Spotify’da Çevrimdışı Müzik Nasıl Dinlenir?

Spotify, dünya çapında aylık 500 milyona yakın aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler müzik akışı hizmetidir. Spotify’ı ücretsiz kullananlar, reklam destekli Spotify şarkılarına daha düşük ses kalitesinde erişebiliyorlar. Spotify Premium kullanıcıları ise reklamsız ve yüksek kaliteli Spotify şarkılarını dinleyebiliyorlar. Spotify’ın ücretsiz kullanıcıları ayrıca Spotify şarkılarına sınırlı şekilde ulaşabiliyorlar. Spotify Premium kullanıcıları ise çevrimdışı dinleme için Spotify şarkılarını indirebilme imkanına sahipler.

Spotify Çevrimdışı Dinleme Nedir?

Spotify çevrimdışı dinleme, Spotify Premium abonelerinin internet bağlantısı olmadan dinleyebilmeleri için müzik, podcast ve diğer ses içeriklerini cihazlarına indirmelerini sağlayan bir özelliktir. İçerik indirildikten sonra cihaz WiFi’ye veya hücresel veriye bağlı olmasa bile Spotify uygulaması üzerinden erişilebilir ve içerik oynatılabilir.

Çevrimdışı dinlemeyi kullanmak için kullanıcıların Spotify Premium aboneliği olması ve cihazlarında Spotify uygulamasının yüklü olması gerekir. Bunun dışında bazı çevrimdışı dinleme yöntemleri de bulunmaktadır. Çevrimdışı dinleme amacıyla içerik indirmek için, kullanıcıların uygulamada istenen içeriği bulmaları ve indir düğmesine tıklamaları yeterlidir. İçerik indirildikten sonra “Kitaplığın” sekmesine gidip “İndirilenler“i seçerek içeriğe erişilebilir.

Spotify çevrimdışı dinleme, hareket halindeyken veya güvenilir internet erişimi olmayan alanlarda müzik, podcast veya diğer sesli içerikleri dinlemek isteyen kullanıcılar için uygun bir özelliktir. Ayrıca hücresel bir ağdayken içerik akışı yapmaları gerekmediğinden, kullanıcıların veri kullanımından tasarruf etmelerine yardımcı olur.

Spotify’ı Çevrimdışı Dinlemenin Faydaları

Spotify’ı çevrimdışı dinleme özelliği ile kullanmanın çeşitli avantajları bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • İnternet bağlantısı gerekmiyor: Spotify çevrimdışı dinleme ile en sevdiğiniz müzikleri, podcast’leri ve diğer sesli içerikleri internet bağlantısına ihtiyaç duymadan dinleyebilirsiniz. Bu da özellikle Wi-i veya hücresel verinin sınırlı olduğu veya hiç olmadığı bir alanda bulunduğunuz zamanlarda faydalıdır.
 • Veri kullanımından tasarruf edersiniz: Çevrimdışı dinlemek için cihazınıza müzik, podcast ve diğer ses içeriklerini indirdiğinizde, veri kullanımınızdan tasarruf edebilirsiniz. Bunun nedeniyse içeriği hızlı bir şekilde veri planınızı tüketebilecek bir hücresel ağ üzerinden yayınlamanıza gerek olmamasıdır.
 • Sevdiğiniz şarkılara erişim: En sevdiğiniz şarkıları çevrimdışı dinlemek için cihazınıza indirerek, çevrimdışı olsanız bile her zaman ona erişebilirsiniz. Özellikle de sık seyahat edenler veya işe gidip gelmek için çok zaman harcayan kişiler için yararlıdır.
 • İyileştirilmiş batarya ömrü: Müzik akışı ve diğer ses içeriği, cihazınızda pil tüketimine neden olabilir. Çevrimdışı dinleme için içerik indirerek cihazınızın pil ömrünü arttırabilir, şarj etmek zorunda kalmadan kullanabileceğiniz süreyi uzatabilirsiniz.
 • Daha yüksek ses kalitesi: Çevrimdışı dinlemek için müzik ve diğer ses içeriklerini indirdiğinizde, bunları internet üzerinden akışa kıyasla daha yüksek bir ses kalitesinde indirmeyi seçebilirsiniz.

Aşağıda Spotify’da çevrimdışı dinlemenin nasıl yapılabileceğini öğreneceksiniz. Spotify’ı çevrimdışı modda nasıl kullanacağınızın yanında Premium üye olmadan çevrimdışı dinlemenin basit ama etkili bir yolundan da bahsedeceğiz.

Spotify Çevrimdışı Dinleme Yöntemleri

Spotify Premium ile Çevrimdışı Dinleme Nasıl Yapılır?

Spotify’ın ücretli versiyonunu kullanıyorsanız, şarkıları çevrimdışı olarak dinleyebilmek için Spotify’ı çevrimdışı modda kullanabilirsiniz. Çevrimdışı olmadan önce müziği internet bağlantısı olmadan dinleyebilmeniz için öncelikle indirmeniz gerekiyor. Bunu Spotify’ın masaüstü uygulamasında şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Spotify’da şarkıları indirmek istediğiniz oynatma listesine gidip ekranın ortasındaki üç noktaya tıklayın.
 • Burada açılan menüden ‘İndir‘e tıklayın.
 • Küçük yeşil bir ok işareti gördüğünüzde bu, listedeki tüm şarkıların indiğini gösterir.
 • Ardından ekranın üst kısmında bulunan Windows menüsündeki Dosya‘ya tıklayıp buradan Çevrimdışı Mod‘u seçin.
 • Mac cihazlarda ise Spotify uygulamasını açtığınızda, pencerenin en üstünde Spotify yazılı menüye tıkladığınızda Çevrimdışı modu görünecek. Ona bir kez tıklamanız yeterli olacak.

Telefonda ve tablette Spotify’ı çevrimdışı kullanmak içinse sırasıyla şu işlemleri uygulamalısınız:

 • İndirmek istediğiniz şarkıyı, listeyi veya podcast’i açın.
 • İndirme işlemi için aşağı yönlü ok işaretine dokunun.
 • Android cihazlarda bir albümü veya çalma listesini indirmek için İndir yazılı kısma dokunun. Yeşil bir aşağı ok gördüğünüzde indirme işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.
 • Telefonunuzda Çevrimdışı modunu açmak için Spotify’da önce Ayarlar‘a ardından Çalma‘ya dokunun.

Spotify çevrimdışı dinleme moduyla ilgili şu bilgileri unutmamalısınız:

 • Masaüstü uygulamasında bir albüm veya podcast indiremezsiniz.
 • En fazla 5 farklı cihaz için maksimum 10.000 şarkı indirebilirsiniz.
 • Çevrimdışı Mod’da yalnızca indirdiğiniz müzikleri çalabilirsiniz.
 • Başlangıçta indirme işlemi için internet bağlantısına ihtiyaç duyacaksınız. Müziğinizi ve podcast’lerinizi indirmeye devam etmek için 30 gün içerisinde en az bir kez çevrimiçi olmalısınız.

Spotify Premium Üyeliği Olmadan Çevrimdışı Dinleme Nasıl Yapılır?

Ücretsiz bir Spotify kullanıcısıysanız, Spotify’daki içerikleri ücretli aboneler gibi indiremezsiniz. Ancak bu içerikleri MP3/AAC/WAV/FLAC/AIFF/ALAC olarak kaydetmek için popüler bir üçüncü taraf aracı olan Sidify’dan faydalanabilirsiniz. Böylece Spotify’daki şarkıları ve podcast’leri çevrimdışı olarak dinleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Ücretsiz deneme sürümü de bulunan Sidify’ın Windows versiyonunu buradan, Mac versiyonunu ise buradan indirin.
 • Sidify, programdaki “+” simgesine tıkladığınızda şarkıyı veya çalma listesini Spotify’dan programa sürükleyip bırakmanızı isteyecek.
 • Sonra sağ üst köşedeki ‘Settings’e (Ayarlar) tıklayıp çıktı biçimini (MP3/AAC/WAV/FLAC/AIFF/ALAC) ve kalitesini belirleyin.
 • Sonra dosyanın indirileceği klasörü belirleyin.
 • Spotify’daki şarkıyı bilgisayarınıza aktarmaya başlamak için “Dönüştür” (Convert) yazılı kısma tıklayın.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra bu şarkıları bulmak için “Dönüştürüldü” (Converted) seçeneğine tıklamanız yeterli olacak.

Şarkıları İndirerek Spotify Çevrimdışı Dinleme

Son olarak Spotify şarkılarını indirip çevrimdışı olarak dinleyebilmenizi sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. İnternette hemen her şarkı veya video bir şekilde indirilebiliyor. Örneğin bir YouTube MP3 indirme programı sayesinde YouTube’daki bir şarkıyı indirip daha sonra çevrimdışı olarak dinleyebilirsiniz. Aynı şey Spotify için de geçerli.

Spotify şarkılarını bir dönüştürücü aracılığıyla indirip daha sonra çevrimdışı olarak dinleyebilirsiniz. Bunun için çok sayıda alternatifiniz bulunmaktadır. Bu alternatiflerin hangileri olduğuna şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Spotify Çevrimdışı Müzik Silme

Spotify’da çevrimdışı müziği silmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Mobil cihazınızda veya bilgisayarınızda Spotify uygulamasını açın.
 • Spotify hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun.
 • Mobilde ekranın altında veya masaüstünde sol kenar çubuğunda bulunan “Kitaplığınız” sekmesine dokunarak veya tıklayarak Kitaplığınız’a gidin.
 • Mobil için “Müzik” sekmesine gidin ve ardından “Albümler” veya “Çalma Listeleri“ni seçin.
 • Bilgisayarda ise sol taraftaki kenar çubuğundan “Albümler” veya “Çalma Listeleri“ni seçin.
 • Çevrimdışı müziği silmek istediğiniz albümü veya çalma listesini arayın. Çevrimdışı dinlemek için indirilmişse yanında yeşil bir ok simgesi göreceksiniz.
 • Açmak için albüme veya çalma listesine dokunun veya tıklayın.
 • Mobilde, ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun. Masaüstünde, farenizi albümün veya çalma listesinin üzerine getirin ve sağ tarafta görünen üç nokta simgesini tıklayın.
 • Görünen menüden “İndirmeyi Kaldır” veya “İndirmeyi Sil“i seçin.
 • Evet” veya “Tamam“a dokunarak veya tıklayarak çevrimdışı müziği silmek istediğinizi onaylayın.

İndirdiğiniz tüm müzikleri tek seferde silmek isterseniz şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Mobil cihazınızda veya bilgisayarınızda Spotify uygulamasını açın.
 • Spotify hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun.
 • Mobilde ekranın altında veya masaüstünde sol kenar çubuğunda bulunan “Kitaplığınız” sekmesine dokunarak veya tıklayarak Kitaplığınıza gidin.
 • Mobil cihazda “Ayarlar” sekmesine gidin ve ardından “Depolama“yı seçin. Masaüstünde, sol taraftaki kenar çubuğundan “Ayarlar“ı seçin ve ardından “Depolama” bölümüne gidin.
 • Önbelleği Sil” veya “Önbelleği Temizle“yi seçin.
 • Evet” veya “Tamam“a dokunarak veya tıklayarak indirdiğiniz tüm müzikleri silmek istediğinizi onaylayın.

Bir cihazda çevrimdışı müziğin silinmesinin diğer cihazlarda da silinmediğini unutmamalısınız. Çevrimdışı müziği tüm cihazlarınızda silmek istiyorsanız, her cihazda bu adımları uygulamanız gerekecektir. Ayrıca Spotify Premium aboneliğiniz sona ererse çevrimdışı müziğiniz cihazınızdan otomatik olarak silinir.

NoteBurner Spotify Music Converter ile Çevrimdışı Müzik Dinleme

Spotify uygulamasına bağlı olmak istemiyor veya Spotify Premium ücreti ödemek istemiyorsanız, ancak hala Spotify’da çevrimdışı müzik dinlemek istiyorsanız, farklı bir araç daha kullanabilirsiniz. NoteBurner Spotify Music Converter, Spotify şarkılarını kolayca indirmenize ve cihazınızdaki MP3 dosyaları olarak kaydetmenize olanak tanır. Dosyaları indirdikten sonra bunları cihazınızdaki herhangi bir medya oynatıcıya veya müzik uygulamasına aktarabilir, Spotify’daki müzik sınırlamaları olmadan çevrimdışı olarak keyifle dinleyebilirsiniz.