Spotify Çalma Listesi Kapağı Nasıl Değiştirilir?

Çalma listeleri, Spotify ile özdeşleşmiş özelliklerden bir tanesidir. Hazırladığınız bu çalma listelerini ister tüm dünyayla paylaşabilir, isterseniz de tamamen kendinize özel hazırlayabilirsiniz. Sevdiğiniz müzik türlerini bir arada tutmanın da en iyi yolları arasında yer alır.

Spotify çalma listesinde kapak resmi varsayılan olarak atanır. Bu da dinlediğiniz sanatçının/grubun albüm kapaklarının bir arayla gelmesiyle oluşturulur. Fakat kendi çalma listenize özel bir kapak resmi oluşturabilirsiniz.

Spotify Çalma Listesi Nedir?

Spotify çalma listesi, birlikte gruplandırılmış ve belirli bir sırada çalınabilen şarkılardan oluşan bir koleksiyondur. Spotify kullanıcıları kendi çalma listelerini oluşturabilir, diğer kullanıcılar veya sanatçılar tarafından oluşturulmuş çalma listelerini kullanabilirler. Çalma listeleri, belirli bir tema veya müzik türü etrafında oluşturulabilmesinin yanında bir kişinin dinlemekten keyif aldığı şarkılardan oluşan bir koleksiyon da olabilir.

Spotify, kullanıcıların yeni müzikler keşfedebilmeleri ve arkadaşlarıyla aynı şarkıları dinleyebilmeleri için çalma listelerini diğer kullanıcılarla paylaşmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, diğer kullanıcılar veya sanatçılar tarafından oluşturulan oynatma listelerini de takip edebilir. Bu da oynatma listesindeki herhangi bir güncellemenin otomatik olarak kullanıcının kendi kitaplığına ekleneceği anlamına gelmektedir.

Spotify Çalma Listesi Kapağı Nedir?

Spotify çalma listesi kapağı, Spotify’daki bir çalma listesini temsil eden görüntüdür. Çalma listesinin en üstünde görüntülenen kapak, çalma listesini takip eden veya etmeyen herkes tarafından görülebilir.

Çalma listesi kapağı, çalma listesinin teması veya içeriğiyle ilgili bir fotoğraf veya başka bir resim olabilir. Bunlarında dışında basit bir grafik veya logo da olabilir. Genellikle oynatma listesini oluşturan kişi tarafından seçilen Spotify çalma listesi kapağını herhangi bir zaman değiştirebilirsiniz.

Bazı kişiler, Spotify çalma listesini tanımlamaya ve görsel olarak daha çekici hale getirmeye yardımcı olmak için oynatma listesi kapağını kullanırken, diğerleri bunu kişiliklerini veya tarzlarını ifade etmek için kullanabilirler.

Spotify Çalma Listesi Kapağı Boyutları

Spotify oynatma listesi için bir kapak hazırlamadan önce kapağın boyutları ve dosya boyutu hakkında bazı bilgilerden bahsdeceğiz:

 • Boyutlar: Bir Spotify çalma listesi kapağı için önerilen boyut 640 x 640 pikseldir. Bu boyut, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil tüm cihazlarda düzgün şekilde görüntülenecektir.
 • Dosya boyutu: Bir Spotify çalma listesi kapağı için maksimum dosya boyutu 2 MB’dir. Bu nispeten küçük bir boyuttur, bu nedenle web için optimize edilmiş ve çok fazla gereksiz ayrıntı içermeyen bir görsel kullanmak önemlidir.
 • Format: Spotify, çalma listesi kapakları için JPEG, PNG ve BMP formatlarını destekler. JPEG en yaygın olanıdır ve genellikle en iyi seçim budur. Çünkü JPEG, kullanıcılara iyi bir kalite ve dosya boyutu dengesi sunar. Görüntüde şeffaflığı korumanız gerekiyorsa PNG iyi bir seçimdir. BMP ise genellikle önerilmeyen daha az yaygın bir biçimdir.
 • Çözünürlük: Bir Spotify çalma listesi kapağı için önerilen çözünürlük inç başına 72 pikseldir (PPI). Bu, diğer birçok görüntüden daha düşük bir çözünürlük olsa da çalma listesi kapağının küçük boyutu için yeterlidir.
 • En boy oranı: Bir Spotify çalma listesi kapağı için en boy oranı 1:1 (kare) olmalıdır. Farklı en boy oranına sahip bir görüntü kullanırsanız, amaçlandığı gibi görünmeyen bir şekilde kırpılabilir veya yeniden boyutlandırılabilir.

Bu bilgileri takip ederek Spotify çalma listesi kapağınızın tüm cihazlarda iyi görünmesini ve kullanıcılar için hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Spotify Çalma Listesi Kapağı Değiştirme

Spotify Çalma Listesi Kapağı Oluşturucu Kullanın

Hızlı ve kolay bir şekilde Spotify çalma listesi kapağı oluşturmak ReplaceCover adlı siteden faydalanabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika içerisinde kendi Spotify kapağınızı oluşturabileceksiniz. Yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • ReplaceCover web sitesine gidin.
 • Solda Things (Şeyler) adlı sekmeye tıklayın ve bir arka plan seçin.
 • Sonra da Themes (Temalar) adlı sekmeye tıklayıp bir renk şeması seçin.
 • Ekranın ortasında görünen kapağın üstündeki yazıları dilediğiniz şekilde değiştirin.
 • Sağdaki ayarlar kısmından metnin boyutunu ve hizalamasını ayarlayabilirsiniz.
 • Kapağı indirmek için sağdaki ayarlamalar yaptığınız kısmın altındaki indirme simgesine tıklayın.

İndirme simgesine tıkladığınızda hazırladığınız kapağı 600 x 600 piksellik bir resim olarak indirmiş olacaksınız. Sitenin kullanımı çok basit fakat kapak resmi için sitede bulunanlar dışında başka bir seçiminiz bulunmuyor. Sizin seçtiğiniz bir kapak resminizi koymak için yapabileceklerinizi aşağıda açıkladık.

Canva ile Spotify Çalma Listesi Kapak Oluşturma

ReplaceCover’a gerek kalmadan Canva aracılığıyla kendi Spotify çalma listesi kapağınızı da oluşturabilirsiniz. Bunun için bir photoshop uzmanı olmanıza gerek yok. Canva, Spotify kapağını kolaylıkla oluşturmanızı sağlayacak en iyi çözümlerdendir. Dilerseniz Canva’daki bazı hazır şablonları kullanabilir (ki göz attığım kadarıyla çoğu çok başarılı), dilerseniz tamamen kendiniz oluşturabilirsiniz.

Spotify çalma listesi kapağı oluştururken öncelikle aşağıdaki detayları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Resminizin kare olması gerekiyor. Farklı bir şekilde yükleseniz dahi resim, kare olarak kırpılacaktır.
 • Maksimum dosya boyutu 4 MB ile sınırlandırılmış durumda. Eğer bu boyuttan fazla ise kalite seviyesini düşürüp yeniden kaydetmeniz veya boyutları küçültmeniz gerekiyor.
 • Spotify çalma listesi resminin en küçük boyutu 300 x 300 pikseldir. Tavsiyemiz bundan daha büyük olacak şekilde hazırlamanızdır çünkü yüksek çözünürlüklü ekranlarda kalite kaybı yaşayabilirsiniz. Sadece boyut olarak 4 MB’den düşük olmasına özen gösterin.
 • Dosyanın JPEG formatında olması gerekiyor.

Canva’da ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz pek çok Spotify çalma listesi kapak şablonları bulunmaktadır. Şuradaki bağlantıya tıklayarak içlerinden en beğendiğinizi seçip özelleştirebilirsiniz. Zaten seçiminizi yaptıktan sonra Canva, sizi özeleştirme yapmak için yönlendirecek.

Hazır şablon dışında kendi belirlediğiniz görseli de kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için görselin boyutunun en az 300 x 300 piksel olması gerektiğini biliyorsunuz. Canva’da sağ üst kısımda Tasarım Oluşturun yazılı bir kısım göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda aşağıya doğru açılan bir menü göreceksiniz. En altında sol kısımda + simgesiyle birlikte Özel boyut yazılı bir alan göreceksiniz, oraya tıklayın. Görselin boyutunu, eklemek istediğiniz kapak görseline uygun olacak şekilde belirleyin.

Bunu yaptığınızda yeni bir sekme açılacak. Sol tarafta Yüklemeler, Metin gibi menüler göreceksiniz. Yüklemeler’e tıkladığınızda, hazırladığınız görsel şablona entegre edilmiş olacak. Metin yazılı menüye tıkladığınızda ise çıkan metin türlerinden istediğinizi seçip kişiselleştirmenizi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bunlardan bazılarının ücretli olabileceğini unutmayın. Zaten ücretli olanların üzerinde kral tacı şeklinde bir simgeyle birlikte PRO yazısını göreceksiniz.

Hazırlama evresini tamamladıktan sonra sağ üstteki İndir yazısına tıklayarak görseli indirmiş olacaksınız. Bundan sonra indirdiğiniz görseli Spotify’a yüklemek kalıyor.

Spotify Çalma Listesi Kapağı Yükleme

Tasarladığınız görseli şimdi çalma listenize yüklememiz gerekiyor. Bunu yalnızca Spotify masaüstü uygulamasında yapabilirsiniz, mobilde yapamazsınız.

Yapmanız gereken şey oldukça basit. Spotify’daki çalma listenizi açın ve varsayılan kapak görselinin üzerine tıklayın. Zaten hemen Fotoğraf seç isim şeklinde bir uyarı göreceksiniz. Üzerine bir tık yapın ve hazırladığınız kapak görselini yükleyin. Dilerseniz buradan çalma listesinin ismini ve açıklama (description) kısmını da değiştirebilirsiniz.