Snapchat Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

Snapchat hesabınıza şifrenizi unuttuğunuz için veya hesabı başka birisinin eline geçirmesinden dolayı ulaşamayabilirsiniz. Her iki durumun da oldukça can sıkıcı olduğunu belirtmemize gerek yok. Fakat her halükarda Snapchat hesap kurtarma işlemini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Snapchat Hesap Kurtarma Mümkün mü?

Evet, bir Snapchat hesabını kurtarabilmeniz mümkündür. Bunun için uygulamada Ayarlar üzerinden “şifremi unuttum” özelliğini kullanarak ve şifrenizi sıfırlamak için istemleri takip ederek hesabınızı kurtarabilirsiniz. Hesapla ilişkili e-posta adresiniz veya telefon numaranız gibi bilgiler sağlayarak kimliğinizi doğrulamanız da istenebilir. Hesabınıza hâlâ erişemiyorsanız, aşağıdaki Snapchat hesap kurtarma adımlarını uygulamaya koyulabilirsiniz.

Şifresi Unutulan Snapchat Hesabı Kurtarma

Snapchat hesabınız için belirlediğiniz şifreyi unuttuysanız, şifre sıfırlama işlemini uygulayarak hesabınıza tekrar erişebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Snapchat uygulamasını açıp ‘Oturum Aç’a dokunun. Ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi girip aşağıdaki ‘Şifrenizi mi unuttunuz?’ yazılı kısma dokunun.
 • Burada hesap kurtarma işlemi için iki seçenek göreceksiniz; e-posta ve telefon kullanarak hesap kurtarma.
 • E-posta yolunu seçerseniz, bir sonraki sayfada e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.
 • Bunu yaptığınızda Snapchat, e-posta adresinize şifrenizi sıfırlamanızı sağlayacak bir bağlantı gönderecek. Bu bağlantıya dokunarak şifrenizi sıfırlamak için yeni bir şifre belirleyin.
 • Telefon yöntemini kullanırsanız, Snapchat size mesajı mı yoksa arama seçeneğini mi kullanmak istediğinizi soracak. Mesaj kullanımı daha kolay olduğu için bunu seçelim.
 • Bunu yaptığınızda Snapchat, size tek seferlik kullanabileceğiniz bir parola gönderecek. Bu şifreyi girdikten sonra yeni şifrenizi belirleyerek hesabınıza erişebileceksiniz.

Kullanıcı Adı ve E-postası Unutulan Snapchat Hesabı Kurtarma

Bir süredir kullanmadığınız Snapchat hesabınızın kullanıcı adını unutmanız gayet doğal. Hesabınızı kurtarmak için yapabileceğiniz en sağlıklı yöntem, kullanıcı adı yerine e-postanızı kullanmak ve ardından yukarıda belirttiğimiz ‘şifresini unuttuğunuz hesabı kurtarma’ yöntemini kullanmaktır. Fakat hesabı oluşturmak için kullandığınız e-posta adresinizi de unuttuysanız, aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Öncelikle tüm e-posta adreslerinizin bir listesini yapın. Çoğu kullanıcı, Snapchat hesabı oluşturmak için hangisi e-posta adresini kullandıklarını hatırlamazlar. Bu nedenle tüm e-posta adreslerinizi bir araya getirdiğinizden emin olun.
 • Şimdi Snapchat uygulamasını açarak hesap kurtarma işlemine devam edin. Yapmanız gereken şey, tüm e-posta adreslerini teker teker denemek. Yanlış girdiğiniz her e-posta adresi için “E-posta adresi geçersiz” bildirimi alırsınız.
 • Doğru olanı bulduğunuzda şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için her şeye sahipsiniz demektir.

Çalınan Snapchat Hesabı Kurtarma

Çalınan Snapchat hesabını kurtarmak kolay değildir. Kurtarma işleminin ne kadar zor olacağı, hesabınızı ele geçiren kişinin hesabınızda yaptığı değişikliklere bağlıdır. Hesap bilgilerinizin açığa çıktığını düşündüğünüzde veya fark ettiğinizde, yapmanız gereken şey şifrenizi değiştirmek.

Birisi hesabınıza erişip şifreyi değiştirmişse, hesabınızı geri almak için şifre sıfırlama yolunu kullanabilirsiniz. Ancak e-posta dışında aynı zamanda o hesapla ilişkili telefon numarasını da değiştirmişse, bu konuda artık bir şey yapamazsınız. Yapmanız gereken tek şey Snapchat Yardım ile iletişime geçmek. Ardından bir form doldurmak ve Snapchat yönetiminin size dönüş yapmanızı beklemek.

Form doldurmak için şu yolu izlemelisiniz:

 • Öncelikle şuradaki adrese gidin ve “I think my account was compromised” olan seçeneğe tik atın.
 • Bunu yaptığınızda, bir alttakim paragrafta şifre değiştirme, e-posta veya numara ile şifre yenileme gibi seçenekler göreceksiniz. Buraları es geçip en alttaki formu doldurmalısınız.
 • Kullanıcı adı, e-posta, telefon numarası gibi alanları doldurup aşağı kısma hesabınızın çalındığını belirtmelisiniz.
 • İngilizceniz bunu açıklama konusunda yeterli değilse, Google Translate’ten yardım alarak en azından karşı tarafın anlayabileceği şekilde basit bir çeviri yöntemini kullanabilirsiniz.

Snapchat Kurtarma Kodu ile Hesabı Kurtarma

Snapchat kurtarma kodu, şifrenizi veya telefon numaranızı kaybettiğiniz durumlarda Snapchat hesabınıza giriş yapmak için kullanabileceğiniz 16 haneli bir koddur. Snapchat kurtarma kodunuzu bulmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Snapchat uygulamasını açın.
 • Ekranın sol üst köşesinde bulunan profil simgesine dokunun.
 • Buradan Ayarlar‘a dokunun.
 • Şimdi İki Aşamalı Kimlik Doğrulama‘ya dokunun.
 • Son olarak Kurtarma Kodu‘na dokunun.
 • Kurtarma kodunuz, bu sekmeye dokunduğunuz anda görüntülenecektir.

İstediğiniz zaman yeni bir Snapchat kurtarma kodu oluşturabileceğinizi unutmayın. Kurtarma kodunuzu güvenli bir yerde saklamanız önemlidir, çünkü kaybederseniz kurtaramazsınız.

Snapchat kurtarma kodunuza ulaşabilmenizin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan ilki Snapchat desteğiyle iletişime geçip talep etmektir. Başka bir yol da Snapchat kurtarma kodunu içerebilecek eski e-postaları kontrol etmektir.

Parola Yöneticisi ile Snapchat Hesap Kurtarma

Son olarak e-posta veya telefon numarası olmayan bir Snapchat hesabını kurtarmak için, eğer kullanıyorsanız şifre yöneticisinden yardım alabilirsiniz. Android telefonlara önceden yüklenmiş olarak gelen Google Password Manager’ı kullandığınızı varsayalım.

Snapchat hesabınızın kimlik bilgileri Google Password Manager’da kayıtlıysa, hesabınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken telefonunuzdan Google uygulamasını açıp ardından Ayarlar > Güvenlik > Parola Yöneticisi sıralamasını takip etmek. Buradan hesap bilgilerinize erişmek için Snapchat’i arayın.

Akıllı telefonunuzun yanı sıra Google Chrome hesap Ayarları’nı ziyaret ederek Google Şifre Yöneticisi’ne erişebilirsiniz. Buradan da Snapchat hesap şifrenize ulaşabilirsiniz.

Snapchat Hesabını Güvenli Hale Getirme

Güçlü bir Şifre Belirleyin

Güçlü bir şifre, hesabınızı kaba kuvvet veya diğer hack girişimlerine karşı daha güvenli hale getirecektir.

Güçlü bir şifre belirlemek düşündüğünüzden daha zor olabilir. Örneğin büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterlerin benzersiz bir kombinasyonunu oluşturmanız gerekmektedir.

Şifre yöneticisi uygulamalarını kullanarak şifreler oluşturup saklayabilirsiniz. Böylelikle belirlediğiniz şifreyi hafızanızda tutmak zorunda kalmazsınız.

E-posta Adresiniz ve Telefon Numaranız Güncel Olmalı

İzlenecek en iyi güvenlik önlemlerinden biri, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı her zaman güncel tutmaktır. Yakın zamanda telefon numaranızı değiştirdiyseniz, Snapchat uygulaması üzerinden güncellemeyi mutlaka yapmalısınız.

Snapchat hesabınıza bağlı e-posta adresiniz ve telefon numarası hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olur. Bu nedenle Snapchat uygulamasını açın ve Bitmoji simgesine dokunun, ardından Ayarlar‘a gidin. Ayarlar’da mobil numaranın ve e-posta adresinin doğrulandığından emin olun.

Snapchat’te İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki faktörlü kimlik doğrulama, Snapchat hesabınızın üstüne ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen bir güvenlik özelliğidir.

2 faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirildiğinde, Snapchat kayıtlı telefon numaranıza gizli bir giriş kodu gönderir. Sadece giriş kodunu girdikten sonra hesabınıza erişebilirsiniz.

Bu özellik, hesabınıza karşı olası hack girişimlerini engellemenizi sağlar. Dolayısıyla bu güvenlik özelliğini akıllı telefonunuzda mutlaka etkinleştirmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şifremi sıfırladıktan sonra Snapchat hesabıma erişemezsem ne olur?

Şifrenizi sıfırladıktan sonra Snapchat hesabınıza hala erişemiyorsanız, daha fazla yardım için Snapchat’in destek ekibiyle iletişime geçmelisiniz. Kimliğinizi doğrulamak için sizden ek bilgi vermenizi isteyebilirler.

Bir Snapchat hesabını kurtarmak ne kadar sürer?

Bir Snapchat hesabını kurtarmak için gereken süre, belirli durumlara göre bağlı olacak şekilde değişebilir. Kimliğinizi doğrulamak için gerekli tüm bilgileri sağlayabiliyorsanız, süreç nispeten hızlı olabilir. Ancak yardım için Snapchat’in destek ekibiyle iletişime geçmeniz gerektiğinde, hesabınızı kurtarmanız daha uzun sürebilir.

Silinen bir Snapchat hesabını kurtarabilir miyim?

Silinen bir Snapchat hesabının 30 gün içinde silinmesi durumunda kurtarılması mümkündür. Hesabınızı kurtarmak için giriş sayfasındaki “şifremi unuttum” özelliğini kullanabilirsiniz. Hesap 30 günden fazla silinmişse kurtarılamaz.

Snapchat hesabımla ilişkili e-posta veya telefon numarasına artık erişimim yoksa ne olur?

Hesabınızla ilişkili e-posta veya telefon numarasına artık erişiminiz yoksa, yardım için Snapchat’in destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Kimliğinizi doğrulamak için sizden ek bilgi vermeniz istenebilir.

Daha Fazla İçerik
Windows 8 ve 8.1 Etkinleştirme Nasıl Yapılır?