Spotify Şarkı Sözleri Gözükmüyor, Nasıl Düzeltilir?

Spotify’da bir şarkı hoşumuza gittiğinde ilk içgüdümüz, şarkının sözlerine bakarak şarkı hakkında daha fazla bilgi edinmek oluyor. Fakat bazı zamanlarda kullanıcılar, Spotify şarkı sözleri yok şeklinde bir hata ile karşılaşabiliyorlar. Üstelik bu sorunun ne olduğu konusunda fikir sahibi olmayan kişi sayısı da bir hayli fazla. Dolayısıyla aylık belirli bir ücret karşılığı aldığınız bu hizmetin aksaklık göstermesi, biraz can sıkıcı olabiliyor.

Bu makale, Spotify’da şarkı sözlerinin gözükmediği zamanlarda yapabileceğiniz bazı şeyleri içeriyor. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yaşadığınız bu sorunu çözmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Spotify Şarkı Sözleri Nasıl Çalışır?

Spotify’daki şarkı sözleri hakkında bilmeniz gereken ilk şey, şarkı sözlerinin Spotify tarafından üretilmediğidir. Bunlar Lyrics Display, Synchronized Lyrics ve şarkı sözü araçları konusunda uzmanlaşmış olan MusixMatch adlı müzik şirketi tarafından sağlanır.

Spotify’ın mobil ve masaüstü uygulamalarında otomatik kayan şarkı sözleri özelliği bulunuyor. Otomatik kaydırma özelliği, şarkıyla birlikte her şarkı sözü satırını zamanında vurgulayarak, kullanıcıların takip etmesini ve şarkıya eşlik etmesini kolaylaştırıyor.

Spotify’daki birçok şarkıda (genellikle trend olan, popüler şarkılar) bu özellik zaten mevcut. Ancak bazılarında olmayabiliyor. Bu gibi durumlar, genellikle şarkının henüz MusixMatch’in veritabanına eklenmemiş olmamasından kaynaklanıyor.

MusixMatch’in şu anda koleksiyonunda yaklaşık 7 milyon şarkı sözü bulunuyor. Bu da Spotify’ın müzik kitaplığını oluşturan 82 milyonun küçük bir yüzdesine denk geliyor. Bu nedenle, tüm şarkılara şarkı sözünün eklenmesi elbette biraz zaman alacak.

Farklı Cihazlarda Spotify Şarkı Sözleri Nasıl Bulunur?

Spotify şarkı sözleri, Spotify’ın mobil, masaüstü ve akıllı TV uygulamalarında mevcuttur. Ancak her platformda özelliğe erişim biraz farklıdır. Aşağıda farklı cihazlarda Spotify şarkı sözlerini nasıl bulacağınıza dair hızlı bir rehber göreceksiniz.

Android ve iPhone’da Spotify Şarkı Sözleri Nasıl Bulunur?

Android ve iOS akıllı telefonlarda şarkı sözlerine aynı şekilde erişilebilir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • Spotify uygulamanızı açın.
 • Ana Sayfanızdan veya çalma listelerinizden bir şarkı seçin ve çalmak için dokunun.
 • Ekranın altındaki ‘Şimdi Çalıyor‘ çubuğuna dokunun.
 • Otomatik kayan şarkı sözleri için alttaki ‘Şarkı Sözleri‘ çubuğuna dokunun.
 • Sözleri tam ekran modunda görmek için sağ üst köşede bulunan genişletme simgesine dokunun.

PC’de Spotify Şarkı Sözleri Nasıl Bulunur?

Masaüstü uygulamasındaki şarkı sözleri hemen görünür değildir, bu yüzden bazı insanlar bu özelliği tamamen gözden kaçırabilir. Bu özelliği görebilmek için aşağıdaki talimatları izlemelisiniz:

 • PC’nizde Spotify web oynatıcısını veya masaüstü uygulamasını açın. Kütüphanenizden bir şarkı seçin, fare işaretçinizle üzerine gelin ve çalma simgesine tıklayın.
 • Alt ekran çubuğundaki küçük mikrofon simgesine tıklayın. Bu, Spotify Masaüstü uygulamasındaki şarkı sözleri özelliğini açacaktır.

Spotify TV Uygulamasında Spotify Şarkı Sözleri Nasıl Bulunur?

Şarkı sözleri, Spotify TV uygulamasında da bulunabilir. Evde yapacağınız karaoke partileri için harika bir seçeneğe dönüşecek Spotify şarkı sözlerini bulmak için şu adımları izleyin:

 • SpotifyTV uygulamasını başlatın. TV uzaktan kumandası kullanarak çalma listelerinizden birinden çalmak için bir şarkı seçin.
 • Sağ alt köşede ‘Şarkı Sözlerini Göster‘ seçeneğini seçin.

Spotify Şarkı Sözleri Neden Görünmüyor?

Podcast veya sesli şarkı dinlemek zihnimize çok fazla rahatlama ve pozitiflik getirir. Genellikle şarkı sözleri ve arka plan müziği aracılığıyla aktardığı duygular nedeniyle bir şarkıya bağlı hissettiğimiz zamanlar vardır.

Bu şarkılar, Spotify’ın mevcut en uygun müzik çalar olarak göründüğü parça boyunca şarkı söyleme dürtüsü yaratır. Ancak bazen Spotify’ın şarkı sözlerini ekranda göstermediği zamanlar olabiliyor. Sorunu gidermek için çözümlerden bahsedeceğiz ancak öncesinde bu sorunun sebebini görelim.

🔺Spotify’ın şarkı sözlerini alamamasının bariz nedenlerinden biri, şirketten temin edilememesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle müzik stüdyoları, dinleyiciler arasındaki merakı artırmak için bir pazarlama taktiği olarak şarkı sözlerini yayınlamamayı tercih ediyor.

🔺Spotify şarkı sözlerini yazmak için üçüncü taraflara bağlıdır. Bu nedenle uygulama şarkı sözlerini görüntülemiyorsa, bunun nedeni muhtemelen henüz yüklenmemiş olmalarıdır.

🔺Bazı şarkılar ya çok popüler olmadıkları ve nadiren dinlendikleri için veya yeni yayınlanmış ve yazılmak için sırada oldukları için şarkı sözlerini göstermeyebilir.

🔺İnternet bağlantınızı da kontrol etmelisiniz çünkü şarkılar uygulamaya önceden indirilmiş olsa bile, şarkı sözleri gerçek zamanlı olarak alınır. Bu nedenle şarkı sözleri uygun bir internet bağlantısı olmadan Spotify uygulamasında görünmeyecektir.

🔺Uygulama ayarlarından şarkı sözü özelliğinin devre dışı bırakılmış olma ihtimali çok düşüktür. Bu kendi kendine gerçekleşemez ve varsayılan olarak açıktır ancak yine de ayarları doğrulayabilirsiniz.

Uygulamanın şarkı sözlerini görüntülememesinin başka birçok yaygın olmayan nedeni olabilir. Sorunu gidermek için mevcut çözümlere göz atabilirsiniz.

Spotify Şarkı Sözleri Gözükmüyor Sorunu İçin Çözüm Yolları

Spotify Hesabınızdan İki Kez Çıkış Yapın

Spotify hesabınızdan iki çıkış yapıp tekrar giriş yapmak, uygulamanın cihazınızla düzgün bir şekilde senkronize olmasını sağlayacaktır. Birçok kullanıcı, Spotify şarkı sözlerinin çalışmaması sorunun bu şekilde düzeldiğini söylüyor. Spotify hesaplarınızdan farklı cihazlarda nasıl çıkış yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Android ve iPhone’da Spotify’dan çıkış yapma:

 • Spotify uygulamasını açın ve ekranın sağ üst köşesindeki dişli simgesine dokunun.
 • En alta gidin ve ‘Oturumu Kapat‘a dokunun.

Bilgisayarda Spotify’dan çıkış yapma:

 • Web oynatıcısında veya masaüstü uygulamasında, sağ üst köşedeki Profil simgesine tıklayıp ardından ‘Çıkış Yap‘ı seçin. Windows ve macOS bilgisayarlarda bu sıralamayı takip edebilirsiniz.

Spotify TV Uygulamasında Spotify’dan çıkış yapma:

Spotify’dan akıllı TV’le gibi uzaktan bir cihazdan çıkış yapmak biraz daha karmaşıktır. Bunun için ‘Her yerden oturumu kapat‘ seçeneğini kullanmak en iyi çözüm olacaktır. Bunu yapabilmek için:

 • Web tarayıcınızda ‘Hesap Genel Bakış‘ sayfasına giriş yapın.
 • Sayfanın en altına kaydırın ve ‘Her yerden oturumu kapat‘ı seçin.

Spotify’ın Önbelleğini Temizleyin

Spotify’ın ara sıra garip hatalar göstermesinin nedenlerinden biri, bazen aylar boyunca güncellemeler gelmesi ve uygulamanın kullanımıyla biriken önbellek depolamasıdır. Bunu temizlemek için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Spotify uygulamasını açın.
 • Ayarlar‘ dişli simgesine dokunun (sağ üst köşe)
 • Ayarlar bölümünü bulmak için ekranı aşağı doğru kaydırın.
 • Şimdi ‘Önbelleği temizle‘ seçeneğine dokunun.

Eğer masaüstü uygulamasını kullanıyorsanız, ‘Ayarlar‘ menüsüne erişmek için sağ üst köşedeki kullanıcı adınız ve profil resminizle birlikte bulunan kısmı kullanmanız gerekecek. Oraya vardığınızda ‘Depolama‘ bölümünü görene kadar ekranı kaydırın ve ‘Önbelleği temizle‘ seçeneğine tıklayın. Bu işlem, uygulama deneyiminizi hızlandıran tüm geçici dosyaları silmesinin yanında şarkı sözlerinin görünmesini sağlayabilir.

Spotify Uygulamasını Kaldırıp Yeniden Yükleyin

Spotify hesabından çıkış yapmak şarkı sözü özelliğinin geri yüklenmesine yardımcı olmadıysa, uygulamayı tamamen kaldırıp yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemek de çoğu sorunun en kolay çözüm yollarından biridir. Ancak bu da işe yaramazsa, uygulamanın verilerini ve önbellek dosyalarını temizlemeyi gerektiren daha kapsamlı bir yeniden yükleme yoluna gidebilirsiniz.

Çok Şarkılı Listeleri Kaldırın

Binlerce şarkı içeren çok sayıda büyük çalma listesine sahip olmanın hem mobil hem de masaüstü uygulamalarında gecikme ve donma gibi sorunlara yol açtığı biliniyor. Bu da Spotify’da bazı özelliklerin (şarkı sözleri gibi) çalışma mekaniğini etkileyebiliyor.

Bazı kullanıcılar, fazla sayıda şarkıya sahip çalma listelerini silmenin aslında şarkı sözü özelliğinin yeniden ortaya çıkmasını sağladığını iletmiş durumda. Bu sebeple söz konusu yöntem de dikkate alınması gereken seçeneklerden birisidiri.

Müşteri Hizmetleriyle İletişime Geçin

Yukarıda belirtilen düzeltmeleri yaptıktan sonra hala şarkı sözü özelliğini göremiyorsanız, son çare olarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz. Belirli hesaplar, özellikle Aile planı hesapları, yalnızca bir Spotify müşteri hizmetleri temsilcisi tarafından yapılabilecek ek hesap değişiklikleri gerektirebilir. Bunu yapmak için Spotify’ın iletişim sayfasına gidebilirsiniz.

Spotify’ın Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Spotify (veya bir kısmı) çalışmıyorsa, bırakın şarkı sözlerini, şarkılara bile ulaşamazsınız. Sunucu sorunları yaşanıyor olabilir veya ekip, hizmeti kesintiye uğratan bakım veya hizmet güncellemeleri yapıyor olabilir. Eğer sorun Spotify tarafındaysa, beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Ancak DownDetector‘ı kontrol ederek sorunun Spotify tarafında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Spotify Şarkı Sözleri İçin Alternatif Yöntemler

Eğer Spotify’daki şarkı sözleri deneyimini beğenmiyorsanız veya ne yaptıysanız şarkı sözlerini göremiyorsanız, kullanabileceğiniz devasa şarkı sözleri koleksiyonuna sahip üçüncü taraf web siteleri bulunmaktadır. Bu web siteleri sadece şarkıların sözlerini değil, aynı zamanda haberler ve şarkı listeleri gibi diğer müzik bilgilerini de içermektedir.

AZLyrics ve lyrics.com, bu anlamda en iyi iki alternatiftir. Bu web sitelerine giderek favori şarkınızın şarkı sözlerini arayabilirsiniz.