Spotify Link Kısaltma Nasıl Yapılır?

Spotify’daki bağlantıların ne kadar uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Birisiyle Spotify’daki bir şarkıyı veya albümü paylaşmak istediğinizde gönderdiğiniz linkin uzunluğu, ilk başta epey korkutucu gelmiştir. Örneğin WhatsApp’ta arkadaşınızla konuşurken çok sevdiğiniz bir şarkının URL’sini göndermek istediğinizde ortaya şöyle bir URL çıkar: https://open.spotify.com/track/2UVuSsogV0q0OoNBNt0q8S?si=dee2070df6ca47ef

Aslında tüm bağlantı yukarıdaki örnek URL’de bulunan ‘track‘ yazılı kısımdan sonra 5-6 karakterle sınırlı olsa, muhtemelen böyle bir arayış içerisinde olmazdınız. Çünkü bu şekilde olsa zaten mevcut olan URL’ye göre epey kısa olacaktı. Fakat Spotify’daki tüm URL’lerin uzunluğu maalesef bu kadar. Biz de sizi rahatsız eden bu görüntüyü ortadan kaldıracak çok hoş bir çözümden bahsedeceğiz. Bu sayede göz zevkimizi tamamen bozan bu sorunu ortadan kaldırmış olacağız. Ayrıca bu çözümün bizlere sunduğu birkaç güzel özelliği de bulunuyor.

Spotify Link Nedir?

Spotify link, sizi Spotify platformundaki belirli bir şarkıya, albüme, sanatçıya veya çalma listesine yönlendiren web bağlantısıdır. Spotify, kullanıcıların dünyanın dört bir yanından milyonlarca şarkıyı ve podcast’i dinlemelerine olanak tanıyan bir müzik akışı hizmetidir. Bir Spotify linki, aynı içeriğe kolayca erişebilmeleri için başkalarıyla paylaşılabilir. Bir Spotify linki bulmak için Spotify’da aradığınız şarkıyı, albümü, sanatçıyı veya çalma listesini aramanız ve ardından web tarayıcınızın üst kısmındaki adres çubuğundan bağlantıyı kopyalamanız yeterlidir.

Spotify Profil Linki Nedir?

Spotify profil linki, Spotify platformundaki bir kullanıcının profiline doğrudan bağlanan bir URL’dir. Kendi profil bağlantınızı bulmak için Spotify uygulamasını veya web sitesini açın. Ardından profil resminize veya adınıza tıklayıp sonrasında “Profili Görüntüle“ye tıklayın. Oradan başkalarıyla paylaşmak için sayfanın üst kısmındaki URL’yi kopyalayabilirsiniz. Alternatif olarak Spotify’da başka bir kullanıcı arayabilir ve profil bağlantısına erişmek için profiline tıklayabilirsiniz.

Spotify Link Kısaltma Nedir?

Spotify link kısaltma, genellikle sosyal medyada veya sınırlı karakter sayısına sahip diğer platformlarda daha kolay paylaşım amacıyla bir Spotify parçasının, albümün veya sanatçı bağlantısının uzunluğunu azaltma işlemidir. Kısaltılmış link ile yaptığınız herhangi bir paylaşım ile kullanıcıları orijinal Spotify sayfasına yönlendirmiş olursunuz. Kısaltılmış Spotify linkleri oluşturmak için aşağıda bahsettiğimiz yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Spotify Link Neden Bu Kadar Uzun?

Spotify’da linkin gerçekten gereksiz şekilde uzun olduğundan bahsetmiştik. Peki Spotify linklerinin ne kadar uzun olduğu konusunda ne biliyoruz? Açıkçası hiçbir şey.

Çoğu sitede ID numara şeklinde bir URL yapılandırması olduğunu biliyoruz. Bu, sitedeki öge her neyse ona ait bir numara olduğu için böyle bir numaranın atanması gayet doğal. Discord gibi platformlarda kullanıcılara ait ID’nin olduğunu biliyoruz. Fakat Spotify’da durum biraz ilginç.

Örneğin yukarıda örnek olarak verdiğimiz Spotify linkinin yapısı aşağıdaki gibi olsaydı belki o kadar da sorun olmazdı:

https://open.spotify.com/track/2UVuSsogV0q0OoNBNt0q8?Si

Peki Si’den sonraki olan kısım, yani şurası: dee2070df6ca47ef, tam olarak neyi ifade ediyor? Bununla ilgili gerçekten bir fikrimiz yok. Gerçek olan şey, Spotify linkinin gerçekten çok anlamsız şekilde uzun olması.

Her neyse, bu sorunun elbette çözümleri bulunuyor. Şimdi Spotify linki nasıl kısaltılır, buna bir bakalım.

Sptfy ile Spotify Link Kısaltma

Spotify bağlantılarını çok uzun yıllardır kısaltan bir çözüm var aslında. Sptfy.com adlı bu site, günümüzden yaklaşık 9 yıl önce geliştirilmiş. Uzun Spotify URL’lerini epey kısaltan sptfy, ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayan bir çözüm.

Öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Sptfy.com’u ziyaret ettikten sonra REGISTER yazılı bağlantıya dokunup üyelik işlemlerini tamamlayın. Bunu tamamladıktan sonra ana sayfada aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak karşınıza.

Enter your long spotify url bellow (aslında below olmalıymış ya neyse) yazılı kısmın altına uzun Spotify URL’sini yapıştırın. Onun altındaki Set A Custom Short URL Name: yazılı kısım da bu bağlantıya daha küçük bir isim vermen ize olanak tanıyor. Kullandığınız ismin başka bir kullanıcı tarafından alınmamış olması gerekiyor. Sizden önce alınmış bir ismi kullanırsanız, create url yazısına tıkladığınızda hiçbir şey olmayacak. Yani, sanki hiç bu butona tıklamamışsınız gibi olacak. Eğer özgün bir isim kullanırsanız oluşturduğunuz kısa link, sayfanın en üst kısmında bulunan YOUR URLS menüsünde görünecek.

Bu menüde oluşturduğunuz tüm Spotify kısa linklerini görebileceksiniz. Oluşturduğunuz kısa linklerin kaç kez tıklandığı, hangi tarihte oluşturulduğu gibi bilgiler burada olacak. Ayrıca her URL’nin en sağında Options: yazılı kısmın altında bazı simgeler göreceksiniz.

QR kod simgesine tıkladığınızda, oluşturduğunuz kısa linkin bir de QR kodunu oluşturmuş olursunuz. Örneğin aşağıda benim oluşturduğum bir Spotify kısa linkin QR kodunu görüyorsunuz. Kameranızla bu kodu okuttuğunuzda, kısa linkini oluşturduğum şarkıyı Spotify uygulamasında otomatik olarak açmış olursunuz.

O simgeler arasında URL kaldırma veya düzenleme gibi özellikler de mevcut. Örneğin en sağdaki kalem simgesine tıkladığınızda, oluşturduğunuz Spotify kısa linkini gizli hale getirmiş olursunuz. Tekrar tıkladığınızda dilerseniz yine herkese açık hale getirebilirsiniz.

Bununla birlikte sptfy ekibine bu servisle ilgili fikirlerinizi ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Şuradaki bağlantı üzerinden isminizi ve e-posta adresinizi girerek ekibe görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Tabii bunun İngilizce olması gerekiyor. Bu konuda yardımcı olması için Google Çeviri hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Link Kısaltma Sitesi ile Spotify Link Kısaltma

Spotify için en iyi link kısaltma seçeneği yukarıdaki gibidir. Bu kısaltma özelliği, ihtiyacınızı tam olarak karşılayacaktır. Fakat bildiğiniz üzere uzun karakterlerden oluşan linkleri kısaltabileceğiniz bazı siteler bulunmaktadır. Bitly gibi ücretsiz ve oldukça popüler olan bu siteler sayesinde Spotify linkini kısaltabilirsiniz. Kısalttığınız linki kopyalayıp ardından istediğiniz kişiye gönderebilir veya herhangi bir profilde kullanabilirsiniz. En iyi link kısaltma sitelerine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak Bitly.com’u örnek olarak bir Spotify linki nasıl kısaltılır, adım adım bakalım:

 • Bitly.com web sitesine gidip hesabınızla oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun.
 • Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Oluştur (Create) seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi kısaltmak istediğiniz Spotify parçasının, albümünün, sanatçısının veya çalma listesinin URL’sini uzun URL alanına yapıştırın.
 • Buradan Kısalt (Shorten) düğmesine tıklayın.
 • Kısalttığınız Spotify URL bağlantısı Kısa URL (Short URL) alanında görüntülenecektir. Bağlantıyı panonuza kopyalamak için Kopyala (Copy) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Spotify Link Kısaltma ile Müzik Tanıtımı

Spotify’da kısaltılan bağlantılar, müziklerin sosyal medyada, e-posta pazarlama kampanyalarında ve web sitelerde yayınlanması gibi çeşitli pazarlama amaçları için kullanılabilir. Farklı kişilerin müziğinizi dinlemesine yardımcı olmak ve takipçilerinizi büyütmek için en ideal yollardan birisidir.

Spotify profilinize kullanıcıları çekmek için Spotify kısaltılmış bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu sayede insanlar hem sizi hem de müziğinizi daha iyi tanıyacaklardır.

Spotify kısaltılmış bağlantılarını kendi müziğinizin reklamı amacıyla kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler şunlar:

 • Bağlantınızda ilgili anahtar kelimeler kullanın: Spotify kısaltılmış bağlantılarınızı oluştururken, URL için ilgili anahtar kelimeleri kullanın. Bunu yapmak, insanların Spotify’da müzik ararken bağlantılarınızı bulmalarını sağlayacaktır.
 • Sosyal medyada paylaşın: Müziğinizi tanıtmak ve Spotify profilinize kullanıcı çekmek için Spotify kısaltılmış bağlantılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.
 • E-posta kampanyalarınızda bağlantılarınızı kullanın: Daha geniş bir kitleye ulaşmak için e-posta kampanyalarınızda Spotify kısaltılmış bağlantılarınızı dahil edin.
 • Bağlantınızı web sitenize ekleyin: Müziğinizi insanların bulmalarını sağlamak için Spotify kısaltılmış bağlantılarınızı web sitenize ekleyin.

Yukarıdaki ipuçlarından faydalanarak Spotify kısaltılmış bağlantılarını müziğinizi etkili bir şekilde tanıtabilir ve dinleyici sayısını arttırabilirsiniz.

Instagram Biyografiye Spotify Link Ekleme Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki adımları takip ederek bir Spotify linkini kısaltabilirsiniz. Kısalttığınız Spotify linkini Instagram biyografinizde paylaşmak istiyorsanız, izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Spotify hesabınızda paylaşmak istediğiniz şarkı, albüm veya çalma listesi gibi içeriği açın.
 • Şimdi üç nokta simgesine tıklayın ve Paylaş seçeneğini seçin.
 • Link olarak kopyalama seçeneğini seçip ardından yukarıdaki adımları takip ederek Spotify linkini kısaltın.
 • Instagram’da profilinizi düzenlemek için profil resminizin üzerine dokunun ve “Profili Düzenle” seçeneğini seçin.
 • Şimdi “Biyografi” alanına tıklayın ve açılan sayfadan “Website” seçeneğini seçin.
 • Bu alana Spotify linkinizi yapıştırın ve “Kaydet” seçeneğine tıklayın.

Bu işlem sonrası Spotify linkinizi Instagram biyografinize eklemiş olursunuz. Dilerseniz linki kısaltmadan olduğu gibi de profilinize ekleyebilirsiniz.

Kısaltılan Spotify Linkinin Süresi Dolar mı?

Hayır. Kısalttığınız Spotify bağlantılarının süresi dolmaz. Ancak orijinal Spotify bağlantınız geçersiz olduğunda veya şarkı ya da çalma listesi Spotify’dan kaldırılırsa kısaltılmış bağlantı artık çalışmaz. Ayrıca kısaltılmış bağlantıyı oluşturmak için kullanılan URL kısaltma hizmetinin kendi son kullanma politikası olabileceğini de unutmamalısınız. Dolayısıyla politikalarını doğrulamak için ilgili link kısaltma servisinden bilgi alabilirsiniz.

Kısaltılan Spotify Bağlantısı Çalışmazsa Ne Yapmalı?

Kısaltılan Spotify bağlantılarını kullanmak, bazı zamanlarda zorluklar çıkarabilir. Bunun nedeni isse doğru parametrelerin URL’ye dahil edilmemesidir.

Öncelikle Spotify URL’sindeki büyük harf, tire ve alt çizgilerin kaynakla eşleştiğinden emin olmalısınız. Özel hizmetler daha kısa bağlantılar sağlayabilir, ancak bunları kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu, uzun URL’leri kaydetmek istediğinizde veya sınırlı karakterlere sahip olduğunuzda işe yaramaktadır.

URL uzunluğu Twitter ve Facebook gibi platformlar arasında değişiklik gösterir. Bu programlar standart Spotify parametrelerini tanısa da kısıtlamalarına uyacak şekilde değiştirilmeleri gerekmektedir.

Kısaltılan Spotify bağlantınızı paylaşmadan önce mutlaka test edin. Bu da doğru sonuçlar elde etmenize ve yanlış parametrelerden kaynaklanan sorunları önlemenize yardımcı olacaktır.

Spotify Link Kısaltmanın Avantajları

Bir Spotify linkini kısaltmanın en büyük avantajı, görüntü kirliliği yaratmamasıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir Spotify linkinin uzunluğu gerçekten de epey fazla. Herhangi bir kişiye Spotify link gönderdiğinizde muhtemelen mesaj alanı tamamen bu görüntüyle kaplanacaktır. Bunun önüne geçerek derli toplu bir görüntü oluşturmak için bu yönteme başvurabilirsiniz.

Bununla birlikte kısalttığınız Spotify linkini Instagram bio gibi daha fazla kişiye ulaştırabileceğiniz alanlarda da kullanabilirsiniz. Favori bir şarkınız veya herkesin görmesini istediğiniz bir Spotify çalma listeniz varsa, Spotify link kısaltma servisini kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta, Instagram bioda yalnızca bir bağlantı paylaşabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Yukarıdaki yöntemden faydalanarak Spotify linkini kısalttığınız yeni URL’nizi kopyalayın.
 • Şimdi Instagram hesabınızı açıp Profili Düzenle ‘ye dokunun (veya tıklayın).
 • Web sitesi alanına giderek Yapıştır deyin.
 • Sonucu kaydetmek için Bitti‘yi seçin.

Instagram’da olduğu gibi Twitter için de aynı işlemi yapabilirsiniz. Profil ayarlarınıza giderek kısalttığınız Spotify linkini buraya yapıştırabilirsiniz.

Spotify’da link kısaltmanın bir diğer avantajı da, örneğin kısalttığınız Spotify playlist linkini sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak oluşturduğunuz çalma listesini pek çok kişiye ulaştırmak. Hatta kendinize ait bir şarkınız varsa ve insanlar tarafından dinlenmesini istiyorsanız, bu yöntem size epey fayda sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify link kısaltma işlemini başka türlü yapabilir miyim?

Sptfy dışında Spotify linklerini kısaltmak için Bitly gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Yukarıda Bitly ve benzeri olan bazı link kısaltma sitelerinin yer aldığı makaleye göz atarak Spotify için link kısaltma işlemini yapabilirsiniz.

Spotify link gönderme nasıl yapılır?

Bir Spotify linkini kopyalayıp göndermek için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Spotify uygulamasını açın ve paylaşmak istediğiniz içeriği bulun (şarkı, albüm, çalma listesi, podcast gibi).
 • Paylaşma seçeneklerini açmak için üç noktalı menü simgesine dokunun.
 • Şimdi “Bağlantıyı Kopyala” seçeneğine dokunun. Bunu yaptığınızda Spotify linkini panoya kopyalamış olursunuz.
 • Ardından istediğiniz mesajlaşma uygulamasını açıp göndermek istediğiniz kişinin adını girin.
 • Mesaj alanına yapıştırmak için linki panodan kopyalayın. Link, kişiye gönderilen mesajın içinde otomatik olarak önizleme olarak görünecektir.
 • Linki göndermek istediğiniz kişiye mesajınızı yazıp ve gönderin.

Spotify ne kadar internet yer?

Spotify, diğer akış uygulamalarına nazaran daha az internet harcar. Örneğin düşük kalitede 1 saat boyunca müzik dinlediğinizde toplam 10 MB internet harcamış olursunuz. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

Spotify link kısaltma işleminin herhangi bir dezavantajı var mı?

Kısaltılan bağlantıda bilgi kaybı yaşanabilir. Bu da karşı tarafın neye tıkladığını anlamasını zorlaştırır. Kullandığınız hizmette herhangi bir değişim yaşandığında, kısalttığınız Spotify linki çalışmayabilir.

Spotify link kısaltıcı kullanmak güvenli mi?

Bilinen link kısaltma hizmetlerinin kullanımı çoğunlukla güvenlidir. Hatta yukarıda, içlerinden en uygun olanlarından bahsetmiştik. Ancak bilinmeyen bağlantılara tıklandığında her zaman bir risk vardır. Dolayısıyla dikkatli olmalı ve yalnızca güvenilir hizmetleri kullanmalısınız.

Spotify link kısaltma işlemi için Spotify hesabımın olması gerekiyor mu?

Hayır. Kısaltılmış bir Spotify bağlantısını kullanmak için bir Spotify hesabına ihtiyacınız yok. Fakat bir şarkının veya çalma listesinin bağlantısına tıkladığınızda onu dinleyebilmek için cihazınızda Spotify uygulamasının yüklü olması gerekiyor.

Müzik indirmek için bir Spotify bağlantısı kullanabilir miyim?

Hayır, Spotify bağlantıları müzik indirmenize izin vermiyor. Bunun yerine aboneliğiniz varsa içeriği aktarabileceğiniz Spotify uygulamasına veya web sitesine yönlendirilirsiniz.

Herkes bir Spotify linkine tıklayabilir mi?

Evet, herkes bir Spotify linkine tıklayabilir. Ancak kişinin Spotify hesabı yoksa veya giriş yapmamışsa, içeriği dinlemek için kaydolması veya giriş yapması gerekecektir.