Snapchat ST Ne Demek?

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte her bir platform için özel olarak ortaya çıkan terimlerin sayısı da artmaya başladı. Tıpkı Twitter ve Instagram’da da olduğu gibi bu kervana katılan bir diğer isim Snapchat oldu.

Eski dönemlerdeki popülerliği yitiren ancak pandeminin etkisiyle kullanıcı sayısında müthiş bir patlama yaşayan Snapchat’te Snapchat ST adında bir terim bulunuyor. Peki kullanıcıların dilinden düşmeyen ve sahip olmak için bir hayli çabaladıkları Snapchat ST (SnapStreak) ne demek?

Snapchat-2

Snapchat ST Nedir?

Snapchat ST, aslında bir kısaltmadır. Geniş adı Snapchat Streak ya da Snapstreak olarak bilinir. Snapchat Streak ya da Snapstreak, Snapchat kullanıcıların 24 saat içerisinde, en az 3 gün boyunca birbirleriyle Snap göndermelerine verilen isimdir. 3 gün boyunca kaşı taraf ile etkileşimde bulunmanız durumunda, Snapchat ST’ye sahip olduğunuz kişinin isminin yanında bir rozet ve Snapchat ST gün sayınız yer alır.

Snapchat ST Nasıl Yapılır?

Snapchat ST’yi başlatmak oldukça kolaydır. Adından dolayı pek çok kişiye yabancı gelse de çok basit bir işlemle Snapchat ST başlatabilirsiniz. Dilerseniz bu olayı nasıl başlatacağınıza daha yakından bakalım.

snapchat-nedir-ozellikleri-neler

Öncelikle bir kullanıcıdan Snap alarak ya da kullanıcıya Snap atarak aranızda etkileşimi başlatın. Aranızda etkileşimi başlattıktan sonra o kullanıcıyla en az 3 gün boyunca iletişim halinde olmalı, birbirinizi takip etmelisiniz. Bu 3 günlük süre zarfında, karşı kullanıcı ile sohbeti sürdürmeli ve Snap yoluyla iletişiminizi artırmalısınız. 3 gün sonunda profilinizde değişimler olacaktır. Bu değişimler Snapchat ST yapılan kişinin isminin yanında alev yer alması gibi basit değişiklerdir.

Snapchat ST’nizi sürdürmek için asgari olarak tek yapmanız gereken şey, karşı kullanıcıya günde en az 1 Snap göndermektir. Bu Snap bir fotoğraf ya da video olabilir. Tahmin edebileceğiniz üzere Snap göndermek ile kasıt, sohbet mesajı yollamak değildir. Eğer fotoğraf ya da video göndermezseniz, Snapchat ST’niz yok olabilir.

Snapchat ST Sürdürme Yöntemleri

Snapchat ST sürdürmek, arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanın ve yakın bir ilişki sürdürmenin eğlenceli bir yolu olabilir. Bununla birlikte, özellikle siz ve arkadaşınız meşgulseniz veya Snapchat’e düzenli olarak erişemiyorsanız, Snapchat ST’yi canlı tutmak da zor olabilir. İşte bir Snapchat Streak’i sürdürmek için bazı ipuçları ve stratejiler:

 • Bir hatırlatıcı ayarlayın: Meşgul olacağınızı veya bir süre Snapchat’e erişemeyeceğinizi biliyorsanız, Streak’i canlı tutmak için arkadaşınıza bir snap göndermek için bir hatırlatıcı ayarlayın.
 • Arkadaşınızla iletişim kurun: Streak serisini sürdürmekte sorun yaşıyorsanız, arkadaşınıza fotoğraf göndermek için uygun olup olmadığına bakın.
 • Her gün bir snap gönderin: Streak’i korumanın anahtarı, her gün bir snap göndermektir. Kısa bir mesaj veya basit bir fotoğraf olsa bile, arkadaşınıza her gün bir fotoğraf göndermeyi alışkanlık haline getirin.
 • Ayrı olsanız bile ST’yi devam ettirin: Siz ve arkadaşınız farklı konumlardaysanız, karşılıklı anlık görüntüler göndererek Snap Streak’i sürdürebilirsiniz.
 • Esnek olun: Siz veya arkadaşınız bir gün bir snap gönderemezseniz, bu konuda fazla endişelenmeyin. Streak’i canlı tutmak için ertesi gün bir fotoğraf göndermeye çalışın.

Unutmayın, Snapchat Streak arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanın eğlenceli bir yolu olması içindir. Bu sebeple Snap Streak’i sürdürmek için kendinize veya arkadaşınıza çok fazla baskı uygulamayın. Çok stresli veya uygunsuz hale gelirse ara vermek veya Streak’in bitmesine izin vermek sorun değil. En önemli şey, deneyimin tadını çıkarmak ve arkadaşınızla sağlıklı ve olumlu bir ilişki sürdürmektir.

Snapchat ST Puanını Etkilemeyen Etkileşimler

Snapchat, arkadaşlarınızla sayısız şekilde sohbet etmenize olanak tanısa da tüm Snap’ler, SnapStreak puanınıza katkıda bulunmaz. İşte bu puanlar üzerinde etkisi olmayan etkileşimlerden bazıları şunlar:

 • Sohbet: Snapchat kullanıcılara sohbet etmeleri için uygun bir yol sunsa da bunları SnapStreak için etki etmez.
 • Hikaye Gönderme: Snap’lerinize hikayenizin aldığı görüntüleme sayısının bir etkisi olmayacaktır.
 • Bir Gruba Snap Gönderme: Görüntüleri bir arkadaş grubuna göndermek de SnapStreak olarak kabul edilmez.
 • Anılardan Snap Gönderme: Daha önce çekilen ve anılara kaydedilen fotoğraflar veya videolar, SnapStreak olarak sayılmaz.

Snapchat ST Neden Önemli?

Snapchat ST, kullanıcılara rekabet ve dostluk duygusu verir. Pek çok genç, arkadaşlarına rakip olmak veya belirli bir kişiyle çok yakın bir dostlukları olduğunu göstermek için galibiyet serisi elde etmek ister.

snapchat-nasil-indirilir

Bununla birlikte, günlük olarak yanıt verme baskısı da Snapchat ST’ye olan ilginin bir dışavurumu olabilir. Diğerlerinin daha güçlü arkadaşlıklara sahip olduğunu düşünürlerse, bu durum benlik saygılarını etkileyebilir.

Snapchat ST Skor Arttırma

Buraya kadar anlayacağımız üzere Snapchat ST, platformla en içli dışlı kullanıcılarını öne çıkarmak için kullanılan bir sistem. Hal böyle olunca kullanıcılar da arkadaşları ile daha fazla etkileşim içine girerek Snapchat ST skorunu artırmaya çalışıyor. Peki Snapchat ST skoru nasıl artırılıyor?

Tahmin edeceğiniz gibi Snapchat ST skorunu artırmak için, diğer kullanıcılarla bol bol etkileşime girmek ve size ST karşılığında verilen rozetleri asla kaybetmemeniz gerekiyor. Burada mesaj göndermenin ST skoruna herhangi bir etkide bulunmadığının tekrar altını çizelim. Snapchat ST’nizi artırmak isterseniz bol bol Snap atmanız yeterli olacaktır.

snapchat-ios-indir

Snapchat ST Karşılığında Verilen Rozetler

Snapchat ST yapan kullanıcılarının isimlerinin yanında çeşitli emojiler bulunuyor ve hem platform hem de kullanıcılar, her gün gördüğümüz bu emojilere rozet adı veriyor.

Şimdilik alev, kum saati, dağ ve 100 emojisi olmak üzere Snapchat’in ST karşılığında verdiği 4 farklı rozet bulunuyor. Dilerseniz bu rozetlerin Snapchat ST’de yer alan anlamlarına daha yakından bakalım.

 • Alev emojisi: Arkadaşınız ile 3 gün üst üste Snap gönderimi yaptığınızda, hem sizin hem de arkadaşınızın isminin yanında belirir.
 • Kum Saati Emojisi: Hatırladığınız üzere Snapchat ST için 24 saat içinde bir Snap gönderilmesi gerekiyor. Bu kum saati de Snapchat ST’niz bozulmasın diye size bir uyarıdır. 24 saatin son 4 saatinde çıkan bu kum saati, size 4 saat içinde Snap paylaşımı yapılmaz ise Snapchat ST’nin kaybolacağını haber vermektedir. Daha fazla bilgi almak için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 • Dağ Emojisi: Bazı kullanıcılar bu emojiyi Snapchat ST’si olan arkdaşlarının isimlerinin yanında gördüklerini söylüyorlar. Ancak Snapchat tarafından yapılmış bir resmî açıklama yok.
 • 100 Emojisi: 100 emojisi, Snapchat ST’de elde edilmesi en zor emojidir. Bu emojiyi elde etmek için en az 100 gün boyunca arkadaşlarınızla etkilişme girmeniz gereklidir. Tıpkı diğer emojilerde olduğu gibi 100 emojisi de kullanıcı isminin hemen yanında görünür.
snapchat-1

Snapchat ST Ne Zaman Gider?

Snapstreak, Snapchat’te arkadaşlarınızla gün içinde en az birer fotoğraf veya video paylaşarak devam ettirdiğiniz bir özelliktir. Eğer siz ve arkadaşınız bu özelliği devam ettirirseniz, Snapstreak gün geçtikçe artar.

Snapchat ST’nin kaybolması için iki şart vardır:

 • Siz veya arkadaşınız 24 saat içinde hiçbir Snap göndermezse Snapchat ST durarak sıfırlanır.
 • Siz veya arkadaşınızın hesabı silinirse veya bloke edilirse Snapchat ST de sona erer.

Bu nedenle Snapstreak’in ne zaman kaybolacağı, her bir duruma göre değişebilir. Ancak genel olarak her gün birbirinize en az bir Snap göndererek Snapstreak’i devam ettirirseniz, kaybolma riski en aza iner.

SnapStreak Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Bugüne kadar on binlerce Snapchat kullancısı SnapStreak’lerinin kaybolduğuna dair şikayette bulundu. ST’nin kaybolmasının iki farklı nedeni olabilir. Bunlardan ilki, kullanıcının arkadaşlarıyla daha fazla etkileşimde bulunmamasından kaynaklanır. Yani günlerdir ST yaptığınız bir arkadaşınıza Snap yollamayı keserseniz, SnapStreak skorunuz ve rozetiniz kaybolabilir.

İkinci neden ise sistemden kaynaklanan herhangi bir arıza durumunda Snapchat ST’nizin kaybolması. İlk durum için yapabilecek bir şeyiniz bulunmuyor. Eğer Snapchat ST’nizin sistemden kaynaklanan bir hatayla kaybolduğunu düşünüyorsanız, Snapchat Destek Bölümüne gidin. Destek bölümünde “Snapstreak kayboldu” seçeneğini işaretleyin ve ardından gerekli bilgileri doldurun. Snapchat ekibi, sorununuzun çözülmesi adına en yakın zamanda sizinle iletişime geçecektir.

Son olarak bu konuyla ilgili ne yapmanız gerektiği konusunda hazırladığımız daha geniş kapsamlı bilgilere şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.