Spotify Sanatçı Hesabı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir sanatçıysanız, Spotify’da kesinlikle bir hesabınızın olması gerekiyor. Geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, Spotify hesabınızın olması büyük avantajınıza olacaktır. Bir hesaba sahip olduğunuzda, istatistiksel bilgilere dayanarak bir strateji oluşturabilirsiniz. Başarının anahtarlarından birisi de bu geri bildirimlerdir.

Aşağıda Spotify sanatçı hesabı nasıl açılır, Spotify’a müzik yükleme nasıl yapılır bunları öğreneceksiniz.

Spotify Sanatçı Hesabı Nasıl Açılır?

Spotify’da sanatçı hesabı açmanız için öncelikle şuradaki bağlantıya tıklamalısınız. Ardından sağ üstteki ‘Erişim elde et’ yazılı kısma tıklamalısınız. Burada karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak.

Burada seçiminizi yapmadan önce aşağıdaki Spotify müzik yükleme konusuna göz atmanızı tavsiye ederiz. İşleminizin sağlıklı ilerlemesi için aşağıdaki bilgilerin önemli olduğunu belirtelim.

Hesabınızla giriş yaptıktan sonra sanatçı profilini yönetmek için ilişkilendirebileceğiniz bir hesap oluşturun. Ardından “Evet, talep et” ve “Evet, devam et” yazılı kısımların üzerine tıklayın. Spotify, size takip etmeniz gereken bazı adımlar sunacak. Basit ve sezgisel olan bu süreçte kimliğinizi doğrulamak için profilinizi web sitenize, Twitter veya Instagram hesabınıza bağlamanız gerekecektir.

Spotify ekibi, yaptığınız isteğin inceledikten sonra en geç 3 iş günü içinde size geri dönecektir. E-posta bildirimini aldıktan sonra, Sanatçı için Spotify sayfasına geri dönüp “Giriş yap”a tıklayın. Kimliğiniz doğrulandıktan sonra da profilinizi yönetmeye başlamak için “Kontrol Paneliniz”e gidin.

Spotify’a Müzik Yükleme Nasıl Yapılır?

Spotify, sanatçıların şarkılarını platforma doğrudan yüklemesine izin vermiyor. Aslında kullanıcılar, 2018 yılı sonunda aracılar olmadan da bu işlemi yapabiliyorlardı. Fakat Temmuz 2019’dan itibaren bu özellik iptal edildi. Bu nedenle Spotify’ın bir parçası olmasını istiyorsanız, bir dijital müzik distribütörü ile anlaşmanız gerekiyor. Veya müziğinizi yüklemekten sorumlu olacak bir plak şirketi ile anlaşmalısınız.

Dijital dağıtıcılar, müziğinizi onlarca sanal mağazada ve akış platformunda barındırmanıza olanak sağlar. Bu dağıtıcılar yalnızca Spotify’da değil, YouTube, Amazon Music, Apple Music, Tidal, Shazam, Deezer, SoundCloud, Pandora, TikTok gibi pek çok yerde şarkılarınızı paylaşırlar. Yapmanız gereken tek şey, dijital dağıtıcılardan bir tanesiyle anlaşmanız. Ardından şarkınızı veya albümünüzü WAV veya FLAC gibi yüksek kalitede bir formatla birlikte kapak sayfası da ekleyecek şekilde yüklemelisiniz. Sanatçı adı, albüm adı, etiket gibi diğer verileri doldurup şarkının/albümün çıkış tarihini de belirlemeniz gerekiyor.

Spotify, Şarkı Başına Ne Kadar Para Ödüyor?

Spotify, dinleyicilere birçok avantaj sağlasa da söz konusu sanatçılara ödeme yapmak olduğunda işler biraz değişiyor. Bunun yanında sanatçıların akış başına ne kadar kazanmayı beklemeleri gerektiği konusunda da pek şeffaf değiller.

Spotify’da şarkı başına ne kadar ödeme yaptığını belirleyen birçok faktör var. Örneğin dinleyicilerinizin nerede yaşadığı, Spotify premium hesabına sahip olup olmadıkları, ne tür bir dağıtım sözleşmeniz olduğu gibi bilgiler, bu anlamda önemli kriterlerdir.

BusinessInsider’ın açıklamasına göre Spotify, sanatçılara dinleme başına yaklaşık 0,0033 ABD Doları gibi oldukça düşük bir ödeme yapıyor. Yani Spotify’dan bir dolar kazanmak için yaklaşık şarkınızın 250 kez dinlenmesi gerekiyor.

Aslında Spotify’ın ödeme oranları hep böyle değildi, zamanla değişime uğradı. 2014 yılında ortalama 0,00521 dolar ödeme yapan Spotify, aradan iki yıl geçtikten sonra ortalamayı 0,00437 dolara kadar düşürdü. 2017 yılından itibaren ödeme oranı ise yaklaşık 0,00397 dolara düşürülmüş.

Spotify’da Dinleme Başına Kazanç Nasıl Arttırılır?

Çoğu popüler sanatçı, müziklerini daha fazla yayınlıyor. Bu da daha fazla kazanç sağladıkları anlamına geliyor. Yani sanatçıların daha fazla para kazanmaları için şarkılarının daha fazla dinlenmesine ihtiyaçları var. Bu da şunu gösteriyor; kitlenizi arttırmalısınız. Bunun da yolu, sıklıkla müzik yayınlamaktan geçiyor. Düzensiz bir yayın programınız varsa dinleyiciniz de bir süre sabit kalacak veya zamanla azalcaktır.

Ancak diğer faktörler de bir müzisyenin ne kadar kazanacağını etkileyebilir. Şarkıları premium hesaptan dinleyenler, ücretsiz dinleyenlere nazaran sanatçılara daha fazla para kazandırırlar. iGroove’a göre ABD’deki dinleyiciler yayın başına 0,0035 dolar öderken, İtalyan dinleyiciler 0,0019 dolar ödüyorlar. Yani dinleyicilerin coğrafyası, sanatçıların kazançlarına doğrudan etki ediyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?