Spotify Çalma Listesi Nasıl Gizlenir?

Spotify çalma listesi, favori şarkılarımızı bir araya toplayarak istediğimiz zaman dinleyebilmemizi sağlayan bir Spotify özelliğidir. Bununla birlikte bu listeyi hiçkimsenin görmeyeceği şekilde gizleyerek yalnızca sizin görebileceğiniz hale getirmek istiyor olabilirsiniz. Bu makale tam da bunu yapabilmenizi sağlayacak. Aşağıda Spotify çalma listesi gizleme işlemi nasıl yapılır, adım adım göreceksiniz.

Spotify Çalma Listesi Nedir?

Spotify çalma listesi, platformdaki favori şarkılarınızı başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir şarkı koleksiyonudur. Spotify’da bulunan şarkıları çalma listelerinize ekleyebilir veya kendi şarkılarınızı yükleyebilirsiniz. Ayrıca kişisel zevklerinize veya favori sanatçılarınıza göre çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

Spotify çalma listeleri, yeni şarkılar keşfetmek ve favori şarkılarınızı bir kategori altında dinleyebilmenizin en iyi yollarından birisidir. Bir parti, sportif faaliyetler veya seyahat gibi durumlar için çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca çalma listelerinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabilir, onlarla ortak müzik zevkinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Aşağıda Spotify çalma listesi kullanmanın bazı faydalarını göreceksiniz:

 • Yeni müzikler keşfedebilirsiniz: Spotify, muazzam büyüklükte bir şarkı kataloğuna sahip olduğu için burada dinleyecek yeni bir şeyler bulabilirsiniz.
 • Özel çalma listeleri oluşturabilirsiniz: Herhangi bir durum veya aktivite için özel çalma listeleri oluşturabilirsiniz.
 • Arkadaşlarınız ve ailenizle çalma listelerinizi paylaşabilirsiniz: Arkadaşlarınız ve aileniz, Spotify’da oluşturduğunuz çalma listelerinizi dinleyebilir ve sizin aracılığınızla yeni müzikler keşfedebilirler.
 • Çalma listelerinizi çevrimdışı dinleyebilirsiniz: Çalma listelerinizi cihazınıza indirerek böylece daha sonra çevrimdışı (internet olmadan) dinleyebilirsiniz.

Spotify Çalma Listesi Gizleme Nedir?

Spotify’daki gizli çalma listesi, özel olarak işaretlenen ve çalma listesinin sahibi dışında başka hiç kimse tarafından görülemeyen çalma listeleridir. Bir Spotify çalma listesini gizli yaptığınızda genel profilinizde, arama sonuçlarında veya takipçilerinizin akışlarında görünmez.

Bu özellik, başkalarıyla paylaşmak istemediğiniz kişisel veya hassas içerik barındırdığı için gizli tutmak istediğiniz bir oynatma listeniz olduğunda kullanışlıdır. Çalma listesini gizleyerek kitaplığınızda tutabilir, başkalarının görmesinden endişe etmeden dinlemeye devam edebilirsiniz.

Spotify’da bir çalma listesini gizlemek için çalma listesini açmanız, üç noktalı menüye tıklamanız ve açılır menüden “Gizli Yap“ı seçmeniz gerekir. Bu sayede oynatma listesini özel olarak işaretlemiş ve yalnızca size görünür hale getirmiş olursunuz.

Spotify Playlist Gizleme ve Profilden Kaldırma Arasındaki Fark

Spotify, 2022 yılı içerisinde kullanıcılara profillerine çalma listesi “ekleme” ve “kaldırma” özelliğini kullanma şansı tanımaya başladı. Bir çalma listesini profilinizden kaldırmak ile çalma listesini gizlemek arasında bir far olduğunu unutmayın. Gizlediğiniz Spotify playliste yalnızca siz erişebilirsiniz. Birisi geçmişte çalma listenizi beğenmiş olsa dahi artık playlistinizi bulamayacaktır.

Ancak bir çalma listesini profilinizden kaldırmak, o çalma listesinin herkese açık Spotify profilinizde artık görünmemesini sağlar. Daha önce çalma listenizi beğenen veya bir bağlantısını bulan herkes, siz onu özel yapmadığınız sürece ona erişmeye devam edecektir.

Spotify Çalma Listesi Gizlendiğinde Yine de Dinlenebilir mi?

Evet, özel yapmış olsanız dahi Spotify’daki gizli bir çalma listesini dinleyebilirsiniz. Çalma listesi kitaplığınızda bulunmaya devam edecek ve onu diğer çalma listeleri gibi dinleyebileceksiniz. Tek fark, oynatma listesinin başka kimse tarafından görülemeyecek olması ve ona yalnızca sizin erişebilecek olmanızdır.

Spotify Çalma Listesi Gizleme Yöntemleri

Spotify Çalma Listesi Gizleme | PC | Mac

Aşağıdaki adımlar, Windows ve Mac bilgisayarlar için geçerlidir. Bu cihazlardan herhangi birisine sahipseniz, yapmanız gerekenler tam olarak şunlar:

 • Bilgisayarınızdan Spotify uygulamasını açın.
 • Gizlemek istediğiniz Spotify çalma listesini açın.
 • Şimdi yan yana üç nokta olan kısma tıklayın.
 • Burada çıkan seçeneklerden Gizli Yap‘ı seçin.

Bu adımları izlediğinizde, herkese açık olan Spotify çalma listenizi gizlemiş olacaksınız. Bu özelliği iptal etmek istediğinizde aynı adımları takip ederek Herkese açık yap‘ı seçebilirsiniz.

Spotify Çalma Listesi Gizleme | iPhone | Android

Spotify çalma listenizi iPhone veya Android telefonlar üzerinden de yapabilirsiniz. Aşağıdaki yöntem hem iOS hem de Android cihazlar için geçerlidir.

 • Spotify uygulamasını açın.
 • Sağ alt köşedeki Kitaplığın yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi gizli yapmak istediğiniz çalma listesinin üzerine dokunun.
 • Tıpkı masaüstü sürümünde olduğu gibi yan yana üç nokta simgesine dokunun.
 • Çıkan seçeneklerden Gizli yap‘ı seçin.

Bunu yaptığınız takdirde Spotify çalma listenizi gizlemiş olacaksınız. Tekrar herkese açık yapmak için aynı adımları izleyip en son Herkese açık yap‘ın üzerine dokunun.

Spotify’da En Son Çalınanlar Nasıl Gizlenir?

Spotify, en son çalınan sanatçıları Spotify profilinizde gizleyebilmenizi sağlayarak. Bu da insanlar profilinizi ziyaret ettiğinde en son hangi sanatçıları dinlediğinizi görmelerini engeller.

Android ve iOS cihazlarda bunu yapmak için:

 • Spotify mobil uygulamasını açın.
 • Ana ekranın üst kısmındaki dişli şeklindeki Ayarlar simgesine dokunun.
 • Sosyal” bölümüne aşağı doğru kaydırın.
 • En son çalınan sanatçılar” açık konumdaysa (yeşil renktedir), bir kez dokunun. Bunu yaptığınızda son çalınan sanatçılar gizlenir ve kaydırıcı gri rengine döner.

Bilgisayarda bunu yapmak için:

 • Spotify masaüstü uygulamasını açın.
 • Kullanıcı adı açılır menüsünü açın ve Ayarlar‘a tıklayın.
 • Sosyal” bölümüne aşağı doğru kaydırın.
 • En son çalınan sanatçıları herkese açık profilimde göster” seçeneği açıksa (kaydırıcı yeşilse) bir kez tıklayın. Böylelikle son çalınan sanatçıları gizlemiş olursunuz.

Spotify Profil Gizleme Nasıl Yapılır?

Spotify’da dinlediğiniz müziklerin size özel olmasını istiyorsanız, uygulamanın profili herkese gizleme özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Oldukça basit olan bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Bilgisayarınızdan Spotify uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Çıkan seçeneklerden Gizli oturum‘u seçin.

Spotify, varsayılan olarak tüm takipçilerinizin ne dinlediğinizi Arkadaş Aktivitesi kısmından görebilmelerini sağlar. Dinlediğiniz müzikleri hiçkimsenin görmemesini sağlamak için Gizli oturum özelliğini kullanabilirsiniz. Tekrar herkese açık hale getirmek için yukarıdaki adımları izleyip aynı kısma tekrar tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify çalma listesi gizlenir mi?

Evet. Spotify’da oluşturduğunuz bir çalma listesini gizleyebilirsiniz. Bu özelliğe genelde başkalarının ne dinlediğinizi görmesini istemediğinizde veya belirli bir çalma listesinin profilinizi karıştırmasını istemediğinizde başvurulur. Bir çalma listesinin gizlenmesi onu özel yapacağı için onu yalnızca siz görebilirsiniz.

Spotify’da çalma listesini gizlediğimde başka kişiler yine de görebilir mi?

Hayır, diğer kişiler gizli oynatma listenizi göremezler. Spotify çalma listeniz sadece size görünür olacaktır. Oynatma listesini başka biriyle paylaşırsanız, oynatma listesi bağlantısına sahip oldukları veya hesabınızı takip ettikleri sürece bu kişi oynatma listesine erişmeye devam edebilir.

Spotify’da playlist beğenenleri görebilir miyim?

Spotify, kullanıcıları için böyle bir özellik geliştirmemiştir. Yine de çalma listesi beğeni ile ilgili ulaşabileceğiniz bazı bilgiler mevcut. Bunların neler olduğuna dair geniş çaplı bilgilere şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Spotify’ı çevrimdışı dinleyebilir miyim?

Evet. Spotify’ı çevrimdışı yani internetsiz dinlemek için yapmanız gereken birkaç işlem var. Bununla ilgili hazırladığımız makaleye de şuradan ulaşabilirsiniz.

Spotify’da çalma listesini silebilir miyim?

Evet. Hazırladığınız çalma listesini silmek isterseniz, öncelikle Spotify uygulamasına gidip Çalma Listesi kısmından kendi playlist’inizi bulun. Sonra üzerine dokunup/tıklayıp yan yana üç noktayı seçtikten sonra çıkan seçeneklerden Sil‘i seçin.

Spotify çalma listesini gizlemek, kitaplığımdaki sırasını etkiler mi?

Hayır. Bir Spotify çalma listesini gizlemek kitaplığınızdaki sırasını etkilemez. Çalma listesi öncekiyle aynı sırada listelenmeye devam edecek ancak özel olarak işaretlenecek.