrıca Uçak Modu‘nu Ayarlar > Ağ ve İnternet > Uçak Modu‘ndan devre dışı bırakabilirsiniz.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Bir sistem güncellemesi sonrası veya cihazınızın ayarlarında ince bir ayar yaptıktan sonra mobil ağınızda değişiklikler yapmış olabilirsiniz. Burada ilk ayarı geri yüklemek için ağ seçeneklerini sıfırlamanız gerekmektedir. Bunu yapmak için ilk olarak Android telefonunuzdan “Ayarlar” seçeneğine gidin ve “Sistem“i seçin. Ardından “Sıfırla” seçeneğine dokunup “Ağ Ayarlarını Sıfırla“yı seçin. Bu işlemle birlikte WiFi, mobil veri ve Bluetooth ayarları dahil olmak üzere tüm ağ ayarlarınız varsayılan değerlerine dönecektir. Bu adımların kayıtlı tüm WiFi ağlarını ve şifrelerini de sileceğini, dolayısıyla düzenli olarak kullandığınız WiFi ağlarına yeniden bağlanmanız gerekeceğini unutmayın.

Telefonunuzun Sinyal Çubuğunu Kontrol Edin

İnternete erişmek için doğal olarak bir ağ kapsamına ihtiyacınız olacak. Ağ sinyaliniz “Acil Durum“, boş veya kararsız olduğu durumlarda internete erişemeyecek hatta telefon görüşmesi dahi yapamayacaksınız.

Bir ağ olup olmadığını görmek için telefon ekranınızdan sinyal çubuğunuzu kontrol etmenlisiniz. Yakınınızda bulunan insanlardan, telefonlarından mobil ağa bağlanıp bağlanamadıklarını da öğrenmeyi rica edebilirsiniz. Eğer genel bir sorun varsa yapabileceğiniz tek şey, mobil ağın geri yüklenmesini beklemektir.

VPN’i Kapatın

GSM operatörünüzle uyumlu olmayan bir sunucuya bağlıysanız veya kullandığınız VPN uygulaması hatalıysa, VPN’niz mobil ağ bağlantınızı engelliyor olabilir. Bunu çözmek için VPN’inizi kapatıp mobil ağa tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz. Mobil ağ çalışmaya başlarsa başka bir sunucuya bağlanmayı deneyebilir veya kullandığınız VPN uygulamasını değiştirebilirsiniz. Farklı bir VPN uygulaması kullanmayı düşünürseniz, şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Hizmet Sağlayıcınızla İletişime Geçin

Bir sonraki ve son adım olarak servis sağlayıcınızla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bu yöntem ile içiniz biraz olsun rahat edecek ve tüm önemli verilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmayacaksınız. Servis sağlayıcınıza ulaştığınızda, var olmayan bir sorun üzerinde çalışmayı önlemek için karşılaştığınız sorunu onlara açıklayın.

Şebeke servis sağlayıcınız, mobil şebeke hizmetlerinin bölgenizde çalışmasını engelleyebilecek bazı zorluklar yaşıyor olabilir. Servis sağlayıcınız, mobil ağınızla ilgili herhangi bir teknik sorun olup olmadığını söyleyebilir. Belki de bölgenizde bir kesinti veya SIM kartınız hasar görmüş olabilir. Müşteri hizmetleri numarası veya web siteleri aracılığıyla onlarla kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası Yaşamamak İçin:

Gelecekte mobil ağ sorunları yaşamamak için aşağıdaki püf noktalarını dikkate almalısınız:

 • Ağ Ayarlarını Optimize Edin: Telefonunuzun ayarlarını en iyi sinyal gücü ve performans alacak şekilde optimize edin. Bu, bulunduğunuz bölgenin kapsama alanına göre doğru şebeke modunu (2G, 3G, 4G veya LTE) seçmeyi içerir.
 • Cihazınızı Güncel Tutun: Ağ güvenilirliğini en üst seviyeye taşımak için cihazınızın yazılımını düzenli olarak güncelleyin.
 • Şebeke Seçimini Otomatik Olarak Ayarlayın: Cihazınızda otomatik şebeke seçimini etkinleştirin. Bunu yaparak telefonunuzun belirli bir zayıf sinyalli şebeke yerine, mevcut en güçlü şebekeye bağlanmasını sağlamış olursunuz.
 • Veri Sınırlamalarını Devre Dışı Bırakın: Telefonunuzda veri kullanım limiti ayarlama seçeneği varsa, limit dolduğunda daha fazla veri kullanımını engellemediğinden emin olun. Bu durum, ağ bağlantınızı etkileyebilir.
 • Bilgi Sahibi Olun: Beklenmedik ağ kesintilerinden kaçınmak için operatörünüzün gönderdiği bildirimleri ve güncellemelerini takip edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Mobil ağ kullanılamıyor hatası sadece bir operatörde mi oluşur?

Hayır, bu hata farklı hizmet sağlayıcılarda da görülebilir. Ayrıca cihazınızın yazılımında veya donanımında bir sorun olduğunda bu hatayı farklı hizmet sağlayıcılarına geçseniz bile görebilirsiniz.

Mobil ağ kullanılamıyor hatası sadece cep telefonlarında mı görülür?

Hayır. Bu hata sadece cep telefonlarında değil aynı zamanda tabletlerde de görülebilir. Bu hatanın nedeni cihazın bağlantısı olduğu hizmet sağlayıcıdan kaynaklanan sorunlarla ilgilidir.

Mobil ağ kullanılamıyor hatası için nasıl bir teknik destek alabilirim?

Eğer bu hatayı düzeltemiyorsanız, cihazınızın üreticisinden veya hizmet sağlayıcınızdan teknik destek alabilirsiniz.