QR Kod Nedir, Telefonda ve Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

qr-kod-nedir-nasil-kullanilir

QR kodlar, özellikle pandemiden sonra neredeyse hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Restoran menüleri, kredi kartları ve daha birçok alanda QR kodları kullanabiliyoruz. Ancak oldukça yeni bir teknoloji olduğu için QR kodları bilmeyenler de var. Özellikle QR kodların nasıl taranacağı hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak QR kodlar aslında oldukça basit bir sisteme sahip ve kolayca taranabiliyor. Sizler için QR kod nedir, QR kod tarama nasıl yapılır gibi konulara açıklık getirdik.

QR Kod Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Daha önce bir QR kodu görmüş olabilirsiniz. Web sitelerinden reklamlara kadar bu kodlar her yerdedir. Biraz barkoda benziyorlar, ancak dikey şeritler yerine kare şablon halindedirler. QR kod kullanan şirketlerin sayısının artmasıyla bu QR kodlar insanlara daha tanıdık gelmeye başladı. Artık birçok akıllı telefonda yerleşik QR kod okuyucular var.

qr-kod-nedir-nasil-kullanilir-1

QR kodu basit görünse de aslında çok fazla veri depolayabilir. Ancak QR kodlar ne kadar veri içerse içersin, kullanıcıların taramadan hemen sonra bilgilere erişmesine olanak tanır; bu nedenle hızlı yanıt kodları olarak adlandırılırlar.

QR kodunun içindeki şablon ikili kodu temsil eder ve bu kodlar yorumlanarak kodun içindeki veriler ortaya çıkarılabilir. İki boyutlu kod okuyucu, iki boyutlu kodun dışındaki üç büyük kareye göre standart iki boyutlu kodu tanıyabilir. Okuyucu bu üç şekli algıladıktan sonra karedeki her şeyin bir QR kodu olduğunu anlar. QR okuyucu daha sonra QR kodunu analiz eder ve tüm kodu bir ızgaraya indirger. Okuyucu, ızgaradaki her kareye tek tek bakar ve karenin siyah veya beyaz olmasına göre her kareye bir değer atar. Ardından, daha büyük bir şablon oluşturmak için kareleri ızgarada gruplar.

QR kodu sınırsızdır. Sınırsız bilgi, mesaj, video ve çeşitli içerikler QR kod aracılığıyla sınırlı bir alanda iletilebilir. Ürün tanıtım videolarından kullanım kılavuzlarına, dergi ilanlarına, reklam panolarına, mağazalara veya TV’ye kadar ürünle ilgili her türlü detaylı bilgiye ulaşabilir, sadece okuyun. QR kodu merak uyandırır. İnsanlar, doğal insan vücudunun yapısına uyan bu QR kodunda ne olduğunu bilmek istiyor. Gerilla reklam kampanyalarının vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir. Doğru düzenleme ile merakı artırabilir ve geri bildirimleri artırabilirsiniz.

qr-kod-nedir-qr-kod-tarama-nasil-yapilir

iPhone’larda QR Kod Nasıl Taranır?

iPhone’un kamerasını açın ve Kamera uygulamasını açın. QR kodu kameranın tam ortasına okutun. Kamera odaklandığında QR kod taranacaktır. QR kod, telefonun ekranına ortalandığında hemen taranması gerekiyor. Ardından telefonunuza bildirim gelir gibi QR kodun internet sayfası ya da bilgileri açmak için ekranın üst köşesinde bir Safari eklentisi çıkacaktır. Bu eklentiye dokunduğunuzda istediğiniz QR kod bildirimine ulaşabilirsiniz.

Android Telefonlarda QR Kod Nasıl Taranır?

Android telefonlarda QR kod okutmak iOS’a göre pek de kolay değil. Android telefonunuzda QR kod okutabilmek için öncelikle Google Play Store’a girin ve arama kısmına dokunun. Ardından bu alana QR Code Reader No Ads yazın ve arama sonuçlarından bu isimde olan uygulamayı seçerek indirin. QR Code Reader No Ads uygulaması telefonunuza indiğinde açın ve karşınıza çıkan ekrana QR kodu okutun. Kamera odaklandığında QR kodun içeriğini görebilirsiniz.

qr-kod-tarama

Bilgisayarda QR Kod Okutma

İki boyutlu kodun bir masaüstü bilgisayardan taranması ve iki boyutlu kodun bir dizüstü bilgisayardan okunmasıyla iki boyutlu kod, giderek daha fazla alanda kullanmaya başlandı. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte QR kodlar giderek daha yaygın hale geldi. Fakat bu kodları bilgisayarınızdan da okuma imkanınız var. Bir QR kodu, ürün fiyatları, imzalar, telefon numaraları, mesajlar, kartvizitler ve URL’ler gibi birçok şifreli bilgiyi içerebilir. Şimdi sizlere bu kodu çözmek için ücretsiz bir program önereceğiz.

Programın ismi CodeTwo QR Code Desktop Reader (şuradan indirebilirsiniz). İndirdiğiniz program, QR kodunu iki farklı şekilde tarar. İlk yöntem, QR kodlarını PNG, JPEG, BMP, TIFF vb. görüntü formatlarında taramaktır. Bu yöntemi kullanmak için tek yapmanız gereken “Dosyadan” butonuna tıklayıp taramak istediğiniz görüntüyü seçmek. Taradıktan sonra, bilgiler önce programın altında kodu çözülmüş metin şeklinde görünecektir. “Dosyaya Kaydet” düğmesini tıklayıp bir TXT metin dosyası olarak kaydedebilir veya “Panoya Kopyala” düğmesini tıklayıp panoya kopyalayabilirsiniz.

qr-kod-tarama-nasil-yapilir

Yazılımı sisteminize kurduktan sonra QR kodu okumak için iki farklı seçeneği kullanabilirsiniz. Herhangi bir web sayfasında veya dokümanda QR kodu okuyabilmek için QR kodlu kısım ekrandayken yazılım arayüzündeki “Ekrandan” butonuna tıklayınız. Ardından, sol fare düğmesini basılı tutun ve QR kodunun bulunduğu alanı seçin. Yazılım, QR kodunda bulunan bilgileri “Kod Çözülmüş Metin” kutusunda görüntüler. Bu metni Windows panosunun içeriğine kopyalamak için “Panoya Kopyala” seçeneğini kullanabilirsiniz. Herhangi bir resim dosyasındaki QR kodunu okumak için “Dosyadan” butonuna tıklayın ve açılan pencereden QR kodunu içeren dosyayı seçin. Yazılım, resimdeki QR kodunu algılayacak ve “Kod Çözülmüş Metin” kutusundaki içeriği görüntülemenize izin verecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
el-salvador-bitcoin-sehri
El Salvador’dan Bir Çılgın Hamle Daha: Bitcoin Şehri Kurulacak