Slaytların Otomatik Olarak İlerlemesini Sağlamak İçin Ne Yapılır?

PowerPoint otomatik oynatma özelliği, otomatik olarak ilerleyen slayt döngüleri oluşturmak adına faydalanabileceğiniz en yararlı araçtır. Kendi kendine çalışan PowerPoint slaytlarını kayıtlarla veya seslendirmelerle gönderebilirsiniz. Böylelikle slaytınızı izleyenlerin bundan en iyi şekilde yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda, slayttan slayta tıklama endişesini ortadan kaldırarak otomatik çalışan bir PowerPoint’in nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

Slaytların Otomatik Olarak İlerlemesini Sağlama Adımları

PowerPoint’in otomatik oynatma özelliğini kullanmak aslında çok kolaydır. Ayrıca kendi kendine çalışan bir slayt gösterisi için size çok çeşitli seçenekler sunar. Bunlar arasında kişiselleştirilmiş zamanlama ekleme, anlatım ve kayıt ekleme gibi detaylar bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla şu adımları izleyin:

Slayt Gösterisi > Slayt Gösterisini Ayarla seçeneği

Bu sekme, PowerPoint slaytlarınızı otomatik olarak ilerlemesini sağlayacak ilk adımdır. “Kurulum” grubunda, otomatik olarak çalışacak sunumunuzu özelleştirmeye başlamak için Slayt Gösterisini Ayarla seçeneğini göreceksiniz.

Kendi kendine çalışan bir PowerPoint seçeneği belirleyin

Slayt Gösterisini Ayarla seçeneğine tıkladıktan sonra otomatik olarak çalışan bir PowerPoint için farklı seçenekler seçebileceğiniz yeni bir pencereyle karşılaşacaksınız.

  • Bir konuşmacı tarafından sunulan mod, PowerPoint’in genellikle varsayılan olarak belirlediği moddur. Tüm sunularınız, slaytlarınızı ilerletmek için tıkladığınız veya tuşları kullandığınız bu varsayılan kurulumdadır.
  • Bir kişi tarafından Gözatma (veya benzeri bir ifade), kendi kendine çalışan bir PowerPoint oluşturma seçeneklerinden biridir. Slaytlarınızı bir pencerede (tam ekranda olmayacak şekilde) oluşturmanıza olanak tanır. Çalışmanızı izleyenler slayttan slayta ilerleyemezler. Bu seçeneğin doğru şekilde çalışabilmesi için “Varsa zamanlamaları kullan” adlı seçeneği seçmelisiniz.
  • En son Bilgi noktasında göz atma seçeneği, otomatik olarak çalışan ve otomatik bir slayt gösterisi oluşturmanıza olanak tanıyan moddur. Bu seçenekte hem döngü hem de zamanlama seçeneği kilitlenir. Böylelikle siz ESC tuşuna basana kadar slayt gösterinizi devam ettirmiş olursunuz.

Zamanlamalarınızı ayarlayın

Artık temel kurulumları hallettiğinize göre sırada zamanlamaları ayarlama var. Burada otomatik olarak bir sonrakine geçmeden PowerPoint slaytınızın her slaytta ne kadar süre kalacağınızı tanımlamanız gerekiyor.

Prova Zamanlamaları, sunumunuzu slayt slayt olacak şekilde yapabilmenizi sağlar. Ayrıca her biri için ne kadar zaman harcadığınızın da kaydını tutar. Slaytlarınızın konuşmanıza en uygun şekilde denk gelmesini istiyorsanız, zamanlamanızın ne kadar doğru olduğundan emin olmalısınız. Bunun içinse biraz çaba sarf etmeniz gerekecek.

Tüm slaytlarınızı gözden geçirdikten sonra zamanlamalarınızı kaydetmek için bir mesaj görünecek. Onu kaydettikten sonra otomatik olarak çalışan PowerPoint’inizle prova yapmaya devam edebilirsiniz.

Slaytınıza ses ekleyin

Son olarak slaytınıza bir ses eklemek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızda dosya halinde olan bir ses kaydını slaytınıza ekleyebilirsiniz. Microsoft, bunu farklı işletim sistemlerinde nasıl yapabileceğinize dair kapsamlı bir makale hazırlamış durumda. Bu makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Kendi Profesyonel PowerPoint Slaytınızı Oluşturun

Yukarıda bahsettiğimiz adımlar, otomatik olarak çalışan bir PowerPoint slayt sunumu yapmanıza yardımcı olacaktır. Ancak prova yapmanın başarılı bir sunumun anahtarı olduğunu unutmayın. Kendi kendine çalışan PowerPoint’inizin konuşmanıza mükemmel şekilde uymasını sağlamak için herhangi bir kısayol bulunmuyor. Bu noktada pratik yapmak, sunumunuzu oluşturmanız adına kilit bir rol oynuyor.

İzleyicilerinizi etkileyecek bir slayt sunumu oluşturmak için tasarımınıza biraz zaman ayırmalı ve çaba sarf etmeniz gerekecek. Zira kötü bir sunum tasarımı, sizi izleyicilerin gözünde tembel ve dikkatsiz gösterebilir. Sunumunuzun nasıl göründüğü sizin kartvizitiniz gibidir, bu sebeple ne kadar iyi olursa o kadar iyi etki bırakırsınız.