Snapchat Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır?

Snapchat’te hikayenizi gizlemek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Aşağıda, bu yöntemlere tüm detaylarıyla birlikte ulaşacaksınız. Böylelikle Snapchat hikayenizin gizli kalması konusunda bir endişe yaşamanıza gerek kalmayacak.

Snapchat Hikaye Nedir?

Snapchat, 2013 yılında çoğu sosyal medya platformu arasında yaygınlaşan hikaye özelliğini tanıttı. Snapchat hikayeleri, tüm Snapchat kullanıcılarının görmesi için 24 saat boyunca akışınızda görüntülenen anlık görüntülerdir. Ama bazen hikayelerinizi bazı insanlardan saklamak isteyebilirsiniz.

Snapchat hikayeleri herkese açıktır. Bu hikayeler, Snapchat kullanıcısını takip eden herkes tarafından görüntülenebilir. Snapchat hikaye özelliği gün geçtikçe anılarınızı arkadaşlarınız ve takipçilerinizle paylaşmanın en popüler yollarından birisi haline geldi.

Snapchat Hikaye Gizleme Nedir?

Snapchat hikaye gizleme, kullanıcıların hikayelerini belirli arkadaşlardan veya arkadaş gruplarından gizlemesine olanak tanıyan bir özelliktir. Snapchat’te bir hikaye yayınladığınızda, onu kimlerin görebileceğini seçme seçeneğiniz vardır. Varsayılan olarak hikayeniz tüm arkadaşlarınız tarafından görülebilir. Bununla birlikte belirli kişilerden gizlemek istiyorsanız, belirli arkadaşlarınızı veya arkadaş gruplarını seçmek için “Özel” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hikayeyi gizlediğiniz arkadaşlarınız, hikayenizi profilinizde veya kendi akışlarında göremezler. Ancak başka biri kendileriyle paylaşırsa veya hikayenizi görebilen başka bir hesaptan görüntülerse hikayenizi görebilirler.

Snapchat Hikaye Gizleme İşlemi Neden Yapılmalı?

Snapchat hikayenizi belirli arkadaşlarınızdan veya arkadaş gruplarınızdan gizlemek istemenizin birçok nedeni olabilir. Birkaç olası nedenden bahsedecek olursak:

 • Bazı kişiler, özellikle Snapchat’te çok sayıda arkadaşları veya takipçileri olduğunda kişisel hayatlarını arkadaş listelerindeki herkesle paylaşmak istemeyebilirler. Hikayelerini belirli kişilerden gizleyerek, içeriklerini kimlerin görebileceği ve günlük aktiviteleri hakkında ne kadar bilgi paylaşılacağı konusunda daha fazla kontrole sahip olabilirler.
 • Snapchat hikayeleri, arkadaşlar arasında bir tartışma kaynağı olabilir. Hikayelerini, araları bozulmuş olabilecek veya eleştirel ya da olumsuz olma eğiliminde olan birinden saklayarak, potansiyel tartışmaları önleyebilir ve aralarında barışçıl bir tutum sağlayabilirler.
 • Bazı kişiler farklı içerikleri farklı arkadaş gruplarıyla paylaşmak isteyebilir. Örneğin parti fotoğraflarını en yakın arkadaşlarıyla paylaşmak isterken ebeveynleri veya iş arkadaşlarıyla paylaşmak istemeyebilirler.
 • Snapchat hikayeleri, potansiyel işverenler, üniversite memurları ve çevrimiçi varlığınıza dayalı olarak hakkınızda fikir oluşturabilecek diğer kişiler dahil olmak üzere sizi takip eden herkes tarafından görülebilir. İnsanlar hikayelerini belirli kişi veya gruplardan gizleyerek çevrimiçi itibarlarını yönetebilir, kendilerini görünmek istedikleri şekilde sunabilirler.

Snapchat Hikaye Gizleme Yolları

Snapchat Hikayelerinizin Görünürlüğünü Sınırlayın

Snapchat, hikayenizin görünürlüğünü sınırlamanıza ve kontrol etmenizi sağlayan bazı ayarlara sahiptir. Yapacağınız birkaç ayar ile arkadaşlarınızın hikayenizi görmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz:

 • Snapchat uygulamasını açıp ekranının sol üst köşesindeki profil simgenize dokunun.
 • Yüklediğiniz hikayenin sağ tarafında bulunan üç nokta simgesine dokunun.
 • Görünürlüğü ayarlamak için Hikaye Ayarları seçeneğine dokunun.
 • Burada Snapchat hikayenizi yalnızca eklediğiniz arkadaşlarınızın görmesine izin vermek için hikaye görünürlük ayarlarını Arkadaşlarım olarak ayarlayın.

Snapchat Hikayenizi Bir Kişiden Gizleyin

Snapchat hikayenizi özel olarak eklenen bir arkadaştan veya hesaptan gizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Telefonunuzda Snapchat uygulamasını açın ve profil ayarlarınızı görüntülemek için profil simgenize dokunun.
 • Hikayelerim bölümünün altında yüklediğiniz Snapchat hikayenizin yanındaki üç nokta simgesine ve ardından Hikaye Ayarları‘na dokunun.
 • Buradaki Özel seçeneğine dokunun ve Snapchat Hikayenizi gizlemek/engellemek istediğiniz arkadaşlarınız için geçişi etkinleştirin.

Tüm yapmanız gerekenler bunlardı. Snapchat hikayeniz artık profilinizde seçtiğiniz arkadaşlarınız tarafından görünmeyecek.

Snapchat Uygulama Ayarlarını Kullanın

Snapchat hikayenizin görünürlüğünü gizlemenin bir başka yolu da Snapchat ayarlarından faydalanmaktır. Basit bir şekilde yapabileceğiniz bu işlemin sırası şu şekilde:

 • Snapchat uygulamasını açıp uygulama ekranının sol üst köşesinde bulunan profil simgenize dokunun.
 • Şimdi de uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan Dişli (Ayarlar) simgesine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp Hikayemi Görüntüleyenler‘in üzerine dokunun.

Buradan Snapchat hikayeniz için en uygun görünürlük ayarlarını aşağıdaki gibi yapılandırabilirsiniz.

Bonus: Başka Birinin Snapchat Hikayesi Nasıl Gizlenir?

Snapchat’teki bir arkadaşınızın hikayelerini izlemekten bıkmış olabilirsiniz. Aşağıdaki basit numarayı kullanarak o kişinin hikayelerini gizleyebilir veya sessize alabilirsiniz:

 • Snapchat uygulamasını açıp Arkadaş Hikayeleri bölümünü açmak için sağa doğru kaydırın.
 • Hikayelerini görmek istemediğiniz kişinin profilindeki hikaye simgesine uzunca basın.
 • Listeden Daha Fazla seçeneğine dokunun.
 • Snapchat hikayesini sessize almak ve gizlemek için listenin altındaki Hikayeyi Sessize Al seçeneğine dokunun.

Seçtiğiniz Snapchat profilinizin hikayesi bundan sonra Sessiz Hikayeler adı altında olacak ve bir daha görünmeyecek.

Snapchat Hikaye İndirme Nasıl Yapılır?

Bir Snapchat hikayesi indirmek için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz:

 • Android cihazlarda ses açma ve güç düğmesine basarak veya bir iPhone’da Home ve güç düğmesine basarak hikayenin ekran görüntüsünü alın.
 • AZ Screen Recorder (Android) veya QuickTime Player (iOS) gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanın. Bunun dışında farklı ekran kaydı uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Ekran kaydı uygulama örnekleri olarak Android için buraya, iOS içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te hikayemi gizlediğim kişiye bildirim gider mi?

Hayır. Seçili arkadaşlarınızın Snapchat hikayenizi görüntülemesini engellediğinizde, değişiklikten haberdar olmazlar. Arkadaşlarınız sizden uzun bir süre haber alamadıklarında yalnızca bir tahminde bulunabilirler.

Snapchat’te hikayemi görmesini engellediğim kişi mesaj gönderebilir veya alabilir mi?

Evet. Bu yaptığınız işlem sadece Snapchat hikaye ile sınırlı olmaktadır. Bunun dışında size mesaj gönderip alabilir, diğer aktiviteleri kontrol edebilirler.

Snapchat’te hikayemi görmesini engellediğim kişi, arkadaş olarak kalır mı?

Evet. Bazı kullanıcılar, hikayesini görmesini engellediği kişiyle arkadaş kalıp kalmayacağı yönünde kafa karışıklığı yaşıyorlar. Neyse ki böyle bir durum söz konusu değildir.

Birinin Snapchat hikayesini sessize alabilir miyim?

Evet. Birinin Snapchat hikayesini o kişinin profiline gittikten sonra hikayesine dokunup basılı tutarak çıkan Sesi Kapat seçeneğini seçerek kapatabilirsiniz.

Snapchat hikayemi kaydedebilir miyim?

Snapchat hikayenizi ekran görüntüsü alarak veya uygulama içindeki “Anılar” özelliğini kullanarak kaydedebilirsiniz.