Spotify Ödeme Yöntemi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Spotify, dünya genelinde en çok ücretsiz ve premium kullanıcı sayısına sahip şarkı ve podcast yayınlarının paylaşıldığı akış platformlarının başında gelmektedir. Eğer Spotify Premium abonesiyseniz, reklamsız yayın izleme, sınırsız şarkı geçişi gibi özelliklerden faydalanabiliyorsunuz. Tabii bu abonelik için aylık belirli bir ücret ödemek durumundasınız. Bunun için de Spotify’ın belirlediği ödeme yöntemlerinden bir tanesini seçmeniz gerekiyor.

Spotify Ödeme Yöntemleri Nedir?

Spotify Premium abonesiyseniz, ödemenizi birçok farklı yöntemle yapabilirsiniz. Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte Spotify ödeme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Kredi/banka kartı
 • Ön ödemeli kartlar
 • PayPal
 • Hediye kartları
 • Cep telefonu faturanla öde
 • Kullandıkça öde

Bu ödeme koşullarından hangisini kullanabileceğinizi öğrenmek için şuradaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Bunların hepsini teker teker açacak olursak:

Kredi/banka kartı

Tüm büyük kredi ve banka kartları Spotify tarafından kabul edilmektedir. Aylık bir plan satın almak istediğinizde, kartlarınızda otomatik yenileme özelliğinin bulunması gerektiğini unutmayın. Bununla birlikte tek seferlik bir ödeme planı için farklı bir kart kullanabilirsiniz.

Ön ödemeli kartlar

Reşit olmayan ve banka tarafından verilmiş bir kredi veya banka kartına sahip olmayan kullanıcılar, Spotify premium ödemesi için tanınmış finans kuruluşlarından ön ödemeli bir kart kullanabilirler. Karta para yükledikten sonra Spotify’da ödeme için kullanmanız yeterli olacak.

PayPal

PayPal Türkiye sınırları içerisinde kullanılamıyor olsa da dünya genelinde çoğu kullanıcı, en kolay yol olduğu için PayPal’i kullanır. PayPal hesabınızı bir ödeme yöntemi olarak kullanmak için PayPal hesabınızla ilişkili e-posta hesabınızı ve şifrenizi paylaşmanız gerekecek.

Hediye kartları

Spotify, Apple, Amazon, Google gibi şirketlerin hediye kartlarını ödeme olarak kullanmanıza izin verir. Spotify Premium’dan yararlanabilmeniz için Spotify web sitesinde bulunan hesabınıza kart bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bakiyeniz bittikten sonra Spotify’a devam etmek için kart bilgilerini güncellemeniz gerekecek.

Cep telefonu faturanla öde

Dilerseniz cep telefonu faturası olarak da Spotify premium için ödeme yapabilirsiniz. Bunun için cep numaranızı doğrulamanız gerekiyor. Bunu ödeme yöntemi menüsündeki Mobil ile Öde bölümünde göreceksiniz.

Kullandıkça öde

Kullandıkça öde, Razer Gold aracılığıyla 1, 3 veya 6 aylık Premium için ödeme yapabilmenizi sağlayan bir yöntemdir. Bu ödemelerin işlenmesi birkaç saat sürebiliyor. Bu sürenin bitiminin ardından Premium’u hala görmüyorsanız, Spotify hesabınızıdan çıkış yapıp tekrar girmeyi deneyebilirsiniz.

Spotify Ödeme Yöntemi Değiştirme Adımları

Şimdi de Spotify’da ödeme yöntemi nasıl değiştirilir, buna bir bakacağız. Öncesinde yeni ödeme yönteminizin size uygun olup olmadığında ve düzenli şekilde ödeme yapabileceğinizden emin olmalısınız.

Spotify’da ödeme yöntemini değiştirmek için sırasıyla şu adımları takip edin:

 • Telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan Spotify web sitesini açın.
 • Spotify hesap bilgilerinizle Giriş yapın.
 • Şimdi Profil menüsüne tıklayıp ardından Hesap sekmesini seçin.
 • Ekrandaki ödeme planınızın bulunduğu bölüme gidin.
 • Ödeme bölümünde Güncelle seçeneğini seçin.
 • Mevcut ödeme yöntemleri arasından tercih ettiğiniz yöntemi seçin.
 • Seçtiğiniz ödeme yöntemi için gerekli olan bilgileri (kredi kartı no, güvenlik no gibi) girin.
 • Onayla‘ya tıklayın.

Ödeme yöntemini değiştirdikten sonra yeni ödeme yöntemini bir sonraki faturalandırmadan itibaren görebileceksiniz.

Spotify Premium Fiyatları

Spotify Premium için farklı abonelikler ve ödeme koşulları bulunuyor. Güncel olarak Spotify fiyatları şu şekilde:

Bu fiyatlar ara sıra güncelleniyor olsa da Spotify, çoğu popüler uygulamaya göre fiyatlarını çok daha makul düzeyde tutacak şekilde zam uyguluyor. Spotify’da çevrimdışı olacak şekilde şarkı dinleme yollarından bahsettiğimiz makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Spotify Ödeme Yöntemi Hakkında Sorunlar ve Çözümleri

Spotify’da ödemenin gerçekleşmemesi, ödeme yönteminin kabul edilmemesi, ödemenin reddedilmesi veya abonelik yenileme hatası gibi çeşitli sorunlar olabilir. İşte bu sorunları çözmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

 • Ödeme bilgilerinizi kontrol edin: Kredi kartı gibi girdiğiniz ödeme bilgilerinin doğru ve güncel olduğundan emin olun.
 • Ödeme yönteminizi kontrol edin: Ödeme yönteminiz reddedilir veya kabul edilmezse farklı bir ödeme yöntemi kullanmayı deneyin. Spotify, kredi/banka kartları, PayPal ve hediye kartları dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemlerini kabul eder. Yaşadığınız yerde kullanılabilen ödeme yöntemlerini kontrol edin.
 • Ödeme limitlerini kontrol edin: Ön ödemeli kartlar veya hediye kartları gibi bazı ödeme yöntemlerinin ödeme limitleri vardır. Ödeme limitine ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin ve öyleyse farklı bir ödeme yöntemi kullanmayı deneyin.
 • Hesap sorunlarını kontrol edin: Bazen, Spotify hesabınızla ilgili sorunlar ödeme sorunlarına neden olabilir. Aboneliğinizin aktif olup olmadığını kontrol edin ve hesabınızın ödeme yapılmaması nedeniyle iptal edilmediğinden veya askıya alınmadığından emin olun.
 • Banka hesabınızı kontrol edin: Ödemeniz reddedildiyse, hesabınızla ilgili herhangi bir sorun veya yetersiz bakiye olmadığından emin olmak için banka hesabınızı kontrol edin.
 • Spotify desteğiyle iletişime geçin: Yukarıdaki adımları denediyseniz ve hâlâ ödeme sorunları yaşıyorsanız yardım için Spotify desteğiyle iletişime geçin. Kendilerine Spotify web sitesi veya mobil uygulamasındaki “Bize Ulaşın” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify aboneliğimi iptal edersem para iadesi alabilir miyim?

Kaydolduktan sonraki 14 gün içinde veya yenileme işleminden sonraki 14 gün içinde Spotify aboneliğinizi iptal ederseniz, geri ödemenizi alabilirsiniz. Bu süreden sonra iptal ederseniz, geri ödemenizi alamazsınız.

Spotify hesabımı başka birisiyle paylaşabilir miyim?

Evet, Spotify Aile planı ile Spotify hesabınızı en fazla beş kişiyle veya Spotify Duo planını kullanarak bir kişiyle paylaşabilirsiniz.

Spotify aboneliğimi nasıl iptal edebilirim?

Spotify aboneliğinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair hazırladığımız makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.