Spotify Ne Kadar İnternet Yer?

Spotify-Ne-Kadar-İnternet-Yer

Spotify’ın ne kadar internet harcadığı, seçtiğiniz sesin kalitesiyle alakalıdır. Eğer bu kalite ne kadar yüksek olursa, platform da o kadar veri harcayacaktır. Yalnız şunu da baştan belirtmeliyiz ki Spotify, çoğu popüler platformdan (YouTube, Netflix vs) çok daha az veri tüketir. Hatta düşündüğünüzden çok daha az…

Spotify, Hangi Kalitede Ne Kadar İnternet Yer?

Öncelikle Spotify, size şarkıları hangi kalitede dinlemenize yönelik 5 ayrı kalite ayarı sunar. Bunlar Düşük (24kbps), Normal (96kbps), Yüksek (160kbps), Çok yüksek (320kbps) ve Otomatik (ağ bağlantınıza bağlıdır). Bu seçeneklere uygulamayı açıp Ayarlar > Müzik Kalitesi sıralamasını takip ederek erişebilirsiniz. Fark ettiyseniz bu kaliteleri Wi-Fi ile çalarken ve Mobil ile çalarken seçenekleri altında, iki farklı kategoride göreceksiniz. Bu konuya biraz sonra değineceğiz.

Aşağıda konuyu olabildiğince basitleştirmek adına her ayarın dakikada ve saatte ne kadar veri kullandığına dair genel bir bilgi hazırladık. Gördüğünüz tüm bu değerlerin yaklaşık sayılardan ibaret olduğunu unutmayın. Şunu söyleyebiliriz ki Spotify’da her şarkı ortalama 0,5 – 0,8 MB veri tüketir. Spotify, daha önce dinlediğiniz şarkıları önbelleğe aldığı için aynı oranda veri tüketilmeyebilir. Fakat bunun da kesin bir bilgi olmadığını belirtmekte fayda var.

KaliteDakikadaSaatte1 GB’ye Ulaşma Zamanı
Düşük (24kbps)0,18 MB10,8 MB92,5 saat
Normal (96kbps)0,72 MB43,2 MB23,1 saat
Yüksek (160kbps)1,2 MB72 MB13,8 saat
Çok yüksek (320kbps)2,4 MB144 MB6,9 saat

Artık Spotify’ın dakika, saat ve 1 GB’ye ulaşma zamanı gibi şekillerde ne kadar veri tükettiğini biliyorsunuz. Örneğin YouTube ile karşılaştırıldığında Spotify’ın çok daha makul seviyelerde kaldığını söyleyebiliriz.

Spotify’da İnternetten Nasıl Tasarruf Edilir?

Biraz önce bir konudan bahsetmiştik. Spotify’da kaliteleri ayarlarken Wi-Fi ile çalarken ve Mobil ile çalarken şeklinde iki kategori bulunuyor. Bu önemli olan detay, Mobil ile çalarken seçeneğinde kaliteyi nasıl belirlediğiniz. Eğer internet paketiniz için sorun olmayacaksa, mobil internetinizi kullandığınızda Yüksek veya Çok yüksek seçeneklerini işaretleyebilirsiniz. Zaten yukarıdaki tabloda, her bir kalitede ne kadar veri tüketiminin gerçekleştiğini biliyorsunuz. Sizin için hangisinin makul olduğunu düşünüyorsanız, kaliteyi ona göre belirleyebilirsiniz.

Spotifyda-İnternetten-Nasil-Tasarruf-Edilir

Spotify’da indirdiğiniz şarkıları hangi internet ağını kullandığınızda hangi kalite ile indirdiğiniz de önemlidir. Örneğin Spotify’da Ses Kalitesi sekmesinin en altında ‘İndir‘ ve onun altında kalite seçeneklerini göreceksiniz. Eğer İndir’i Çok yüksek seçeneğiyle kullanırsanız ve Hücresel Şebeke Kullanarak İndir‘i de onaylarsanız, mobil internetinize bir yük bindirmiş olacaksınız. Bu yükün karşılığını yukarıdaki tabloya bakarak tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Spotify’ın Rakibi Olan Uygulamalar Ne Kadar İnternet Yer?

Spotify’ın rakiplerinden bahsetmek gerekirse, örneğin Deezer, saatte yaklaşık 144 MB veri kullanarak maksimum 320 kbps ses bit hızı sunar. Gelişen ses kalitesi için 1,411 kbps bit hızına sahip bir Hi-Fi planına sahip olmasına rağmen Tidal da öyle. Biraz daha fazla veri kullanan Tidal, saatte yaklaşık 635 MB veri kullanır. Tidal’ı yüksek ses kalitesine geçirmek istediğinizde 9,216 kbps hızında yayın yapar. Öte yandan Apple Music ve YouTube Music, saatte yaklaşık 115 MB veriye dönüşen maksimum 256 kbps bit hızına sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify’da ‘çok yüksek’ ses ayarını neden kullanamıyorum?

Çok yüksek ayarı, Spotify Premium abonelerine özel bir ses ayarıdır. Eğer Spotifty’ın ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, bu özellikten faydalanamazsınız.

Spotify’daki ses ayarları arasındaki farkı anlayabilir miyim?

Bu, kulağınızın ses kalitesini ne kadar algıladığına göre değişkenlik gösterecektir. Bununla birlikte Düşük ve Çok yüksek ayarları arasındaki farkı rahatlıkla anlayabileceğinizi düşünüyoruz.