PC Ekran Döndürme Nasıl Yapılır?

Belki bir harici monitörü taktığınızda veya çıkardığınızda oldu. Veya bir şekilde yanlış tuşa bastını ve yatay bir görünüm kullanmaya çalışırken dizüstü bilgisayarınızın ekranı dikey modda takılıp kalmaya başladı. Böyle bir durumda başınızı eğmeden veya ekranınızı yan çevirmeden yazıları bile okuyamaz durumda olursunuz. Neyse ki Windows 10’da ekranı döndürmenin birkaç yolu vardır. Bu yöntemlerin Windows 7, 8 ve 10’da çalıştığını belirtelim.

Klavye Kısayolu ile PC Ekran Döndürme

Bazı bilgisayarlarda ekranı hızlı bir şekilde döndüren kısayol tuşları bulunmaktadır. Intel grafik sürücüleri tarafından sağlanan bu özellik, yalnızca bazı bilgisayarlarda etkinleştirilebiliyor. Klavyede bir şeye basarken PC’nizin ekranı aniden döndüyse, muhtemelen yanlış bir kısayol tuşunu etkinleştirdiniz. Neyse ki bunu düzeltmek, sandığınızdan çok daha kolay.

CTRL +ALT+Yukarı Ok tuşlarına bastığınızda Windows ekranınız yatay moda dönmelidir. CTRL+ALT+Sol Ok, Sağ Ok veya Aşağı Ok tuşlarına basarak ekranı dikey veya ters yatay olarak döndürebilirsiniz.

Ekran Ayarları ile PC Ekran Döndürme

Bilgisayarınızın ekranını döndürmek için ekran ayarlarına erişerek buradan birkaç işlem yapmanız gerekecek. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Masaüstündeyken sağ tıklayıp Ekran ayarları‘nı seçin.
  • Bağlı birden fazla monitörünüz varsa düzeltmek istediğiniz ekranı seçin.
  • Ekran yönü menüsünde yer alan Yatay‘ı seçin.
  • Şimdi sırasıyla Uygula‘yı ve Değişiklikleri Kaydet‘i seçin.

Windows 10 Otomatik Ekran Döndürme Kapatma

Windows 10’a sahip PC ve tabletler, cihaz yönü değiştikçe ekranlarını otomatik olarak döndürebilirler. Bu, tıpkı günümüzdeki iPhone’da ve Android akıllı telefonlarda çalıştığı gibi çalışır. Ekranınızın otomatik olarak dönmesini durdurmak için Döndürme Kilidi‘ni etkinleştirebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

  • Windows + A tuşlarına basarak Eylem Merkezi‘ni açın.
  • Ekranınızı mevcut yönünde konumlandıracak şekilde kilitlemek için “Döndürme Kilidi” hızlı işlem kutucuğuna tıklayın veya dokunun. Döndürme Kilidi’ni devre dışı bırakmak için kutucuğa tekrar tıklayabilir veya dokunabilirsiniz.

Döndürme Kilidi seçeneğini Ayarlar > Sistem > Ekran sıralamasını takip ettiğinizde görebilirsiniz. Bu seçenek iki yerde de karşınıza çıkmıyorsa, yerleşik ivmeölçer donanımına sahip olmadığı için cihazınız otomatik ekran döndürmeyi desteklemiyor demektir.