Spotify Şarkı Sözü Paylaşma Nasıl Yapılır?

Spotify’da dinlediğimiz bazı şarkıların sözleri o kadar güzeldir ki, Instagram gibi mecralarda paylaşmak isteriz. Spotify ve Apple Music, şarkı sözlerini Instagram’da paylaşabilmenize olanak tanıyan bir özelliğe sahip. Şimdi bu özellikten faydalanarak Spotify’daki şarkı sözlerini Instagram’da nasıl paylaşabilirsiniz, bundan bahsedeceğiz.

Spotify Şarkı Sözü Nedir?

Spotify şarkı sözü, kullanıcıların dinledikleri şarkıların sözlerini gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlayan bir Spotify özelliğidir. Kullanıcılar, Spotify’da bir şarkıyı dinlerken oynatıcı arayüzünün alt kısmında görünen “Şarkı Sözleri” simgesine tıklayarak şarkının sözlerine ulaşabilirler.

Sözler, şarkıyla senkronize olarak görüntülenir ve kullanıcılar şarkı çalarken cümleleri takip edebilirler. Spotify şarkı sözleri, kullanıcıların o anda dinlemiyor olsalar bile diğer şarkıların sözlerini aramasına ve sözlerine göz atmasına da olanak tanır.

Spotify şarkı sözleri birçok ülkede mevcuttur ve uygulamanın hem masaüstü hem de mobil sürümlerinde desteklenir. En sevdiğiniz şarkılara eşlik etmek, yeni parçaların sözlerini öğrenmek veya en sevdiğiniz sanatçıların sözlerini çalışmak istediğinizde kullanışlı bir araçtır.

Spotify Şarkı Sözü Paylaşma | Instagram Hikaye

Spotify’da çalan bir şarkıya ait sözleri Instagram hikayelerde paylaşmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Spotify uygulamasını açıp şarkının sözlerini görüntülemek için ekranı aşağı kaydırın.
 • Şarkı sözü sayfasının sağ alt köşesinde bir ‘Paylaş‘ seçeneği göreceksiniz, bunun üzerine dokunun.
 • Şimdi sözlerini paylaşmak istediğiniz sözlerin üzerine dokunun.
 • Bunu yaparken satır sayısına göre bir sınırlamanın olduğunu belirtelim. Seçiminizi yaptıktan sonra Paylaş seçeneğine dokunun.
 • Paylaş’a dokunduğunuzda karşınıza özel bir paylaşım sayfası çıkacak. Buradan paylaşmak istediğiniz uygulamayı seçebilir, dilerseni rengini değiştirebilirsiniz.
 • Şarkı sözlerini Instagram’da paylaşmak için ‘Instagram Hikayeleri’ seçeneğinin üzerine dokunun.
 • Bunu yaptığınızda Spotify sizi Instagram’a yönlendirecek, ardından ‘Hikayeniz’e dokunduğunuzda sözleri hikayenize ekleyebileceksiniz.

Apple Music ile Şarkı Sözü Paylaşma

Tıpkı Spotify gibi Apple Music ile de şarkı sözlerini paylaşabilirsiniz. Bunun için şu adımları uygulamalısınız:

 • Apple Music uygulamasını başlatıp alt kısımda yer alan Şarkı Sözleri seçeneğine gidin.
 • Buradayken şarkı sözü paylaşım kullanıcı arayüzüne erişmek için herhangi bir satıra uzunca basılı tutun.
 • Başka bir seçenek olarak şarkı sözünü paylaşabileceğiniz kısmı açmak için ‘Şarkı Sözlerini Paylaş…’ seçeneğine dokunabilirsiniz.
 • Şimdi paylaşmak istediğiniz satırlar hangileriyse onları seçebilirsiniz.
 • Apple Music’te en fazla 150 karaktere kadar şarkı sözü paylaşabiliyorsunuz. Hikayeyi paylaşmak için ‘Instagram Hikayeleri‘ seçeneğine dokunabilirsiniz. Bir iPhone kullanıyorsanız, buradan iMessage şarkı sözlerini de paylaşabilirsiniz.
 • Apple Music ile hikayeyi oluşturduktan sonra Instagram’a yönlendirileceksiniz.
 • Şarkı sözlerini Instagram’da paylaşmak için ‘Hikayeniz‘ yazılı seçeneğe dokunun.

Spotify ve Apple Music’te şarkı sözü paylaşma adımları bunlardı. Fakat bazen Spotify’da şarkı sözleri gözükmüyor olabilir. Bunun çözümü için uygulayabileceğiniz bazı yöntemlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Spotify Şarkı Sözü Ekleme Nasıl Yapılır?

Şarkı sözlerinizi Spotify’a ekleyebilmenin en iyi yolu Musixmatch ve Genius’u kullanmaktır.

Unutmamanız gereken ilk şey, aşağıdaki adımları uygulasanız dahi popüler bir sanatçı olmadığınız veya parçanız önemli ölçüde ilgi görmediği müddetçe şarkı sözlerinizin Spotify’da görünme olasılığının düşük olmasıdır. Ancak yine de aşağıdaki adımları uyguladığınız takdirde, zamanı geldiğinde hazırlıklı olmuş olursunuz.

İngilizce konuşulan dünyanın çoğu bölgesinde şarkı sözlerinizin Spotify’da kullanıcılara gösterilmesinin tek yolu Genius’tur. Ancak bu durum Spotify’ın şarkı sözü lisanslama anlaşmalarına bağlı olarak gelecekte değişebilir, bu nedenle Musixmatch’i bu nedenle tamamen göz ardı etmeyin.

Bunun yanı sıra Musixmatch’in müzik dağıtım şirketleriyle daha iyi entegre olması, Instagram’a şarkı sözü eklemenize izin vermesi, müzik arama işlevlerini geliştirmek için Amazon Music ve Amazon Echo ile bağlantı kurması, Google tarafından şarkı sözü aramasında kullanılması ve Spotify tarafından diğer ülkelerdeki kullanıcılara gerçek zamanlı şarkı sözleri sağlamak için kullanılması gibi çeşitli avantajları vardır.

Bu nedenlerden ötürü şarkı sözlerinizin tamamını kesinlikle bu iki hizmete de eklemelisiniz.

Şarkı sözlerinizi ekleyebilmeniz için parçanızın Spotify for Artists profilinize yüklenmiş olmanız gerektiğini unutmayın.

Genius ile Spotify Şarkı Sözü Ekleme

Her şeyden önce, Spotify ve Genius arasındaki şarkı sözü entegrasyonunun kendi bünyelerindeki ekipler tarafından gerçekleştirildiğini bilmeniz gerekiyor. Bu da şarkı sözlerinizi Genius’a yükleseniz bile Spotify’da görünmeyebileceği anlamına gelmektedir. Zira önemli olan kısım, parçanızla “önemli ölçüde ilgi çekmeniz” gerektiğidir.

Genius Şarkı Sözlerinizin buna uygun olması için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Genius’ta bir hesap oluşturun
 • Hesabınızı doğrulayın.
 • Şarkı sözlerinizin tamamını yükleyin ve ek açıklamalar ekleyin.
 • Şarkınızın popüler olmasını sağlayın.

Musixmatch ile Spotify Şarkı Sözü Ekleme

Şarkı sözlerinizi Musixmatch ile eklemek ve senkronize etmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Doğrulanmış bir sanatçı profili edinmek için bir form doldurun.
 • Şarkı sözlerinizi Musixmatch’e ekleyin
 • Mobil uygulamayı indirin, giriş yapın ve Spotify’a bağlayın
 • Senkronize etmek istediğiniz şarkıyı arayın
 • “Oynat”a (Play) ve ardından “Şarkı sözlerini senkronize et”e (sync lyrics) tıklayın
 • Müzikle eş zamanlı olarak şarkı sözlerini aşağı kaydırın.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify’da şarkı sözlerini düzenleyebilir miyim?

Hayır, şu anda Spotify’daki şarkı sözlerini düzenleyemez veya sözlerine katkıda bulunamazsıınz. Sözler müzik yayıncılarından alınırlar. Sözlerdeki düzeltmeler veya güncellemeler de onlar tarafından yapılmalıdır.

Spotify şarkı sözleri mobil cihazlarda çalışır mı?

Evet. Spotify şarkı sözleri, uygulamanın hem masaüstü hem de mobil sürümlerinde mevcuttur. Mobil cihazlarda şarkı sözlerine “Şarkı Sözleri” simgesine dokunarak ayrı bir ekrandan erişebilirsiniz.

Şarkı sözleri gerçek zamanlı olarak güncelleniyor mu?

Evet, Spotify şarkı sözleri gerçek zamanlı olarak güncellenir. Bu da sözlerin dinlediğiniz şarkıyla senkronize oldukları anlamına gelmektedir.

Spotify’daki tüm şarkıların sözlerini görebilir miyim?

Spotify şarkı sözleri, Spotify’daki tüm şarkılar için mevcut değildir. Şarkı sözlerinin kullanılabilirliği, Spotify ile müzik yayıncısı arasındaki lisans sözleşmesine bağlıdır. Ancak platformdaki popüler şarkıların çoğunun sözleri bulunmaktadır.