Snapchat Kum Saati Ne Demek? Süresi Ne Kadar?

Snapchat, kullanıcılarına rastgele simgeler sunma konusunda en başarılı sosyal platformlardandır. Hatta çoğu kullanıcının, bu simgelerden bazılarının neden var olduklarına dair pek bir fikri yoktur. Kum saati simgesinin Snapstreak’lerle alakalı olduğu için ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Bu sebeple öncelikle Snapstreak nedir, buna bir bakalım.

Snapstreak Nedir?

Snapchat’teki kum saatinin ne anlama geldiğini anlamadan önce, Snapstreak’in ne hakkında olduğunu bilmek önem arz ediyor. Açıkçası çoğu kullanıcı, Snapchat’i Snapstreaks özelliği nedeniyle kullanıyor. Bu özellik, Snapchat’te bir kişiyle art arda kaç gün sohbet ettiğinizi gösterir.

Siz ve arkadaşlarınız her gün birbirinize Snap gönderdiğinizde bir seri başlatmış olursunuz. Bunu en az üç gün boyunca yaptığınızda bir Snapstreak emojisi belirir. Yanında da sayılar, Snapstreak’in kaç gün sürdüğünü gösterir.

Yazılı mesajları dahil olmadığı için Snapstreaks oluşturmaya başlamak için diğer kişiye bir resim veya video göndermeniz gerekir. Snapstreak’ler, arkadaşlarınıza olan bağlılığınızı ve onlarla rutin olarak etkileşim kurma isteğinizi göstermek için eğlenceli bir yöntemdir.

Öte yandan Snapchat’te kum saati simgesini almak, arkadaşınızla aranızı alevlendirecek küçük bir felakettir. Eğer hala bir kafa karışıklığı yaşıyorsanız, aşağıdaki başlık her şeyi açıklığa kavuşturacaktır.

Snapchat’te Snapstreak Nasıl Başlatılır?

Snapstreak’ler, Snapchat’teki sosyal medya bağlantılarının kalp atışı olarak hizmet eder. Bir Snapstreak başlatmak için her iki kullanıcının da 24 saat içinde birbirlerine snap (fotoğraf veya video) göndermesi gerekir.

Başladıktan sonra seriyi aktif tutmak için 24 saat içinde sürekli olarak birbirinize snap göndermelisiniz. O andan itibaren günleri saymaya devam edecek ve bunu serinin yanındaki numarada göreceksiniz. Arkadaşınızla snapleşmeden 24 saat geçerse, Snapstreak kaybolur ve yeniden başlamanız gerekir.

Bu popüler özellik, kullanıcıların Snapchat’te kurdukları arkadaşlıkları renklendiriyor ve bu da birçok insanın platformu neden kullandığını açıklıyor. Snapstreak’ler kullanıcılar için bir başarı hissi yaratarak onları arkadaşlar arasında bir sohbeti sürdürmek için daha istekli hale getiriyor. Bu özellik aynı zamanda Snapchat’in imzası haline gelmiştir.

Snapchat Kum Saati Nedir?

Snapchat’teki kum saati simgesini bir geri sayım sayacı gibi düşünebilirsiniz. Snapchat, bir kullanıcının diğer kullanıcıyla olan Snapstreak’lerinin bitmek üzere olduğunu bildiği için bu serinin devam etmesini sağlamak amacıyla kullanıcının da bunun farkında olmasını sağlamak için kum saati simgesini oluşturdu. Kum saati simgesi, Snapstreak’lerinizde bir performans düşüklüğü olduğunu belirtmek amacıyla biraz daha hızlı olmanız gerektiğinize dair bir işarettir.

Eğer Snapstreak’leriniz bitmek üzereyse kum saati, hem profilinizin hem de Snap alışverişinde bulunduğunuz kişinin profil simgesinde görünür.

Snapchat Kum Saati Süresi Ne Kadar?

Snapchat’teki bir arkadaşınızla Snapstreak serisinin bitmesini istemiyorsanız, Kum Saati simgesinin görünmesi olumlu bir gelişme değildir. Bu simgenin ne kadar göründüğüne dair bazı tartışmalar hala mevcut. Dünyaca ünlü tartışma Reddit’teki kullanıcılar, kum saatinin 2-3 saat kadar sürdüğünü iddia etse de bazıları, 4-7 saat civarında sürdüğünü belirtiyor. Dolayısıyla kum saati simgesinin ne kadar sürdüğüne dair net bir cevap verebilmemiz mümkün değil.

Kum Saati Simgesinin Görünmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Snapchat, herhangi bir Snapstreak’i 24 saat içerisinde hesaplar. Bu da kum saati simgesinden kurtulmanız için Snapstreak’in bitmesini istemediğiniz kişiyle Snap alışverişinde bulunmanız gerektiğini ortaya koyar. Bu konuyla ilgili daha geniş çaplı bilgiye şuradaki makaleden ulaşabilirsiniz. Eğer 24 saat içerisinde karşılıklı Snap alışverişi yapılmazsa 24 saatin sonunda kum saati simgesi görünecek ve ateş simgesi kaybolarak geri sayım başlayacak.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapabileceğiniz belli başlı şeyler mevcut.

Boş Fotoğraflar Gönderin

Kum saati simgesinin karşılıklı Snap alışverişiyle ne kadar ilgili olduğundan bahsetmiştik. O zaman geçici bir süreliğine bu simgeden kurtulmak için boş veya siyah bir fotoğraf çekip gönderin. Bu durumdan karşı tarafı da haberdar edin ki aranızda “n’apıyorsun, bu ne saçma şey?” gibi tatsız muhabbetler geçmesin.

Rutinlerinizi Sürdürün

Her sabah bir günaydın mesajı göndermek, Snapstreak’inizin korunmasını sağlamak için önemli bir detay olabilir. Snapstreak’in güvende kalması için gün içerisinde belli aralıklarla Snap göndermeye devam edin.

Karşı Tarafın da Haberi Olsun

Bir Snapstreak’in devam etmesi için üzerinize düşeni yapıyor olsanız dahi Snap alışverişinde bulunduğunuz kişinin de Snapstreak’in korunması konusunu ciddiye alması gerekiyor. Karşı tarafı kum saati simgesinin öneminden haberdar ederek onu da size Snap göndermesi için teşvik edin.

Arkadaş Listenizi Yeniden Düzenleyin

Snapstreak’lerinizin bazıları en yakın arkadaşınız olmayan kişileri de içerebilir. Dolayısıyla bu kişiler, Snapchat’teki En İyi Arkadaşlar listesinde görünmeyecekler. Kişilerinizi yeniden adlandırmak, bu anlamda yapabileceğiniz en iyi çözümlerden birisidir. Arkadaş listenizdeki birini yeniden adlandırarak onun Snapchat’te kim olduğunu hatırlayabilirsiniz.