Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Spotify-İsim-Değiştirme-3

Spotify, basit menüsü ile kullanımı gayet kolay bir müzik akış platformudur. Çoğu özelliğinin rahatlıkla kullanılabildiği Spotify’da kullanıcı adı değiştirmek de bir o kadar kafa karıştırıcı gelebiliyor. Çünkü birçok kişi, Spotify’da kullanıcı adının nasıl değiştirebileceğini hala çözebilmiş değil. Bu sorunu ortadan kaldırabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğiz.

Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme

Bu bahsedeceğimiz işlemi hem masaüstü uygulamasında hem de mobil uygulamada yapabilirsiniz. İlk olarak masaüstünde nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bilgisayarda Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme

  • Bilgisayarınızdan Spotify uygulamasını açın. Sağ üst köşede, profil resminizin ve adınızın yanındaki açılır oku tıklayın.
  • Buradan Profil yazılı menüye tıklayın.
Spotify-İsim-Değiştirme
  • Orta kısımda kalın harflerle yazılı ismin üzerine tıklayın.
  • Yeni isminizi yazın ve Kaydet deyin.
Spotify-İsim-Değiştirme-1

Gördüğünüz gibi gayet basit bir işlem fakat çoğu kullanıcının aklına o kalın harflerle yazılan ismin üzerine tıklamak gelmez. Bunun yerine ayarlardan ‘Kullanıcı Adı Değiştirme’ menüsünün olup olmadığını kontrol etmek gelir (doğal olarak). Fakat Spotify’da böyle bir menü bulunmuyor.

Android ve iPhone’da Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme

  • Spotify uygulamasını açın.
  • Sağ üstteki dişli görünümlü simgeye dokunun.
  • Üst kısımda isminizin yazılı olduğu Profili Görüntüle yazılı kısmın üzerine dokunun.
  • Tekrar üst kısımdaki Profili Görüntüle‘ye dokunun.
Spotify-İsim-Değiştirme-2
  • Burada isminizin yazılı olduğu kısmın üzerine dokunun ve yeni ismi belirleyin. Spotify, bu işlemi yapmak istediğinizde şu bilgilendirmede bulunacak: Bu senin adın veya takma ad olabilir. Spotify’da bu isimle yer alacaksın.
  • Yeni ismi belirledikten sonra sağ üst kısımda bulunan Kaydet’e dokunun.

Mobil platformlar için de Spotify kullanıcı adı değiştirme işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz hazır isim değişikliğine gitmişken profil fotoğrafınızı da değiştirebilirsiniz.

Bununla birlikte yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, istediğiniz kullanıcı adıyla yeni bir Spotify hesabı oluşturabilir ve verilerinizin yeni hesaba aktarılmasını talep edebilirsiniz. Ancak bunun için mevcut hesabınızı kapatmanız ve varsa aboneliğinizi iptal etmeniz gerekecektir.

Hesabınızı kapattığınızda çalma listeleriniz, beğendiğiniz şarkılar ve takipçilerinizin kaybolacaktır. Eski hesabı kapattıktan sonraki yedi gün içinde tüm bu verileri yeni hesaba aktarmak için Spotify’ın müşteri destek ekibi iletişime geçmelisiniz.

Sonuç

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Spotify, kullanıcılarına isim değişikliğini yapabilecekleri net bir bilgilendirmede bulunmuyor. Fotoğraf değişimi ise kolaylıkla yapılabiliyor çünkü bunu yapabilmenizi sağlayan bir bilgilendirme mesajı var. Neyse ki bundan sonra Spotify kullanıcı adı değişikliğini de nasıl yapabileceğinizi artık biliyorsunuz.