Android Telefonlarda Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Android-İçin-En-İyi-Ekran-Kaydi-Uygulamalari

Android telefonlarda ekran kaydı nasıl alınır? sorusuna cevap arayanlar için muhteşem öneriler hazırladık. Aşağıdaki uygulamalar ile Android telefonunuzda rahatlıkla ekran kaydı alabileceksiniz. Tamamı ücretsiz olan bu uygulamalardan beğendiğinizi indirerek dilediğiniz formatta ve kalitede videolar kaydedebileceksiniz. Oyun oynarken, film ya da klip izlerken, telefonunuzda hangi görüntü olursa olsun ekran kaydı alabileceksiniz.

Android Ekran Kaydı Alma Adımları

Android telefonlarda yerleşik olarak ekran kaydı alma özelliği bulunuyor. Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Parmağınızı Android telefon ekranınızın üst kısmından aşağı doğru iki kez kaydırın.
 • Şimdi ekran kaydı simgesine (yuvarlak içinde nokta şeklinde görünen) dokunun.
 • Bu simgeyi bulamadıysanız Düzenle‘ye dokunun ve Ekran kaydı simgesini Hızlı Ayarlar‘a doğru sürükleyin.
 • Ekranı kaydını almak istediğiniz ögeyi seçip Başlat‘a dokunun.
 • Kaydı durdurmak için ekranın üst kısmından aşağı kaydırıp ekran kaydetme bildirimine dokunun.

Bu çok basit yöntem ile Android telefonunuzda ekran kaydı alabilirsiniz. Aşağıda ise bunu daha iyi şekilde yapabilmenizi sağlayacak bazı uygulamalar göreceksiniz. Bu uygulamalar, sahip olduğu özellikler sayesinde ekran kaydı almaktan çok daha fazlasını sunacaktır.

Android Ekran Kaydı Alma Uygulamaları

AZ Screen Recorder

AZ-Screen-Recorder
 • Puanı: 4,5
 • Boyutu: 13 MB

AZ Screen Recorder, Android platformundaki en popüler ekran kaydetme uygulamasıdır. Kullanması oldukça kolay olan uygulama için root gerekmiyor. Kayıt sınırlaması olmadan filigransız şekilde ekran kaydı alabilmenizi sağlıyor. HD ve Full HD videolar oluşturmanızı sağlayan AZ Screen Recorder ile kayıt esnasında duraklatıp devam ettirebilirsiniz. Uygulamanın temel özellikleri ise şu şekilde: Video çözünürlüğünü, bit ve kare hızını ve ekran yönünü ayarlayabilirsiniz.

Hazırladığınız videoları otomatik olarak galerinize kaydetmiş olursunuz. Uygulamanın ücretli versiyonunu kullanırsanız reklam kaldırma, geri sayım aracı gibi özelliklerden de faydalanmış olursunuz. Uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

ADV Screen Recorder

ADV-Screen-Recorder
 • Puanı: 4,4
 • Boyutu: 7,2

Android platformundaki en yüksek puanlı ekran kayıt uygulamalarından biri olan ADV Screen Recorder, işinizi fazlasıyla görecek özelliklere sahip.

ADV, kayıtlarınızı iki farklı motor üzerinden gerçekleştirir. Gelişmiş versiyonu, kayıtlarınızı duraklatma ve devam ettirme gibi özelliklere sahiptir. Diğer özellikler arasında ise videolarınıza serbest akışlı anındalık vererek, kayıt sırasında ekranda düzenleme yapma yeteneğinin olmasıdır.

Videolarınızda metin, banner ekleme ve video boyutunu küçültme gibi her türlü düzenlemeyi de yapabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

XRecorder Ekran Kaydedici

XRecorder
 • Puanı: 4,8
 • Boyutu: 29 MB

XRecorder, kullanıcılarından aldığı yüksek puanla birlikte Android platformunun en ünlü ekran kaydedici uygulamalarındandır. XRecorder’da reklam olsa da filigran içermez, kayıt sürenizi sınırlamaz, üstelik telefonunuzun rootlu olması da gerekmez.

1080p 60FPS‘ye kadar video kaydedebilen XRecorder’ı oyun kaydı esnasında ekranın köşesine ekleyebilirsiniz. Uygulamada videolarınızı hızlıca değiştirmenizi sağlayan kullanışlı bir yerleşik video düzenleyicisi bulunuyor. XRecorder’ı cihazınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Mobizen

Mobizen
 • Puanı: 4,3
 • Boyutu: 35 MB

Mobizen, Google Play Store’un en popüler ekran kayıt uygulamalarından biridir. Kullanıcılarına 60 fps’te FHD kayıt dahil olmak üzere çok sayıda özellik sunar. Oyun oynarken ekran kaydı için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan bir tanesidir. Tamamen ücretsiz olan uygulamada videolarınızı filigransız olarak kaydedebileceksiniz. Google’ın 2016 yılında en iyi uygulamalardan biri olarak seçtiği Mobizen, 200 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Google Play Games

Google-Play-Games
 • Puanı: 4,2
 • Boyutu: Cihaza göre 2-10 MB arasında değişiyor

Çoğunuzun Android cihazınıza yüklediğiniz ancak muhtemelen ekran kaydedici özelliği sunduğunu bilmediğiniz bir uygulamayla başlayalım. Google Play Oyunlar yalnızca en sevdiğiniz oyunların keyfini çıkarabileceğiniz bir platform değil, aynı zamanda yerleşik bir ekran kaydedici ile birlikte gelir. Google Play Games ile sadece oyunları değil, uygulamalar üzeriden yaptıklarınızı veya diğer işler işlemleri de kaydedebilirsiniz.

Bu özelliklerin Android 6 ve üzeri sürümlerde çalışan cihazlarda işe yaradığını belirtelim. Ancak Android’in gereksinimlerine uymayan bir akıllı telefonunuz varsa uygulamadan faydalanabilmeniz için cihazınızı rootlamanız gerekecektir. Google Play Games, ekran kaydı kalitesi olarak iki seçenek sunar: 720p ve 480p. Ekran kayıt özelliğinin kullanımı tamamen ücretsizdir. Cihazınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Süper Ekran Kaydedici

Süper-Ekran-Kaydedici
 • Puanı: 4,7
 • Boyutu: 28 MB

Kullanımı çok kolay bir arayüz ve birinci sınıf özelliklerle birlikte gelen uygulama, Android cihazınız için en iyi ekran kaydedicilerindendir. Bu uygulamanın kayıt özelliğini kullanmak için Android telefonunuzun rootlu olmasına gerek yok. Ayrıca kullanıcılarına sınırsız ekran kayıt süresi sunar.

Süper Ekran Kaydedici ile videolarınızı 2K, 12Mbps, 60FPS‘ye kadar kaydedebilirsiniz. Bildirim çubuğu aracılığıyla ekran kaydını kolayca duraklatıp devam ettirebilirsiniz. Ayrıca ‘kaydı durdurmak için telefonunu salla‘ gibi bazı hareket kontrollerine sahiptir.

Kaydettiğiniz videoları GIF’e dönüştürebileceğiniz bir araca da sahip uygulamayı ücretsiz kullanabilirsiniz. Cihazınıza indirmek için sizi şuradaki bağlantıya alalım.

V Recorder Ekran Kaydedici

V-Recorder-Ekran-Kaydedici
 • Puanı: 4,6
 • Boyutu: 48 MB

Sunduğu ayar seçenekleri açısından AZ Ekran Kaydedici ile benzer özelliklere sahip olan V Recorder, 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan oldukça popüler bir uygulamadır. 2K, 15Mbps, 60FPS‘ye kadar kayıt yapabilirsiniz fakat 2K çözünürlük için premium hesaba geçiş yapmanız gerekiyor. Harici ve dahili sesi kaydetme özelliği sunan uygulama, kayıtlarınızı filigransız yapmanıza olanak tanır. V Recorder’ı Android cihazınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Vidma

Vidma
 • Puanı: 4,7
 • Boyutu: 5,8 MB

Çeşitli gelişmiş özelliklerle birlikte gelen Vidma da ücretsiz kullanabileceğiniz uygulamalardan. 1080p, 60FPS ekran kaydı yapabilmenizi sağlayan Vidma’da harici ses kaydı da yapabilirsiniz. Bu özelliğiyle oyunculara göz kırpan uygulama ayrıca kayıtlarınız için süre sınırlaması koymuyor.

Uygulamanın en iyi yanlarından biri de gereksiz izinler isteyerek kullanıcıların zamanını boşa harcamamasıdır. Cihazınıza kurun ve herhangi bir güçlük çekmeden ekranı kaydetmeye başlayın. Ayrıca ekranda çizim yapmak için bir fırça ve yerleşik video düzenleme araçları da mevcuttur. Uygulamayı Android cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Apowersoft

Apowersoft
 • Puanı: 4,0
 • Boyutu: 24 MB

Listemizin sonunda 1440p, 60FPS‘ye kadar ekran kaydı yapabileceğiniz Apowersoft uygulaması yer alıyor. Uygulama, kolayca bulmanıza yardımcı olması için videolarınıza isim koyma özelliğine sahiptir.

Apowersoft’ta ekrandaki aktivitenizle birlikte dahili sesi kaydedebilirsiniz. Ayrıca daha sonra oyun videolarınıza ekleyebilmeniz için yüzünüzü kaydetme seçeneğine de sahiptir. Uygulamanın yerleşik düzenleyicisini kullanarak kayıtlı videonuzdan gereksiz sahneleri bile kırpabilirsiniz. Uygulamayı cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.