Telefon Konuşma Süresi Ayarlama Nasıl Yapılır?

Bazen telefonda konuştuğumuz süre, görüşme tamamlandıktan sonra tahmin ettiğinizden çok daha fazla sürebilir. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa, telefon konuşma süresini ayarlayarak söz konusu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz. Aşağıda hem Android telefonlarda hem de iPhone’da telefon konuşma süresi ayarlama nasıl yapılır, bunu öğreneceksiniz.

Telefon Konuşma Süresi Ayarlama Yöntemleri

Telefon Konuşma Süresi Ayarlama | Android

Android telefonlarda konuşma süresini ayarlamak için hem telefonun yerleşik özelliklerinden hem de üçüncü taraf uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Şimdi bu yöntemlerin neler olduğuna bir bakalım.

Üçüncü taraf bir uygulama kullanın: Google Play Store’da, telefon görüşme sürenizi sınırlamanıza yardımcı olabilecek bazı uygulamalar bulunuyor. Bazı popüler uygulamalar arasında Call Timer ve Call Control bulunmaktadır. Bu uygulamalar genellikle maksimum bir arama süresi belirlemenizi sağlar ve bu sınıra yaklaştığınızda sizi bilgilendirir.

Telefonunuzun yerleşik özelliklerini kullanın: Birçok Android telefonda görüşme sürenizi ayarlamanıza yardımcı olacak bir düzenleme seçeneği bulunur. Örneğin aramaları belirli bir süre sonra sesli mesaja göndermek için arama yönlendirmeyi ayarlayabilir veya bir görüşme yaptığınızda sizi titreşim veya bip sesiyle uyaran “Arama Sonlandırma Hatırlatıcısı” özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey konuşmak istediğiniz süreyi belirlemek.

Bir zamanlayıcı kullanın: Telefonunuzda bir uygulama kullanmak veya herhangi bir ayarı etkinleştirmek istemiyorsanız, arama sürenizi takip etmek için bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Zamanlayıcıyı aramanın başında başlatın ve görüşmeyi bitirmeye hazır olduğunuzda durdurun.

Kişisel bir hedef belirleyin: Son olarak telefon görüşme sürenizi sınırlamak için kendinize kişisel bir hedef belirleyebilirsiniz. Her gün veya her hafta telefonda geçirmek istediğiniz maksimum süreye karar verin ve elinizden geldiğince buna bağlı kalmaya çalışın.

Telefon Konuşma Süresi Ayarlama | iPhone

İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak, bir iPhone’da telefon görüşmesi süresini ayarlamanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bu seçenekleden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Üçüncü taraf bir uygulama kullanın: App Store’da, telefon görüşme sürenizi sınırlamanıza yardımcı olabilecek birkaç uygulama vardır. Bazı popüler seçenekler arasında en iyisi olarak Call Control göze çarpmaktadır. Bu uygulama, size maksimum arama süresini belirlemenize izin verir. Telefonla konuşma esnasında bu sınıra yaklaştığınızda uygulama sizi bilgilendirir.

Telefonunuzun yerleşik özelliklerini kullanın: Android cihazlarda olduğu gibi iPhone’larda da telefon görüşme sürenizi yönetmenize yardımcı olabilecek yerleşik ayarlar bulunmaktadır. Belirli bir süre boyunca görüşme yaptığınızda sizi bir titreşim veya bip sesiyle uyaran “Arama Sonlandırma Hatırlatıcısı” özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Kişisel bir hedef belirleyin: Tıpkı Android telefonlarda belirttiğimiz gibi telefon görüşme sürenizi iPhone için sınırlamak adına kendinize kişisel bir hedef belirleyebilirsiniz. Telefonda görüşme yapmak için istediğiniz maksimum süreye karar verip ardından olabildiğince buna bağlı kalmaya çalışın.

Telefon Konuşma Süresi Ayarlama Uygulamaları

Telefon konuşma süresini ayarlamak için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar bulunuyor. Aşağıda bu uygulamaları göreceksiniz.

Talk Time Limit

Talk Time Limit, maksimum arama süresi belirlemenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Ayarlanan zamana ulaşıldığında, uygulama aramayı otomatik olarak sonlandırır. Talk Time Limit’i Android için şuradan indirebilirsiniz.

Call-Timer

Call Timer, arama sürenizi takip etmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama, aramanız bitmek üzereyken bir hatırlatıcı ayarlamanıza da olanak tanır. Uygulamayı Android için şuradan indirebilirsiniz.